Portekiz´de ´kültür yolculuğu´
İskenderun´un Suçıkağı mahallesindeki Paşa Karaca Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 7 kişilik grup, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibelenen, "Köklere Yolculuk (Surfing Our Roots)” adlı Erasmus+ projesi kapsamında, Portekiz´in Ponte de Lima kentinde düzenlenen etkinliğe katıldı.
Tarih: 7.3.2019 10:49:32

Akın Bodur/İskenderun

 Etkinliğe, Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu Müdürü Hüseyin Dönmez, İngilizce öğretmeni Hanefi Zobar, Beden Eğitimi öğretmeni İbrahim Tonguç Şengül ile 8. sınıf öğrencileri Tuğba Dik, Merve Koçak, Ahmet Karaca ve Onur Bozkurt katıldı.
Projeye ilişkin değerlendirmede bulunan okul müdürü Dönmez, ilk toplantının 2018 Aralık´ta Litvanya´da yapıldığını anımsattı ve "lk toplantı beş farklı ülkeden öğretmen ve idarecilerle Litvanya´nın Raseinai şehrinde yapıldı. Ardından, Litvanya, Türkiye, Yunanistan, Hollanda ve Portekiz´den 6 okuldan 40 öğrenci ve öğretmen katılımıyla Portekiz´de sürdü" açıkklamasını yaptı. Okulun İngilizce öğretmeni Zobar da, iki yıl süreyle 25 öğrenci ve 10 öğretmenin değişik ülkelerde yapılacak toplantılara katılacağını anlatarak, "Projenin temel amacı, ülkemiz ve diğer ülkelerde bulunan somut ya da soyut kültürel mirasları araştırmak. Bu kapsamda, atasözleri, bilmeceler, türküler, müzeler, yemekler, tarihi yerler, kısaca köklere yolculuk yapmayı planlıyoruz. Gelişen teknoloji çağında unutulan değerleri, teknoloji ve kültürü birleştirerek, yeniden gün ışığına çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. Projede Çorum´un Boğazkale ve İskenderun´dan iki okulun yer aldığını ifade eden Zobar, şunları belirtti: "Öğrencilerimiz, Portekiz´de bir hafta boyunca diğer öğrencilerle birlikte derse girdi. Ders dışı aktivitelerde de minik kültürel geziler oldu. Portekiz´de ortak okulda yapılan karnaval etkinliğinde, yüzlerce öğrenciye halay çekmeyi gösterip, öğrenci ve öğretmenlerle birlikte halay çektik.; Erik Dalı ve Ankara´nın Bağları türküleriyle kültürümüzü yabancı katılımcılara tanıttık. Biz de ortaklarımızın danslarını öğrendik."

Proje kapsamında bu ay Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu öğrencilerinin katılımıyla, UNESCO Dünya Miras Listesi´nde yer alan Şanlıurfa Göbeklitepe´ye gezi yapılacağı da belirtildi.
Kaynak:

Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Aşçı Yardımcılığı kursu ile Servis Görevlisi kursunu tamamlayan 50 kursiyer sertifikalarını aldı.
18 öğretmene Prag´da eğitim
18 öğretmene Prag´da eğitim
Arsuz Milli Eğitim Müdürlüğü, Arsuz Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan ve Dışişleri Bakanlığı Ulusal Ajans tarafından hibelendirilen "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+ KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesinin ilk toplantısı başladı. Proje kapsamında, Prag/Çekya hareketliliği yapıldı. Arsuz´dan Uluçınar Ortaokulu, Konacık İlkokulu, Hüyük Ortaokulu,Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulu´nun dahil olduğu projede 18 katılımcı Prağ´daki katıldı.
Öğrenci ve sektör buluştu
Öğrenci ve sektör buluştu
İSTE Havacılık Öğrenci Topluluğu etkinliği
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), "TRIZ (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) Çalıştayı" düzenlendi.
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Fırst Lego League etkinliği
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Antakya´da özel eğitim veren Hatay Bahçeşehir Koleji´nin ev sahipliğinde "Maker Faire" etkinliği yapıldı.
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) kadınlara yönelik dört saatlik ´temel teknoloji okuryazarlığı´ eğitimi düzenlendi
Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi