"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tarih: 13.1.2021 22:12:57

 

Miladi takvime göre 14 Ocak´ı denk gelen ve Alevi vatandaşların yeni yıl Ras-el Seni Bayramı olarak kutluyor. Geçmiş yıllarda yerleşim birimlerinde eğlence ve toplu kutlamaların yapıldığı yeni yıl karşılaması, giderek evlerde günboyu sofraların kurulduğu bir etkinliğe dönüşmüş durumda. Bu yıl ise pandemi koşulları, kutlamalara, yöresel yemeklerle ortak yılbaşı (Rel-el Seni) sofrasının da kurulmasına imkan vermedi.

Savaş´tan ‘zenginlik´ vurgusu

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, ‘Ras-el Seni´ bayramı kutlama mesajında, “Halkımızın bayramları her yıl kardeşlik içinde kutlamaları en büyük zenginliğimizdir” dedi.
Başkan Savaş yayımladığı mesajında, “Hatay´ın farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış dünyaya örnek bir şehir olduğunu belirten Başkan Savaş´ın mesajı şöyle: “Bayramlarımız manevi duyguların yoğun olduğu ve yeni umutların yeşerdiği müstesna günlerdir. Yaşadığımız toprakların en büyük zenginliği olan bayramlarımızı aynı heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Ras-el Seni yüzyıllardır kutlanan ve Hatay´daki birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarını güçlendiren manevi duyguların yoğun olduğu önemli bir gündür. Halkımızın bayramları her yıl kardeşlik içinde kutlamaları en büyük zenginliğimizdir. Bu duygu ve düşünceler ile başta Hatay´daki Alevi hemşehrilerim olmak üzere tüm Alevi vatandaşların ‘Ras-el Seni´ bayramını kutluyor, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl olmasını diliyorum.

Yönden´den iki bayram kutlaması

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, 14 Ocak dolayısıyla yeni yıl ve 19 Ocak´ta kutlanan yine geleneksel/yöresel Kıddes Bayramını mesajla kutladı. Yönden´in mesajı şöyle: “Sosyal ve kültürel yaşamımızda önemli bir yeri olan ve özel bir değere sahip bayramlardan biri olan "Ras-El Seni ve Kıddes Bayramı" İlçemizde yaşadığımız birlik beraberlik kardeşlik hoşgörü sevgi ve saygı köklerinin tüm dünyaya uzandığı en güçlü dallarından biridir. Bu elzem özelliğimizin doğal bir sonucu olarak da kentimizde yaşayan her türlü kültür ve inanç mensubu insanımızın sevinci ortak sevincimiz, tasası ortak tasamız,hüznü de ortak hüznümüz olduğu şüphesizdir.”

Sarı´dan ‘sağlık-huzur´ dileği

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı 14 Ocak´a denk gelen “Ras-el Seni Bayramı” ile ilgili olarak yayımladığı mesajında; “Farklı din ve kültürlerden vatandaşlarımızla özel günlerimizi bir arada kutlamanın gururunu yaşadığımız medeniyetler şehri Arsuz‘umuzda, Alevi kardeşlerimizin her yıl kutladığı, Rumi Takvime göre yılın ilk günü sayılan 14 Ocak Ras-El Seni Bayramını en içten duygularımla kutlar, sağlık ve huzur içerisinde nice bayramlar temennisi ile saygılarımı sunarım” dedi.

Samandağ´da pandemi uyarısı

Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, "Res-el Seni´ nedeniyle yayınladığı mesajında ‘koronavirüs´ uyarısında bulunarak kalabalık ortamların oluşturulmamasını istedi.
Kaymakam Kütük, “İlçemizde her yıl Rumi takviminin başlangıcı 14 Ocak´ta Res-El Seni, yeni yıl olarak yüzyıllardır aynı coşku ve heyecanla kutlanmaya devam etmektedir. Böyle özel günler; gelenek ve kültürümüzün nesiller boyu sürmesinde önemli bir rol oynamakta, aramızdaki sevgi bağını perçinlemektedir. Ancak içerisinde bulunduğumuz bu süreçte salgınla mücadeleyi akamete uğratmamak adına, İlçemiz de halkımızın sağlığının korunması ve kamu esenliğinin sağlanması konusunda tüm vatandaşlarımızın 14 Ocak Res-El Seni dolayısıyla mümkün olduğunca birbirlerini ziyaret etmemesi, , kalabalık ortamlara mahal verilmemesi, alınan tedbirlere en sıkı şekilde uyularak gelinen sürece sağduyuyla destek verilmesi önem arz etmektedir. Kardeşlik, birlik ve hoşgörü emareleri ile kenetlendiğimiz, bizi birbirimize bağlayan meziyetlerle bir arada yaşadığımız ilçemizde, rumi takvimin ilk günü sayılan Res-El Seni´nin dünya barışına ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, tüm insanlığa sağlık, huzur ve güzellikler getirmesini diliyorum” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Seni kutlaması pandemi gölgesinde
Yabani kuşlar, koruma altına alındı
Yabani kuşlar, koruma altına alındı
İskenderun ve Kırıkhan´da jandarma timleri tarafından bulunan Atmaca ve Şahin türü kuşlar, Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğüne ait Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine tutanakla teslim edildi.
Yol kontrolünde tarihi eser bulundu
Yol kontrolünde tarihi eser bulundu
Reyhanlı´da jandarma timlerinin yaptığı rutin yol denetiminde kaçırılmak istenen tarihi eserler ele geçirildi.
Dörtyol´da uyuşturucu operasyonu
Dörtyol´da uyuşturucu operasyonu
Dörtyol´da polisin yaptığı bir operasyonda 1.1 kilo sentetik kannabinoid uyuşturucu ele geçirildi.
Geçici TIR´da deprem tatbikatı
Geçici TIR´da deprem tatbikatı
Yangın, deprem ve sel gibi doğal afetlerde vatandaşların yanında olan Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, AFAD´a ait Gezici TIR´da gerçekleştirilen tatbikata katıldı.
Jandarmadan kadınlara KEDES bilgilendirmesi
Jandarmadan kadınlara KEDES bilgilendirmesi
119 kadının cep telefonuna daha KADES uygulaması yüklendi
Başkan Güven: Arsuz Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız
Başkan Güven: Arsuz Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız
Arsuz´da şiddetli yağmurun ardından, etkilenen mahallelerde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Asaf Güven, oluşan hasarın en hızlı şekilde giderilmesi için çalışmalara başlandığını belirtti.
Tabiplerden, onur kurulu üyesi için çağrı
Tabiplerden, onur kurulu üyesi için çağrı
Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu, Türk tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp´in serbest bırakılmasını istedi.
Verem Haftası
Verem Haftası
09-13 Ocak tarihleri arası verem hastalığına ilişkin farkındalık hatası olarak kutlandı.
Hatay Turizm Destinasyon tanıtım toplantısı
Hatay Turizm Destinasyon tanıtım toplantısı
Hatay´ın turizm potansiyelinin dünyaya tanıtılması amacıyla, "İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışması" organizasyon kapsamında toplantı gerçekleştirildi.
Kaymakam adaylarının vali ziyareti
Kaymakam adaylarının vali ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay´a kaymakam refiki olarak atanan Erdem Karanfil, Ali Buzkaya ve Hasan Ali Kurt´u makamında kabul etti.
"Erken teşhisle kanser tedavi edilebilir"
"Erken teşhisle kanser tedavi edilebilir"
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, rahim ağzı kanserinin önlenebilen bir hastalık olduğunu ifade etti ve hastalığın erken teşhisle yüzde 100 tedavi edilebildiğini belirtti.
11 milyon metrekare alana ´OSB´
11 milyon metrekare alana ´OSB´
İskenderun Teknik Üniversitesi Barbaros Hayrettin Gemi inşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, Amanos Tüneli için geç kalınmaması gerektiğini savundu.
Para dolu çelik kasayı çalınmış
Para dolu çelik kasayı çalınmış
Dörtyol´da jandarma, bir işyerinden çerisinde 90 bin lira ve 145 gram altın ile 230 ABD dolarının bulunduğu çelik kasayı çaldığı iddiasıyla 1 kişiyi yakaladı.
Kan bağışı kampanyası
Kan bağışı kampanyası
Antakya Defne Rotary Kulübü, Antakya Defne Interact kulübü ve Kızılay işbirliği ile kan bağışı kampanyası düzenlendi.
Meteorolojiden don uyarısı
Meteorolojiden don uyarısı
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Hatay yöresinde zirai don olacağı konusunda uyardı. Meteoroloji uyarısına dün akşam başlayan zirai don olayı, yarın etkisini yitirecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi