Proje değişince HADO kabul edildi
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Meclisi, HADO projesini, HBB´nin projede yaptığı değişiklik sonrası kabul etti. Meclisteki sandalye sayısının üçte ikisini elinde bulunan AKP Grubu, HADO´ya mevcut haliyle destek olmayacaklarını belirtmiş ve projede gemi satın alınması yöntemi yerine kiralama usulüün benimsenmesini istemişti.
Tarih: 12.2.2018 09:54:05

HBB, Fransa´daki fuara da katılmayacak

Şubat ayı toplantısının ilk birleşimini cuma günü Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın başkanlığında yapan yapan HBB Meclisi, 23 maddeyi görüşülerek karara bağladı.
Meclis, Fransa´nın Cannes şehrinde 13-16 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek MİPİM 2018 Uluslararası Gayrimenkul, Emlak ve Yatırım Fuarı´na belediye çalışanlarından Ömer Faruk Çelebi, Serdar Kurtoğlu ve Musa Eskiocak´ın katılması için hizmet damgalı pasaport verilmesini 35 kabul oyuna karşılık 42 ret oyla, reddetti. Hatay ili 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı teklifini İmar ve Bayındırlık Komisyona havale eden HBB Meclisi, Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesini de görüştü. Proje üzerine görüşünü açıklayan Savaş, HADO´nun, Hatay´ın vizyonu adına çok büyük bir proje olduğunu savundu ve amaçlarının kente yerli ve yabancı turist çekerek, esnafın kazanması ve ekonominin canlanması sağlamak, Hatay´ın yöresel tatlarını dünya ile paylaşarak kent cazibesini arttırmak istediklerini belirtti.

HBB, AKP´nin önerdiğini yaptı ve projeyi değiştirdi

Projeye mevcut haliyle karşı çıkan ve desteklemeyeceklerin ifade eden HBB Meclisi AKP Grubu, projede yapılan değişikli üzerine HADO´ya destek verdi. Mecliste konuşan AKP´li üyeler, projeye karşı olmadıklarını, ancak büyük borç yükü içinde olunması nedeniyle projedeki yüksek paralarla gemi satın alınması yerine iralama yöntemiyle işe başlanmasını, işin gelişmesi halinde gemi satın alınması yöntemine gidilerek risk faktörünün minimize edilmesini istedi. AKP´li üyeler, Büyükşehir ve meclisin özel bir şirkete böyle bir yetki vermesinin yetkisi dahilinde olmadığını da savundu ve projede değişiklik yapılmaması halinde HADO´ya destek olmayacaklarını söyledi. MHP´li üyeler de, kiralama yöntemine gidilerek belli bir süre deneme yapılmasını isterken, CHP´li üyeler de projenin Hatay´ın ekonomisi, kültürel yaşamı ve turizmine büyük katkı yapacağının kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Proje değişti, AKP ´olur´ dedi

Hatay Büyükşehir Belediyesi, HADO projesindeki 10 yıl süreyi 5 yıla, sermayeyi de 25 milyon lira yerine 0.5 milyon liraya indirdi, yolcu ve yük taşımacılığının gemi satın alınması yerine kiralama yöntemiyle yapılmasını benimseyen revize yaptı. İki saate yakın süren tartışma sonrası yapılan oylamada, HADO projesi, 72 ´evet´ oyu ile kabul edildi. Toplantıyı yazılı olarak duyuran HBB ise kararın oy çokluğu ile geçtiğini duyurdu. HBB açıklamasında, meclisin, ocak ayı oturumunda Plan Bütçe komisyonunu ile Ulaşım ile Ulaşım Komisyonuna havale ettiği, Hatay Büyükşehir Belediyesi adına tescilli HATMES Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited şirketinin anonim şirkete dönüştürülmesi için şirket unvanı, amaç ve konusu ile şirket sermayesinin 500 bin lira arttırılması, belediyenin görev ve yetki alanındaki toplu taşımacılık hizmetlerinden denizyolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetinin beş yıl süre ile bu şirkete devredilmesi ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatın yüzde 0,5´inin belediyeye ödenmesini ve işlemin kiralama yolu ile yapılmasına oy çokluğu ile kabul etti. HBB Meclisi, şubat ayı toplantısı bugün (12 Şubat Pazartesi) günü sürdürecek.

 
Kaynak:

Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Eşini, üniforması ve asker selamıyla uğurladı
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun´un çeşitli noktalarında devam eden yağmur suyu ızgaralarının çalınma olaylarının sürdüğünü ifade edip, uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.
İnanç önderleriyle buluştu
İnanç önderleriyle buluştu
Hatay il protokolü ve kanaat önderleri, Vali Erdal Ata´nın ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kırıkhan´da arıtmanın 2. kademesi başladı
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatlara yapılan saldırıları, ‘hukuka ağır bir saldırı ve ülkemizdeki en önemli ayıplardan biri´ olarak değerlendirerek kınadı.
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
2017 yılı iç ve dış hat yolcu sayısı 1.280.164 olarak gerçekleşti
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Hatay Büyükşehir Belediyesi temiz ve sağlıklı kent yaratma amacıyla haşere, larva ve uçkunla mücadelenin sürdüğünü belirtti
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.347 olduğu açıklandı.
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yeni işyerleri ve meskenlerin altyapı ihtiyaçlarını gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Proje uygulaması SODES adına incelenerek denetlendi
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Reyhanlı´ya atılan roketlerin sonucunda hayatını kaybedip Şehit olan Fatma Avlar´ın büstü parka koyuldu
Filistin´e yardım kampanyası
Filistin´e yardım kampanyası
İsrail´in Filistin´e yönelik baskı ve şiddet uygulamasına yönelik tepki olarak yardım kampanyası da başlatıldı.
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
İskenderun ve yöresinde hafta sonu etkili olan şiddetli yağış, birçok ev ve işylerinin su altında kalmasını getirdi.
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
Hatay´da yaşanan daralmayı destek ve projelerle aşmak istediklerini söyleyen Başkan Savaş, Hatay´ı Ortadoğu´da ve Akdeniz havzasında ticaret ve turizm merkezi yapmak istediklerini ifade etti.
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
Cumhurbaşkanının muhtarlara yönelik yaptığı rutin toplantılar ve İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda ilçelerde düzenlenen ´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´nın biri daha İskenderun´da yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi