Rektör Dereli´den ‘umutlandıran´ değerlendirme
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, 2017 yılı çalışmaları ve gerçekleşmeleri paylaşarak, “2018 yılında çok daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var. Umut doluyuz, umutluyuz” dedi.
Tarih: 31.12.2017 23:08:37

İSTE öğrencileri, akademisyenleri, idari personel, mezunlar, İskenderunlular, Hataylılar ve paydaşlara seslendiği paylaşımında Rektör Dereli, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak, 2017 yılını; insana, öğrenciye, inovasyona, girişimciliğe, Ar-Ge´ye, üretime, Endüstri 4.0´a, teknolojiye ve toplumsal duyarlılığa odaklanan; verimli ve nitelikli eğitim-öğretim, araştırma, bilim, sanat, kültür ve spor faaliyetleri yapmış olabilmenin şükrü ve onuru ile tamamladıklarını belirtti.

2017 yılında yürütülen çalışmalar ve gerçekleşmelere ilişkin şunları kaydetti: “2017 yılında da öğrenci memnuniyeti endeksleri sıralamalarındaki yerimiz bizi heyecanlandırdı. Sporcularımızın başarıları bizi gururlandırdı. Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi öğrencilerine kavuştu. Mekatronik Mühendisliği gibi yeni açılan bölümlerimize yeni öğrencilerimiz geldi. Sosyal Sorumluluk Projelerimiz ve teknik gezilerimiz hız kesmedi. İŞKUR´un İSTE İrtibat Noktası hizmete girdi. İSTE-SEM (Sürekli Eğitim Merkezi), İSTE-BTM (Bilim ve Teknoloji Merkezi, Merkezi Laboratuvar) ve İSTE-SEA (Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi) ile BAP (Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi) BAP faaliyete geçti. İDE (İş Dünyasıyla Entegrasyon) programımız başarı ile sürdürülüyor. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı´nı merkez kampüsümüzde gerçekleştirdik. Artık geleneksel hale gelen, bilim ve teknoloji festivaline dönüşen Teknoversite Günleri´ni başarı ile tamamladık. 1. İskenderun Kitap Fuarı gurur tablomuza dönüştü. Teknoversite Günleri´nde katılım on binleri, 1. İskenderun Kitap Fuarı´na katılım ise yüz binleri buldu! YÖK´ün 100/2000 doktora programına dâhil olan ilk üniversitelerden biri olduk.”

Master Plan ilgi odağı oldu
“Master Planımızı, etap etap gerçekleştirmeye başladık. Altyapı ve peyzaj konusunda epeyce mesafe kaydettik. Kafeterya, Kütüphane ve Mimarlık Fakültesi´nin inşaatları hızla yükselmeye başladı. Hayırseverlerimiz ve paydaşlarımız tarafından yaptırılan/yaptırılacak binaların kimisinin inşaatı başladı, kimisi ise protokol aşamasında. Spor salonu, yüzme havuzu, mediko-sosyal, bilim-sanat merkezi, vb. gibi binaların inşaatlarının çok yakında başlaması ve tamamlanması planlanıyor.”

Kurumsallaşmada önemli adımlar
“Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programları büyük bir teveccüh ve ilgiyle başladı, etkin olarak sürdürülüyor. İSTE Çocuk Üniversitesi kurumsallaşmaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli, Türkiye´nin bir üniversitedeki ilk Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi, İSTE´de açıldı! Öğrenci topluluklarının faaliyetlerinin hem niteliği hem de niceliği arttı. Uluslararası İskenderun Sempozyumu ve benzeri gibi birçok bilimsel etkinlik düzenlendi. 2017 yılında İSTE tarafından düzenlenen bilim, kültür, spor ve sanat etkinliklerinin (seminer, konferans, kongre, konser, sergi, turnuva vb.) sayısı 200´lere yaklaştı. İSTE-TTO (Teknoloji Transfer Ofisi) arayüzü ile ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği´ kurumsallaştı ve derinleşti. Pek çok öğretim elemanımız teknoparklarda şirketler kurdular ve patent başvurusu yaptılar. Endüstriyel kuruluşlar ile ortak Ar-Ge projelerine imza atıldı. Kütüphanemizi oluşturduk, elektronik veri tabanlarına abone olduk, koleksiyonumuzdaki basılı kitap sayısı kısa süre içerisinde 27000´e yaklaştı.”

Çabalar akademik teşvikte İSTE´yi 2.liğe taşıdı
“Yemekhanelerimiz ve kafeteryalarımız sürekli denetlenerek verilen hizmetin kalitesi artırılmaya çalışılıyor. Konservatuvarımız artık sadece İskenderun´a değil, Hatay´a, çevre illere, bölgeye ve topluma hitap ediyor, turnelere çıkıyor, ülkeye ve dünyaya açılıyor, evrenselleşiyor. Öğretim elemanlarımızın başarıları, birincilikleri, yazmış oldukları makaleler ve kitaplar, vermiş oldukları konferanslar, yapmış oldukları projeler hepimizi gururlandırıyor. Bu çabaları, Üniversitemizi akademik teşvik alanında ikinciliğe taşıdı. Tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

Tanıtım çabası verildi
“Haziran ayında mezunlarımızı geleceğe ve hayata uğurladık. Teknoversite de ilk mezunlarını (teknologlar) verdi. İSTE´nin tanıtımı için tüm İSTE ailesi olarak liselerde ve fuarlarda çalıştık. İSTE´nin lisans bölümlerini tercih eden tüm öğrencilerimize tablet hediye edildi, e-öğrenme sisteminin temelleri atıldı. Öğrencilerimizin büyük bir kısmına burs imkânları ve fırsatları sunuldu. Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi (MTY) Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Doktora Programı faaliyete geçti. Kampüste nitelikli kablosuz internet ve e-posta hizmeti verilmeye başlandı. Yapılan peyzaj çalışmalarıyla, dikilen ağaçlarla kampüslerimiz 2017 yılında daha da güzelleşti.”
Kaynak:

´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi öğrencileri, 2017-2018 eğitim-öğretim yılını, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı´nda yapılan “Çocuk Koroları Performans Gösterisi” ile kapattı.
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Hüyük mahallesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan halı kursunu ziyaret edip, halı dokuma hakkında bilgi aldı, kursiyerlerle görüştü.
İzmir marşıyla mezun oldular
İzmir marşıyla mezun oldular
İskenderun´da özel eğitim veren Yükseliş Koleji, öğrencilerine mezuniyet töreni düzenledi.
Mühendisler de kep attı
Mühendisler de kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimi Fakültesinden mezun olan öğrenciler, düzenlenen törenle kep atarak, mühendis olmanın mutluluğunu yaşadı.
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermezi üzerine Arsuz´un Hüyük mahallesindeki ilk ve ortaokulu ile okul öncesi öğrencilerie törenle karne verildi.
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı mezun adayı öğrencileri için kep atma töreni düzenlendi.
Kolejden mezunlarına tören
Kolejden mezunlarına tören
Antakya´da özel eğitim veren TED Hatay Koleji 4. ve 8. sınıf öğrencileri mezuniyetin hheyecanının yaşadı.
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında; Destekleme Eğitimi Değerlendirme Sınavı (SonTest) sınavının 09 Haziran Cumartesi günü Saat 10.00´da ve aynı gün saat 14.00´te ise Arapça Yeterlik Sınavı´nın Hatay´da da belirlenen okullarda yapılacağı bildirildi.
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
Kampüste konteynerlerden oluşturulan inovasyon fabrikasında, öğrencilerin yabancı dil konusunda kendilerini geliştirebilmelerini sağlamak ve öğrenme hızlarını artırmak amacıyla Yenilikçi İngilizce Öğrenme Noktası (Innovative English Learning Point) oluşturuldu
İMYO´da kep coşkusu
İMYO´da kep coşkusu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) öğrencileri keplerini havaya atarak, mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Samandağ´ın Meydan mahallesindeki Azize Süleyman Yalçın Ortaokulunun 4006 Tubitak Bilim Fuarı, Tekebaşı Zeynel Abidin Cilli İlkokulunun bahçesinde yapıldı.
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Ayla-Naci Uyar İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen, ´Benim gözümle Arsuz´ adlı fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.
Üçgüllük´te bilim fuarı
Üçgüllük´te bilim fuarı
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteği ile Üçgüllük Orta Okulu´nda Bilim Fuarı düzenlendi. Üçgüllük Orta Okulu öğrencilerinin TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirdiği Bilim Fuarının açılışını Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz İlçe Millî Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez birlikte yaptı.
İSTE´de mezuniyet töreni başladı
İSTE´de mezuniyet töreni başladı
İskenderun Teknik Üniversitesinde fakülte ve yüksekokullardaayrı ayrı düzenlediği mezuniyet ve kep atma törenleri yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi