“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Tarih: 9.1.2018 10:15:35

Sadet Berkyürek/İskenderun

Maçoğlu, “Biz sosyalistler sadece insan merkezli politikalar yürütmeyiz. Yaşadığımız toprak üzerinde yaşayan bütün canlılara dair politika yaparız. Kurdun, kuşun, börtü böceğin, bütün canlıların eşit olduğu bir dünya üzerine tartışma yürütürüz. Ancak, böyle yaparsak ekolojik denge sürdürülebilir” dedi.
Tunceli Ovacık ilçesinin Türkiye Komünist Partili Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, İskenderun Cemevi ve Kültür Merkezi´nde katıldığı Yerel Yönetimler ve Kooperatifçilik konulu konferansta göreve başladığından bugüne belediyecilik deneyimlerini, politika belirleme alanlarında birlikte yönetme modelini, bölgede yaygınlaşan kooperatifçilik ve yeni döneme ilişkin hedeflerini paylaştı. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlikte soruları da yanıtlayan Başkan Maçoğlu, çalışmaya 1,5 trilyon lira borçlu, hemen 300 milyon lira ödenmesi gereken borcu, kasasında 10 bin lirası olan bütçeyi yönetme korkusuyla başladıklarını kaydeden Başkan Maçoğlu, yönetimde aile modelini esas aldıklarını, giderleri buna göre planlayarak belediye başkanı ve belediye çalışanlarının özel giderlerinin kısılmasıyla işe başladıklarını belirtti. Maçoğlu, Niğde, Eskişehir ve Konya da dahil, Türkiye´nin değişik bölgelerinden doğal üretim modeliyle ilgili birlikte çalışma teklifleri aldıklarını bir aşamaya geldiklerini kaydetti.

“Toprakları kanserleştirdiler”
“Toprakları kanserleştirdiler, daha çok kazanma uğruna atılan ilaçlarla toprakları zehirlediler, bütün canlıları öldürdüler” diyen Maçoğlu, bölgede hem hayvancılığı hem doğayı koruyan, hem de tüm canlıları gözeterek sağlıklı ürün elde edilmesi kriteriyle hareket ettiklerini vurguladı. Başkan Maçoğlu, “Eğer ilaçlamıyorsanız, gübrelemiyorsanız oluşan çiçeklerde arı sağlıklı bal yapar. Toprağın altındaki solucanı, mikroorganizmaları öldürmediğinizden çok sağlıklı bitki elde ediyorsunuz, ürünlerini de çok sağlıklı bir şekilde ulaştırmaya çalışıyorsunuz” ifadesini belirtti.

“Ürettiği üzerinde örgütlenilmeli”
Sağlıksız gıda üretim yöntemlerinin beraberinde getireceği tehlikelere de dikkat çeken Maçoğlu, “Bu bilinçle hareket etmemiz lazım. Yerel yönetimlerinin, vicdanlıların, aydınların, kamunun geleceğe dair plan programlarının olması, bu bilinci kuşanması gerekiyor. Yani sadece nohut yada fasulyenin pazarlanması değil, temelinde bütün canlıların, o ekolojik dengenin de sürmesi adına çaba olmalı. Bizim siyasetimizin adamı olsun diye bir çalışma yapmadık. Herkesin ürettiği üzerinde örgütlenmesi gerektiğini düşündük. Yani kooperatifçiliğin olması gerektiğini düşündük. Kooperatifçilik yaparsanız kamuya açık olursunuz” şeklinde konuştu.
Hayata geçirdikleri projelerin sadece fiziksel ihtiyaçlarını değil, duygusal ve iletişim yönüyle de geliştirici etkisine proje uygulamalarından örnekler vererek anlatan Maçoğlu, aslında bununla bir kültür de yaratıldığını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu kültür ulaşımın beleş meselesi olmadığını, temel ihtiyaçla ilgili sunulanın bir hak olduğu ve hatta birlikte karar almayı öğrenmeyi de sağladığını gördük. Üretime ilişkin çalışmada da da temel ihtiyaçlar üzerinden tartışma yürütüyoruz. Aslında temel ihtiyaçları karşılayacak politikalar örgütlüyoruz.”

Hedefte kendi lojistiğiyle kooperatifler birliği var
Kooperatifin Ağustos ayında faaliyete geçtiğini, Türkiye´nin bir çok yerleşimindeki kooperatiflerle bağlantı kurulduğunu belirten, kendi lojistiğini de oluşturan bir birlik hedefinde olduklarını sözlerine ekleyen Başkan Maçoğlu, “Toplumun tamamı sonuca bakıyor esasen. Çünkü yıllardan beri farklı kooperatifçilik yapılmış, tarım faaliyetleri yürütmüş bir çok dostumuzun ürünleri elinde kalmış, satamamış, borçluyken borcunun üzerine bir borç daha konmuş. 26 kişiyle başladık. Şu anda 281 kişi üretim yapmaya başladı. 70-80 arıcı vardı, şu anda 148 arıcıya ulaştı. Köyler de dahil 2 bin ailenin yaşadığı bir bölge. Sadece bu süreçte 400 civarında aile üretime katıldı. Hopa´da 4 binin üzerinde köylünün ürettiği ve fabrikalar tarafından alınmayan doğal çayı da kendi kooperatiflerimizde satıyoruz. Onlar da bizim ürünlerimizi almaya başladı. Hesaplamamız, planlamamız kooperatifler birliği kurmak. Kısa sürede olacak şeyler değil, 3-4 yıla kadar ancak kendi kargolarımızı kurabiliriz. Bunu planlıyoruz. 15-20 ilde tüketim kooperatifleri açarak hızlı bir şekilde tırlarla, kamyonlarla ulaşımı sağlamak istiyoruz. Ya da doğal üretim yapan köy kooperatifleriyle birlikte iş yapmak, şubeleşmek, birlikte iş yapabilmek için çaba harcayacağız” şeklinde konuştu.

"Kadınlar politikleşmeli"
Bir sonraki dönem sosyal konut üretim, süt inekçiliği, peynircilik, kollektif tarım projelerini de paylaşan Başkan Maçoğlu, 5´i HDP´li, 3´ü TKP´li, biri de CHP´li 9 meclis üyesinden 5´i kadın olan Ovacık´ta kadın çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine ise şunları belirtti: ““Birlikte çalışıyoruz, hiçbirimizi ötekilemeden çalışıyoruz. Kadınlarımız coğrafyamızda söz sahibidir. Dersim böyle bir yer zaten, politik bir yer. En ufak bir şey yaptığımızda biz korkuyoruz aslında. Türkiye´nin bir parçasıyız. Bizde de maalesef kadın istenilen noktada değil. Bir de kadının bunu beklememesi, bir başkasından beklediği andan itibaren kendini toplumun bakış açısına bırakmış olur. Kadının politikleşmesi, politik örgütlerini kurması çok önemli.”

Uygulamalar büyükşehirlere taşınabilir mi?
Üretim ve kooperatifleşmeyi merkeze alan ortak yönetim modelinin büyükşehirlerde uygulanabilirliğine ilişkin bir başka soruyu ise şöyle yanıtladı: “Bir teknik adam bulmakta zorlandığımız, bir inşaat teknikeri, bir avukatın olmadığı bir ilçede böyle bir çalışma yapılıyorsa, büyükşehirlerde TMMOB´un bütün alan mühendislerinin olduğu alanlarda bunları haydi haydi yaparsınız. Gelen 3 bin lira İller Bankası payı ile bunları yapıyorsanız, yüzbinlerce nüfusun olduğu yerlerde bunları çok daha iyi yaparsınız. Yaptılar mı? 15 Temmuz darbesi sonrasında ortak bir çağrı yapıldı, buna karşı çıkılması istendi. Halk karşı çıktı ve çıkarken de otobüsler 40 gün boyunca ücretsizdi. Demek ki oluyormuş.”

 
Kaynak:

31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçileri için başvurular, bugün başladı ve 11 Ocak´ta sona erecek.
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
Vatan Partisi Hatay il Sekreteri Sadık Karakaş, hükümetin Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron sistemine yönelik düzenlemesinde TBMM´nin devredışı bırakıldığını ve çalışma süresinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Karakaş, Kararname ile getirilen kadro hakkı, önemli hak kayıplarına da yol açtığını savundu.
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçildiğini belirterek, “Yaşadığımız zaman evresi itibariyle ne yazık ki artık Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçiyoruz” dedi.
2 KHK yayınlandı Hatay´dan da 23 ihraç
2 KHK yayınlandı Hatay´dan da 23 ihraç
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname(KHK), Resmi Gazete´de yayımlandı. 695 sayılı KHK´ye göre Hatay´dan da 23 kamu çalışanı görevlerinden ihraç edildi.
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, Maraş katliamının üzerinden 39 yıl geçmesine karşın arşiv ile dosyasının açılmamasına dikkat çekerek, “Maraş katliamının arşiv ile dosyasının bir türlü açılmamasını, acı gerçeklerden kaçılmasını ve adeta üzerinin ısrarla örtülmeye çalışılmasını manidar, çirkin ve tehlikeli görmekteyiz” dedi.
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Alman Konrad Adenauer Vakfı (KAS) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle TGC temsilcilerine yönelik İstanbul´da düzenlenen seminerde, dünya genelinde gazete satışlarının yüzde 5 artarken, ülkemizde ise yüzde 20 oranında düştüğü belirtildi.
Kudüs protestosu
Kudüs protestosu
İsrail´in Kudüs´ü başkent ilan etmesi ve ABD´nin bu karara büyükelçiliği Kudüs´e taşıyarak destek vermesine tepki sürüyor.
Hatay´dan 10 ihraç daha
Hatay´dan 10 ihraç daha
Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete´de yayımlandı.
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Temel Arapça Eğitimleri başladı.
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Trabzon´da Cuma günü terör örgütüyle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, doğum gününde Hatay´ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Gedik´in 9 yaşındaki kızı Perizat Kayra babasının tabutu başından bir an olsun ayrılmadı.
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, 5 Temmuz´da eğitim toplantısı için İstanbul Büyükada´da bulunan insan hakları savunucularının gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatarak, “Arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz” dedi.
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Ferhat Gedik´in (38) acı haberini babası Ahmet ve annesi Hatice Gedik´e askeri yetkililer verdi.
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan toprak, Reyhanlı´nın sınır komşusu İdlip´in, El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam´ın kontrolüne girmesi sonrasında hükümetin sınır güvenliğini en üst düzeye çıkartması gerektiğini belirterek, “Türkiye İdlib tuzağından uzak durmalı, basiretsiz dış politika ile Hatay tartışma gündemine çekilebilir” uyarısı yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi