Samandağ´da evlere karantina
Samandağ Kaymakamlığı Hıfzıssıhha Kurulu, kentin Mızraklı mahallesindeki İnönü Caddesi üzerinde bulunan 5 ayrı evde korona virüs vakasının bulunması nedeniyle evlerin karantinaya alınmasını kararlaştırdı.
Tarih: 5.11.2020 13:37:14

Akın Bodur/İskenderun

 İskenderun´da ticaret ve sanayi odası başkanı Levent Yılmaz da koronavirüse yakalandı. Koronavirüs testi pozitif çıkan Yılmaz´ın evinde karantinaya alınıp, tedavi gördüğü belirtildi. Yakalandığı koronavirüsü evinde yapılan tedavi ile atlatan Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ise dinlenmeyi sürdürüyor. Yavuz, belediye başkanvekilini değiştirdi ve vekaleti meclis üyesi Cemile Kara´ya verdi.
Kurul, 01 Kasım 2020 gün ve 80 sayılı kararla, karantina uygulamasını başlatırken, izoleye uymayanlar hakkında TCK´nın 195. maddesi kapsamında işlem yapılacağını duyurdu. Samandağ Kaymakamlığıdan yapılan açıklamada da şunlara yer verildi: "Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen korona virüs (Covid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu´nun 26. maddesine istinaden 03/11/2020 tarihli hıfzısıhha kurul kararı alınmıştır."
Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı´nın ardından koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı kısıtlamalar getirildi. buna göre, özel sektör ve kamuda esnek mesai uygulaması teşvik edilecek ve tüm işyerlerinde hizmetler saat 22.00´da sona erecek. Kısıtlamaları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüste kimi Avrupa ülkeleri yeniden kısıtlamalara başvurma yolunu seçti. Türkiye genel olarak kontrollü bir süreç yaşıyor. Bu alanda herhangi bir krizle karşı karşıya kalmadık. Günlük hasta sayımız yönetilebilir seviyelerdedir. Salgına karşı tamam diyerek temizlik, maske ve mesafe kurallarıdır. Aşı çalışmaları dünyada ve ülkemizde hızla ilerliyor. Yıl sonuna kadar yabancı ülkelerde geliştirilen bir veya birden fazla aşıyı ülkemizde uygulanabilir hale getirmeyi planlıyoruz. Kendi geliştirdiğimiz aşıları da bahar aylarıyla birlikte vatandaşların hizmetine sunacağız. Bu konuda kendi kendimizi korumaktan daha etkili bir araç yoktur" dedi.
İskenderun Kaymakamlığı ise getirilen tedbirler kapsamında pazar yeri ve market gibi yerlerde denetimler arttırılmasına karar verilirken, paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, berber, nikah, düğün salonu, yüzme havuzu, kaplıca, hamam, internet kafe, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonunda hizmetler saat 22.00´de sona erdirilmesine karar verildiğini duyurdu. Kaymakamlık, ayrıca, HES Kodu kullanımı hakkında yaptığı duyuruda, "Kurumlar yada kamusal alanlarda işlem yaparken ve şehirler arası toplu ulaşım araçlarını kullanırken COVID - 19 bulaş riskini azaltmak amacıyla hayata geçirilmiştir" ifadesine yer verildi ve detaylı bilginin https://heskod.saglik.gov.tr/ adresinden alınabileceğini anımsattı,
Vali Rahmi Doğan başkanlığında toplanan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu da 04 Kasım 2020 gün ve 2020/98 sayılı kararında getirilen kısıtlamaları anımsattı ve şunlara yer verildi: "26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda başta kamu kurum ve kuruluşları uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılması, tüm özel sektör (sanayi tesis-leri dahil) kuruluşlarında uzaktan veya dönüşümlü esnek çalışma yöntemlerini çalışma düzenlerine göre ayarlamalarına, mesai başlangıç saatlerinin sabah kamu kurumlarında 08.00-17.00 arası, özel sektör kuruluşlarında ise çalışma düzenine göre mesai saatlerinin ayarlanmasına ve mesai/vardiya uygulamalarına geçilmesine; Vatandaşlarımızın bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durmaları, zorunlu hal-ler dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas edilmemesi ve ev ziyaretlerinden kaçın­maları konularında kaymakamlıklar, kamu kurumları, muhtarlıklar ve sivil toplum kuruluşları tarafından bilgilendirici/bilinçlendirici faaliyetlere ağırlık verilmesine, kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda 04.11.2020 Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda oy birliği ile karar verildi."
Kaynak:

"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
‘En dijital bakkal´a sertifika
‘En dijital bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi