Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Dr. Türkay Dereli´nin sürpriz bir istifayla Hasan Kalyoncu Üniversitesi´ne geçişi üzerine İSTE rektörlüğe vekalet eden Prof. Dr. Tolga Depçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen atandı
Tarih: 24.9.2020 06:59:21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 üniversiteye rektör atadı. "Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar", Resmi Gazete´de yayımlandı. Buna göre, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Arif Özaydın, Siirt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nihat Şındak, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Tolga Depci, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Türkay Dereli ve Toros Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ömer Arıöz atandı. Erdoğan, söz konusu atamaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu´nun 13´üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi´nin 2´nci, 3´üncü ve 7´nci maddeleri gereğince yaptı.

Gidiş şekli ve kadro hareketleri eleştirilmişti

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne ikinci kez atanan Prof Dr. Türkay Dereli´nin atanmasının üzerinden 1 yıl dahi geçmeden İskenderun´dan ‘apar topar´ ayrılmasının ardındaki soru işaretleri devam ederken Prof. Dereli vekaleten gittiği Hasan Kalyoncu Üniversitesi´nin rektörlüğüne Cumhurbaşkanı tarafından resmen atandı. Dereli, Ağustos 2020´de ayrılacağını sadece 2 rektör yardımcısının bildiği yönündeki iddiaların yanısıra görevden ayrılmadan önce hızlı atamalarıyla da eleştirilerin hedefi olmuştu. Tolga Depçi´nin de 1 haftalık vekalet döneminde ‘kişiye özel´ olarak yorumlanan kadro ilanına çıkması da bir başka eleştiri konusu olmuştu.

Prof. Dr. Tolga Depçi kimdir?

Rektör yardımcısı iken 1 Eylül 2020´de YÖK tarafından boşalan rektörlük görevine vekaleten atanan Prof. Dr. Tolga Depçi´nin özgeçmişi, İSTE´nin resmi sitesinde şöyle aktarılıyor:
1975 yılında İzmir´de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İleri Malzemeler (Maden Mühendisliği) alanında “Doktora” derecesini Lisansüstü Dersler Performans Ödülü ile aldı. Aynı zamanda Prof. Dr. Tolga DEPCİ 2004 yılından 2009 yılına kadar ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2008-2009 yılları arasında ziyaretçi araştırmacı olarak University of Utah (ABD) Metalurji Mühendisliği Bölümünde görev yaptı. 2009 yılında Yrd. Doç. Dr olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Maden Mühendisliğinde görev yaptı. 2011-2013 yılları arasında University of Utah (ABD) Metalurji Mühendisliği bölümünde Araştırmacı Doçent olarak çalıştı ve ayrıca 2013 yılında da Türkiye´de “Doçent” unvanını aldı. 2017 yılında İSTE´de (İskenderun Teknik Üniversitesi) Doçent Dr. Ünvanı ile göreve başladı ve 2018 yılından itibaren de İSTE´ de Profesör Dr. olarak görev yapmaktadır.

NATO, Japon İmparatorluğu (JSPS) ve University of Utah, destekli uluslararası pek çok projede görev yapan Prof. Dr. Tolga Depci bunların yanında TÜBİTAK, BOREN ve Üniversite Bilimsel Araştırma Koordinatörlükleri destekli projelerde de yürütücü ve araştırmacı olarak görev yapmıştır. 1 Adet ortak Patenti olan Prof. Dr. Tolga DEPCİ Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Bilim Ödülü, Mehmet Kemal Dedeman Proje Yarışması ve Ar-Ge Proje Pazarlarında 6 değişik ulusal ve uluslararası ödül almıştır. Başlıca araştırma konuları Nadir Metaller, Cevher Hazırlama, Kimyasal Biyolojik Kazanma Teknikleri, Yenilenebilir enerji sistemleri, malzeme mühendisliği, aktif karbon, adsorbsiyon ve süreç geliştirme olmak üzere maden, metalurji ve enerji konularında tamamlanmış ve devam eden danışmanlıkları, sanayi-işbirlikleri ve projeleri vardır.

Görev yaptığı üniversitelerde birçok değişik idari görev yürüten Depci, 2018 yılından beri yürütmekte olduğu İSTE Rektör Yardımcılığı görevinin sonrasında 01.09.2020 tarihinde İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Vekili olarak atanmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.
Kaynak:

İSTE´den ‘diploma eki´
İSTE´den ‘diploma eki´
İSTE, mezunlarına diplomanın yanı sıra akademik ve mesleki tanınırlıkları artacak ‘diploma eki´ uygulamasını başlattı.
Otomotiv bölümüne araç desteği
Otomotiv bölümüne araç desteği
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü, Otomotiv Teknolojisi Programına araç hediye edildi.
Sendikaya göre yüz yüze eğitim nasıl olmalı?
Sendikaya göre yüz yüze eğitim nasıl olmalı?
Pazartesi günü okullarda belli sınıflardaki öğrencilere yönelik yüz yüze eğitim başladı.
İSTE diplomasına Ürdün´den akredite
İSTE diplomasına Ürdün´den akredite
İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı tarafından akredite edildiği açıklandı.
İSTE diplomasına Ürdün´den akredite
İSTE diplomasına Ürdün´den akredite
İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı tarafından akredite edildiği açıklandı.
Çocuk Trafik Eğitim Parkı projesi
Çocuk Trafik Eğitim Parkı projesi
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün, sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde düzenlenen ´Hatay Çocuk Trafik Eğitim Parkı Projesi´ koordinasyon toplantısı Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın başkanlığında yapıldı.
Ücretsiz internet ve öğrenciye tablet istendi
Ücretsiz internet ve öğrenciye tablet istendi
Uzaktan eğitim sürecinde ek ders ücretlerinde arttırıma gidilmesi gerekirken, kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmediklerini ifade eden Eğitim Sen İskenderun şube Başkanı Mustafa Ünsal, eğitimi ve haklarını savunmaya devam edeceklerini belirtti.
İSTE´ye ek kontenjan kayıtları başladı
İSTE´ye ek kontenjan kayıtları başladı
2020 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçlarına göre İskenderun Teknik Üniversite´sine (İSTE) yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri 5 Ekim Pazartesi başladı.
İSTE´ye ek kontenjan kayıtları başlıyor
İSTE´ye ek kontenjan kayıtları başlıyor
2020 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçlarına göre İskenderun Teknik Üniversite´sine (İSTE) yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri 5 Ekim Pazartesi başlıyor.
Çocuklar neden yaramazlık yapar?
Çocuklar neden yaramazlık yapar?
Psikolog Sevgi Kirmit, davranış sorunlarında çocuğu ‘yaramaz´ olarak suçlamak ve etiketlemek yerine bu davranışların altında yatan bazı sebeplere odaklanmalarını önerdi.
Tabletler çocuklara teslim edildi
Tabletler çocuklara teslim edildi
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği´nin başlattığı kampanyanın ilk etabında alınan tabletler çocuklara teslim edildi.
İSTE´de uzaktan öğretim başlıyor
İSTE´de uzaktan öğretim başlıyor
İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´de de 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılına 5 Ekim Pazartesi günü uzaktan eğitimle başlıyor. İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İSTE´nin uzaktan öğretimdeki başarısıyla Türkiye´de markalaştığını söyledi.
Ünsal: Emeği ve haklarımızı savunmayı sürdüreceğiz
Ünsal: Emeği ve haklarımızı savunmayı sürdüreceğiz
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, ek dersler, hak kayıpları, uzaktan eğitimde yaşanan sorunlar ve pandemi süreci ile ilgili önlemlere yönelik düzenlenen basın açıklamasında ‘emeği ve hakları´ savunmayı sürdüreceklerini belirtti.
Yüzyüze eğitimde 8 önemli adım atıldı mı?
Yüzyüze eğitimde 8 önemli adım atıldı mı?
Pazartesi günü okul öncesi ve 1. sınıfların başlayan yüzyüze eğitiminde gerekli önlemlere yönelik endişelere dikkat çeken HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, devletin yükümlülüklerini 8 soru ile özetledi.
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Mart ayında koronavirüs salgını dolayısıyla kesintiye uğrayan eğitim-öğretimin yeni dönemi okul öncesi ve birinci sınıflar için bugün önlemlerle başlayacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi