Reyhanlı saldırısının planlayıcısı yakaladı
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Suriye´nin Lazkiye kentinde yapılan operasyonda, 2013 yılında Reyhanlı´daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağladığı ve failleri yönlendirdiği öne sürülen Antakyalı Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye´ye getirildi.
Tarih: 13.9.2018 10:45:01

İskenderun/SES

Olayla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Başarılı bir operasyon olmuştur. Bağımsız yargı da hak edene, hak ettiği cezayı verecektir" açıklamasını yaptı.
Reyhanlı´da 11 Mayıs 2013´te gerçekleştirilen iki ayrı bombalı araç saldırısında 53 kişi hayatını kaybetmişti. Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Yusuf Nazik´in, MİT´in operasyonuyla ele geçirilmesinin ardından Türkiye´ye getirilerek sorguya alındığı belirtildi. Cumhuriyet gazetesinin internet sitesindeki haberine göre, Nazik´in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye´de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye´den Türkiye´ye intikalini sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek, patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini itiraf ettiği belirtildi. Nazik´in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı belirtilen Mukaveme Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da bilgi paylaştığı, sorgusunda eyleme katılan diğer firari sanıkları da teslim olmaya çağırdığına yer verildi. Habere göre, Nazik, Reyhanlı´daki bombalı saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf etti. Emri Suriye istihbaratından aldığını belirten Nazik, "Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım. Beni Suriye´den yakalayıp getirdiler. Suriye´deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün. Türk devleti bize sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak" görüşünü kaydetti.
MİT, FETÖ militanlarına karşı yürüttüğü sınır ötesi operasyonlara bir yenisini de Lazkiye´de gerçekleştirdiği operasyonla sürdürdü. Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin alınmadığı belirtilen operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT unsurlarınca gerçekleştirildiğine yer verildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olduğu belirtilen Yusuf Nazik´in, MİT tarafından Suriye´de yakalanıp Türkiye´ye getirilmesiyle ilgili şu değerlendirmede bulundu: "9 sanık, 53 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla diğer suçlardan hapisle cezalandırılmıştı. Yusuf Nazik´le ilgili de Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi karar vermişti. Başarılı bir operasyon olmuştur. Bağımsız yargı da hak edene, hak ettiği cezayı verecektir" dedi.
Reyhanlı saldırısında 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü. Saldırısı davasında karar 23 Şubat 2018´de çıktı. Kkarara göre, bombalı eyleme ilişkin yargılaması süren 33 kişiden 9´u ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13´ü ise 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştı. Yusuf Nazik´in de aralarında bulunduğu firari durumdaki 8 terörist ise kırmızı bültenle aranıyordu.
Kaynak:

Karayollarına park, başladı
Karayollarına park, başladı
Kent parkı´nın temeli önceki gün atıldı
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Telef olanlar gemide kıyıyıp, dışkıylarıyla birlikte uluslararası sulara atılıyormuş
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü´nce düzenlenen kurumun destek verdiği sektörlerin temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantıları sürüyor.
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Gastronomi Festivali´ne katıldı.
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Belen bölgesinde toplu taşıma alanında faaliyet gösteren Belen ve Cırtıman kooperatiflerinin yüzde 100 dönüşüme katılarak yeni araçlarla vatandaşa hizmet vermeye başladığını bildirdi.
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Belediye, Hatay Günlerinden çekildi
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Mahalleye taşımalı eğitim servisi bu yıl verilmedi. 120 öğrenci okulsuz
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
DOĞAKA ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında "İskenderun dönerinin coğrafi işaretler" tescilinin alınması ve çalışmalar yapılması ile ilgili protokol imzalandı.
"Aile mutlu olursa, birey dışarıda mutluluğu aramaz"
"Aile mutlu olursa, birey dışarıda mutluluğu aramaz"
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi, “Bilinçli aile, başarılı gençlik” konulu seminer düzenledi.
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun´da LimakPort´a yanaşan gemilerden boşalan ´Angus´ türü canlı ithal hayvanların kentte yaydığı koku ve oluşturduğu çevresel kirlilğin tehlike saçtığını ifade etti.
Karayolları  parkına temel atma töreni
Karayolları parkına temel atma töreni
İskenderun Belediyesi tarafından kentin Fener caddesi üzerinde eski karayolları alanındaku 53 dönümlük alana yapılacak ´kent parkı´nın temeli yarın (22 Eylül 2018 Cumartesi) atılacak.
Okul bahçesine fidan diktiler
Okul bahçesine fidan diktiler
İskenderun´un Denizciler Mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu, yeni eğitim yılının ilk haftasında okul bahçesine fidan dikti.
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal/1. Uluslararası Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Gamet Biyolojisi Çalıştayı başladı.
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarındaki hataları tekrarlamamasını dileyerek yeni dönemle ilgili, “hem eğitim hayatımız hem de eğitim çalışanları için önemli değişimlerin yaşanacağı, hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasını sağlayacak dönüşümlerin gerçekleşeceği bir yıl olur” dileğinde bulundu.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
17 Eylül´de başlayan Ahilik Haftası, 23 Eylül tarihine kadar kutlanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi