Sabun ihracatında artış
Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre,Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, yüzde 21 oranında artışla 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Tarih: 15.9.2017 12:07:37

 Türkiye ihracatının üzerinde artış rakamlarına ulaşan kimya sektörü, Ağustos ayında da ihracata en çok katkı sağlayan üçüncü sektör konumunu sürdürdü. 2017 Ağustos ayında, sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde de, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 296 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı Ağustos ayında bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla yüzde 12 arttı ve ihracatındaki payı yüzde 20 oldu. Bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu her dönem olduğu gibi Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler olurken, bunları Plastikler ve Mamulleri ile Anorganik Kimyasallar izledi. En çok ihracat yapılan ülkeler ise Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Malta Mısır ve Cebeli Tarık oldu. KKTC, Irak, İspanya, Almanya ve Yunanistan ilk 10´da yerini aldı. 

AKMİB Başkanı Uğur Ateş, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) olarak, AKİB genel ihracat artışının üzerinde bir artış yakaladıklarına belirtti ve “Türkiye geneli sektör ihracatında yüzde 20 pay sahibi olan AKMİB, 2016 yılı Ağustos ayında 264 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, 2017 yılı aynı dönemini yüzde 12 artış ile 296 milyon dolar ihracat ile kapattı" açıklamasını yaptı. Geçen ay, AKMİB ihracatında yüzde 71 oran ile en büyük paya sahip mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünlerinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20 ihracat artışı yaşandığını dile getiren Ateş, şunları söyledi: “Bu artışta ürün grubunun ilk üç pazarı olan BAE, ABD ve Malta´ya yapılan ihracat artışlarının etkisini görüyoruz. Ayrıca ilk 6 alt sektör ürün grubumuzda da yine artış var. Plastikler ve mamullerinde yüzde 26, anorganik kimyasallar´da yüzde 39, boya vernik mürekkep ve müstahzarlarında yüzde 12, eczacılık ürünleri´nde yüzde 34, sabun ve mıkama müstahzarlarında ise yüzde 19 artış yaşandı."s
Plastik ve mamulleri ihracat artışında Almanya ve Irak pazarlarının etkili olduğunu, anorganik mimyasallar alt sektöründe de S. Arabistan ve Yunanistan´daki artışların dikkat çektiğini ifade eden Ateş, “2017 yılı Ağustos ayı AKMİB ihracatının ilk 3 pazarında, temmuz ayında olduğu gibi artışlarımız devam ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri´nde 72,6 milyon dolar, ABD´de 22,2 milyon dolar ve Malta´da ise 21,9 milyon dolar artış yakaladık. BAE´de ilk sırada yer alan mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler´inde 72,6 milyon dolar artış varken, ABD´de ise 24,3 milyon dolar artışla yine bu ürün grubu en büyük pazar payına sahip. Malta pazarında ise ihraç edilen 5 ürün grubunda en yüksek pay yine aynı ürün grubuna ait” değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sabun ihracatında artış
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi´nde tüm hak sahiplerinin gönül rızasının alınacağı ve projenin en yakın zamanda gerçekleştirileceğini belirtti.
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
HATSU´nun hayata geçirdiği içmesuyu projelerinde kullandığı boruların yurt dışından alındığı iddialarına yanıt veren Başkan Savaş, “Altyapı ve içmesuyu hizmetlerimizde yerli ve milli malzeme kullanıyoruz. Borularını aldığımız Samsun Makine Sanayi, Endonezya ve Çin´de olacak değil” dedi.
Başkanlara ‘proje ödülü´
Başkanlara ‘proje ödülü´
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ile Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi´nin düzenlediği ‘Yılın Yerel Yöneticisi´ ödülünü aldı.
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Antakya Belediyesi´nin kurduğu Hanımlar Lokalinde ücretsiz spor kursu, diyetisyen, oyun parkı, toplantı salonu, mescit ve oyun parkı yer alıyor ve lokale gidenler keyifli vakit geçirirken, talepleri de etkinlik olarak dikkate alınıyor.
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.292 olduğu açıklandı.
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne gereksiz yatırım yapmak yerine, esnafı teşvik etmesi konusunda öneride bulunduklarını ifade etti.
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Karaağaç Mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Savaş´a toplantıda Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da eşlik etti.
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen Şehitler Abidesi Sosyal Tesisinde, Belediye Meclis Üyeleri ve AKP Belen İlçe YK üyeleriyle düzenlenen kahvaltılı istişare toplantısında bir araya geldi. Birlik ve beraberlik mesajı verilen toplantıda konuşan AKP Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder, güzel bir toplantı ortamı hazırladığı için Belen Belediye Başkanı Vurucu´ya teşekkür etti.
Toplu taşımaya BB plakası
Toplu taşımaya BB plakası
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yaptı.
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), engelli vatandaşların kent içindeki günlük yaşamlarını zorlaştıran unsurların önüne geçmek için çalımalarını sürdürdüğü bildirildi.
Sendikacıların vali ziyareti
Sendikacıların vali ziyareti
Türk Büro Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu ve YK üyeleri, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Belediye Başkanımız Adnan Vurucu, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından “Yılın Yerel Yöneticisi” olarak belirlendi.
Bölge komutanı Hatay´da
Bölge komutanı Hatay´da
Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarete Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin de eşlik etti.
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Yağmursuyu ve kanalizasyon hattında atık, taş ve kum nedeniyle tıkanmalara dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü (HATSU), yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarında oluşan tıkanıklıkların hatalı kullanım sonucunda oluştuğunu ve hatlardan çıkan katı atıkların ekipleri şaşırttığını bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi