“Sağlıkta eşitsizlik artıyor”
HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, 8 eylül tarihli Resmi Gazete´de yayımlanan tebliğ ile 52 ilacın daha SGK´nın geri ödeme listesinden çıkartıldığını, düzenlemenin sağlığa erişimde eşitsizliği arttıracağına dikkat çekti.
Tarih: 15.9.2021 21:13:56

İskenderun/SES
 TBMM Başkanlığa verdiği önerge ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin´e kararın gözden geçirilmesini öneren Milletvekili Oruç, bakan Bilgin´e reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmek istendiği iddialarını sordu.
TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi ile sağlık alanındaki yeni uygulamaları hatırlatan Hataylı milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin´e 5 sonu yöneltti.
8 Eylül 2021 tarihindeki Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan “Sağlık Uygulama Tebliği´nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile 52 ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme kapsamından çıkartıldığını kaydeden Milletvekili Oruç, “Alınan yeni kararla birlikte, 15 Ekim´den itibaren Antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan boğaz spreyleri, ağrı kesiciler, kas gevşetici krem ve merhemler, SGK´nın geri ödeme listesinde yer almayacaktır. Ayrıca Karar kapsamında eşdeğer ilaç taban fiyatları da değişmiştir, limitin yüzde 10´dan yüzde 5´e düşürülmesiyle beraber SGK´lılar yüzde 5 daha fazla ilaç farkı verecektir. Yine tebliğdeki değişiklikle ortodontik diş tedavileri ve yüzde 40 ve üzerinde engelli kişiler hariç, özel sağlık hizmeti sunucuları ve SGK ile sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerinde yapılan ağız ve diş sağlığına ilişkin tedaviler de SGK tarafından ödenmeyecektir” dedi.
Türk Eczacıları Birliği´nin ‘sağlığa erişimde eşitsizliğin bu düzenleme ile daha da artacağına´ ilişkin uyarılarını da hatırlatan Milletvekili Oruç, “Uzun zamandır yaşama geçirilmek istenen reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesinin önünü açabilecek nitelikte bir adımdır. Halkın sağlık-ilaç hakkını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak böyle bir düzenlemeyi asla kabul etmiyoruz.” diyerek, fiili olarak reçetesiz ilaçların genişletilmesinin önünü açacak bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini ifade etmiştir” değerlendirmesini yaptı. Oruç, Bakan Bilgin´e şu soruları yöneltti: “Bahsi geçen 52 ilaç hangi gerekçe ile SGK´nın geri ödeme listesinden çıkarılmıştır? Bahsi geçen kararla, alım gücü düşük olan yurttaşların ilaçlara ulaşması daha da zorlaşacaktır. Bunu engellemek üzere Bakanlığınızca adım atılacak mıdır? Bu düzenlemenin devam edeceği, başka ilaç gruplarının da ödeme kapsamından çıkartılacağı iddiası doğru mudur? Bu kararın Bakanlığınızca gözden geçirilmesi söz konusu mudur? Eczacılar Birliğinin bu yöndeki talebi tarafınızca değerlendirilecek midir? Reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmek istendiği doğru mudur?”
Kaynak:

İskenderun´da renkli kutlama
İskenderun´da renkli kutlama
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle İskenderun Belediyesi tarafından İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı´nda mini bir konser düzenlendi.
Hayatlara dokundular
Hayatlara dokundular
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İskenderun ve Arsuz´da da etkinlikler gerçekleştirildi.
Kadın Meclisi seçim yaptı
Kadın Meclisi seçim yaptı
Arsuz Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı yeniden Remziye Berkyürek oldu
Ata tohumu yeniden toprakla buluşuyor
Ata tohumu yeniden toprakla buluşuyor
Arsuz Belediyesi kendi mülkiyeti olan arazilerin bir kısmına, bin yıllık ata tohumu olan karakılçık buğdayı ve biberiye ekmeye başladı.
Bakan Akar ve komuta kademesi Hatay´da
Bakan Akar ve komuta kademesi Hatay´da
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri Komuta Kademesi, Vali Rahmi Doğan tarafından Hatay Havalaanı´nda karşılandı.
´Silah kaçakçılığı´ operasyonu
´Silah kaçakçılığı´ operasyonu
Polis, Antakya´da silah kaçakçılarına yönelik düzenlediği operasyonda bir araçta yapılan aramada 5 tabanca, İskenderun´da eşya kaçakçılarına düzenlenen operasyonda da 55 kilo nargile tütüle ele geçirildi.
Cezaevinde ölen hasta hükümlü için soru önergesi
Cezaevinde ölen hasta hükümlü için soru önergesi
İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan hasta hükümlü Bangin Muhammed´in yaşamını yitirmesi, önergeyle parlamentoya taşıdı.
2 gazeteciye destek
2 gazeteciye destek
2015 yılında Suruç´ta düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren Hataylı lise öğrencisi Okan Pirinç için Samandağ´da düzenlenen 7. gün anmasında çıkan olayları fotoğrafladığı için haklarında dava açılan Sovtna Gazetesinden Ali Arslan (Dadük) ile HRT Haber Müdürü Can Bedros Çapar hakkında yerel mahkeme tarafından 10 ay hapis cezası verildi.
Belediyeden vatandaşa 550 kilo zeytinyağı
Belediyeden vatandaşa 550 kilo zeytinyağı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), 550 kilogram zeytinyağını, ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara ulaştırdı.
Tarım alanları daralıyor
Tarım alanları daralıyor
Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, Doğu Akdeniz bölgesinde; Mersin, Adana ve Hatay yöresinin 1960´lı yıllardan itibaren sanayi bölgesi olarak planlandığını ifade etti.
"Asi´nin çocukları"nı anlattı
"Asi´nin çocukları"nı anlattı
"Asi´nin çocukları" adlı kitabın yazarı Trabzonlu Emine Özgenç, 31 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olup, yazarlığa başladığını söyledi.
"Kazayı yapan ´Zenki Tugayı´nın kurucusu mu?"
"Kazayı yapan ´Zenki Tugayı´nın kurucusu mu?"
8 Kasım´da Reyhanlı´ya bir kilometre mesafede yaşanan kazada, bir aracın motosiklete çarpması sonucu motosikletteki çift; hamile olan Kübra Gün ve Hüseyin Gün ile doğmamış bebeklerinin hayatlarını kaybetmesi olayı önergeyle parlamentoya taşındı.
Emekliler yeniden örgütleniyor
Emekliler yeniden örgütleniyor
Tüm Emekliler sendikası Tüm Emekli-Sen´in kapatılmasının ardından emeklilerin yeniden örgütlendi.
7 ilçede elektrik kesintisi
7 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Belen, Arsuz, Payas, Antakya, Kırıkhan, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Erdener ailesinin mutlu günü
Erdener ailesinin mutlu günü
İskenderun Gazetesi Köşe Yazarı Nuri Erdener, oğlu Serhat´ın nikah töreni ile büyük bir mutluluk yaşadı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi