Şanverdi Başkan Savaş´a yüklendi
AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yönetimini eleştirdi, “Büyükşehir böyle yönetilmez” dedi.
Tarih: 8.1.2021 17:42:48

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, katıldığı bir programda Büyükşehir Belediyesi ihalelerinden kiralamalara, HADO ve EXPO yatırımlarına Lütfü Savaş´ı eleştirdi.

2014 yılından itibaren Reyhanlı belediye başkanı olarak HBB meclisinde görev aldığını hatırlatan Şanverdi, 2014 yılından bugüne kadar aynı şirketle çalışılıyor olmasına dikkat çekerek, “2015´te 20 milyona satın alabileceğiniz araçları kiralayarak 400 trilyon kiralama bedeli öder misiniz?” diye sordu.

HATSU ve HBB´nin ihalelerini EKAP sistemi üzerinden takip etmeleri çağrısında da bulunan Şanverdi, “Bu 400 trilyonun neden Efetur´a harcandığını merak ediyorum. Bu rakamla 3 bin kilometre asfalt yapabilirdik. Tüm köy yollarımızı sıcak beton asfaltla kaplayabilirdik. Hatta Osmaniye ve Kahramanmaraş´ın da köy yollarını da bitirirdik. 2014 yılında kiralama yapmayıp, aynı araçları satın alsaydık 400 milyon Hatay halkına hizmet olarak dönecekti. Bunların peşini bırakmıyoruz, hesabını soracağız. Buna imza verenler hesabını verecek” diye konuştu.

Kırsaldaki su abonelerine ‘ödemeyin´ yönünde bir çağrı yapmadıklarını da ifade eden Şanverdi, ancak HBB meclis üyesi iken su ücretlerindeki artış oranlarına yönelik karşı çıktıklarını aktardı. Şanverdi, işyeri için açtığı davayı kazanması üzerine 10 liraya çıkartılan su ücretinin 1 liraya düşürüldüğünü, daha sonraki dönemlerde kademeli olarak ve mağdur etmeden artırıma gidildiğini kaydetti. Şanverdi, şunları söyledi: “Hiçbir milletvekilimiz de dahil hiçbirimiz ‘Hatsu´ya para ödemeyin´ demedik, demeyiz. Ama maalesef bunu kullanıyor. Tek sıkıntısı hizmet yapmayan bir kişi olarak milletvekillerini, Ak Parti suçlayarak Hatay halkını, özellikle CHP´li Hataylıları kandırmaya çalışıyor. Böyle hizmet, böyle belediye başkanı olmaz.”

HBB meclisinde Hatay yararına olan hiçbir karara ret oyu vermediklerini de savunan Şanverdi, yarın da vermeyeceklerini vurguladı. Şanverdi, “Ama, gidip yanlış şeyler yapıyorsun. EXPO 2021 ile insanları kandırıyorsun. Hatay´a, turizmine ne getirisi olacak? Açıklama yapmasını bekliyorum. Bunun incelemesini yaptınız mı Sayın Lütfü Savaş? Kaç turist gelecek, ne kadar para harcayacaksınız? Antalya´yı incelediniz mi? Nereye koşuyorsun?” diye sordu.

HADO ile ilgili de eleştiri yönelten Şanverdi, havaalanı bulunan kentten Kuzey Kıbrıs´a daha ucuza uçulurken daha pahalı ve uzun süren deniz yolunun tercih edilmeyeceğini savundu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şanverdi Başkan Savaş yüklendi
‘İlk kurşun´ önerge konusu oldu
‘İlk kurşun´ önerge konusu oldu
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Açıköğretim Fakültesi´nin Milli Mücadelede ilk kurşunun sıkıldığı günün 102. yıldönümü olan 19 Aralık 2020 günü gerçekleştirdiği sınavdaki skandalı soru önergesiyle meclise taşıdı.
Tokdemir, ´intibak yasası´ istedi
Tokdemir, ´intibak yasası´ istedi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, 2000 yılı sonrası emekli olanların emekli maaşlarındaki rakamsal düşüklüğün giderilmesi. için ´intibak yasasının´ çıkarılmasını istedi.
Otoban gişesi 8 yıldır bitmiyor
Otoban gişesi 8 yıldır bitmiyor
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´un Azganlık Mahallesinde yapımı planlanan otoyol çıkış turnikesinin 2013 yılında inşaatına başlandığını, ancak benzer projelerin kısa sürede bitirilmesine rağmen bölgenin ihtiyacı olan bu projenin 8 yıla rağmen hala tamamlanmamış olmasını eleştirerek gişelerin akıbetini, önergeyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanına sordu.
12 yıldır atanamayan odyometri teknikerlerine önerge
12 yıldır atanamayan odyometri teknikerlerine önerge
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, 12 yıldır atanamayan odyometri teknikerlerinin durumunu soru önergesinde parlamentoya taşıdı.
Kaç abonenin elektriği kesildi?
Kaç abonenin elektriği kesildi?
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 2021´in ilk gününe de yüzde 6´lık elektrik zammıyla girildiğini belirterek, ödenemeyen elektrik faturalarını TBMM gündemine taşıdı.
CHP: Sözleri iade ediyoruz
CHP: Sözleri iade ediyoruz
Belediye meclisinde ´yalan söylüyorsun´ suçlaması…
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
Sınır ötesi inceleme
Sınır ötesi inceleme
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye´nin İdlip bölgesinde türkiye tarafından yapılan briket evlerde incelemede bulundu.
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz Akçalı Mahallesi´nde sökülen zeytin ağaçları ile ilgili verdiği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
Hatay Barosu´nun da aralarında bulunduğu 26 baro adına yapılan ortak açıklamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM kararlarının bağlayıcılığına dikkat çekilerek, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi´nin çekince koymaksızın imzaladığımız 46. Maddesine göre, Mahkeme´nin kararları tüm üye devletler için bağlayıcıdır” denildi.
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
CHP Hatay İl Başkanı Parlar, Türkiye´de yeni istihdam alanlarının yaratılmaması, var olan istihdamın da kaybedilmesinden en fazla genç nüfusun etkilendiğini belirtti.
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
CHP Hatay Milletvekili Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan´a 2 soru ile icraları hatırlattı
Topal: Hatay koronadan ölüyor
Topal: Hatay koronadan ölüyor
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´daki Kovid-19 vakalarının önüne geçmek için hükümetin karantina uygulanmasını başlatmasını istedi.
Asgari ücret önerisine tepki
Asgari ücret önerisine tepki
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, asgari ücretin, insanca yaşama sağlayacak bir ücret olarak belirlenmesi gerektiğini ifade etti.
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay´da yaşanan elektrik kesintilerinin gün geçtikçe daha da yoğunlaştığını, kesintiler nedeniyle dağıtımı yapılamayan su ve çalışmayan kombilerden dolayı ısınma sorunlarının yaşandığını belirterek, sorunu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi