Rektör Dereli´den ‘umutlandıran´ değerlendirme
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, 2017 yılı çalışmaları ve gerçekleşmeleri paylaşarak, “2018 yılında çok daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var. Umut doluyuz, umutluyuz” dedi.
Tarih: 31.12.2017 23:08:37

İSTE öğrencileri, akademisyenleri, idari personel, mezunlar, İskenderunlular, Hataylılar ve paydaşlara seslendiği paylaşımında Rektör Dereli, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak, 2017 yılını; insana, öğrenciye, inovasyona, girişimciliğe, Ar-Ge´ye, üretime, Endüstri 4.0´a, teknolojiye ve toplumsal duyarlılığa odaklanan; verimli ve nitelikli eğitim-öğretim, araştırma, bilim, sanat, kültür ve spor faaliyetleri yapmış olabilmenin şükrü ve onuru ile tamamladıklarını belirtti.

2017 yılında yürütülen çalışmalar ve gerçekleşmelere ilişkin şunları kaydetti: “2017 yılında da öğrenci memnuniyeti endeksleri sıralamalarındaki yerimiz bizi heyecanlandırdı. Sporcularımızın başarıları bizi gururlandırdı. Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi öğrencilerine kavuştu. Mekatronik Mühendisliği gibi yeni açılan bölümlerimize yeni öğrencilerimiz geldi. Sosyal Sorumluluk Projelerimiz ve teknik gezilerimiz hız kesmedi. İŞKUR´un İSTE İrtibat Noktası hizmete girdi. İSTE-SEM (Sürekli Eğitim Merkezi), İSTE-BTM (Bilim ve Teknoloji Merkezi, Merkezi Laboratuvar) ve İSTE-SEA (Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi) ile BAP (Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi) BAP faaliyete geçti. İDE (İş Dünyasıyla Entegrasyon) programımız başarı ile sürdürülüyor. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı´nı merkez kampüsümüzde gerçekleştirdik. Artık geleneksel hale gelen, bilim ve teknoloji festivaline dönüşen Teknoversite Günleri´ni başarı ile tamamladık. 1. İskenderun Kitap Fuarı gurur tablomuza dönüştü. Teknoversite Günleri´nde katılım on binleri, 1. İskenderun Kitap Fuarı´na katılım ise yüz binleri buldu! YÖK´ün 100/2000 doktora programına dâhil olan ilk üniversitelerden biri olduk.”

Master Plan ilgi odağı oldu
“Master Planımızı, etap etap gerçekleştirmeye başladık. Altyapı ve peyzaj konusunda epeyce mesafe kaydettik. Kafeterya, Kütüphane ve Mimarlık Fakültesi´nin inşaatları hızla yükselmeye başladı. Hayırseverlerimiz ve paydaşlarımız tarafından yaptırılan/yaptırılacak binaların kimisinin inşaatı başladı, kimisi ise protokol aşamasında. Spor salonu, yüzme havuzu, mediko-sosyal, bilim-sanat merkezi, vb. gibi binaların inşaatlarının çok yakında başlaması ve tamamlanması planlanıyor.”

Kurumsallaşmada önemli adımlar
“Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programları büyük bir teveccüh ve ilgiyle başladı, etkin olarak sürdürülüyor. İSTE Çocuk Üniversitesi kurumsallaşmaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli, Türkiye´nin bir üniversitedeki ilk Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi, İSTE´de açıldı! Öğrenci topluluklarının faaliyetlerinin hem niteliği hem de niceliği arttı. Uluslararası İskenderun Sempozyumu ve benzeri gibi birçok bilimsel etkinlik düzenlendi. 2017 yılında İSTE tarafından düzenlenen bilim, kültür, spor ve sanat etkinliklerinin (seminer, konferans, kongre, konser, sergi, turnuva vb.) sayısı 200´lere yaklaştı. İSTE-TTO (Teknoloji Transfer Ofisi) arayüzü ile ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği´ kurumsallaştı ve derinleşti. Pek çok öğretim elemanımız teknoparklarda şirketler kurdular ve patent başvurusu yaptılar. Endüstriyel kuruluşlar ile ortak Ar-Ge projelerine imza atıldı. Kütüphanemizi oluşturduk, elektronik veri tabanlarına abone olduk, koleksiyonumuzdaki basılı kitap sayısı kısa süre içerisinde 27000´e yaklaştı.”

Çabalar akademik teşvikte İSTE´yi 2.liğe taşıdı
“Yemekhanelerimiz ve kafeteryalarımız sürekli denetlenerek verilen hizmetin kalitesi artırılmaya çalışılıyor. Konservatuvarımız artık sadece İskenderun´a değil, Hatay´a, çevre illere, bölgeye ve topluma hitap ediyor, turnelere çıkıyor, ülkeye ve dünyaya açılıyor, evrenselleşiyor. Öğretim elemanlarımızın başarıları, birincilikleri, yazmış oldukları makaleler ve kitaplar, vermiş oldukları konferanslar, yapmış oldukları projeler hepimizi gururlandırıyor. Bu çabaları, Üniversitemizi akademik teşvik alanında ikinciliğe taşıdı. Tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

Tanıtım çabası verildi
“Haziran ayında mezunlarımızı geleceğe ve hayata uğurladık. Teknoversite de ilk mezunlarını (teknologlar) verdi. İSTE´nin tanıtımı için tüm İSTE ailesi olarak liselerde ve fuarlarda çalıştık. İSTE´nin lisans bölümlerini tercih eden tüm öğrencilerimize tablet hediye edildi, e-öğrenme sisteminin temelleri atıldı. Öğrencilerimizin büyük bir kısmına burs imkânları ve fırsatları sunuldu. Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi (MTY) Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Doktora Programı faaliyete geçti. Kampüste nitelikli kablosuz internet ve e-posta hizmeti verilmeye başlandı. Yapılan peyzaj çalışmalarıyla, dikilen ağaçlarla kampüslerimiz 2017 yılında daha da güzelleşti.”
Kaynak:

´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
TED Hatay Koleji öğrencileri tarafından ´Değişen yüzyılda psikolojik danışman olmak´ konulu çalıştay düzenlendi.
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun, “Yepyeni bir dinamiğe ve karaktere sahip Z kuşağı çocuklarının ebeveynleri olmak, onları anlayabilmek, kendi yetiştiriliş tarzımızdan çok daha farklı bir şekilde yaklaşabilmek, kimi zaman çok zorlu ve yorucu olabiliyor” dedi.
´Güvenin içi boş olmamalı´
´Güvenin içi boş olmamalı´
İskenderun Teknik Üniversitesi Yapı Öğrenci Topluluğu tarafından "İSTE-MİZ´18: Mühendislik ve İnovasyon Zirvesi” düzenlendi.
Uygulamalı girişimcilik kursu
Uygulamalı girişimcilik kursu
İskenderun´da girişimcilere yönelik eğitim verildi.
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Teknoloji ve AR-GE Uygulama Araştırma Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından törenle açıldı.
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
İskenderun´da ABİGEM işbirliğiyle ´müşteri ilişkileri yönetimi´ eğitimi yapıldı.
´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi ve Moral Psikolojik Danışmanlık işbirliğiyle, farkındalık yaratmak ve aileleri bilinçlendirmeye yönelik düzenlenen ´Çocuk ihmali ve istismarı´ adlı panel yapıldı.
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Bazı ilceme ve temaslarda bulunmak üzere iki günlük bir program için Hatay´a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) ziyaret etti.
Kurslar pazartesi başlıyor
Kurslar pazartesi başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı´nın koordinatörlüğünde geçen ay hayata geçirilen ´okuryazarlık seferberliği´ kapsamında İilçede başlatılan çalışmalar sürüyor.
´Mutluluk çaba ister´
´Mutluluk çaba ister´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle ´evlilik öncesi eğitim´ programı düzenlendi.
 AÖF dersleri İSTE´de
AÖF dersleri İSTE´de
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin (AÖF) İktisat ve İşletme bölümlerinin dersleri İSTE´de verilecek.
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir Kolejleri, gelecek eğitim-öğretim yılı için bursluluk sınavını, önceki gün okulun kampüsünde gerçekleştirdi. 4, 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerin katıldığı sınavda başarılı olan öğrenciler, burs hakkı elde edecek.
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencileri İTSO´yu ziyaret ettiler.
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
13-16 Şubat tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi ve İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi´nde düzenlenen III. EURIE Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE 2018) ve Türk-Arap Yükseköğretim Kongresine (TACHE 2018) katılan İSTE için yeni işbirliklerinin ortaya çıkmasını sağlandığı ifade edildi.
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
Enerjisa Dağıtım Şirketi ve Milli Eğitim Bakanlığı´nın işbirliği ile yola çıkan Görsel Eğitim Aracı´nın durağı İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi