Şartlı bağışlı arsaya ´anlaşmalı devir´
İskenderun´da kurulan üniversite, kurulduğu günden beri kentte küçülmeyi sürdürüyor. Üniversitenin İskenderun´da sahip olduğu arsanın önemli bölümü başka kurumlara verildi.
Tarih: 5.1.2021 18:13:59

Ve üniversite arazisi üzerine geçmişte adliye ve lojman yapılırken, cami, stat yapımı için arsa verilirken, 23.615 metrekarelik bir arsa da bedesiz olarak İskenderun Belediyesine verildi. İskenderun Teknik Üniversitesinde görev yapan 2 rektör, görevleri sırasında üniversite alanını küçültme, mülklerini azaltma çalışması yaptı. Son olarak İSTE Rektörlüğü ile İskenderun Belediyesi arasında imzalanan ikili anlaşma ile Hatay´ın büyükşehir statüsüne geçmesi sürecinde, belde belediyelerinin kapanması üzerine belde belediyelerinin mal paylaşımınında eğitim amacıyla üniversiteye verilen 23.615 metrekarelik arsa ve üzerindeki tesis, bedelsiz olarak belediyeye devredildi.

İskenderun/SES
İskenderun Teknik Üniversitesi yönetimi, 7 yıl önce eğitim amacıyla kullanılmak üzere şartlı bağışla verilen arsa ve üzerindeki tesisi, önceki yönetimin satmaya yönelik kararı üzerine, arsa ve tesisi belediyeye bedelsiz verdi. 26 dönümlük arsa ve tesis, belde belediyelerinin kapanarak, ilçe belediyeleri ile birleşmesi sırasında oluşturulan tasfiye kurulu tarafından üniversiteye verilmişti. Söz konusu 23.615 metrekarelik arsa, üniversite ve belediye arasında yapılan anlaşma ile belediyeye bedesiz olarak devredildi, ancak konuya ilişkin bazı sorular yanıtsız kaldı. İSTE´nin belediyeye bedelsiz olarak devrettiği 23,6 dönüm üzerine kurulu tesis, geçtiğimiz yıllarda Turizm Meslek Yüksekokulu olarak da hizmet vermişti. İskenderun´da kamu yönetimi, İskenderun Belediye Meclisi, kent konseyi ile siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşlarının bu olay karşısındaki tavrının nasıl olacağını önümüzdeki günlerde görülecek.

İSTE, arazisini azaltmayı sürdürüyor; 23,6 dönüm bedelsiz devredildi
Arsanın devrine ilişkin İskenderun Belediyesinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Mülkiyeti belediyemize ait olan; Tapunun 256 ada, 1 parsel numarasında kayıtlı arsa vasıflı gayrimenkul, 20.02.2014 tarihinde, 5018 sayılı yasanın 45. maddesinin 3. fıkrası gereğince, ´yalnızca eğitim kurumu olarak kamu hizmetinde kullanılabilir aksi halde geri alınacaktır´ şerhi ile İskenderun Teknik Üniversitesine (İSTE) devrolunmuştur. Üniversitenin önceki yönetim kurulu tarafından konu arsa satılmak istenmekle birlikte belediyemizin yukarıda belirtilen şerhi nedeniyle satış gerçekleştirilememiştir. Bundan dolayıdır ki, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı tarafından üniversitemiz yönetimi ile yapılan görüşmeler ve varılan mutabakat neticesinde arsanın üzerine eğitim amaçlı tesis yapılmaması ve eğitim amaçlı kullanım gerçekleşmemesi durumu da göz önünde bulundurularak İskenderun Belediyemiz envanterine devri gerçekleştirilmiştir. İskenderun´un önemli değerlerinden olan İSTE Teknik üniversitesine olan desteğimiz her koşulda azami ölçüde devam edecektir. İskenderun´a eğer her konunun takipçisi olacağız."

Hangi sorular cevap bekliyor?
Açıklamada, üniversite yönetiminin, şartlı bağışı yapıldığını bilinen bir tesisin satılmasına ilişkin kararın neden alındığı yer almadı. Tesisin satılmamasına rağmen, belediyeye niye devredildiği, tasfiye kurulunun aldığı kararın iki kurum arasında varılan anlaşma ile iptal edilmesinin mümkün olup olmadığı soruları da yanıt bulmadı. Tasfiye kurulunun aldığı kararlara itiraz eden ve talebi kabul edilmeyen Hatay Büyükşehir Belediyesi, bazı paylaşımların konusunu yargıya taşımıştı.
İskenderun´da 23 dönümün üzerindeki bir arsa ve üzerindeki tesise ilişkin üniversite ile belediye arasında yapılan anlaşma üzerine, "İSTE´nin eski yönetimi, üniversitenin eğitimde kullanması şartıyla bağışlanan arazi ve tesisin satışına neden karar verdi? Üniversite yönetimi bu araziyi kime satmak istedi? Yeni yönetim aynı araziyi belediyeye niye bedelsiz devretti? İSTE, sahip olduğu bir mülkü belediyeye devrederek ne kazanmış olacak? İki kurumun yaptığı anlaşma, belde belediyelerin kapanması sırasında mülklerinin devrini paylaştıran tasfiye kurulunun kararının üzerinde olabilir mi? Üniversite, sahip olduğu bir arsa ve tesisi neden belediyeye bedelsiz olarak devretti? Eğitim şartıyla verlen bir arazi ve üzerindeki tesisin, bağışlanması (bedelsiz olarak bir başka kuruma verilmesi) mümkün mü? Türkiye´de, İskenderun dışında arazilerini farklı kurumlara dağıtarak küçülen, başka bir üniversite yönetimi var mı? İskenderun Belediyesi, bedelsiz aldığı arsayı borçları nedeniyle maliyeye devredebilir mi ya da sanayi bölgesi yakınındaki bu arsayı kişi ve kuruluşlara satabilir mi?" gibi yöneltilecek birçok soru yanıt bekliyor.
Kaynak:

Deprem Haftası
Deprem Haftası
1-7 Mart tarihleri Deprem Haftası. Farkındalık amacıyla kutlanan hafta kapsamında açıklama yapan Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), depremlerde kayıpların yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de önem taşıdığın belirterek, Deprem Haftası´nda vatandaşları kendi hazırlıklarını yapmaya çağırdı.
Meclis toplantısı yarın
Meclis toplantısı yarın
İskenderun Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısına yarın başlayacak.
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, Samandağ´da tuzaklı kuş avında bulunduğu belirtilen 8 kişiye Kara Avcılığı Kanuna Muhalefet suçundan 6.176 TL, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal etmekten de ayrıca bir ceza yazıldı.
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
İskenderun Gençlik Merkezi (İGM) Müdürlüğü, Ekim ayından itibaren sürdürdüğü ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği belirtilen sokak hayvanlarını besleme etkinliğine devam ediyor.
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
İskenderun Belediyesi, ekiplerin, pandemi sürecinde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için belirli noktalara mama ve su bırakmayı sürdürdüğünü belirttti.
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Bolat ve Milli Ailelerinin evlatları yaşamlarını birleştirdi.
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Hatay´ın Kırıhkan ilçesinde, barındırdığı flora ve fauna ile ülkenin en önemli sulak alanı olmaya aday Gölbaşı Gölü´nün iyileştirilerek turizme kazandırılması için ilk adım atıldı.
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi