Riskli binaların tespit çalışmaları başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, CHP´li 11 büyükşehir belediyesi bürokratlarıyla deprem tecrübelerini paylaşmak üzere biraraya geldi.
Tarih: 20.2.2021 10:52:33

HBB´nin deprem olasılığına karşı yol haritasını belirleyen Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, ciddi deprem riski altında olan Hatay için hazırladığı yol haritasını CHP´li 11 büyükşehir belediyesi bürokratları ile paylaştı.

Gerçekleştirilen çevirim içi toplantıda depreme ilişkin tecrübelerini paylaşan CHP´li belediyelerin yetkilileri, her konuda olduğu gibi bu konuda da ortak akılla hareket edeceklerini vurguladı.

Başkan Savaş´a deprem bilgilendirmesi

Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ı da ekibiyle ziyaret etti. Ziyarette  olası Hatay depremi için çizilen yol haritası görüşüldü, Başkan Savaş´a yapılan çalışmalar ve alınması gereken önlemler hakkında brifing verildi.

Hatay´ın birinci derecede deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Başkan Savaş, “Belediye olarak bazı riskli binaları tespit ettik ancak bundan sonraki süreçte il genelinde tüm riskli binalar en kısa sürede belirlenecek” dedi.  

Yol haritası HALOK´la paylaşıldı

Brifingin ardından, HBB yöneticileri, Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu üyeleri ile HBB binasında bir araya geldi. Görüşmede, HAMOK üyeleri ve HBB yetkilileri deprem ile ilgili bilimsel çalışmaları ele aldı.

İhsan Çakar, toplantıda yaptığı sunumda, Hatay´da riskli binaların tespitini sürdüreceklerini kaydetti. İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenleri ile iletişime geçildiğini ifade eden Çakar, yapılan çalışmalarda önemli ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Amaçlarının toplumda farkındalık yaratmak ve projelerini hızlı şekilde sahada uygulamak olduğunu belirten Çakar, “İlgili kurumlar ile sürekli temas halindeyiz. Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi alma çalışmalarımız devam ediyor. Şimdilik bin 500 hektarlık bir alanda yürüttüğümüz hazırlıklar neticesinde nerede, ne derecede riskli yapı var ise hepsini tespit ettik. Yakın zamanda bununla ilgili bilgileri paylaşacağız” dedi.

Deprem senaryolarının hepsine çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Çakar, “Deprem Yönetmeliği öncesi yapılan binaları araştırarak işe başladık. Konunun ilgilileri ile mutabakata vardığımız zaman sahaya ineceğiz. Ortaya koyacağımız projede öncelik can güvenliği olacak. Hak sahiplerini mağdur etmeden, herkesin mutlu olacağı bir çalışma yürütemezsek başarılı olma şansımız yok.”

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Zehra Güngördü çalışmaların çok önemli olduğunu vurguladığı toplantıda pek çok senaryoya hazırlıklı olunmasını ve Deprem Master Planı´nın olması gerektiğini sözlerine ekledi. Güngördü, şunları söyledi: “HMKÜ olarak eş güdümlü çalışmaya hazırız. HBB olarak üst ölçekli kararların alınmasında bize öncülük edebilirsiniz.”

İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Cemil Tileylioğlu da Deprem Master Planı için hazırlıklarının olduğunu ve koordineli çalışmaya sıcak baktıklarını belirtti.

Toplantının sonunda düşüncelerini paylaşan HAMOK sözcüsü ve Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, “Bu toplantı bizim için çok değerliydi. Bugünden sonra yapılacak çalışmaları raporlaştırmalı ve kamuoyu ile paylaşmalıyız” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Yangın söndürmeye Hatay´dan destek
Yangın söndürmeye Hatay´dan destek
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), itfaiye ekiplerinin komşu il Osmaniye ve Antalya´da süren orman yangınına destek verdiğini bildirdi.
İzinsiz kazıya suçüstü
İzinsiz kazıya suçüstü
Reyhanlı´da bir ihbarı değerlendiren jandarma timlerinin izinsiz kazı yaptığı belirtilen 7 kişiyi, kazıda buldukları tarihi eserlerle birlikte yakaladığı bildirildi.
Belen´de kanalizasyon hattı yenilendi
Belen´de kanalizasyon hattı yenilendi
Belen´in Muhlisali Mahallesinde kullanılan kanalizasyon hatları, parçalanarak tıkanma ve koku problemlerine yol açtı.
Hassa´ya ‘millet bahçesi´ tartışması
Hassa´ya ‘millet bahçesi´ tartışması
Arsuz´da yeşil alanın ibadete açılmasına imar mevzuatı ve şehircilik ilkelerine aykırılık oluşturduğu gerekçesiyle Mimarlar Odası Hatay Şubesi´nin itirazını reddeden HBB Meclisi, Hassa Belediyesi´ne Millet Bahçesi için devredilen alanın ise özel mülkiyete açılmasını oy çokluğuyla kabul etti.
HADO izin bekliyor
HADO izin bekliyor
Hatay Deniz Otobüsü HADO´yla ilgili Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin hazırlıkları tamamladığını, başvuru dosyasının ilgili genel müdürlüğün masasında izin verilmesi için bekliyor…
Savaş: Yangınlar hayra alamet değil
Savaş: Yangınlar hayra alamet değil
Hassa Gazeluşağı bölgesindeki yangın için sabotaj olasılığına dikkat çeken Başkan Savaş´a göre yangını çıkartanlar amatör değil
Göç idaresinin vali ziyareti
Göç idaresinin vali ziyareti
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Savaş Ünlü, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti. Vali Doğan, Göç İdaresi Genel Müdürü Ünlü´yü makamında kabul etti.
3 ilçede uyuşturucu operasyonu
3 ilçede uyuşturucu operasyonu
Jandarma timleri, Dörtyol ve Erzin´de ormanlık alana ekili halde 5.965 kök hint keneviri ele geçirdi.
´Düzensiz göçmen´ operasyonunda 4 tutuklama
´Düzensiz göçmen´ operasyonunda 4 tutuklama
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, Kırıkhan ve Altınözü´nde düzensiz göçmen kaçakçılık yaptığı öne sürülen 5 kişiden 4´ü tutuklandı, 1 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Afrin´e füzeli saldırı: 2 ölü 12 yaralı
Afrin´e füzeli saldırı: 2 ölü 12 yaralı
Hatay Valiliğinin koordinasyon görevini yaptığı, güvenliğin TSK ile ÖSO tarafından sağlandığı Suriye´nin Afrin kentine yapılan roketli saldırıda 2 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.
Eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 13 kişi tutuklandı
Eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 13 kişi tutuklandı
İskenderun´da da uyuşturucuya yönelik düzenlenen operasyonlarda uyuşturucu madde ele geçirildi ve 4 kişi gözaltına alındı.
Dörtyol´a 136 milyon liralık hibeyle içmesuyu
Dörtyol´a 136 milyon liralık hibeyle içmesuyu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İLBANK A.Ş. koordinesinde yürütülen Türkiye´deki Mültecilere Yönelik Mali Yardım Programı (FRIT II) Belediye Projesi kapsamında 136 milyon TL´lik hibeye imza attı.
‘Arsuz´da katılımcı mahalle´ çalıştayı
‘Arsuz´da katılımcı mahalle´ çalıştayı
AB tarafından finanse edilen ve yürütücülüğünü Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP´nin yaptığı yerel yönetim reformuna destek projesi kapsamında katılımcı yönetim seminer ve çalıştayı tamamlandı.
´Suriye uyruklu örgüt üyesi´ tutuklandı
´Suriye uyruklu örgüt üyesi´ tutuklandı
PKK-KCK/PYD-YPG silahlı terör örgütü üyesi olduğu belirtilen Suriye uyruklu M.İ. adlı kişi, Hassa´da yakalandı.
Askeri bölgeden ´göçmen kaçakçılığı
Askeri bölgeden ´göçmen kaçakçılığı
Reyhanlı´da polis, askeri sınır bölgesinden mülteci taşıdığını tespit ettiği belirtilen bir araçta yaptığı aramada, 2´i çocuk 5 yabancı uyruklu kişi yakalandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi