Savaş: Hava araçları daha fazla olsaydı yangın söndürülebilirdi
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, geçtiğimiz hafta 5 gün süren ve 3500 hektarlık alanın zarar gördüğü yangında en büyük desteği belediye olarak verdiklerini belirtti.
Tarih: 17.9.2020 09:09:02

Savaş, “Hava araçları hızlı bir şekilde gelseydi bu yangın o gün sönerdi ve hava desteği ile yangın söndürülebilirdi. Daha sonra çıkan rüzgârla Kisecik ve Yaylacık´a kadar yayıldı. Yeniköy ve Yaylıca arasındaki mesafede hava araçları daha fazla olsaydı çok net yangın söndürülebilirdi” dedi.

Yangına ilişkin sorulara katıldığı bir televizyon programında yanıt veren Başkan Savaş, yangının bir terör eylemi olasılığına da dikkat çekti. Savaş, “Yangının 3 noktada çıktığı söyleniyor. 3 noktada çıkıyorsa bu kendi kendine çıkan bir yangın değildir. Düşüncelere göre teröristlerin çıkardığı bir yangın. Bence şu anda terör eylemi gibi duruyor. 4 -5 köyümüz var, onların yaralarını nasıl saracağız? Bunları konuşmamız lazım. Bazı köylerimizde ciddi maddi zararlar var. Bunların çalışmasını yapmamız lazım. Bundan sonraki süreç için böyle şeyler yaşanmaması için ortak akıl ile mücadele etmemiz lazım. HADO´nun temel atma töreninde Madenli yolu için iktidar partisinin milletvekilleri destek vereceğini söyledi. Destek verildiği an çalışmalara başlayacağız. Orası hayati bir yer. Orada yol olması yangın çıktığı zamana söndürmek için katkı sağlayacak önemli bir araç elde etmek demektir. 3500 hektar alan zarar gördü. Hatay belki de tarihinde ilk defa bu kadar büyük bir yangınla karşı karşıya kaldı” açıklamasında bulundu.

Yangına müdahale edilmesi konusunda çıkan iddiaları yanıtlayan Başkan Savaş,” Biz yangını duyar duymaz var gücümüzle yangın merkezine gitmişiz. 395 personelimiz ve birimlerimiz hepsi oradalardı. Biz elimizden gelen her şeyi yaptık. Ormanlık alandaki araziler de Orman Bakanlığına bağlı. Yangın ilk olarak bir noktada çıkıyor. Hava araçları hızlı bir şekilde gelseydi bu yangın o gün sönerdi ve hava desteği ile yangın söndürülebilirdi. Daha sonra çıkan rüzgârla Kisecik ve Yaylacık´a kadar yayıldı. Yeniköy ve Yaylıca arasındaki mesafede hava araçları daha fazla olsaydı çok net yangın söndürülebilirdi. Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş illerinden destek vardı. En büyük desteği veren bizim belediyemizdi. Dışarıdan gelen araçlara da mazot takviyesi yaptık. Yangın ancak 5 günde söndürülebildi” dedi.

İktidara ´stabil hareket edemiyor´ eleştirisi

İktidarın büyükşehirlerin yetkisindeki bazı alanların ilçe belediyelerine kaydırılmasına yönelik hazırlık çalışmalarının yürütüldüğü yönündeki ifadelere de dikkat çeken Başkan Savaş, hallerin de bu hazırlık çerçevesinde ilçelere devredilebileceğini ifade etti. Başkan Savaş, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bakanlar sabah 180 derece batıyı, öğlen 180 derece doğuyu gösteriyor. Ben sözlü beyanlara bakmam. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile ilgili hazırlamış oldukları kanun taslağında hallerin ilçe belediyelerine devredileceği konuşuyor. Hal böyleyken benim hale girme şansım yok. Çünkü 200 dönüm arazi aldım, projesini hazırladım, o zaman da halleri bakanlık kendi işletecek dediler. Belediyelerin zafiyete uğratılması adına yeni kanun teklifi hazırlandı. Bunun içerisinde birçok birim ve hizmetler ilçelere devredilecek diye. Bu şekilde hazırlanmışken ben boşu boşuna hale yatırım yapmam. Önce bir iktidar stabil boyuta gelecek, biz de ona göre yol alacağız. Ben sözlü beyanlarla iş yapmayız. Lojistiği rahat olsun hava alanına yakın olsun istedik ve ona göre bir yer aldık. 18 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın stabil hareket edememesinden dolayı bekliyoruz.”
Kaynak:

Angus ithalatı Erzin´e mi kayacak?
Angus ithalatı Erzin´e mi kayacak?
Bölgenin önemli yeraltı su kaynaklarının varlığı dolayısıyla geçmiş yıllarda organize sanayi bölgesi talebine olumsuz yanıt verilen leçelik bölgesine bu kez ‘Canlı Hayvan Ve Hayvansal Ürünler İhtisas Serbest Bölgesi´ için girişim başlatıldı.
DEAŞ üyesi Hatay´da yakalandı
DEAŞ üyesi Hatay´da yakalandı
Suriye´den Hatay´a yasa dışı giriş yaptığı belirlenen terör örgütü DEAŞ üyesi Suriye uyruklu Mehmet Cüneyd, jandarma tarafından yakalandı.
Hatay Kart işlemleri internet üzerinde
Hatay Kart işlemleri internet üzerinde
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığınca toplu ulaşım araçlarında kullanılan Hatay Kart ile ilgili hizmetlere de ulaşılabilecek internet sitesini hayata geçirdi.
HDP´li Eraslan yangınla ilgili iddiaları sordu
HDP´li Eraslan yangınla ilgili iddiaları sordu
HDP Hatay Ekoloji Komisyon Başkanı Nihat Eraslan, Samandağ´da başlayıp 5 gün süren yangınla ilgili bütün kamuoyunu rahatsız eden birçok şüpheli durum için soruların yanıtlanmasını istedi.
Çevreyoluna dönel kavşak
Çevreyoluna dönel kavşak
Dünyanın üçüncü büyük organizasyonu olarak kabul edilen EXPO 2021 için hazırlıklarını hızlandıran Büyükşehir Belediyesi, Dönel Katlı Kavşağı çalışmalarının da devam ettiğini bildirdi.
Bir yılda 25 yeni maden sahası
Bir yılda 25 yeni maden sahası
Bir yıl içinde yapılan ihalelere göre toplam 21 bin hektarlık alan madenciliğe açılıyor…
Yanan alana zeytin, ceviz ağacı ekilecek
Yanan alana zeytin, ceviz ağacı ekilecek
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Samandağ ve Antakya arasındaki 3 bin hektar alandan çıkan yangını sahada takip eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin bölgeden ayrıldığını ancak sahada yangın nöbetinin sürdüğünü belirtti.
Şehit Uçar dualarla uğurlandı
Şehit Uçar dualarla uğurlandı
Van´ın Çatak İlçesi kırsalında “Yıldırım-10 Norduz” operasyonu kapsamında bölücü terör örgütü mensuplarıyla girilen çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Sezer Uçar, Reyhanlı´da dualarla toprağa verildi.
“Arsuz´da madene izin vermeyeceğiz”
“Arsuz´da madene izin vermeyeceğiz”
6 Ekim´de yapılacak 2 yeni sahanın ihalesiyle 4 yeni maden arama ve işletme sahası ile gündeme gelen Arsuz´da madenciliğin yaratacağı çevre tahribatına yönelik bilgilendirme CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç´un da katılımıyla yapıldı. Öztunç, turizm bölgelerinde maden arama ve işletmenin yanlışlığına dikkat çekerken Tülek Mahallesi Muhtarı İsa Başeğmez, ´gelecek zararların karşısında´ olacaklarını belirtti.
Çaparali önce emekliye ayrılacak, sonra…
Çaparali önce emekliye ayrılacak, sonra…
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, “HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali´nin görevde ayrılacağı yönündeki söylentilere açıklık getirerek, “Mehmet Bey bayramdan sonra izne ayrılacak izni bittikten sonra emekliliğe ayrılacak. Başka bir arkadaşımız görevi devralacak” dedi.
HBB zabıtasından bayram öncesi denetim
HBB zabıtasından bayram öncesi denetim
HBB Zabıta ekipleri, şehirlerarası araçların denetimini gerçekleştirdi.
İskenderun-Kırıkhan da ‘dönüşüyor´
İskenderun-Kırıkhan da ‘dönüşüyor´
Toplu ulaşım araçlarının yenilenme çalışmaları devam ediyor.
Büyükşehir ekiplerinden gıda denetimi
Büyükşehir ekiplerinden gıda denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı 3. Bölge Zabıta Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde gıda denetimi gerçekleştirdi.
Hatay´da etkinliklere ´yasaklama´ kararı
Hatay´da etkinliklere ´yasaklama´ kararı
Hatay Valiliği, toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması dahil tüm etkinlikleri il genelinde 3 gün süreyle yasakladı.
Hatay, 81 yıldır Türkiye´de
Hatay, 81 yıldır Türkiye´de
"23 Temmuz, Hatay´ın doğuşunun günü"
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi