Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Dr. Türkay Dereli´nin sürpriz bir istifayla Hasan Kalyoncu Üniversitesi´ne geçişi üzerine İSTE rektörlüğe vekalet eden Prof. Dr. Tolga Depçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen atandı
Tarih: 24.9.2020 06:59:21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 üniversiteye rektör atadı. "Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar", Resmi Gazete´de yayımlandı. Buna göre, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Arif Özaydın, Siirt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nihat Şındak, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Tolga Depci, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Türkay Dereli ve Toros Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ömer Arıöz atandı. Erdoğan, söz konusu atamaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu´nun 13´üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi´nin 2´nci, 3´üncü ve 7´nci maddeleri gereğince yaptı.

Gidiş şekli ve kadro hareketleri eleştirilmişti

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne ikinci kez atanan Prof Dr. Türkay Dereli´nin atanmasının üzerinden 1 yıl dahi geçmeden İskenderun´dan ‘apar topar´ ayrılmasının ardındaki soru işaretleri devam ederken Prof. Dereli vekaleten gittiği Hasan Kalyoncu Üniversitesi´nin rektörlüğüne Cumhurbaşkanı tarafından resmen atandı. Dereli, Ağustos 2020´de ayrılacağını sadece 2 rektör yardımcısının bildiği yönündeki iddiaların yanısıra görevden ayrılmadan önce hızlı atamalarıyla da eleştirilerin hedefi olmuştu. Tolga Depçi´nin de 1 haftalık vekalet döneminde ‘kişiye özel´ olarak yorumlanan kadro ilanına çıkması da bir başka eleştiri konusu olmuştu.

Prof. Dr. Tolga Depçi kimdir?

Rektör yardımcısı iken 1 Eylül 2020´de YÖK tarafından boşalan rektörlük görevine vekaleten atanan Prof. Dr. Tolga Depçi´nin özgeçmişi, İSTE´nin resmi sitesinde şöyle aktarılıyor:
1975 yılında İzmir´de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İleri Malzemeler (Maden Mühendisliği) alanında “Doktora” derecesini Lisansüstü Dersler Performans Ödülü ile aldı. Aynı zamanda Prof. Dr. Tolga DEPCİ 2004 yılından 2009 yılına kadar ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2008-2009 yılları arasında ziyaretçi araştırmacı olarak University of Utah (ABD) Metalurji Mühendisliği Bölümünde görev yaptı. 2009 yılında Yrd. Doç. Dr olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Maden Mühendisliğinde görev yaptı. 2011-2013 yılları arasında University of Utah (ABD) Metalurji Mühendisliği bölümünde Araştırmacı Doçent olarak çalıştı ve ayrıca 2013 yılında da Türkiye´de “Doçent” unvanını aldı. 2017 yılında İSTE´de (İskenderun Teknik Üniversitesi) Doçent Dr. Ünvanı ile göreve başladı ve 2018 yılından itibaren de İSTE´ de Profesör Dr. olarak görev yapmaktadır.

NATO, Japon İmparatorluğu (JSPS) ve University of Utah, destekli uluslararası pek çok projede görev yapan Prof. Dr. Tolga Depci bunların yanında TÜBİTAK, BOREN ve Üniversite Bilimsel Araştırma Koordinatörlükleri destekli projelerde de yürütücü ve araştırmacı olarak görev yapmıştır. 1 Adet ortak Patenti olan Prof. Dr. Tolga DEPCİ Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Bilim Ödülü, Mehmet Kemal Dedeman Proje Yarışması ve Ar-Ge Proje Pazarlarında 6 değişik ulusal ve uluslararası ödül almıştır. Başlıca araştırma konuları Nadir Metaller, Cevher Hazırlama, Kimyasal Biyolojik Kazanma Teknikleri, Yenilenebilir enerji sistemleri, malzeme mühendisliği, aktif karbon, adsorbsiyon ve süreç geliştirme olmak üzere maden, metalurji ve enerji konularında tamamlanmış ve devam eden danışmanlıkları, sanayi-işbirlikleri ve projeleri vardır.

Görev yaptığı üniversitelerde birçok değişik idari görev yürüten Depci, 2018 yılından beri yürütmekte olduğu İSTE Rektör Yardımcılığı görevinin sonrasında 01.09.2020 tarihinde İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Vekili olarak atanmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.
Kaynak:

MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesine yapılan rektör atamasına tepki gösterdi.
Maaş artışına bordro yakarak protesto
Maaş artışına bordro yakarak protesto
İskenderun KESK dönem sözcüsü Mustafa Ünsal, "Emekçilere kuru ekmeği reva gören sefalet ücretini değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz" dedi.
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), aday öğrencilerle sanal fuarda bir araya geldi.
Kültür ve sanat kursları yeniden başlatıldı
Kültür ve sanat kursları yeniden başlatıldı
İskenderun Belediyesi kültür ve sanat kursları pandemi tedbirleri çerçevesinde başlatıldı
Okullarada bayrak töreni
Okullarada bayrak töreni
Milli Eğitim bakanlığının kararı üzerine İskenderun´daki okullarda eş zamanlı olarak bayrak töreni´ yapıldı, İstiklal Marşı okundu.
22 bin kitap dijital kütüphanede
22 bin kitap dijital kütüphanede
Hatay Büyükşehir Belediyesinin Dijital Kütüphane uygulaması kitapseverlerle buluşuyor.
Yarı yıl tatili 25 Ocak´ta
Yarı yıl tatili 25 Ocak´ta
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitimin 22 Ocak´a kadar devam edeceğini ve ilkokullarda sınavların yapılmayıp, ortaokul veliselerde ise tek sınav üzerinden dönem notunun belirleneceği duyuruldu.
16 öğretmene ´112 acil serviste görev´
16 öğretmene ´112 acil serviste görev´
Eğitim Sen Hatay Şubesi, 16 rehberlik öğretmeninin 112 Çağrı Merkezinde 7/24 saat çalışma esasıyla görevlendirilmesini ´kabul edilemez´ olarak niteledi.
Kampüste inceleme yaptı
Kampüste inceleme yaptı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci ile birlikte üniversite kampüsünü gezip, kampüsü yapılan cami inşaatında incelemede bulundu.
Sendikadan YKS tepkisi
Sendikadan YKS tepkisi
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, LGS ve YKS´de öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu tutulmasının doğru olmadığını belirtti.
Belediyeden ´yabancı dil´ protokolü
Belediyeden ´yabancı dil´ protokolü
Belen Belediyesi, yabancı dil eğitimi almak isteyenlere ED HOME ile Yabancı Dil Eğitiminin kapılarını aralıyor.
5 akademisyen ´etkili bilim insanı´ listesinde
5 akademisyen ´etkili bilim insanı´ listesinde
İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE) 5 öğretim üyesi Dünyanın en prestijli dergileri arasında yer alan Plos Biology dergisinde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı.
İSTE´ye 2 ödül
İSTE´ye 2 ödül
Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve TÜBİTAK tarafından desteklenen yarışmada İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, 2 projeyle finale kalırken, Doç. Dr. Ersin Bahçeci ve Doç. Dr. Levent Cenk Kumruoğlu ile ayrı ayrı katıldığı kategorilerden de İSTE´ye 2 ödül kazandı.
“MEB, tüm öğretmenler ve öğrencilerin sağlığından sorumludur”
“MEB, tüm öğretmenler ve öğrencilerin sağlığından sorumludur”
Koronavirüs önlemleri kapsamında okullarda yıl sonuna kadar uzaktan eğitim kararına karşın okul öncesi eğitimin sürdürüleceğinin açıklanmasını eleştiren Eğitim Sen, kararın geri alınması gerektiğini savundu.
Eğitime bir hafta ara
Eğitime bir hafta ara
Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay´da eğitim ve öğretime 13 Kasım Cuma gününden itibaren bir hafta süreyle ara verildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi