Saldırıda ölen Okan Pirinç anıldı
Suruç katliamının 5. yılıSuruç katliamında yaşamını yitiren Hataylı Okan Pirinç, düzenlenen törenle anıldı. 5 yıl önce Şanlıurfa´nın Suruç ilçesinde 1 IŞİD´li canlı bombanın düzenlediği saldırıda 33 kişi yaşamını yitirmişti.
Tarih: 21.7.2020 13:05:05

Ailesi ve arkadaşlarının katıldığı Defne´nin Hancağız Mezarlığındaki Okan Pirinç´in kabri başında düzenlenen anma töreni sonrası, Antakya AKADER binasında da anma etkinliği yapıldı.

Anma töreninde gençlik örgütleri adına konuşan Fatma Ardal, "Bu katliamla hedeflenen halklar arasında kurulan köprünün kendisiydi. Hazımsızlık; bu coğrafyada yaşayan halkların kardeşleşmesineydi. Tahammülsüzlük; Gezi Direnişi´nin çocuklarının Kobaneli çocuklarla buluşmasınaydı. Onların kanla çizdikleri sınırlarına, halklar arasındaki barış ve dayanışma sınırsızlığıyla dayanan 33´ler; selefi-cihatçı İŞİD çeteleri tarafından katledildi” dedi.

Ardal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Amed, Suruç, Ankara, Sultanahmet, Havalimanı, Reina, Antep... Siyasi açmaz ve krizler içinde; Gezi´yle büyüyen, 7 Haziran´a yansımış direniş dalgasıyla sarsılan iktidarlarını korumak için baskı, zor, saldırganlık ve kan kaçınılmazdı. Bu direniş dalgasıyla kendi sonlarının geleceğine dair korkularını topluma yaymaya çalıştılar, korktukça saldırganlığı artırdılar. ´Öfkeli çocukları´nı sahaya sürdüler. Katledildik, katlettiler. Kendi içlerinde çatlaklar ve ayrılıklar yaşayınca bugün dönüp 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 arasındaki tarihler için o zamanın defterleri açılırsa kimilerimiz insan yüzüne çıkamaz diyor, Davutoğlu. Bilin ki biz o defteri hiç kapatmadık ve o defterde ne yazıyor biliyoruz. Suruç´ta, Ankara´da nasıl organize ve planlı bir biçimde katledildik, biliyoruz. Ve katilleri iyi tanıyoruz. Suruç anmalarına tahammülsüzlük beş senedir devam ediyor. Dersim´de gençlik örgütlerinin Suruç için yapacağı basın açıklaması öncesi polis parti temsilcilerini arayarak basın açıklamasına izin vermeyeceğini ve koşulsuz gözaltı yapacağını belirtmiştir. Hiç bir baskı, gözaltı Suruç´u anmamıza engel olamayacak. Beş yıldır, Suruç için adalet mücadelesi veriyoruz; ´Suruç için adalet, herkes için adalet´ diyoruz... Adalet sokakta kazanılır, kazanacağız. Bu topraklarda kalpleri adalet için atan milyonlarız. Bugün adalet talebi; işçiler, emekçiler, kadınlar, LGBTİQ+´lar, gençler, doğa ve hayvanlar için en önemli talep haline gelmişken ´Herkes için adalet´ sloganını yükseltmeye daha güçlü devam edeceğiz. Beş yıldır kampüslerden, sokaklara ve meydanlara adalet mücadelemizi büyütüyoruz. 33 düş yolcusunu anmak istediğimiz Suruç Katliamı´nın yıldönümlerinde karşımıza envanterlerinde baskı ve zor araçlarıyla çıkanlar karşılarında kol kola birlik, sıkılı yumruk, kararlılık ve hesap sorma bilincini buldular. Bugün, dünden farklı değil. Unutmayacağız ve affetmeyeceğiz. Suruç´un hesabını soracağız" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Saldırıda ölen Okan Pirinç anıldı
İHD, yeni bir anayasa istedi
İHD, yeni bir anayasa istedi
İnsan hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, 12 Eylül askeri darbesinin ülkede çok ağır insan hakları ihlallerine yol açtığını belirtti.
Teğmeni şehit eden kaçakçılar yakalandı
Teğmeni şehit eden kaçakçılar yakalandı
Kaçakçıların 30 yıl önce Kırıkhan´da şehit ettiği Piyade Teğmen Zafer Toka´nın katil zanlıları, Afrin´de düzenlenen operasyonla yakalandı.
Sokağa 2 gün sınırlama var
Sokağa 2 gün sınırlama var
Cumartesi ve Pazar günü gerçekleştirilecek üniversiteye giriş sınavları dolayısıyla sokağa çıkma yasağı getirildi.
54 savcı ve hakim atandı
54 savcı ve hakim atandı
Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesinin Adli Yargı Kararnamesi yayınlandı. Buna göre 17 Haziran 2020 tarih ve 548 sayılı kararname ile Hatay´ın İskenderun, Dörtyol,. Erzin, Antakya, Kırıkhan, Altınözü ve Yayladağı´ndaki adliyelerden hakim ve savcıların atamasını getirdi.
Baro başkanları Ankara´ya sokulmadı
Baro başkanları Ankara´ya sokulmadı
Aralarında Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez´in de bulunduğu Baro başkanlarının yürüyüşü Ankara girişinde durduruldu.
Yangınların yüzde 90´ı insan kaynaklı
Yangınların yüzde 90´ı insan kaynaklı
Orman Bölge Müdürlüğü, Hatay´daki gazetecileri Orman Yangınları İle Mücadele Protokolü konusunda bilgilendirdi.
Yurt dışındaki vatandaşın sorunu Meclis´te
Yurt dışındaki vatandaşın sorunu Meclis´te
Hatay Milletvekili Serkan Topal, yurt dışında yaşayan vatandaşların sorununu TBMM´nin gündemine taşıdı.
Göçmenlerle ortak girişimilik projesi
Göçmenlerle ortak girişimilik projesi
Geçici koruma altında bulunan Suriyeli göçmenlere ilişkin arasında Hatay´ın da bulunduğu 10 ilde girişimciliği teşvik etmek amacıyla 48 ay süreli proje uygulanacak.
Sokak yasağında yaş sınırı 18´e çekildi
Sokak yasağında yaş sınırı 18´e çekildi
65 yaş üstü için sokağa çıkma kısıtlaması sürecek, kamu personeli normal mesaiye dönecek
Kadın platformundan ‘yanınızdayız´ mesajı
Kadın platformundan ‘yanınızdayız´ mesajı
Kadın gazeteci ve siyasetçilerin sosyal medyadan hedef gösterilerek taciz ve tehdit edilmesi karşısında İskenderun Kadın Platformu, destek mesajı yayımladı.
TMMOB: Birliğimizi ve demokrasiyi savunacağız!
TMMOB: Birliğimizi ve demokrasiyi savunacağız!
Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın meslek örgütlerini hedef alan açıklamalarını ‘otoriter bakış açısının yansıması´ olarak nitelendiren TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Durukan, “Birliğimizi ve demokrasiyi savunacağız” dedi.
64 TIR şoförü dönüş yolunda
64 TIR şoförü dönüş yolunda
Suudi Arabistan´da mahsur kalan TIR şoförleri Türkiye´ye dönüyor. İran sınırındaki şoförlere ise halen giriş izni verilmiyor
Afrin´de patlama
Afrin´de patlama
Ölenlerin sayısı 42´ye yükseldi. Şüpheli yakalandı, 47 yaralı Hatay ve Afrin´deki hastanelerde tedavi altına alındı
Güzelmansur: 250 TIR şoförü mağdur
Güzelmansur: 250 TIR şoförü mağdur
Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletilen 250 tır şoförünün halen ülkeye girişlerine izin verilmiyor. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, konuyu verdiği soru önergesiyle TBMM´ye taşıdı.
Egemenliğin 100. yılı
Egemenliğin 100. yılı
Bugün Cumhuriyet´in temel kurumu ve egemenliğin simgesi olan TBMM´nin açılışının 100. yılı ve Mustafa Kemal Atatürk´ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi