Sağlıkçılara ´yenidoğan´ eğitimi
Hatay Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı sağlık tesislerinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde görevli personeline yönelik ´Yeni doğanda mekanik ventilasyon´ eğitimi düzenlendi.
Tarih: 9.6.2017 10:31:19

 Hatay Devlet Hastanesinde düzenlenen eğitimin, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi hizmetlerinin güçlendirilmesi, yenidoğan bebeklerin sağlıklı ve güvenli şartlarda bakım ihtiyacının sağlanması amacıyla yapıldığı belirtildi. Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Ali Pekmezci ile hastane yöneticileri ve sağlık çalışannlarının katıldığı eğitimin açılışında konuşan Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Sebahattin Yılmaz, şunları söyledi: "Eğitim, son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle, mekanik ventilasyonun ilkelerinin daha iyi anlaşılması ve kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yüksek riskli bebeklerin yaşam şansları artırılmasını hedeflenmiştir. Yenidoğan bebeğin mekanik olarak solutulması aslında pek de zor olmayan teknik bir iştir. Asıl zor olan bu bebeklere bütüncül olarak yaklaşabilmek, tüm sistemlerin dengelerini sağlayabilmek, tüm sistemlerin dengelerini sağlayabilmek ve herhangi bir sakatlığa meydan vermeden bebekleri yaşatabilmektir. Bu ise ancak iyi bir ekiple mümkündür. Hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanları ancak tek yürek olup çalıştıklarında bu başarıya ulaşabilirler."

Çukurova Üniversitesi Neonatoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nejat Narlı, HFOV ile eğitim hakkında bilgi verirken, Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Selda Arslan ´ventilatör terimler ve klasik ventilasyon, nonvazif ventilasyon´, Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem El ´ventilatördeki hastanın monitörizasyonu´, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Dr. Kurthan Mert ´ventilatörden ayırma´, Özel Adana Metro Hastanesinde Görevli diyetisyen İlayda Sena Balkı da ´ventilatördeki yenidoğan bebeğin beslenmesi´ konularında katılanları bilgilendirdi.
Hatay Kamu Hastaneleri Birliğinden yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi: "Neonatal resüsitasyon programının pekçok merkezde başarıyla uygulanmasının katkısı da yadsınamaz bir gerçektir. Yüksek riskli yenidoğan kavramı, son yıllarda sıkça kullanılan bir terim olup literatürde de yüksek riskli infantların izlemleri ile ilgili çok sayıda çalışma yer almaktadır. Bir yenidoğanı yüksek riskli gruba sokan pekçok faktör bulunmaktadır. Bu bebeklerin büyük kısmı ileri bakım desteğine ihtiyaç duymakta, birçoğu da mekanik ventilatör desteğine gereksinim göstermektedir. Yüksek riskli yenidoğanların yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatışları sırasında ve ventilasyon desteği aldıkları süre boyunca, komplikasyonlar açısından yakın izlemleri çok önemlidir. Bununla birlikte bu hastaların yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu edildikten sonra da, geç komplikasyonlar açısından takip edilmeleri gereklidir. Bu takip sürecinde ebeveynleri karşılaşabilecekleri sorunlar açısından bilgilendirmek ve bebeğin bakımına uyumlarını sağlamak çok önemlidir. Bazı yenidoğan ünitelerinin, yüksek riskli yenidoğan morbidite çalışmaları bulunmakla birlikte, daha uzun süreli prospektif, genel morbiditenin değerlendirildiği çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada; yenidoğan yoğun bakım ünitemizde mekanik ventilasyon desteği alıp, taburcu edilmiş yüksek riskli bebeklerin gelişimlerini takip etmek ve karşılaşabilecekleri sorunları saptamak amaçlanmıştır."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sağlıkçılara yenidoğan eğitimi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi