Prof. Sayek yeniden Arsuz Kent Konseyi başkanı
Arsuz Kent Konseyi´nin 6. genel kurulunda başkanlığına Prof.Dr. İskender Sayek, üçüncü kez ‘tek aday ve oybirliğiyle´ seçildi.
Tarih: 23.10.2021 18:04:29

Sadet Berkyürek/İskenderun

Arsuz Belediyesi Nikah Salonunda Pazar günü yapılan genel kurulda, Prof. Dr. İskender Sayek ‘kurumsallaşma´, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven ‘kadın katılımı´, Arsuz Kaymakamı H. Hasan Gökpınar ‘çevreye duyarlı kalkınma´ hedefini paylaştı. Divan Başkanlığını Dr. Riyat Kırmızıoğlu, katip üyeliklere Sinan Tutar ile Rızkullah Yılmaz´ın yaptığı toplantıda yürütme kurulunun seçiminin ardından pilot uygulaması Nardüzü Mahallesi´nde başlatılan mahalle meclisi yönergesi oybirliğiyle kabul edildi.

Yürütme kurulunda kim var
İki oy verme kabinin oluşturularak seçim sandığının kurulduğu genel kurulda seçime çarşaf listeyle gidildi. Asil üyeliklere Adnan Ağır, Muti Uyar, Gamze Bensaci, Kasım Uğur, Sibel Çam Ağçuka, Edip Gökpınar, Serhat Gökpınar, Müntecep Berkyürek ile Vedat Kireççi getirildi. Yedek yürütme kurulu ise şu isimlerden oluştu: Mehmet Eşkili, Neslihan Koç Okurlar, Müntecep Beaktaşlı, Metehan Sakallı, Rafi Sümbültepe, Nadir Uruç, Yakup Turan, Hasan Karaaslan ve Kemal İşkarak.

Sayek´ten kurumsallaşma vurgusu

Genel kurulun açılış konuşmasında kurulduğundan itibaren yürütme kurulunun gönüllülük düzeyinde çalışmak istediğini bildirenlerle oluşturulduğunu, bu kez aday sayısının yürütme kurulu sayısının üzerine çıktığı için seçime gidildiğine işaret eden Sayek, “Bunu mutluluk verici diye düşünüyorum. Geçtiğimiz dönemlerde yedek-asil kurul üyesi farkını gözetmedik. Bu dönemde de birlikte üreterek ileriye götürebileceğimize inanıyorum. Bu kurumsallaşmanın temel felsefesinde tabi Arsuz´un daha iyiye gitmesi, daha yaşanabilir bir konuma gelmesi yatıyor. Bu da hepimizin ortak çabasıyla olabilecek” dedi. Sayek, şöyle konuştu: “Kurumsallaşma adına çok önemli bir genel kurul olarak düşünüyorum. Kent konseyleri belli bir amaçla kurulmuş; belli bir yönetmelikle yasayla kurulmuştur. Kuruluş amaçları da özellikle yerel yönetimlerin hedeflerine ulaşabilmelerini sağlamak açısından katılımcı yönetişimi sağlayabilmeyi hedefler. Burada katılımcılık çok önemli. Belediye çalışmalarında belediye ile toplum arasında koordinasyonu sağlayarak katılımcılığı arttıran ve demokratik yaklaşımları arttıran çalışmalardır.”

Güven, kadın adaylara öncelik istedi

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven de belediye olarak kent konseylerini önemsediklerini, bundan sonra da katkının devam etmesini istediklerini söyledi. Seçilecek yürütme kurulunun destek göreceğini ve belediye yönetimiyle birlikte Arsuz´a katkı sunacağına inandığını belirten Başkan Güven, seçim öncesi aday olanlardan aktif çalışabilmek için vakit ayırmaları isteğinde bulundu. Başkan Güven, “Özellikle kadınların aktif olmaları, yönetimde olmaları gerekir ve seçim yapılırken de kadınlara pozitif ayırımcılık yapmanızı öneririm” diye konuştu.

Kaymakam Gökpınar:Çevreye duyarlı kalkınma

2000´li yılların başında yönetim anlayışındaki değişimin kendini yerel yönetim reformlarına da yansıdığını, yerel yönetimlerin de bu değişimin içinde yeraldığını belirten Arsuz Kaymakamı H.Hasan Gökpınar, kamu yönetimi sisteminde kent konseylerinin de eş zamanlı düzenlendiğini hatırlattı. Kent konseylerini ‘kamuya öneri getiren ve teklifleri kamuda karşılık bulan bir kuruluş´ olarak tanımlayan, görev yaptığı diğer merkezlerdeki gözlemini aktararak kurumsallaşamadığına işaret eden Kaymakam Gökpınar, ancak Arsuz Kent Konseyi´nin 6. Genel kurulunu yapacak olgunluğa eriştiğini gördüğünü kaydetti.
Çalışmada temayı ‘çevreye duyarlı kalkınma´ olarak öneren Kaymakam Gökpınar, kent konseyine şu önerilerde bulundu: “Tarımsal SİT alanlarını daraltmayalım. Tarım önemli ve stratejik bir sektör. İnşaata açabiliriz, doğru. İki sene size refah sağlar. Ama tarım iki kuşak torunlarınıza refah getirir. Tarımsal sit alanlarının daraltılmasını talep etmeyin. Görevim süresince buna müsaade etmeyeceğim. Belediye başkanımızla da bu konuda fikir birliği içerisindeyiz. Kent konseyi de bunu prensip kararı olarak alıp meclisinden geçirirse sevinirim” dedi.
Kaymakam Gökpınar, Arsuz´un stratejik sektörü tarımın yanı sıra turizme de yönelik çalışma önerilerinde bulundu. Görüntü kirliliği yaratan terkli binaların Arsuz algısını olumsuz etkilediği için yıkacaklarını, dere yataklarının daraltılmasına izin verilmemesini isteyen Gökpınar, ormanların daraltılmaması, turizm tesis sayısının arttırılması, tarihi dokuyu taşıyan binaların restorasyonu, Arsuz´un mimaride de kimliğinin oluşturulması, Antik Kent Rosus projesinin kent meydanına kadar hayata geçirilmesi, kaçak yapılaşmanın önlenmesi için ortak çalışma yürüteceklerini söyledi.
Kaynak:

“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz” dedi.
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Zeren, kadına yönelik şiddetle mücadelesine dikkat çekmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilebilen, şiddet mağduru veya şiddet tehdidi altında bulunan kadınlar tarafından kullanıldığında tek tuşla olay yerine en yakın ekibin ivedilikle geçmesine kolaylık sağlayan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının tanıtımı devam ediyor.
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
İskenderun´da üç aracın lastiklerini kestiği iddiasıyla bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
CHP´li kadınların ülke genelinde olduğunu gibi Hatay İl ve ilçelerde de gerçekleştirdiği eşzamanlı açıklamada talepleri dile getirdi, partinin ´Altı Ayda Altı Kolaylık´ başlıklı yol haritası hatırlatıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Antakya El Sanatları Müzesinde düzenlenen 6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali´ni ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz´ın eşi Saadet Yılmaz, gelen sanatçılara künefe yaptı.
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz Belediyesi, ekiplerin kentteki mahallelerde çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
ÇTV´nin ikinci taksidi
ÇTV´nin ikinci taksidi
Emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisinin (ÇTV) 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım.
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Samandağ´ın Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin sonuç verdiği belirtildi.
Kaçakçılık operasyonu
Kaçakçılık operasyonu
Reyhanlı´da silah sesi ile polisin yaptığı operasyonda, kaçakçılığa ulaşıldı.
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, kadına yönelik artan erkek şiddetinin önlenmesi için yükümlü olunan CEDAW ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu´nun etkin bir biçimde uygulanması ve kadınlara yönelik erkek şiddetinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması icin önerge verdi.
Komutanın vali ziyareti
Komutanın vali ziyareti
Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Semih Okyar, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
Samandağ Belediye Meclisi´nin CHP´li üyeleri, hiç kimsenin eleştiri hakkı adı altında küfür ve hakaret etme hakkı olmadığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi