“Politikaları ilerlemeyi engelliyor”
Şahin; AKP´yi uluslararası şartlara uymaya çağırdı
Tarih: 19.9.2019 09:44:57

İskenderun/SES

CHP Hatay Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Av.Suzan Şahin, AKP hükümetinin, imza attığı uluslararası sözleşmelerin şartlarını yerini getirmeyerek Türkiye´nin ilerlemesini engelleyen politikalar yürüttüğü ve uluslararası alanda itibar kaybı yaşamasına neden olduğu belirtti. Şahin, “AKP hükümeti kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı ve kadın cinayetleri konusunda samimiyetsiz tutumundan vazgeçmek zorunda” dedi, Türkiye´nin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda dünya ülkeleri arasındaki zayıf pozisyonunu güçlendirebilmek hangi çalışmaları yürütüldüğünün yanıtını istedi.
Milletvekili Suzan Şahin, AKP hükümetini imzacısı olduğu sözleşme şartlarını yerine getirmemesi ve vaad ettiği sözleri yerine getirmemesiyle birlikte, toplumsal cinsiyet eşitliği söyleminin bizzat devletin üst kademelerinden gelen beyanatlar, medya ve siyasi parti temsilcileri tarafından doğrudan hedef alındığına dikkat çekerek, bunun kat edilen yolun da gerisine düşülmesine neden olduğunu kaydetti.

“Türkiye´nin 2030´u yakalaması zor”
Gelişmelerin Türkiye´nin özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Hedeflerini 2030 yılında dahi yakalayabilmesinin zor olduğunu ortaya koyduğunu ifaden eden Şahin, “AKP hükümeti kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı ve kadın cinayetleri konusunda samimiyetsiz tutumundan vazgeçmek zorunda. Bunca acı olay göz önünde dururken ve her gün gelen yeni cinayet, şiddet, istismar haberleri toplumun psikolojisini bozarken hükümetin kadını ötekileştiren, aşağılayan bu boş vermişlik göstergesi tutumu asla kabul edilemez´´ ifadeleri kullanıldı.

Önerge ile gecikmeyi sordu
Şahin, TBMM Başkanlığına verdiği önerge ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri konusunda durum değerlendirmesi yapmak için kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleri ile birlikte bir dizi toplantı düzenlendiğini ancak sonuç raporunun kamuoyu ile neden paylaşılmadığını sordu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığı´na verdiği önergesinde Şahin, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Türkiye´nin 2016 yılında rapor veren ilk 22 ülkeden birisi olması nedeniyle 2016-2017 yıllarında bu hedefler hakkında bir dizi toplantı düzenlediğini hatırlatan Şahin, Dünya Ekonomik Forumu Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Endeksi raporunda 149 ülke arasında Türkiye´nin 130´uncu sırada yer aldığına işaret etti. Şahin, “Türkiye, kadın hakları konusunda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yer alan toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın, kız çocuklarının güçlendirilmesi konusunda hedefleri de öncelememektedir” ifadesini belirtti. Şahin, kadın ve çocukların insan haklarına erişimlerinin sınırlı olması, şiddet sonrası verilen hizmetlerin yetersiz olması, erken yaşta evliliklerin hızla artması gibi sorunları Türkiye´nin bu hedeflere ne kadar uzak olduğunu da ortaya koyduğunu kaydetti.

Hangi sorulara yanıt aradı?
“Uluslararası sözleşmeler ve raporlar çerçevesinde toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışmak üzerine verilen taahhütler neden yerine getirilmiyor?” diye soran Milletvekili Şahin´in yanıt aradığı diğer 3 sorusu şöyle: “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin toplumsal cinsiyet eşitliği ve çocuğun yüksek yararı için belirlediği hedefler konusunda ülkemiz bugüne kadar neler yapmıştır? Bu konuda veri toplanması ve analiz çalışmaları yapılmış mıdır? Yapılan çalışmalar neden kamuoyu ile paylaşılmamıştır? Kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesi ve çocuğun yüksek yararının sağlanması yönünden yapılan çalışmalar ne aşamadadır? Bu konuda imzacısı ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde belirtilen taahhütlerin yerine getirilip getirilmediğini denetleyecek etkin bir mekanizma oluşturulmuş mudur? Türkiye´nin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda dünya ülkeleri arasındaki zayıf pozisyonunu güçlendirebilmek konusunda hangi çalışmaları yürütmektedir?”
Kaynak:

CHP´den çevre incelemesi
CHP´den çevre incelemesi
Heyet, Hatay, Adana ve Mersin´de inceleme ve görüşme yaptı
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, üniversite öğrencilerinin yurt ve burs sorununu parlamentoya taşıdı.
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçen 72.000 doz aşının okul çağındaki yaklaşık 63.000 çocuğa uygulandığını belirterek, konuyu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin zam tepkisi
Milletvekilinin zam tepkisi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı farklı bir paylaşımda da elektrik, doğalgaz, akaryakıt vs. yapılan zamlara tepki gösterdi.
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP, Abant´ta milletvekili kampı düzenledi.
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hatay´da pamuk hasatında çiftçilerin karşılaştığı sorunlar ve çözümlerini TBMM´de yaptığı açıklamayla ifade etti.
Topal, toprak satışının peşinde
Topal, toprak satışının peşinde
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Başkanlığına verdiği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un yanıtlaması istediği önergesinin ardından parlamentoda düzenlediği basın açıklamasında, ülke topraklarının yabancı sermayeye satılmasına karşı olduklarını ifade etti.
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
İlçe ziyaretlerini sürdüren AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Kırıkhan´da kaymakamlık, yerel gazeteler, esnaflar ve oda başkanlarıyı ziyaret etti, partisinin ilçe binasında yönetici ve üyeleriyle görüştü.
İlin iki takımının karşılaşması
İlin iki takımının karşılaşması
Bölgesel Amatör Ligi
Şahin´den kreş önergesi
Şahin´den kreş önergesi
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, kanun ve yönetmeliklere göre şirketler ile kamu kurumlarının bünyesinde kreş bulundurmasının zorunluğu olduğunu, hükümetin hem kamu kurumlarda hem de şirketlerde çalışan çocuklu kadınların bakım yükünü hafifletmek adına kreş konusunda gerekli denetim ve çalışmaları yapmasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Belediyeye başkan ziyareti
Belediyeye başkan ziyareti
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, HBB Genel sekreteri Nihat Tazearslan, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı´yı makamında ziyaret etti.
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Milletvekili Topal, ilin yarısının yabancıya ait olduğunu savundu
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
Saadet Partisi (SP) Hatay il teşkilatı, ilçe başkanlarının katılımıyla Antakya Habib-i Neccar Konferans Salonu´nda istişare toplantısı düzenledi.
Hatay´da AKP´ye katılım
Hatay´da AKP´ye katılım
Milli Beka Hareketi üyelik formunu doldurdu
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
Şahin, Avcılık ve Yaban Hayatı mezunlarını Meclis´e taşıdı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi