Savaş, HADO alanını inceledi
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay´ın tanıtımına, turizmine ve ekonomisine katkı sağlayacak olan Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesi çalışmalarını inceledi.
Tarih: 12.5.2021 09:49:19

İskenderun/SES

 Savaş´ın incelemesine eşlik eden Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Ok, proje alanınında yapılan çalışmalar ve son durum hakkında bilgi verdi.
HADO projesi hakkında değerlendirmede bulunan Savaş, “HADO´nun gümrük sahası içerisindeyiz. Gümrük alanımız bitmiş durumda. Sadece biraz mendireği uzatma işi var. Onun dışında fiziki işimiz kalmadı. Arkadaşlarımız şu anda resmi işlemleri yapıyor. Ve uluslararası izinleri alabilmek için de belli birkaç noktada yapacağımız işlemle işimizi bitirmiş olacağız. Umudumuz Mayıs ayı sonuna kadar gerekli izinleri almak ve yazın da seferlerimize başlamak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nden başlamak üzere belki Orta Doğu´ya, Lübnan´a, Beyrut´a sefer yapmak istiyoruz. Oradaki şartlar uygun olursa Beyrut´a da sefer yapacağız. Ama ilk seferimize, bu yaz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´ne seyahat etmekle başlayacağız. Aartık Akdeniz´de Türk bandıralı Türk bayrağını taşıyan deniz otobüsümüzle hem Kıbrıs´a hem Lübnan´a, ilerleyen zamanlarda da başka ülkelere de seyahat etmenin zevkini tadacağız. HADO, Hatay´ın tanıtımına, ticaretine ve turizmine büyük katkı sağlayacak. Bu bizden sonraki insanlarımıza bırakacağımız belki de en stratejik güzelliklerinden biri olacaktır” açıklamasını yaptı.

EXPO alanını da inceledi
HBB Başkanı Savaş, 10 Aralık´ta başlacak olan EXPO 2021 organizasyonunun İskenderun-Arsuz bölgesindeki alanında incelemede bulundu. EXPO 2021´in Hatay´ın uluslararası tanıtımına büyük katkı sağlayacağını ifade eden Savaş, "İskenderun sosyal, kültürel, eğitim ve ticari alandaki faaliyetleri yapacak müthiş bir alana kavuşuyor. İskenderun ve Arsuz var oldukça bu mekanlar hemşehrilerimize hizmet etmeye devam edecek. Burada uluslararası mutfaklar olacak. Sadece Hatay halkı değil Türkiye´den ve dünyanın farklı yerlerinden gelen gelen insanlar dünya mutfaklarının yemeklerini burada bulabilecek. Amacımız cazibe alanları oluşturup insanları Hatay´a çekmek. O yüzden uluslararası mutfağı buraya kuracağız. Ulusal mutfakları ve Hatay´ın mutfağını Antakya-Defne bölgesindeki alanda sergileyeceğiz. Herkes aradığı lezzeti bu alanlarda bulabilsin istiyoruz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

İskenderun´da renkli kutlama
İskenderun´da renkli kutlama
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle İskenderun Belediyesi tarafından İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı´nda mini bir konser düzenlendi.
Hayatlara dokundular
Hayatlara dokundular
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İskenderun ve Arsuz´da da etkinlikler gerçekleştirildi.
Kadın Meclisi seçim yaptı
Kadın Meclisi seçim yaptı
Arsuz Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı yeniden Remziye Berkyürek oldu
Ata tohumu yeniden toprakla buluşuyor
Ata tohumu yeniden toprakla buluşuyor
Arsuz Belediyesi kendi mülkiyeti olan arazilerin bir kısmına, bin yıllık ata tohumu olan karakılçık buğdayı ve biberiye ekmeye başladı.
Bakan Akar ve komuta kademesi Hatay´da
Bakan Akar ve komuta kademesi Hatay´da
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri Komuta Kademesi, Vali Rahmi Doğan tarafından Hatay Havalaanı´nda karşılandı.
´Silah kaçakçılığı´ operasyonu
´Silah kaçakçılığı´ operasyonu
Polis, Antakya´da silah kaçakçılarına yönelik düzenlediği operasyonda bir araçta yapılan aramada 5 tabanca, İskenderun´da eşya kaçakçılarına düzenlenen operasyonda da 55 kilo nargile tütüle ele geçirildi.
Cezaevinde ölen hasta hükümlü için soru önergesi
Cezaevinde ölen hasta hükümlü için soru önergesi
İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan hasta hükümlü Bangin Muhammed´in yaşamını yitirmesi, önergeyle parlamentoya taşıdı.
2 gazeteciye destek
2 gazeteciye destek
2015 yılında Suruç´ta düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren Hataylı lise öğrencisi Okan Pirinç için Samandağ´da düzenlenen 7. gün anmasında çıkan olayları fotoğrafladığı için haklarında dava açılan Sovtna Gazetesinden Ali Arslan (Dadük) ile HRT Haber Müdürü Can Bedros Çapar hakkında yerel mahkeme tarafından 10 ay hapis cezası verildi.
Belediyeden vatandaşa 550 kilo zeytinyağı
Belediyeden vatandaşa 550 kilo zeytinyağı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), 550 kilogram zeytinyağını, ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara ulaştırdı.
Tarım alanları daralıyor
Tarım alanları daralıyor
Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, Doğu Akdeniz bölgesinde; Mersin, Adana ve Hatay yöresinin 1960´lı yıllardan itibaren sanayi bölgesi olarak planlandığını ifade etti.
"Asi´nin çocukları"nı anlattı
"Asi´nin çocukları"nı anlattı
"Asi´nin çocukları" adlı kitabın yazarı Trabzonlu Emine Özgenç, 31 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olup, yazarlığa başladığını söyledi.
"Kazayı yapan ´Zenki Tugayı´nın kurucusu mu?"
"Kazayı yapan ´Zenki Tugayı´nın kurucusu mu?"
8 Kasım´da Reyhanlı´ya bir kilometre mesafede yaşanan kazada, bir aracın motosiklete çarpması sonucu motosikletteki çift; hamile olan Kübra Gün ve Hüseyin Gün ile doğmamış bebeklerinin hayatlarını kaybetmesi olayı önergeyle parlamentoya taşındı.
Emekliler yeniden örgütleniyor
Emekliler yeniden örgütleniyor
Tüm Emekliler sendikası Tüm Emekli-Sen´in kapatılmasının ardından emeklilerin yeniden örgütlendi.
7 ilçede elektrik kesintisi
7 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Belen, Arsuz, Payas, Antakya, Kırıkhan, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Erdener ailesinin mutlu günü
Erdener ailesinin mutlu günü
İskenderun Gazetesi Köşe Yazarı Nuri Erdener, oğlu Serhat´ın nikah töreni ile büyük bir mutluluk yaşadı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi