Proje değişince HADO kabul edildi
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Meclisi, HADO projesini, HBB´nin projede yaptığı değişiklik sonrası kabul etti. Meclisteki sandalye sayısının üçte ikisini elinde bulunan AKP Grubu, HADO´ya mevcut haliyle destek olmayacaklarını belirtmiş ve projede gemi satın alınması yöntemi yerine kiralama usulüün benimsenmesini istemişti.
Tarih: 12.2.2018 09:54:05

HBB, Fransa´daki fuara da katılmayacak

Şubat ayı toplantısının ilk birleşimini cuma günü Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın başkanlığında yapan yapan HBB Meclisi, 23 maddeyi görüşülerek karara bağladı.
Meclis, Fransa´nın Cannes şehrinde 13-16 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek MİPİM 2018 Uluslararası Gayrimenkul, Emlak ve Yatırım Fuarı´na belediye çalışanlarından Ömer Faruk Çelebi, Serdar Kurtoğlu ve Musa Eskiocak´ın katılması için hizmet damgalı pasaport verilmesini 35 kabul oyuna karşılık 42 ret oyla, reddetti. Hatay ili 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı teklifini İmar ve Bayındırlık Komisyona havale eden HBB Meclisi, Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesini de görüştü. Proje üzerine görüşünü açıklayan Savaş, HADO´nun, Hatay´ın vizyonu adına çok büyük bir proje olduğunu savundu ve amaçlarının kente yerli ve yabancı turist çekerek, esnafın kazanması ve ekonominin canlanması sağlamak, Hatay´ın yöresel tatlarını dünya ile paylaşarak kent cazibesini arttırmak istediklerini belirtti.

HBB, AKP´nin önerdiğini yaptı ve projeyi değiştirdi

Projeye mevcut haliyle karşı çıkan ve desteklemeyeceklerin ifade eden HBB Meclisi AKP Grubu, projede yapılan değişikli üzerine HADO´ya destek verdi. Mecliste konuşan AKP´li üyeler, projeye karşı olmadıklarını, ancak büyük borç yükü içinde olunması nedeniyle projedeki yüksek paralarla gemi satın alınması yerine iralama yöntemiyle işe başlanmasını, işin gelişmesi halinde gemi satın alınması yöntemine gidilerek risk faktörünün minimize edilmesini istedi. AKP´li üyeler, Büyükşehir ve meclisin özel bir şirkete böyle bir yetki vermesinin yetkisi dahilinde olmadığını da savundu ve projede değişiklik yapılmaması halinde HADO´ya destek olmayacaklarını söyledi. MHP´li üyeler de, kiralama yöntemine gidilerek belli bir süre deneme yapılmasını isterken, CHP´li üyeler de projenin Hatay´ın ekonomisi, kültürel yaşamı ve turizmine büyük katkı yapacağının kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Proje değişti, AKP ´olur´ dedi

Hatay Büyükşehir Belediyesi, HADO projesindeki 10 yıl süreyi 5 yıla, sermayeyi de 25 milyon lira yerine 0.5 milyon liraya indirdi, yolcu ve yük taşımacılığının gemi satın alınması yerine kiralama yöntemiyle yapılmasını benimseyen revize yaptı. İki saate yakın süren tartışma sonrası yapılan oylamada, HADO projesi, 72 ´evet´ oyu ile kabul edildi. Toplantıyı yazılı olarak duyuran HBB ise kararın oy çokluğu ile geçtiğini duyurdu. HBB açıklamasında, meclisin, ocak ayı oturumunda Plan Bütçe komisyonunu ile Ulaşım ile Ulaşım Komisyonuna havale ettiği, Hatay Büyükşehir Belediyesi adına tescilli HATMES Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited şirketinin anonim şirkete dönüştürülmesi için şirket unvanı, amaç ve konusu ile şirket sermayesinin 500 bin lira arttırılması, belediyenin görev ve yetki alanındaki toplu taşımacılık hizmetlerinden denizyolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetinin beş yıl süre ile bu şirkete devredilmesi ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatın yüzde 0,5´inin belediyeye ödenmesini ve işlemin kiralama yolu ile yapılmasına oy çokluğu ile kabul etti. HBB Meclisi, şubat ayı toplantısı bugün (12 Şubat Pazartesi) günü sürdürecek.

 
Kaynak:

Öğrencilerden askere mektup
Öğrencilerden askere mektup
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 20 Ocak´ta, Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik başlatılan ´Zeytin Dalı Harekatı´ sürüyor.
Ankara´ya OSB ziyareti
Ankara´ya OSB ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, yöreye yapılacak yatırımlar ve bunlara ait çalışmalar ile ilgili olarak bakanlar düzeyinde görüşmeler yapmak üzere Ankara´ya çalışma ziyaretinde bulundu.
´Doğa ve teknoloji´ konferansı
´Doğa ve teknoloji´ konferansı
Türkiye Gençlik Vakfı Antakya İlçe Başkanlığı ve Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Doğa ve Teknoloji" konferansı yapıldı.
Güven için bir önerge daha
Güven için bir önerge daha
Samandağ´da ´dur´ ihtarına uymadığı için polisin açtığı ateşle yaşamını yitiren Güven Oğurol (22) olayı, TBMM´ye bir kez daha önerge olarak yansıdı.
Hekimlere ´bayram ziyareti´
Hekimlere ´bayram ziyareti´
Tıp Haftası kutlanıyor. Hafta kapsamında, 14 Mart Tıp Bayramı ve Tıp haftası nedeniyle Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve bazı aile sağlığı merkezilerini ziyaret etti ve doktorların bayramını kutlandı.
Zeytin Dalı´na KKTC´den destek
Zeytin Dalı´na KKTC´den destek
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Din İşleri Başkan Yardımcısı Mustafa Küçük, Din Görevlileri Sendikası (DİN GÖR-SEN) Genel Başkanı Süleyman Çakır ve Genel Sekreter Cengiz İşkey, Din Görevlileri Birliği (DİN GÖR-BİR) Genel Başkanı Gökhan İnik ve Genel Sekreter Mustafa Demir´in yer aldığı heyet, Zeytin Dalı Harekatı´na destek ziyaretinde bulundu.
Marina projesi ilgi odağında
Marina projesi ilgi odağında
Hatay´ın öne çıkan İskenderun Marina, Dörtyol Yaşam Merkezi, Haraparası, Hassa Organize Sanayi ve Lojistik Bölgesi ve Tüneli Tanıtımı Projesi, Antakya Kent Merkezi Projesi, Arsuz Kıyı Projesi ile Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projeleri,dünyanın en büyük gayrimenkul yatırım ve emlak fuarı olan MIPIM 2018´de tanıtılıyor.
5 bin esnaf Hatay´da
5 bin esnaf Hatay´da
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının öncülüğünde Türkiye´nin 81 ilinden yaklaşık 5 bin esnaf, Zeytin Dalı Harekatı´na destek olmak için Hatay´a geldi.
Samandağ´da tepkiler dinmedi
Samandağ´da tepkiler dinmedi
Samandağ´da önceki gün dur ihtarına uymadığı için araca açılan ateşle yaralanarak hayatını kaybeden 24 yaşındaki Güven Oğurol, dün kalabalık bir katılımla gerçekleşen cenaze töreniyle toprağa verildi.
Belen´e de Devlet Hastanesi
Belen´e de Devlet Hastanesi
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, girişimlerinin sonuç verdiğini belirterek Belen Devlet Hastanesi´nin Halilbey mahallesine yapılacağını söyledi. Vurucu, Belen´e yapılacak hastane ile İskenderun´a gidilmesinin önleneceğini ve hastane çilesinin sonlanacağını kaydetti.
Uyarı ateşinde hayatını kaybetti
Uyarı ateşinde hayatını kaybetti
Samandağ´da dur ihtarı yapılan ve uymadığı için açılan uyarı ateşi açıldığı bildirilen ve kurşunun isabet ettiği kaydedilen Güven Oğurel hayatını kaybetti. Olayı üzüntü ile karşıladıklarını belirten Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, “Her vatandaşımızın can güvenliği ve yaşam hakkı kutsaldır” dedi.
Meclis, borçlanmayı reddetti
Meclis, borçlanmayı reddetti
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısını dün yaptı. HBB Meclis Salonu´nda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ömer Dolar başkanlığındaki toplantıda meclis, 59 maddeyi görüşerek karara bağladı.
HBB, sınavlarını tamamladı
HBB, sınavlarını tamamladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerin, belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi statüsüne alınması amacıyla başlatılan sınavlarını tamamladı.
Sınırda 931 kişi yakalandı
Sınırda 931 kişi yakalandı
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Suriye´nin Afrin bölgesinde 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı ´Zeytin Dalı Harekâtı´ sürüyor. Zeytin dalı Harekatına katılan birliklerin Afrn kent merkezini gören tepelere ulaştığı açıklandı.
HBB, ITB Berlin Fuarına katıldı
HBB, ITB Berlin Fuarına katıldı
ITB Berlin 2018 52. Uluslararası Turizm Fuarı, yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi