Rektör Dereli´den ‘umutlandıran´ değerlendirme
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, 2017 yılı çalışmaları ve gerçekleşmeleri paylaşarak, “2018 yılında çok daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var. Umut doluyuz, umutluyuz” dedi.
Tarih: 31.12.2017 23:08:37

İSTE öğrencileri, akademisyenleri, idari personel, mezunlar, İskenderunlular, Hataylılar ve paydaşlara seslendiği paylaşımında Rektör Dereli, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak, 2017 yılını; insana, öğrenciye, inovasyona, girişimciliğe, Ar-Ge´ye, üretime, Endüstri 4.0´a, teknolojiye ve toplumsal duyarlılığa odaklanan; verimli ve nitelikli eğitim-öğretim, araştırma, bilim, sanat, kültür ve spor faaliyetleri yapmış olabilmenin şükrü ve onuru ile tamamladıklarını belirtti.

2017 yılında yürütülen çalışmalar ve gerçekleşmelere ilişkin şunları kaydetti: “2017 yılında da öğrenci memnuniyeti endeksleri sıralamalarındaki yerimiz bizi heyecanlandırdı. Sporcularımızın başarıları bizi gururlandırdı. Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi öğrencilerine kavuştu. Mekatronik Mühendisliği gibi yeni açılan bölümlerimize yeni öğrencilerimiz geldi. Sosyal Sorumluluk Projelerimiz ve teknik gezilerimiz hız kesmedi. İŞKUR´un İSTE İrtibat Noktası hizmete girdi. İSTE-SEM (Sürekli Eğitim Merkezi), İSTE-BTM (Bilim ve Teknoloji Merkezi, Merkezi Laboratuvar) ve İSTE-SEA (Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi) ile BAP (Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi) BAP faaliyete geçti. İDE (İş Dünyasıyla Entegrasyon) programımız başarı ile sürdürülüyor. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı´nı merkez kampüsümüzde gerçekleştirdik. Artık geleneksel hale gelen, bilim ve teknoloji festivaline dönüşen Teknoversite Günleri´ni başarı ile tamamladık. 1. İskenderun Kitap Fuarı gurur tablomuza dönüştü. Teknoversite Günleri´nde katılım on binleri, 1. İskenderun Kitap Fuarı´na katılım ise yüz binleri buldu! YÖK´ün 100/2000 doktora programına dâhil olan ilk üniversitelerden biri olduk.”

Master Plan ilgi odağı oldu
“Master Planımızı, etap etap gerçekleştirmeye başladık. Altyapı ve peyzaj konusunda epeyce mesafe kaydettik. Kafeterya, Kütüphane ve Mimarlık Fakültesi´nin inşaatları hızla yükselmeye başladı. Hayırseverlerimiz ve paydaşlarımız tarafından yaptırılan/yaptırılacak binaların kimisinin inşaatı başladı, kimisi ise protokol aşamasında. Spor salonu, yüzme havuzu, mediko-sosyal, bilim-sanat merkezi, vb. gibi binaların inşaatlarının çok yakında başlaması ve tamamlanması planlanıyor.”

Kurumsallaşmada önemli adımlar
“Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programları büyük bir teveccüh ve ilgiyle başladı, etkin olarak sürdürülüyor. İSTE Çocuk Üniversitesi kurumsallaşmaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli, Türkiye´nin bir üniversitedeki ilk Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi, İSTE´de açıldı! Öğrenci topluluklarının faaliyetlerinin hem niteliği hem de niceliği arttı. Uluslararası İskenderun Sempozyumu ve benzeri gibi birçok bilimsel etkinlik düzenlendi. 2017 yılında İSTE tarafından düzenlenen bilim, kültür, spor ve sanat etkinliklerinin (seminer, konferans, kongre, konser, sergi, turnuva vb.) sayısı 200´lere yaklaştı. İSTE-TTO (Teknoloji Transfer Ofisi) arayüzü ile ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği´ kurumsallaştı ve derinleşti. Pek çok öğretim elemanımız teknoparklarda şirketler kurdular ve patent başvurusu yaptılar. Endüstriyel kuruluşlar ile ortak Ar-Ge projelerine imza atıldı. Kütüphanemizi oluşturduk, elektronik veri tabanlarına abone olduk, koleksiyonumuzdaki basılı kitap sayısı kısa süre içerisinde 27000´e yaklaştı.”

Çabalar akademik teşvikte İSTE´yi 2.liğe taşıdı
“Yemekhanelerimiz ve kafeteryalarımız sürekli denetlenerek verilen hizmetin kalitesi artırılmaya çalışılıyor. Konservatuvarımız artık sadece İskenderun´a değil, Hatay´a, çevre illere, bölgeye ve topluma hitap ediyor, turnelere çıkıyor, ülkeye ve dünyaya açılıyor, evrenselleşiyor. Öğretim elemanlarımızın başarıları, birincilikleri, yazmış oldukları makaleler ve kitaplar, vermiş oldukları konferanslar, yapmış oldukları projeler hepimizi gururlandırıyor. Bu çabaları, Üniversitemizi akademik teşvik alanında ikinciliğe taşıdı. Tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

Tanıtım çabası verildi
“Haziran ayında mezunlarımızı geleceğe ve hayata uğurladık. Teknoversite de ilk mezunlarını (teknologlar) verdi. İSTE´nin tanıtımı için tüm İSTE ailesi olarak liselerde ve fuarlarda çalıştık. İSTE´nin lisans bölümlerini tercih eden tüm öğrencilerimize tablet hediye edildi, e-öğrenme sisteminin temelleri atıldı. Öğrencilerimizin büyük bir kısmına burs imkânları ve fırsatları sunuldu. Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi (MTY) Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Doktora Programı faaliyete geçti. Kampüste nitelikli kablosuz internet ve e-posta hizmeti verilmeye başlandı. Yapılan peyzaj çalışmalarıyla, dikilen ağaçlarla kampüslerimiz 2017 yılında daha da güzelleşti.”
Kaynak:

Çocuklara masal dinletisi
Çocuklara masal dinletisi
İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), ´Çocuk Üniversitesi´ projesiyle, çocukların hayal dünyasını geliştirerek, onların üniversite ve dünyayı daha iyi tanımasını, sosyalleşmesini sağlamak için etkinlikler düzenlediği ve bunun sürdürüleceği ifade edildi.
Doğa Koleji İskenderun Yalım Grup´ta
Doğa Koleji İskenderun Yalım Grup´ta
Türkiye´nin en büyük okullar zinciri Doğa Koleji İskenderun Kampüsü, Ekim ayı itibariyle özel Gelişim Hastanesi´nin de grup şirketleri arasında yeraldığı ve YK Başkanlığını Metin Yıldız´ın yaptığı Yalım Grup tarafından devir alındı.
İklim değişiliğinde ´farkındalık´ projesi
İklim değişiliğinde ´farkındalık´ projesi
Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Hatay Valiliğinin yürütücüsü, Antakya Çevre Koruma Derneğininde ortağı olduğu İklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen ‘Daha iyi bir çevre seninle başlar´ adlı proje sürüyor.
Dileklerini yazdılar, öğrenciler de yerine getirdi
Dileklerini yazdılar, öğrenciler de yerine getirdi
İskenderun Suçıkağı Paşa Karaca İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri 2018 yılına istedikleri hediyelerle girdi.
Enerjisa´dan Mesleki Eğitim protokolü
Enerjisa´dan Mesleki Eğitim protokolü
Hatay´ın yanı sıra toplam 14 ilde MEB´e bağlı okul ve eğitim merkezlerindeki öğrenciler, Enerjisa Mobil Eğitim Tırı´nda teorik ve uygulamalı eğitimler alacak.
Simya´dan değişim protokolü
Simya´dan değişim protokolü
Dünyada Kanada Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere 16 ülkenin öğrenci değişim programlarını yürüten Worldwide Cultural Exchange Program (W.C.E.P.) Türkiye Ofisi ile Simya Okulları arasında uluslararası eğitim alanında işbirliği protokolüne imza attıklarını bildiren Simya Okulları kurucusu Selim Baysal, protokolün uluslararası projelerden faydalanmak isteyen öğrencilere yol gösterici olacağını, Türkiye ve Dünya üniversitelerinin kapılarını açacağını söyledi.
Eğitimde tam güne hazırlık
Eğitimde tam güne hazırlık
Hatay´ın eğitimdeki genel durumu ve 2018 eğitim-öğretim yılına yönelik yatırımların ele alındığı toplantı, Vali Erdal Ata başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Ata, tam gün eğitime geçiş yönündeki hazırlıkların takvim çerçevesinde tamamlanması için destek vereceklerini söyledi.
Üniversiteliden ASAŞ´a teknik gezi
Üniversiteliden ASAŞ´a teknik gezi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğrencileri, teorik bilgilerini pekiştirmek için teknik geziler kapsamında bölgedeki fabrika ve işletmelerde inceleme yapmayı sürdürüyor.
´Nanokompozitlerle daha temiz dünya mümkün´
´Nanokompozitlerle daha temiz dünya mümkün´
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen ´Teknoloji Sohbetleri´nin konuğu, İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola oldu.
‘Uygulamalı Patent Yazma´ eğitimi
‘Uygulamalı Patent Yazma´ eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) ve SİMAJ PATENT işbirliğiyle İSTE´li öğrencilere yönelik olarak ´Uygulamalı Patent Yazma´ eğitim düzenlendi.
Türk Eğitim-Sen: Eğitimciye karşı şiddet önlenmeli
Türk Eğitim-Sen: Eğitimciye karşı şiddet önlenmeli
Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, eğitimcilere yönelik şiddete karşı olduklarını belirtti.
´Fikirleri gün yüzüne çıkarmak lazım´
´Fikirleri gün yüzüne çıkarmak lazım´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Demir, İSTE Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO) düzenlediği Teknoloji Sohbetleri–TechTalks serisinin konuğu oldu.
Minikler için Kolları Sıvadı
Minikler için Kolları Sıvadı
Toplumsal gelişim ve dönüşüm için teknoloji okuryazarlığı seviyesinin yükselmesi ve erken dönemde sağlanması gerektiği bilinciyle hareket eden ve bu bilinçle Çocuk Üniversitesi projesini geliştiren İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), toplumun en temeline, gelecek yüzyılların mimarları olacak anaokulu öğrencilerine yönelik projeler geliştirmek üzere kolları sıvadı ve işbirliği fırsatları için okullarla da görüşüyor
Ham petrol için yosun önerdi
Ham petrol için yosun önerdi
Hızlı tren çalışmalarının mimarı olarak kabul edilen Japonya Tsukuba Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazuo Kadowaki, İskenderun Körfezi´nin ham petrol elde edilmesine yönelik uygulamalarında önemli fırsatlara sahip olduğunu belirtti.
Her öğrencinin fidanı oldu
Her öğrencinin fidanı oldu
Arsuz Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında öğrencilerle düzenlenen ağaç dikme etkinliğinde Çetillik Mahallesinde hazırlanan alanda 160 adet çam, okaliptüs ve akasya fidanını toprakla buluşturdu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi