Proje değişince HADO kabul edildi
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Meclisi, HADO projesini, HBB´nin projede yaptığı değişiklik sonrası kabul etti. Meclisteki sandalye sayısının üçte ikisini elinde bulunan AKP Grubu, HADO´ya mevcut haliyle destek olmayacaklarını belirtmiş ve projede gemi satın alınması yöntemi yerine kiralama usulüün benimsenmesini istemişti.
Tarih: 12.2.2018 09:54:05

HBB, Fransa´daki fuara da katılmayacak

Şubat ayı toplantısının ilk birleşimini cuma günü Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın başkanlığında yapan yapan HBB Meclisi, 23 maddeyi görüşülerek karara bağladı.
Meclis, Fransa´nın Cannes şehrinde 13-16 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek MİPİM 2018 Uluslararası Gayrimenkul, Emlak ve Yatırım Fuarı´na belediye çalışanlarından Ömer Faruk Çelebi, Serdar Kurtoğlu ve Musa Eskiocak´ın katılması için hizmet damgalı pasaport verilmesini 35 kabul oyuna karşılık 42 ret oyla, reddetti. Hatay ili 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı teklifini İmar ve Bayındırlık Komisyona havale eden HBB Meclisi, Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesini de görüştü. Proje üzerine görüşünü açıklayan Savaş, HADO´nun, Hatay´ın vizyonu adına çok büyük bir proje olduğunu savundu ve amaçlarının kente yerli ve yabancı turist çekerek, esnafın kazanması ve ekonominin canlanması sağlamak, Hatay´ın yöresel tatlarını dünya ile paylaşarak kent cazibesini arttırmak istediklerini belirtti.

HBB, AKP´nin önerdiğini yaptı ve projeyi değiştirdi

Projeye mevcut haliyle karşı çıkan ve desteklemeyeceklerin ifade eden HBB Meclisi AKP Grubu, projede yapılan değişikli üzerine HADO´ya destek verdi. Mecliste konuşan AKP´li üyeler, projeye karşı olmadıklarını, ancak büyük borç yükü içinde olunması nedeniyle projedeki yüksek paralarla gemi satın alınması yerine iralama yöntemiyle işe başlanmasını, işin gelişmesi halinde gemi satın alınması yöntemine gidilerek risk faktörünün minimize edilmesini istedi. AKP´li üyeler, Büyükşehir ve meclisin özel bir şirkete böyle bir yetki vermesinin yetkisi dahilinde olmadığını da savundu ve projede değişiklik yapılmaması halinde HADO´ya destek olmayacaklarını söyledi. MHP´li üyeler de, kiralama yöntemine gidilerek belli bir süre deneme yapılmasını isterken, CHP´li üyeler de projenin Hatay´ın ekonomisi, kültürel yaşamı ve turizmine büyük katkı yapacağının kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Proje değişti, AKP ´olur´ dedi

Hatay Büyükşehir Belediyesi, HADO projesindeki 10 yıl süreyi 5 yıla, sermayeyi de 25 milyon lira yerine 0.5 milyon liraya indirdi, yolcu ve yük taşımacılığının gemi satın alınması yerine kiralama yöntemiyle yapılmasını benimseyen revize yaptı. İki saate yakın süren tartışma sonrası yapılan oylamada, HADO projesi, 72 ´evet´ oyu ile kabul edildi. Toplantıyı yazılı olarak duyuran HBB ise kararın oy çokluğu ile geçtiğini duyurdu. HBB açıklamasında, meclisin, ocak ayı oturumunda Plan Bütçe komisyonunu ile Ulaşım ile Ulaşım Komisyonuna havale ettiği, Hatay Büyükşehir Belediyesi adına tescilli HATMES Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited şirketinin anonim şirkete dönüştürülmesi için şirket unvanı, amaç ve konusu ile şirket sermayesinin 500 bin lira arttırılması, belediyenin görev ve yetki alanındaki toplu taşımacılık hizmetlerinden denizyolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetinin beş yıl süre ile bu şirkete devredilmesi ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatın yüzde 0,5´inin belediyeye ödenmesini ve işlemin kiralama yolu ile yapılmasına oy çokluğu ile kabul etti. HBB Meclisi, şubat ayı toplantısı bugün (12 Şubat Pazartesi) günü sürdürecek.

 
Kaynak:

Vurucu: Ciğerimiz yandı
Vurucu: Ciğerimiz yandı
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Soğukoluk yangınının kayıplarına dikkat çekti.
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Soğukoluk´ta yangından zarar gören bölgede soğutma çalışmaları dün de devam etti.
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Nisan-Ağustos 2018 döneminde Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gerçekleştirdiği deniz ve sahil temizlik çalışmaları kapsamında 645 ton atık toplandığı bildirildi.
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
Ulaşım ağını Ekim ayı sonuna kadar modern midibüslerle yenilemesi planlanan Antakya´da ilk 23 araç Serinyol Minibüscüler Kooperatifi´ne teslim edildi.
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´ın Amanos kırsalında erzak temini için 5 sivili rehin aldığı belirtilen ve yerleri İHA ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına hava destekli operasyon düzenlendi.
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
İskenderun toplantısında kurum yetkililerine sorunları hızlı çözün talimatı veren Vali Vekili Mardinli, enerjide ´yerli ve milli´ olmak gerektiğini söyledi.
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mevlüt Oruç, devletin bütün inançlara eşit mesafede durması gerektiğini belirterek, Arap Alevi topluluğunun önemli günlerinden Ğadir Hum bayramının resmi bayram olması talebinin toplumun gerçek ihtiyacı olduğunu kaydetti, bunun hem inanç özgürlüğü hem de ülkenin kültürel zenginliğinin gereği olduğunu kaydetti.
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Eşini, üniforması ve asker selamıyla uğurladı
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun´un çeşitli noktalarında devam eden yağmur suyu ızgaralarının çalınma olaylarının sürdüğünü ifade edip, uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.
İnanç önderleriyle buluştu
İnanç önderleriyle buluştu
Hatay il protokolü ve kanaat önderleri, Vali Erdal Ata´nın ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kırıkhan´da arıtmanın 2. kademesi başladı
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatlara yapılan saldırıları, ‘hukuka ağır bir saldırı ve ülkemizdeki en önemli ayıplardan biri´ olarak değerlendirerek kınadı.
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
2017 yılı iç ve dış hat yolcu sayısı 1.280.164 olarak gerçekleşti
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Hatay Büyükşehir Belediyesi temiz ve sağlıklı kent yaratma amacıyla haşere, larva ve uçkunla mücadelenin sürdüğünü belirtti
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.347 olduğu açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi