Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Tarih: 8.9.2018 09:53:46

Ekonomik krizin Türkiye´ye olan etkisi üzerine değerlendirmede bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kriz dalgalanmalarında dış güçlerin etkisinin olduğuna inandığını belirtti. HBB´den yapılan yazılı açıklamaya göre Savaş, şu değerlendirmeyi yaptı: "Ekonomik kriz dalgalanmalarında dış güçler olgusuna inanan bir insanım. Güzel her iş olduğunda ´biz yaptık´, diyen bir iktidar var. Ama işler ters gittiği zamanda ya dış güçler kozu ortaya atılıyor ya da CHP zihniyeti ortaya atılıyor. Hâlbuki 16 yıldır ülkeyi CHP yönetmiyor. 16 yıldır gelinen bir nokta şu an patlak verdi. Tabi ki bizi seven ve sevmeyen toplumlar ve devletler var. Fakat devleti yönetenler her şartta önlem almakla yükümlüdürler. Demokratik bir şekilde bir toplumu yaşatmak ve ekonomik refahı yükseltip çocuklara iyi bir gelecek sağlamak oldukça önemli görevlerden bir tanesidir. İktidarın da yapması gereken en önemli başlıklar da bunlardır."

Kriz HBB´yi nasıl etkiledi?
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını da değerlendirdi. Buna göre Savaş, şunları belirtti: "Biz çoğu yerde asfalt yapıyoruz. Ve asfalt ihaleleri yapmışız. Asfalt bundan bir ay öncesinde 750 TL iken şu an 3 bin TL oldu. Bu ihalelere giren müteahhitler oldukça zor durumdalar. Şu anda belediyelerin iş yapma kapasitesi yüzde 60-70 oranında azaldı ve azalmak zorunda. Çünkü bütçe açığı oluşuyor ve iş yapamaz hale geliniyor. Şu anda Türkiye´nin trilyon dolar borcu olduğundan bahsediliyor. Bunların iktidar tarafından çok iyi özümsenerek hesaplanması lazım. Gelinen noktaya baktığımız zaman bizde bir buçuk yıl önce müteahhitler içme suyu şebekesi ihalesine girmiş ve o zaman dolar 2.70 iken şuan dolar 6.70. Bu tarz sıkıntılar olunca da müteahhit nasıl işini tamamlayabilsin?Şu anda negatif sirkülasyona gidiliyor. Kaotik ekonomik bir tablo var."

"Ülkelerin en önemli serveti, kalifiye eleman"
Savaş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bir milletin veya bir ulusun ayakta kalabilmesi için en önemli serveti kalifiyeli insan gücüdür. Bu da eğitimden geçer. Eğitimle birlikte insanlar katma değeri yüksek ürünler üretirler ve bu da ekonomiye yansır. Ekonomisi düzgün olan ve eğitilmiş topumlar Ar-Ge ile çalışırlar. Kurgulanmamış toplumlar da dış güçler ve gelişmiş ülkelere muhtaç olmak zorunda kalırlar. Bundan dolayı bizim katma değeri yüksek ürünler üretmemiz, yetişmiş insanlarımıza sahip çıkmamız ve eğitimi de kurgulamamız gerekir. Siz bunlara önem vermediğiniz sürece Batı´ya değil, Doğu´ya yönünüzü çevirirsiniz."
İskenderun Belediyesinin geçen yıl 60 milyon borç kullandığını da belhirten Savaş, "Ben (HBB), geçen sene İskenderun´un 100 milyon borcunu ödedim. Ben iktidar partisinin il başkanı olsam sokağa çıkmaya utanırım. İnsanlar iflas etmiş durumdalar. Bir proje üreten bir başat problemi çözeceğiz, diye hizmet üretecek belediyeleri var mı? Önce bunun cevabını versinler. Şu anda Türkiye´nin en çok altyapı çalışması gerçekleştiren belediyesi biziz. Hatay Büyükşehir Belediyesi, Türkiye´deki büyükşehir belediyelerinden çok daha az bir borçlanmayla hizmet üretti. HBB´nin borçlanmasıyla ilgili dedikodular aslı yok. Ülkenin ekonomik vaziyetinin kötüye gidiyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi ile uğraşmak yerine ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik darboğazı çözüme kavuştursunlar. Suriye´de yaşananlar nedeniyle Hatay´da ekonomik, sosyal ve psikolojik sıkıntılar oldu" dedi ve AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler´i kenti içinde bulunduğu durumdan çıkaracak projeler üretmeye davet etti.
Kaynak:

Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
İskenderun kaymakamlığı, 02 Nisan´da nüfus müdürlerinden verilmesi gereken ehliyet ve pasaport işlemlerinin, İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü binasındaki tadilat bitinceye kadar, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından verilmeye devam edileceğini açıkladı.
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
Heyetler Hatay´a destek ziyaretini sürdürüyor
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, şeker fabrikalarının satılmaması amacıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800´e yakın imzanın toplandığı açıklandı.
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önceki gün Hatay´a geldi.
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye Barolar Birliğinden ´Türkiye´ kelimesini kimsenin kaldıramayacağını ifade etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar´la birlikte Zeytin Dalı Harekâtı´nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu´nun Hatay´daki Harekât Merkezi´ne gitti.
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
Hatay Valiliği, gün içerisinde Afrin bölgesinden atılan 11 roketin 9´unun Reyhanlı ilçe merkezine isabet ettiğini, 1 Suriye uyruklu kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda 17´si Suriyeli olmak üzere toplam 47 kişinin yaralandığını duyurdu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi