"Sandığın bu iradesine saygı duymak gerekir"
Hatay Milletvekili CHP´li Suzan Şahin, 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdi.
Tarih: 26.6.2018 10:42:14

Nesrin Geyik/İskenderun

 Önceki gün yapılan seçimlerde Hatay´ın yeni milletvekilleri arasına katılan Suzan Şahin, "Seçim sonuçlarını kabullenmenin bir demokrasi kültürüdür. Seçimin bittiğini artık hizmet yarışın başladı" değerlendirmesini yaptı. Mazbatasını alıp, yemin etmesiyle milletvekilliği görevi başlayacak olan Şahin, şu açıklamayı yaptı: "
Şahin, "Seçimlerin gerek karar alma süreci gerekse ülkenin demokratik şartlarının getirdiği olumsuzluklar yığını içinde gerçekleşmesi bu nedenle adil ve eşit bir yarışma sansının tanınmamasına rağmen CHP‘de Milli ittifakın kısa sürede ve OHAL, basın sansürü engelleme ve yıpratma girişimlerine karşı olağan bir çalışma gerçekleştirmiş olması takdire değer bir durumdur. Hepimiz partililerimiz ve CHP adaylarımız için gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık. Kampanya boyunca bu seçimin parlamenter ve demokratik sistemimiz için bir kader oylaması olacağını anlattık. Ancak sonuçlara bakıldığında Türkiye‘de Cumhur İttifakının birleşen partilerin öne çıkardığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli halkımızdan daha büyük bir destek almıştır. Sandığın bu iradesine saygı duymak gerekir. Ülkemiz artık fiilen var olan başkanlık sistemine hukuken de geçmiştir. TBMM üyesi olarak bölgenin bir milletvekili olarak sizleri Ankara´da en iyi şekilde temsil edeceğime söz vermiştim. Sözümün arkasındayım. Şartlar ne olursa olsun, siyasi gelişmeler ne yönde gelişirse gelişsin bir vekili olarak tüm çabam, tüm emeğim ülkem bölgem ve siz değerli seçmenlerim için olacaktır. Ankara´da sesiniz olacağım, sözünü unutmadım. Nefes verdiniz sesiniz olacağım. Destek verdiniz temsilciniz olacağım. 24 Haziran seçimleri bitti artık önümüze bakacağız. Ülkenin ve bölgenin devasal sorunlarının çözümü için uğraşmak görevi var önümüzde. Bu göreve yoğunlaşacağız. Hep beraber sorunlarımızı aşmak için el ele, gönül gönüle uğraş vereceğiz. Hepinizin yüreğine sağlık. CHP örgüt emekçileri partili dostlar ve hemşerilerinin verdiği desteği asla unutmayacağım. Hepinize gönülden minnet borçluyum. Çok yaşayın iyi yaşayın. Seçim sonuçlarının YSK tarafından açıklanmasından sonra daha ayrıntılı açıklamalarda bulunacağım."

Kimyeci: Cumhur, başkanını seçti
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 24 Haziran seçimlerinin zafer bir sonuç olduğunu ifade ederek tebrik ve teşekkür mesajı yayınladı. Kimyeci, şu açıklamayı yaptı: "24 Haziran günü milletimiz büyük bir teveccüh göstererek mazlumların umudu, milletin adamı, dünya lideri olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ı 16 yıldır olduğu gibi, bir kez daha bağırlarına basarak yeni uygulanacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle Türkiye´nin ilk Başkanı olma onuru ile taçlandırmıştır. Bu büyük zaferde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımızı, onun nezdinde Türkiye Cumhuriyeti´nin son Başbakanı olan Binali Yıldırım´ı, görevlerini her daim can siperhane yapan tüm Bakanlarımızı, Milletvekillerimizi, parti teşkilatlarımızı gönül dolusu selamlıyor, şükranlarımı arz ediyorum. Tabi tüm bunların yanında asıl teşekkür edilmesi gereken milletimizdir ki bu seçimin galibi 81 milyon vatandaşımızın her bir ferdidir. Bu seçimle birlikte milletimiz istikrarın sürmesini sağlayarak güçlü, aydınlık, daha büyük, daha gelişmiş bir Türkiye için imzalarını attılar. Dünya Türk´ün gücünü bir kez daha görmüş oldu. 2023, 2053 ve 2071 vizyon ve hedeflerine doğru aziz milletimiz ´durmak yok, yola devam´ demiştir. Bu zafer hepimizin, bu zafer ülkemizin geleceğinin zaferidir. Bu büyük zaferi Cumhurbaşkanımıza layık görerek, büyüklüğünü bir kez daha gösteren aziz milletimize teşekkürlerimi sunuyor, bundan sonraki süreçte güçlü Türkiye yolunda milletimizin layık olduğu hizmetleri icra etmeye aralıksız devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. ntakya ve Hatay halkına desteklerinden dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Büyük bir özveri örneği göstermek suretiyle bu zafere emek veren tüm milletvekili adaylarımıza ve AK Parti Hatay il, ilçe, kadın ve gençlik kolları başkanlarımıza ve üyelerimizin her birine ayrı ayrı bu gayretlerinden dolayı teşekkür ediyor, aziz milletimizin teveccühü ile seçilen 27. Dönem Milletvekillerimiz Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sabahat Özgürsoy Çelik´i ayrı ayrı yürekten kutluyorum. Hatay´ın büyümesinde, gelişmesinde bu güne dek olduğu gibi bundan sonraki süreçte de büyük destekler sağlayacaklarına olan inancımla, ilimize, ülkemize ve devletimize verecekleri her bir hizmet için tüm milletvekillerimize kolaylıklar diliyorum, yolları açık olsun.”

Başkanlar oylarını aileleriyle kullandı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 24 Haziran Pazar günü saat 15.00´te Vali Teoman İlkokulu´nda, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman da Şükrü Kanatlı İlköğretim Okulu´nda oy kullandı. Eşi Meryem Ay Yaman ile birlikte oy kullanan Yaman, “Oyumuzu büyük umutlar için kullandık. Ülkemiz ve geleceğimiz için hayırlı olsun. Demokrasi, özgürlük ve umut kazansın" İfadesini kullandı.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de eşi Hülya Nehir, oğlu Cem Nehir ile birlikte sandığa gitti. Nehir ailesi, oylarını Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki 1053 numaralı sandıkta kullandı. Nehir, "Oyumuzu kullandık. Ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Ülkemizde çok sıkıntılar yaşandı, ülkemizin bu seçimden beklentisi büyük, umarız ve dileriz ki bu seçimler ülkemizin bundan sonraki sürecine, demokrasisine, ekonomisine, huzuruna katkı sunar. Böyle bir sonuç bekliyoruz ve temenni ediyoruz" dedi.
Tiyatro oyuncusu Barış Atay Mengüllüğlu, kesin olmayan sonuçlara göre HDP´dan Hatay Milletvekili oldu. 27. dönemde Meclis´e giren Barış Atay Mengüllüğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hiç şüpheniz olmasın biz kazandık ve kazandığımızı alana kadar tek bir an, bir tek geri adım bile atmadan mücadeleye devam edeceğiz. Direniş daima, zafere kadar" ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Suzan Şahin
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu le Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Samandağ´da muuhtarlarla bir araya geldi.
Bakanlara kutlama ziyareti
Bakanlara kutlama ziyareti
Hatay AKP milletvekilleri, bakanlara yaptığı ´kutlama´ ve ´hayırlı olsun´ ziyartini sürdürüyor.
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
24 Haziran seçimlerinde partisi AKP´den aday gösterilen ve Hatay Milletvekili seçilen Hüseyin Yayman, Kırıkhan´ın Topbağazı, İMC ve Soğuksu mahallelerine teşekkür ziyaretinde bulundu.
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi