Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Tarih: 8.9.2018 09:53:46

Ekonomik krizin Türkiye´ye olan etkisi üzerine değerlendirmede bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kriz dalgalanmalarında dış güçlerin etkisinin olduğuna inandığını belirtti. HBB´den yapılan yazılı açıklamaya göre Savaş, şu değerlendirmeyi yaptı: "Ekonomik kriz dalgalanmalarında dış güçler olgusuna inanan bir insanım. Güzel her iş olduğunda ´biz yaptık´, diyen bir iktidar var. Ama işler ters gittiği zamanda ya dış güçler kozu ortaya atılıyor ya da CHP zihniyeti ortaya atılıyor. Hâlbuki 16 yıldır ülkeyi CHP yönetmiyor. 16 yıldır gelinen bir nokta şu an patlak verdi. Tabi ki bizi seven ve sevmeyen toplumlar ve devletler var. Fakat devleti yönetenler her şartta önlem almakla yükümlüdürler. Demokratik bir şekilde bir toplumu yaşatmak ve ekonomik refahı yükseltip çocuklara iyi bir gelecek sağlamak oldukça önemli görevlerden bir tanesidir. İktidarın da yapması gereken en önemli başlıklar da bunlardır."

Kriz HBB´yi nasıl etkiledi?
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını da değerlendirdi. Buna göre Savaş, şunları belirtti: "Biz çoğu yerde asfalt yapıyoruz. Ve asfalt ihaleleri yapmışız. Asfalt bundan bir ay öncesinde 750 TL iken şu an 3 bin TL oldu. Bu ihalelere giren müteahhitler oldukça zor durumdalar. Şu anda belediyelerin iş yapma kapasitesi yüzde 60-70 oranında azaldı ve azalmak zorunda. Çünkü bütçe açığı oluşuyor ve iş yapamaz hale geliniyor. Şu anda Türkiye´nin trilyon dolar borcu olduğundan bahsediliyor. Bunların iktidar tarafından çok iyi özümsenerek hesaplanması lazım. Gelinen noktaya baktığımız zaman bizde bir buçuk yıl önce müteahhitler içme suyu şebekesi ihalesine girmiş ve o zaman dolar 2.70 iken şuan dolar 6.70. Bu tarz sıkıntılar olunca da müteahhit nasıl işini tamamlayabilsin?Şu anda negatif sirkülasyona gidiliyor. Kaotik ekonomik bir tablo var."

"Ülkelerin en önemli serveti, kalifiye eleman"
Savaş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bir milletin veya bir ulusun ayakta kalabilmesi için en önemli serveti kalifiyeli insan gücüdür. Bu da eğitimden geçer. Eğitimle birlikte insanlar katma değeri yüksek ürünler üretirler ve bu da ekonomiye yansır. Ekonomisi düzgün olan ve eğitilmiş topumlar Ar-Ge ile çalışırlar. Kurgulanmamış toplumlar da dış güçler ve gelişmiş ülkelere muhtaç olmak zorunda kalırlar. Bundan dolayı bizim katma değeri yüksek ürünler üretmemiz, yetişmiş insanlarımıza sahip çıkmamız ve eğitimi de kurgulamamız gerekir. Siz bunlara önem vermediğiniz sürece Batı´ya değil, Doğu´ya yönünüzü çevirirsiniz."
İskenderun Belediyesinin geçen yıl 60 milyon borç kullandığını da belhirten Savaş, "Ben (HBB), geçen sene İskenderun´un 100 milyon borcunu ödedim. Ben iktidar partisinin il başkanı olsam sokağa çıkmaya utanırım. İnsanlar iflas etmiş durumdalar. Bir proje üreten bir başat problemi çözeceğiz, diye hizmet üretecek belediyeleri var mı? Önce bunun cevabını versinler. Şu anda Türkiye´nin en çok altyapı çalışması gerçekleştiren belediyesi biziz. Hatay Büyükşehir Belediyesi, Türkiye´deki büyükşehir belediyelerinden çok daha az bir borçlanmayla hizmet üretti. HBB´nin borçlanmasıyla ilgili dedikodular aslı yok. Ülkenin ekonomik vaziyetinin kötüye gidiyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi ile uğraşmak yerine ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik darboğazı çözüme kavuştursunlar. Suriye´de yaşananlar nedeniyle Hatay´da ekonomik, sosyal ve psikolojik sıkıntılar oldu" dedi ve AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler´i kenti içinde bulunduğu durumdan çıkaracak projeler üretmeye davet etti.
Kaynak:

İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İskenderun Teknik Üniversitesi, ´Barış İçin Akademisyen İnisiyatifi´ açıklamasına imza atan akademisyenlerle ilgili Anayasa Mahkemesi kararını doğru bulmadığını açıkladı
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
İstanbul´da başlayan Adalet Nöbeti Hatay ile devam etti. Hatay Adliyesi önündeki nöbet bir çok baro başkanı ve baro temsilcisi, barolara kayıtlı avukatların katılımı ile gerçekleştirildi.
"Savaş, travma nedenidir"
"Savaş, travma nedenidir"
Kadın Çalışmaları Derneği yöneticisi Salime Tarihçi, sığınmacılara yönelik projede Suriyeli kadınları hukuk ve sağlık hakkı konusunda bilgilendirdi.
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden çalışanın ailesine ölüm aylığı ve ölüm gelirinin aynı anda bağlanmasında yapılan kesintinin ortadan kaldırılması için kanun teklifi verdi. Uygulamada
Avukatlardan adalet nöbeti
Avukatlardan adalet nöbeti
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatların adalet aradığı bir ülkede yargı sisteminin tehlikede olduğu belirtti.
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi