“Samandağ asbest borulardan kurtulacak”
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) tarafından programa alınan Samandağ ilçesine temiz içme suyu iletecek ve yeterli içme suyu temin edecek ‘Samandağ İçmesuyu Şebeke İnşaatı´nın temeli törenle atıldı.
Tarih: 20.2.2020 10:20:32

Antakya/SES

 HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, bu projenin 9 mahalleyi asbest borulardan kurtaracağını söyledi.
Samandağ İçme Suyu Şebeke İnşaatı ile teknik bilgileri paylaşan Genel Müdür Çaparali, Avrupa İmar Kalkınma Bankası´ndan (EBRD) temin edilen kredi ile 27 Aralık 2018 tarihinde ihalesi yapılan iş için müteahhit firmaların iş ortaklığı ile 24 milyon 637 bin 637 TL bedelli sözleşmenin 12 Nisan 2019 tarihinde imzalandığını belirtti. bu iş için Müşavirlik ve İnşaat Kontrollük Danışmanlık Hizmet Alım İşi ihalesinin 07 Ocak 2019 tarihinde yapıldığını aktaran Genel Müdür Çaparali, firmaların yaptığı iş ortaklığı ile 2 milyon 511 bin 255 TL bedelle sözleşmenin imzalandığını ifade etti.
Söz konusu tüm işlerin süresi yer teslim tarihinden itibaren iki yıl olup, maliyeti KDV dahil toplam 32 milyon 35 bin 693 TL olduğunu belirten Genel Müdür Çaparali, iş kapsamında muhtelif çapta Duktil ve Polietilen borudan oluşan yaklaşık 195 bin metre şebeke borusu, yaklaşık 7 bin 700 adet abone bağlantısı, 27 adet yangın hidrantı, 1 adet vantuz odası, 1 adet tahliye odası ve 5 adet bakiye klor odasının yapılacağını belirtti. Çalışma ile Samandağ İlçe merkezini oluşturan Atatürk, Cemal Gürsel, Cumhuriyet, Çiğdede, Deniz, Kurtderesi, Şükrü Kanatlı, Yeni Mahalle ve Yeşilada mahallelerinin içmesuyu şebekesinin yenileceğini de sözlerine ekleyen Çaparali, asbest borulardan oluşan mevcut şebeke iptal edilerek Samandağ´a sağlıklı ve yeterli içmesuyunun temin edileceğini kaydetti.

Savaş: En büyük ihtiyaç huzurlu ve sağlıklı bir gelecek
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Hatay´da en hareketli müessesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirterek, verilen her sözün arkasında olduklarını ama, Türkiye´de zorlaşan ekonomik sıkıntılara rağmen hizmet etmeye gayret ettiklerini söyledi.
Samandağ İçmesuyu Şebeke İnşaatı´nın temel atma töreninde konuşan Başkan Lütfü Savaş, diğer belediyelere göre daha çok altyapı projesi hazırladıklarını ve kaynak sağlama konusunda büyük avantaj sağladığını, 2017 yılında 81 il içerisinde en çok altyapı yapan, altyapıya en çok yatırım yapan il olduklarını ifade etti. Savaş, en büyük ihtiyacın ise ‘huzurlu ve sağlıklı bir gelecek´ olduğunu vurguladı.

 

Eryılmaz: Yatırım çekilen soruna cevap olacak
Samandağ´da yıllardır çekilen içme suyu sorununa bu yatırımın cevap vereceğini ve bu sıkıntının giderileceğine umut ettiğini belirten Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, “Temelini attığımız içme suyu şebekesi inşaatı Samandağ merkezdeki 9 mahalleyi kapsıyor. Önümüzdeki süreçte inşallah geri kalan diğer mahallelerimizde içme suyu şebekesi ve kanalizasyon sorununun da çözüleceğini temenni ediyoruz” dedi.
Bugün içme suyu çalışmanın yapıldığını, yarın yapılacak TEDAŞ ve doğal gaz çalışmaları için birlikte hareket etme konusunda bir çalışma yapacaklarını belirten Eryılmaz, yapılacak üst yapının zarar görmemesi için adımları olacağını ifade etti.

 
Kaynak:

"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, "İskenderun´da olduğu gibi Arsuz´da da maden ocağı için yapılmak istenen ÇED toplantısı öncesinde kaymakamlık kentte 15 gün süreyle her türlü toplantı ve açıklamayı yasaklamış, ancak Arsuz halkının yoğun katılım ile gerçekleşen eylem sonucu ÇED toplantısı yaptırılmamıştır" dedi.
2 turluk gösteri uçuşu
2 turluk gösteri uçuşu
"Solo Türk" olarak da bilinen Türk Yıldızları Akrobasi Ekibi, İskenderun semalerınde gösteri uçuşu yaptı.
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar ve yönetimi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ayrı ayrı ziyaret etti.
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
16 Mart-17 Nisan tarihleri arasında Hatay genelinde kaçakçılık olaylarına yönelik çalışmalarda 45 kişi gözaltına alınmıştı
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İskenderunlu iş insanı, kentin sanayi sitesindeki Mercan Hırdavat´ın sahibi Mustafa Mercan, Antakya´da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi.
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
İskenderun´da da 1 Mayıs İşçi Bayramı için başvuru yapıldı
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneği Hatay Şubesi yöneticilerinin yaptığı ziyarette bulunduğu iki öneriye, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın oumlu yaklaştığı belirtildi.
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sosyal Güvenlik Kurumu´nun (SGK) Kod 29´da yaptığı son düzenlemeyle yaptığı değerlendirmede, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller için ayrı ayrı kodlar belirlenmesi doğru bir düzenlemedir.
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne´deki kamu hizmeti eksikliğini önergeyle meclis gündemine taşıdı.
Droneyle lavra ilaçlaması
Droneyle lavra ilaçlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, larva mücadelesinde teknolojiyi kullanıyor.
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı´nın geçen hafta yaptığı paylaşımda HBB´ye bağlı ekipler tarafından Altınözü´ne sokak köpeklerinin bırakıldığını iddiası etmesi üzerine açıklama yaptı.
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını yaptı.
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi arasında imzalanan ortak protokol ile hayata geçirilen Defne Kadın Dayanışma Merkezi hizmet vermeye başladı.
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samandağ´da Atatürk Sahil Parkı´nın temeli törenle atıldı.
Derelerde temizlik çalışması
Derelerde temizlik çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçede gerçekleştirdiği altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi