Rektör Dereli´den ‘umutlandıran´ değerlendirme
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, 2017 yılı çalışmaları ve gerçekleşmeleri paylaşarak, “2018 yılında çok daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var. Umut doluyuz, umutluyuz” dedi.
Tarih: 31.12.2017 23:08:37

İSTE öğrencileri, akademisyenleri, idari personel, mezunlar, İskenderunlular, Hataylılar ve paydaşlara seslendiği paylaşımında Rektör Dereli, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak, 2017 yılını; insana, öğrenciye, inovasyona, girişimciliğe, Ar-Ge´ye, üretime, Endüstri 4.0´a, teknolojiye ve toplumsal duyarlılığa odaklanan; verimli ve nitelikli eğitim-öğretim, araştırma, bilim, sanat, kültür ve spor faaliyetleri yapmış olabilmenin şükrü ve onuru ile tamamladıklarını belirtti.

2017 yılında yürütülen çalışmalar ve gerçekleşmelere ilişkin şunları kaydetti: “2017 yılında da öğrenci memnuniyeti endeksleri sıralamalarındaki yerimiz bizi heyecanlandırdı. Sporcularımızın başarıları bizi gururlandırdı. Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi öğrencilerine kavuştu. Mekatronik Mühendisliği gibi yeni açılan bölümlerimize yeni öğrencilerimiz geldi. Sosyal Sorumluluk Projelerimiz ve teknik gezilerimiz hız kesmedi. İŞKUR´un İSTE İrtibat Noktası hizmete girdi. İSTE-SEM (Sürekli Eğitim Merkezi), İSTE-BTM (Bilim ve Teknoloji Merkezi, Merkezi Laboratuvar) ve İSTE-SEA (Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi) ile BAP (Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi) BAP faaliyete geçti. İDE (İş Dünyasıyla Entegrasyon) programımız başarı ile sürdürülüyor. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı´nı merkez kampüsümüzde gerçekleştirdik. Artık geleneksel hale gelen, bilim ve teknoloji festivaline dönüşen Teknoversite Günleri´ni başarı ile tamamladık. 1. İskenderun Kitap Fuarı gurur tablomuza dönüştü. Teknoversite Günleri´nde katılım on binleri, 1. İskenderun Kitap Fuarı´na katılım ise yüz binleri buldu! YÖK´ün 100/2000 doktora programına dâhil olan ilk üniversitelerden biri olduk.”

Master Plan ilgi odağı oldu
“Master Planımızı, etap etap gerçekleştirmeye başladık. Altyapı ve peyzaj konusunda epeyce mesafe kaydettik. Kafeterya, Kütüphane ve Mimarlık Fakültesi´nin inşaatları hızla yükselmeye başladı. Hayırseverlerimiz ve paydaşlarımız tarafından yaptırılan/yaptırılacak binaların kimisinin inşaatı başladı, kimisi ise protokol aşamasında. Spor salonu, yüzme havuzu, mediko-sosyal, bilim-sanat merkezi, vb. gibi binaların inşaatlarının çok yakında başlaması ve tamamlanması planlanıyor.”

Kurumsallaşmada önemli adımlar
“Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programları büyük bir teveccüh ve ilgiyle başladı, etkin olarak sürdürülüyor. İSTE Çocuk Üniversitesi kurumsallaşmaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli, Türkiye´nin bir üniversitedeki ilk Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi, İSTE´de açıldı! Öğrenci topluluklarının faaliyetlerinin hem niteliği hem de niceliği arttı. Uluslararası İskenderun Sempozyumu ve benzeri gibi birçok bilimsel etkinlik düzenlendi. 2017 yılında İSTE tarafından düzenlenen bilim, kültür, spor ve sanat etkinliklerinin (seminer, konferans, kongre, konser, sergi, turnuva vb.) sayısı 200´lere yaklaştı. İSTE-TTO (Teknoloji Transfer Ofisi) arayüzü ile ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği´ kurumsallaştı ve derinleşti. Pek çok öğretim elemanımız teknoparklarda şirketler kurdular ve patent başvurusu yaptılar. Endüstriyel kuruluşlar ile ortak Ar-Ge projelerine imza atıldı. Kütüphanemizi oluşturduk, elektronik veri tabanlarına abone olduk, koleksiyonumuzdaki basılı kitap sayısı kısa süre içerisinde 27000´e yaklaştı.”

Çabalar akademik teşvikte İSTE´yi 2.liğe taşıdı
“Yemekhanelerimiz ve kafeteryalarımız sürekli denetlenerek verilen hizmetin kalitesi artırılmaya çalışılıyor. Konservatuvarımız artık sadece İskenderun´a değil, Hatay´a, çevre illere, bölgeye ve topluma hitap ediyor, turnelere çıkıyor, ülkeye ve dünyaya açılıyor, evrenselleşiyor. Öğretim elemanlarımızın başarıları, birincilikleri, yazmış oldukları makaleler ve kitaplar, vermiş oldukları konferanslar, yapmış oldukları projeler hepimizi gururlandırıyor. Bu çabaları, Üniversitemizi akademik teşvik alanında ikinciliğe taşıdı. Tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

Tanıtım çabası verildi
“Haziran ayında mezunlarımızı geleceğe ve hayata uğurladık. Teknoversite de ilk mezunlarını (teknologlar) verdi. İSTE´nin tanıtımı için tüm İSTE ailesi olarak liselerde ve fuarlarda çalıştık. İSTE´nin lisans bölümlerini tercih eden tüm öğrencilerimize tablet hediye edildi, e-öğrenme sisteminin temelleri atıldı. Öğrencilerimizin büyük bir kısmına burs imkânları ve fırsatları sunuldu. Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi (MTY) Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Doktora Programı faaliyete geçti. Kampüste nitelikli kablosuz internet ve e-posta hizmeti verilmeye başlandı. Yapılan peyzaj çalışmalarıyla, dikilen ağaçlarla kampüslerimiz 2017 yılında daha da güzelleşti.”
Kaynak:

“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi