Platformdan ´torba yasa´ tepkisi
Elektrik Piyasası Kanunu adı altındaki ´torba yasa´ arasında yapılan düzenlemeye Hatay Emek ve Demokrasi Platformundan tepki geldi.
Tarih: 19.11.2020 11:01:30

İskenderun/SES

Antakya´da Köprü başında yapılan açıklamada platform konuşan Selver Büyükkeleş, torba kanunun tüm maddelerinin sermayeyi, yandaş şirketlerini daha fazla korumak ve kollamak için hazırlandığını savundu. "Torba´da kamusal hiçbir yarar yoktur. Doğanın geri dönülmez biçimde bozulmasına yol açacağı da kesindir. Halk işsizlikle, pandemiyle, depremle baş etmeye çalışırken iktidar şirketlere yeni imtiyazlar sağlama peşinde" değerlendirmesini yapan Büyükkeleş, platform adına yaptığı açıklamada yasa tasarısının geri çekilmesini istedi ve şunlara yer verdi: "Yıllardır ormanları, dereleri, kıyıları, tarım alanlarını yani tüm doğal ve kültürel varlıkları talan eden AKP bu hamlesiyle tüy dikmeyi planlamaktadır. Torba Yasa, doğa ve yaşamı yok edecek. Torba yasada, Yenilenebilir Enerji Destekleme Mekanizmasına sınırsız yetkiler sağlanmaktadır. Bu yetkiler artık çocukların bile zararını bildiği HES´lerin çok daha fazla artışına neden olacak. İktidarın bugüne değin el koyamadığı ne kadar su ve tarım alanı varsa sermayeye devredilecektir. Yekdem´in büyük ölçekli RES ve GES´lerle doğaya zarar verilmesine nasıl aracılık ettiğini biliyoruz, şimdi bu zararlar kat be kat artacaktır. İktidar ülkeyi atık çöplüğü ne dönüştürmek istiyor. Biyokütle Enerji Santralleri´nin (BES) yasada yer almasının bizim için anlamı nettir. Nükleer santralleri yapmadan santral arazilerine atık gömüsü yapan, Avrupa´nın radyoaktif atığı ile doğayı zehirleyen zihniyet şimdi ek olarak petro kimya ürünleri ile doğayı tahrip etmeyi planlamaktadır. Lastik ve benzeri, genel bir çöp sözü olacakların habercisidir. Bu santrallerin nasıl zehirli gazlar ürettiğini biliyoruz. Bu atıklar büyük miktarda sera gazı da üretmektedir. İklim değişiyor diye dünya ayakta iken iktidar gözümüzün içine bakarak bize ´yenilenebilir enerji´ masalı anlatmaktadır. Jeotermal Enerji Santralleri (JES) en az termik ve nükleer kadar zararlıdır. Toprakları ve suları zehirleyen bu santraller için iktidar yenilenebilir enerji başlığını seçmiştir. Yasa ile jeotermal alanların ihale sürecini hızlandıracak, jeotermal enerji santrallerinin sayılarının artmasına yol açacaktır. ´Acele kamulaştırma´ dendiğinde artık, özel ve tüzel kişilerin veya hazine arazilerinin şirketlere devri olduğunu biliyoruz. Bu yasa ile artık hukuk tamamen ortadan kalkacaktır, önlerindeki engel olan son küçük taşları da temizlemeye çalışmaktadırlar."
Kaynak:

9 aydır işsizdi
9 aydır işsizdi
´Beni virüs değil, sizin düzeniniz öldürür´ diyen TIR şoförü Malik Yılmaz, belediyede işe başlıyor
Oğlunun acısıyla geçen yaşamı geride bıraktı
Oğlunun acısıyla geçen yaşamı geride bıraktı
12 Eylül askeri darbesinin ardından 1983´te idam edilen, son mektubunu yıllar sonra teslim edilen Ali Aktaş´ın annesi Ganime Aktaş vefat etti.
Mecliste  ‘büyükşehir, park, battı çıktı´ polemiği
Mecliste ‘büyükşehir, park, battı çıktı´ polemiği
İskenderun Belediye Meclisi´nin salı günü yapılan yılın son oturumunda CHP grubu ile Başkan Tosyalı arasında büyükşehir Belediyesi´nin İskenderun´a yatırımları ile Türkmenistan Parkı polemiği yaşandı.
Trafiğe droneli denetim
Trafiğe droneli denetim
Antakya´da trafik ekiplerinin droneli karayolu denetiminde kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri takmama, saraç sürerken telefonla konuşma ve sürücü belgesiz araç kullanmaya ilişkin 30 kişiye 11.294 lira para cezası yazıldı.
İlaç gelmezse 4 ay yaşayacak
İlaç gelmezse 4 ay yaşayacak
Arsuz´da yaşayan Meltem ve Bahadır Akkaya´nın çocukları, SMA hastası Yiğit, Amerika´dan ilacı getirilemezlerse, 4 ay yaşayabileceği öne sürüldü.
9 mahalleye temiz su götürecek
9 mahalleye temiz su götürecek
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Samandağ´ın kent merkezindeki 9 mahalleye temiz su iletecek ‘Samandağ İçmesuyu Şebeke İnşaatı´ çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
Bakana 10 korona sorusu
Bakana 10 korona sorusu
Hatay Tabip Odası´nın 16 Kasım´da yaptığı açıklamada, hekimlerden toplanan bilgiler ve sahadaki gözlemler sonucunda Hatay´da vaka sayılarının ciddi bir oranda arttığına değinildiğini anımsatan Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, bölgedeki çalışmaları önergeyle parlamentoya taşıdı.
Yasak yok, ´şerit var´
Yasak yok, ´şerit var´
İskenderun´da belediye esnafın kaldırımı kapatmasına karşı ´sıfır tolerans´ uygulayacağını belirtirken, koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında İskenderun İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulunun aldığı bazı kararların uygulanmasında, kurul kararı aşılarak kaldırımların yarısına çekilen ´girilmez şeridi´ ile kapanmaya çalışılıyor.
Kurumlara ziyaret yasağı
Kurumlara ziyaret yasağı
Koronavirüs (Covid-19) hastalığı vaka sayısı yörede artıyor. Kent ve yörede birçok kişinin hastalığa yakalandığı, hastalığa yakalananlar arasında hekimler ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu öğrenildi.
"EXPO, Nisan´a yetişecek"
"EXPO, Nisan´a yetişecek"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO´yu Nisan ayına yetiştireceklerini ama pandemiden dolayı EXPO yönetiminin etkinliği ileri bir tarihe erteleyebileceğini ifade etti.
Korona hastalarının evine dezenfekte
Korona hastalarının evine dezenfekte
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sağlık bakanlığının açıklaması sonrası Hatay´ın yüz de 50´nin üzerinde vaka artışı olan iller arasında olduğunu anımsattı.
Konacık´a sağlık merkezi
Konacık´a sağlık merkezi
Arsuz´un Konacık mahallesindeki Konacı Aile Sağlığı Merkezi inşaatı sürüyor.
Sağlık çalışanları ´yıpranma istiyor´
Sağlık çalışanları ´yıpranma istiyor´
Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, sağlık çalışanlarının sorunlarının giderilmesini istedi.
"İmar planı askıya çıktı"
"İmar planı askıya çıktı"
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı 2. kez askıya çıktığını duyurdu.
Asfalt çalışmasını muhtarlarla inceledi
Asfalt çalışmasını muhtarlarla inceledi
İskenderun Belediyesi, ilçede yol çalışmalarına devam edildiğini bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi