Şahin, ´afet ilanı´ istedi
Belen, Arsuz ve İskenderun´da yaşanan orman yangını
Tarih: 15.10.2020 13:07:59

İskenderun/SES

Belen, Arsuz ve İskenderun´da ormanda çıkan yangınlarda 300 hektarlık orman alanın yandığını belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, "Yangının çıkma nedeni ne olursa olsun, devlet ormanları korumakla görevlidir. 500´den fazla aileyi etkileyen bu durum karşısında bölge afet bölgesi ilan edilmeli" dedi.
TBMM genel kurulunda gündem dışı konuşan milletvekili Şahin, üç ilçede çıkan yangınlara Hatay Büyükşehir Belediyesinin 610 personel 94 araç, Orman Genel Müdürlüğü´nün 800 personel, valilik, kaymakamlıklar, AFAD, emniyet ve çevre illerden gelen desteklerin ise 362 iş makinesi olup, toplam 1.766 personelle yangının 3 günde kontrol altına alındığını belirtti. 300 hektarlık ormanlık alanı ile 60´a yakın ev ve işyerinin hasar gördüğünü, zeytin bahçeleri, elektrik ve telefon direkleri, tarım alanları kül olduğunu ifade eden milletvekili Şahin, şöyle konuştu: "Yangın sonrası üç iddia gündeme gelmiştir. Birincisi Türkiye´de toplam 766 alanda maden arama ihalesi yapılacağı, sahalardan 9´unun Hatay´da yer almasından kaynaklı, madenlere yol vermek için bir sabotaj olduğu iddia. İkincisi bu yangınların bölücü hain terör örgütü tarafından çıkarıldığı iddiası olurken, üçüncü iddia da trafo patlaması oldu. Eğer yangınlar trafo patlaması kaynaklı ise; TEİAŞ´ın yıllardır Hatay´a yatırım yapmaması sonucu, bakım onarımı yapılmayan trafo, elektrik direkleri, elektrik telleri ile aylardır elektrik kesintilerine maruz kalan Hatay halkının hiç de şaşırmayacağı bir durumdur. Rant uğruna Hatay´da 75 bin dönümlük alanda maden arama sahası açmak, ormanların, dağların tahrip edilmesi ve doğanın dengesinin değişmesine neden olacağı, beraberinde felaketler getireceği Hatay halkını ne kadar tedirgin ediyorsa, aynı şekilde bunun bir terör eylemi olasılığı ile gündeme gelen hükümetin terör karşısındaki zaafı da aynı şekilde endişelere neden olmuştur. Hatay´da yanan orman alanları ağaçlandırılmak yerine, maden sahası olarak işletmeye veya imara açılırsa, buna karar verenlerin vatandaşların gözümüzde ormanı yakan hainlerden hiçbir farkı olmayacaktır. Bu felaket bir terör eylemi ise bu da hükümetin Hatay gibi kritik önemdeki bir şehirdeki zaafına işarettir. Ortadoğu´nun terör bataklığına komşu olması, yoğun ormanlık alanlara sahip olması gibi nedenlerden ötürü Hatay´da bir Orman Bölge Müdürlüğü kurularak, 12 ay boyunca bölgeye hakim personelin istihdam edilmesi elzemdir. AKP hükümeti Hatay´ın bu hassas konumunu göz ardı etmemelidir. Unutulmamalıdır ki; Anayasanın 169. Maddesi ve Orman Kanunu´na göre ormanların korunması devletin güvencesi altındadır."

"Afet bölgesi ilan edilmeli"
Milletvekili Şahin, "Zarar gören ev, iş yeri sonrası birçok vatandaş şu an evsiz, işsiz. Üzerlerinde sadece kıyafetleri kalmıştır. 500´den fazla aileyi etkileyen bu durum karşısında AKP hükümeti bölgeyi afet bölgesi ilan ederek vatandaşa destekte olmalı, maddi zararı karşılamalı ve Anayasal yükümlüğünü yerine getirmelidir. Orman Genel Müdürlüğü´nün verdiği son 2 yılın istatistiklerine göre, çıkan 4. 700 yangında 17.824 hektar yani 24.250 futbol sahası büyüklüğünde orman alanı kül olmuştur. Bu yangınların yüzde 98´i insan eliyle, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere, ekonomik nedenlerle kasıtlı olarak çıkarılan yangınlardan oluşuyor. Ülkemiz yüzölçümünün yüzde 27,2´sini oluşturan ve toplam alanı 21 milyon hektar olan ormanlarımızın öncelikle korunması büyük önem taşımaktadır. Ülke ormanlarının yüzde 57´sinin yangın riski yüksek alanlarda olduğu unutulmamalı" dedi. Milletvekili Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Anayasa ve kanunlar, orman yangınlarının önlenmesi, söndürülmesi ve koruma görevini Orman Genel Müdürlüğü´ne vermektedir. Ancak Amanos Dağlarının yoğun orman örtüsüne ev sahipliği yapan Hatay´da maalesef bir Orman Bölge Müdürlüğü yok. Çevre illerdeki bölge müdürlükleri eliyle yangın müdahaleleri yapılmaktadır. Orman yangınlarında araçlar 3 saat uzaklıktaki Kahramanmaraş Bölge Müdürlüğünden gelmektedir. Geciken müdahaleler, orman yangın yollarının yetersiz oluşu, ormanlık alana belediyelerin itfaiye ekiplerinin girememesi ve sık bitki örtüsünden kaynaklı yangın söndürme uçaklarının gereksinimi hasarların boyutunu artırmaktadır. Geçen ay 3.500 hektar orman Samandağ ve Antakya´daki yangınlarda yok oldu. Her fırsatta bölgede bir orman bölge müdürlüğü kurulmasını AKP hükümetine duyurmak için çabalıyoruz. Ama nafile. AKP´nin ‘bozuk´ diyerek ancak daha sonra hiçbir sorununun olmadığı ortaya çıkan Türk Hava Kurumu yangın söndürme uçaklarını ihale dışı bırakması ile yaz aylarında orman yangınlarıyla mücadele için halen uçak tedarik edememiş olması gecikmelere neden olmaktadır. Kanal İstanbul gibi rant projelerine bulunan bütçe, çocuklarımıza en büyük mirasımız olan ormanlarımız için neden bulunamıyor? Neden aylardır uçak ihalesi yapılamıyor? Nerede bu uçaklar?"
Kaynak:

Topal, atama takvimini sordu
Topal, atama takvimini sordu
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya çağrıda bulunarak, sağlıkta atama kılavuzunun bir an önce yayınlanmasını istedi.
AKP´de üye güncelleme çalışması
AKP´de üye güncelleme çalışması
AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir başkanlığında 81 ilin başkanlarıyla gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında üye çalışmalarının masaya yatırıldığını belirtti.
“AKP iktidarı çiftçimizden ne istiyor?”
“AKP iktidarı çiftçimizden ne istiyor?”
CHP Hatay İl Başkanı Parlar, hububatta gümrük vergisinin sıfırlanmasına tepki gösterdi
CHP´li kadınlar HBB´de
CHP´li kadınlar HBB´de
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Yılmaz, Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz ve yönetim kurulu üyeleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ı ziyaret etti.
“Yangının nedeni terör eylemi mi?”
“Yangının nedeni terör eylemi mi?”
Belen´de başlayan. Arsuz ve İskenderun´a sıçrayarak 15 ayrı noktada çıkan Hatay yangınlarının terör eylemi olduğu yönündeki iddiaların artmasına karşın yangının nedeninin açıklanmamasını eleştiren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, yazılı soru önergesi ile yangının çıkış nedenini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´ya sordu. Şahin, olayın bir terör eylemi olması durumunda 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanuna göre zararın devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi.
Hatay´daki maden sahalarını sordu
Hatay´daki maden sahalarını sordu
HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları, Maden Yasasının değiştirildiği 2004 yılından bugüne Türkiye´deki ormanlar, tarım alanları, meralar; maden arama ve işletme yoluyla özel kişi ve kuruluşlara/uluslararası sermayeye verildiğini, Hatay´ın da ormanları, sulakları, tarım alanları ve meraları tehdit altında olduğunu belirtti.
Güzelmansur: Yangın ‘faili meçhul´ kalmamalı
Güzelmansur: Yangın ‘faili meçhul´ kalmamalı
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Hatay yanıyor mu, yakılıyor mu? Kamuoyu bu soruya hükümetin net bir cevap vermesini bekliyor” dedi.
Önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
Önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin´in, Hatay yangınları sonrası orman yangınlarının önlenmesi ve erken müdahale edilmesi için TBMM´ye sunduğu meclis araştırma önergesi AKP ve MHP´li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
CHP´li Parlar: Hataylılar endişeli
CHP´li Parlar: Hataylılar endişeli
CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, ormanlık bölgedeki konutlarda yaşayanların yeni bir orman yangını endişesinde olduklarına dikkat çekti
15 kadın parti rozetini taktı
15 kadın parti rozetini taktı
Üyelik başvuruları kabul edilerek işlemleri tamamlanan 15 kadın CHP rozetini taktı
CHP´den ´yangın raporu´
CHP´den ´yangın raporu´
Belen, İskenderun ve Arsuz´daki ormanlık alanlarda çıkan yangınlarla ilgili inceleme yapan CHP heyeti, yangına ilişkin hazırladığı raporunda ihmalin soruşturulmasını istedi.
Milletvekili Kaşıkçı´dan suç duyurusu
Milletvekili Kaşıkçı´dan suç duyurusu
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Belen, İskenderun ve Arsuz´da yaşanan orman yangınlarla ilgili sosyal iletişim sitelerinde provokatif paylaşım yapan ´ve kendilerini Ateşin Çocukları´ tanımlayan grup hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Kent Konseyi´nden mahalle meclisi yönergesi
Kent Konseyi´nden mahalle meclisi yönergesi
Arsuz Kent Konseyi, mahalle meclislerinin oluşturulması ile ilgili yönerge hazırlanarak 8 bölgede pilot uygulama başlatılacağını duyurdu.
"Ticaret hacmi yüzde 30 daraldı"
"Ticaret hacmi yüzde 30 daraldı"
Suudi Arabistan´ın ambargo uygulaması
VP´nin ´mavi vatan´ kampanyası
VP´nin ´mavi vatan´ kampanyası
Vatan Partisi´nin (VP), Doğu Akdeniz´e yönelik başlattığı ´Mavi vatan´ kampanyası sürüyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi