Reyhanlı saldırısının planlayıcısı yakaladı
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Suriye´nin Lazkiye kentinde yapılan operasyonda, 2013 yılında Reyhanlı´daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağladığı ve failleri yönlendirdiği öne sürülen Antakyalı Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye´ye getirildi.
Tarih: 13.9.2018 10:45:01

İskenderun/SES

Olayla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Başarılı bir operasyon olmuştur. Bağımsız yargı da hak edene, hak ettiği cezayı verecektir" açıklamasını yaptı.
Reyhanlı´da 11 Mayıs 2013´te gerçekleştirilen iki ayrı bombalı araç saldırısında 53 kişi hayatını kaybetmişti. Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Yusuf Nazik´in, MİT´in operasyonuyla ele geçirilmesinin ardından Türkiye´ye getirilerek sorguya alındığı belirtildi. Cumhuriyet gazetesinin internet sitesindeki haberine göre, Nazik´in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye´de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye´den Türkiye´ye intikalini sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek, patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini itiraf ettiği belirtildi. Nazik´in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı belirtilen Mukaveme Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da bilgi paylaştığı, sorgusunda eyleme katılan diğer firari sanıkları da teslim olmaya çağırdığına yer verildi. Habere göre, Nazik, Reyhanlı´daki bombalı saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf etti. Emri Suriye istihbaratından aldığını belirten Nazik, "Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım. Beni Suriye´den yakalayıp getirdiler. Suriye´deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün. Türk devleti bize sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak" görüşünü kaydetti.
MİT, FETÖ militanlarına karşı yürüttüğü sınır ötesi operasyonlara bir yenisini de Lazkiye´de gerçekleştirdiği operasyonla sürdürdü. Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin alınmadığı belirtilen operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT unsurlarınca gerçekleştirildiğine yer verildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olduğu belirtilen Yusuf Nazik´in, MİT tarafından Suriye´de yakalanıp Türkiye´ye getirilmesiyle ilgili şu değerlendirmede bulundu: "9 sanık, 53 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla diğer suçlardan hapisle cezalandırılmıştı. Yusuf Nazik´le ilgili de Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi karar vermişti. Başarılı bir operasyon olmuştur. Bağımsız yargı da hak edene, hak ettiği cezayı verecektir" dedi.
Reyhanlı saldırısında 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü. Saldırısı davasında karar 23 Şubat 2018´de çıktı. Kkarara göre, bombalı eyleme ilişkin yargılaması süren 33 kişiden 9´u ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13´ü ise 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştı. Yusuf Nazik´in de aralarında bulunduğu firari durumdaki 8 terörist ise kırmızı bültenle aranıyordu.
Kaynak:

"120 bin dönüm ekili alan su altında"
"120 bin dönüm ekili alan su altında"
Milletvekilleri ´sel´i meclise yansıttı; Kızılay bölgede yardım dağıttı
Gençlik merkezinden okulda etkinlik
Gençlik merkezinden okulda etkinlik
İskenderun Gençlik Merkezi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı İskenderun Çocuk Hakları Topluluğu, Arsuz´un Avcılarsuyu mahallesindeki ilkokulunda etkinlik yaptı.
İçin ailesinin acısı
İçin ailesinin acısı
Genç hemşire Elvan, yaşamını yitirdi
"Bu herkesin acısıdır"
"Bu herkesin acısıdır"
Ukrayna´da öldürülen tıp öğrencisi iki genç kız olayı.
Dernekten kongre sonrası ´gala´
Dernekten kongre sonrası ´gala´
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi genel kurulunu, yaptı ve ´gala´ düzenledi.
Muhtarlarla buluşmayı südürdüler
Muhtarlarla buluşmayı südürdüler
Kaymakam Yönden ve eşi 12 muhtarı daha yemekte ağırladı
Sel, havaalanı yolunu değiştirdi
Sel, havaalanı yolunu değiştirdi
Hatay´yı etkileşen şidetli yağış, Tahtaköprü Barajı ve Afrin 18 Mart Barajı kapaklarının ´kontrollü bir şekilde açılması´ üzerine en az 80 bin dekar tarım arazisinin su altında kalması, birçok itiraza karşın Amik Gölü havzası üzerine kurulan Hatay Havaalanına giden güzergahı da değiştirdi.
´Sanayi sicil belgesi´ uyarısı
´Sanayi sicil belgesi´ uyarısı
Hatay Sanayi ve Teknoloji Hatay İl Müdürlüğü, Sanayi Sicil Kanunu´na göre, Sanayi Sicil Belgesi alan kuruluşların, her yıl nisan ayı sonuna kadar Yıllık İşletme Cetveli verme zorunluluğu bulunduğunu ve buna uymayanlara idari para cezası verileceğini anımsattı
15 tatil başladı
15 tatil başladı
2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk yarısı dün alınan karnelerle başladı. Okullarda dün çalan zil, yarı yıl tatilini ifade etti.
"Şimdi hasat zamanı"
"Şimdi hasat zamanı"
31 Mart seçimlerine ilişkin değerlerlendirdi
AKP HBB adayı Güler´den ´down´ ziyareti
AKP HBB adayı Güler´den ´down´ ziyareti
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler, İskenderun´da Down Cafe´yi ziyaret edip, down sendromlu çocuklarla bir araya geldi.
Validen yargıya ´iade,i ziyaret´
Validen yargıya ´iade,i ziyaret´
Hatay Valisi Rahmi Doğan, iade-i ziyaretler kapsamında Antakya´da Hatay Adliye Sarayına giderek başsavcı Ahmet Ataman, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral ve Hatay İdare Mahkemesi Başkanı Songül Meydan Özdoğan´a iade-i ziyarette bulundu.
Zabıtadan ´dilenci operasyonu´
Zabıtadan ´dilenci operasyonu´
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kentte dilencilere yönelik denetimlerini sürdürüyor.
Valiye ´gastronomi ziyareti´
Valiye ´gastronomi ziyareti´
Gastronomi Derneği Başkanı İbrahim Ünal Kahraman ve yönetimi ile Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (Başkanı Faruk Ekinci ve beraberindeki heyet, ayrı ayrı Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti. Vali Doğan, konuklarını makamında kabul etti.
Zil, karne için çalacak
Zil, karne için çalacak
İskenderun´da 56.530 öğrenci ve 3.451 öğretmen tatile çıkıyor
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi