Proje değişince HADO kabul edildi
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Meclisi, HADO projesini, HBB´nin projede yaptığı değişiklik sonrası kabul etti. Meclisteki sandalye sayısının üçte ikisini elinde bulunan AKP Grubu, HADO´ya mevcut haliyle destek olmayacaklarını belirtmiş ve projede gemi satın alınması yöntemi yerine kiralama usulüün benimsenmesini istemişti.
Tarih: 12.2.2018 09:54:05

HBB, Fransa´daki fuara da katılmayacak

Şubat ayı toplantısının ilk birleşimini cuma günü Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın başkanlığında yapan yapan HBB Meclisi, 23 maddeyi görüşülerek karara bağladı.
Meclis, Fransa´nın Cannes şehrinde 13-16 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek MİPİM 2018 Uluslararası Gayrimenkul, Emlak ve Yatırım Fuarı´na belediye çalışanlarından Ömer Faruk Çelebi, Serdar Kurtoğlu ve Musa Eskiocak´ın katılması için hizmet damgalı pasaport verilmesini 35 kabul oyuna karşılık 42 ret oyla, reddetti. Hatay ili 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı teklifini İmar ve Bayındırlık Komisyona havale eden HBB Meclisi, Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesini de görüştü. Proje üzerine görüşünü açıklayan Savaş, HADO´nun, Hatay´ın vizyonu adına çok büyük bir proje olduğunu savundu ve amaçlarının kente yerli ve yabancı turist çekerek, esnafın kazanması ve ekonominin canlanması sağlamak, Hatay´ın yöresel tatlarını dünya ile paylaşarak kent cazibesini arttırmak istediklerini belirtti.

HBB, AKP´nin önerdiğini yaptı ve projeyi değiştirdi

Projeye mevcut haliyle karşı çıkan ve desteklemeyeceklerin ifade eden HBB Meclisi AKP Grubu, projede yapılan değişikli üzerine HADO´ya destek verdi. Mecliste konuşan AKP´li üyeler, projeye karşı olmadıklarını, ancak büyük borç yükü içinde olunması nedeniyle projedeki yüksek paralarla gemi satın alınması yerine iralama yöntemiyle işe başlanmasını, işin gelişmesi halinde gemi satın alınması yöntemine gidilerek risk faktörünün minimize edilmesini istedi. AKP´li üyeler, Büyükşehir ve meclisin özel bir şirkete böyle bir yetki vermesinin yetkisi dahilinde olmadığını da savundu ve projede değişiklik yapılmaması halinde HADO´ya destek olmayacaklarını söyledi. MHP´li üyeler de, kiralama yöntemine gidilerek belli bir süre deneme yapılmasını isterken, CHP´li üyeler de projenin Hatay´ın ekonomisi, kültürel yaşamı ve turizmine büyük katkı yapacağının kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Proje değişti, AKP ´olur´ dedi

Hatay Büyükşehir Belediyesi, HADO projesindeki 10 yıl süreyi 5 yıla, sermayeyi de 25 milyon lira yerine 0.5 milyon liraya indirdi, yolcu ve yük taşımacılığının gemi satın alınması yerine kiralama yöntemiyle yapılmasını benimseyen revize yaptı. İki saate yakın süren tartışma sonrası yapılan oylamada, HADO projesi, 72 ´evet´ oyu ile kabul edildi. Toplantıyı yazılı olarak duyuran HBB ise kararın oy çokluğu ile geçtiğini duyurdu. HBB açıklamasında, meclisin, ocak ayı oturumunda Plan Bütçe komisyonunu ile Ulaşım ile Ulaşım Komisyonuna havale ettiği, Hatay Büyükşehir Belediyesi adına tescilli HATMES Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited şirketinin anonim şirkete dönüştürülmesi için şirket unvanı, amaç ve konusu ile şirket sermayesinin 500 bin lira arttırılması, belediyenin görev ve yetki alanındaki toplu taşımacılık hizmetlerinden denizyolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetinin beş yıl süre ile bu şirkete devredilmesi ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatın yüzde 0,5´inin belediyeye ödenmesini ve işlemin kiralama yolu ile yapılmasına oy çokluğu ile kabul etti. HBB Meclisi, şubat ayı toplantısı bugün (12 Şubat Pazartesi) günü sürdürecek.

 
Kaynak:

´Geçici başbakan´ın ziyareti
´Geçici başbakan´ın ziyareti
Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hattab ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı makamında ziyaret etti.
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, performansa dayalı döner sermaye sistemni eleştirdi
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ilin sorunlarını anlattı ve çözüm üretilmesini istedi.
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) heyeti, vatandaşa daha hızlı ve çözüm odaklı hizmet edebilmek için ilçelerde kurulan hizmet binalarınğ ziyaret edip, çalışmayı denetledi ve vatandaşrın taleplerini dinledi.
İçmesuyu arızasına müdahele
İçmesuyu arızasına müdahele
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içme suyu hatlarında oluşan arızalara yaptığı müdahalelerle su kaybının önlendiğini bildirdi.
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında Gaziantep´te sınır güvenliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya, sınır illerinin valileri de katıldı.
Odanın vali ziyareti
Odanın vali ziyareti
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ve yönetimi ile odanın meclis başkanı Selahattin Eskiocak, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
Cumhurbaşkanlığının atama kararı ile Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Hatay Valisi Erdal Ata ve eşinin ev sahipliğinde Antakya´da veda yemeği düzenlendi.
"Hatay kart" alana ´çay´
"Hatay kart" alana ´çay´
HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı, dağıtımına başlanan Hatay Kart satışlarına devam ediyor.
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
Teklif yasalaşırsa şeref aylığı tüm muharip gazilere 2.400 lira olarak ödenecek.
5 ilçede elektrik kesintisi
5 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Payas, Dörtyol, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, her yağışta çatısı su akıtan ve kova koymak dışında bir tedbir alınmayan Hatay Havalimanı´nı önergeyle de Meclis´e taşıdı.
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği: Haklı neden olmadan fiyat yükseltilemez
Tartışmanın nedeni ´borçlanma yetkisi´
Tartışmanın nedeni ´borçlanma yetkisi´
Hatay Büyükşehir meclisinde beton asfalt için borçlanma talebi yine AKP grubunun olumsuz görüşü üzerine ertelendi
Trabzon heyeti arıtma tesisinde inceleme yaptı
Trabzon heyeti arıtma tesisinde inceleme yaptı
Trabzon teknik heyeti, düzenledikleri teknik gezi kapsamında Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisinde incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi