Savaş: Projelere karşı çıkmaya kimsenin hakkı yok
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Hatay ekonomisinin 4 yılda 2,2 milyar dolar kayıp yaşadığını belirtti.
Tarih: 10.2.2018 10:35:13

Belediyenin yaptığı altyapı yatırımları ve Asi Nehri´ne yönelik çalışmalarını anlatan Savaş, Asi Nehri´nin hem kendileri hem de kent için çok önemli olduğunu ifade etti. Asi Nehri´ne temiz su deşarj edecek Küçükdalyan-Atıksu MBR Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi´nin yüzde 90´ının tamamlandığını ve membran sisteminin aksamlarının, kollektör hattı çalışmalarının yapıldığını belirten Savaş, HBB´den yapılan açıklamaya göre, Antakya ve Defne´nin iki yakasından akan atıksuları tahliye etmek amacıyla 1200´lük borularla 3 bin 670 metre hattın döşendiğini söyledi.

Kanal bağlantılarının ise bir kısmının tamamlandığını ve yaz öncesinde tamamlanacağını ifade eden Savaş, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Asi Nehri´ne saniyede 200´litre temiz su bırakacaklarını, fıskiye, yeşillendirme ve ışıklandırma çalışması yapacaklarını belirtti. İlde altyapı çalışmalarının sürdüğünü, kanserojen ve asbestli boruların sağlık açısından önem taşıması nedeniyle, Hatay´da yıllardır kullanılan paslı boruların yenilendiğini anlatan Savaş, enfeksiyon ve kanser hastalıklarına yol açacak olan bu boruların değiştirilmesi gerektiğinin bilincinde olan biri olarak, sağlığa zarar verecek hiçbir şeye sessiz kalmayacağını ve değişimlerin yapılmasının da ihanet yerine geçeceğini belirtti.

´2,2 milyar dolar Hatay ekonomisi kayıpta´
HADO´ye HBB Meclisinden destek verilmesini isteyen Savaş şunları söyledi: "2012´de 6,5 milyar dolarlık ticaret hacmimiz vardı. 4 yıl sonra 2016 sonunda 4,3 milyar dolara düştü. 2,2 milyar dolar Hatay ekonomisi kayıpta. Biz savaştan olayı 14-15 ülkeye ihracat yapamıyoruz. Hatay´ın ticaret hacmini genişletmek için farklı ülkelerden turist çekmemiz lazım. Bizim 7 ilçemiz deniz kenarında. Akdeniz´in 41 ülkesine komşuyuz. 35 bin Hataylı Kıbrıs´ta yaşıyor. Orda yaşayan insanların çoğu ya çalışan ya öğrenci. Hatay´dan Mersin´e de günde birçok insanımız seyahat ediyor. İnsanlarımız bu deniz otobüsleri ile hem ucuz hem de rahat bir şekilde seyahat edebilecek. Avrupa Birliği standartlarında 45 knot hızla giden deniz otobüsleri alacağız. Ayrıca insanlarımız seyahat ederken Hatay´ın yemeklerini de tatma fırsatı bulacak. Bu proje ile ekonomik anlamda kalkınmanın yanı sıra Türk Bayrağımızı da denizde dalgalandırarak barış mesajı vereceğiz. Belediye başkanları olarak Hatay´ı daha ileriye taşımak için seçildik. Bu proje Hatay´ı dünyaya açacak ve ekonomimize katkı sağlayacak. HADO, EXPO 2021 ev gastronomiye de katkı sağlayacak ve Hatay´ı cazibe merkezi yapacak. Bu projeleri Hatay Büyükşehir Belediyesi yaptı, diye kimsenin karşı çıkmaya hakkı yok” dedi ve Hatay´a gelen turist sayısını önce 500 bine sonra da 1 milyona çıkarmak istediklerini ifade etti.
Hatay´da yerel kalkınmadan yana olduklarını ifade eden savaş, "Bunu da gerçekleştirmek için de projeler üretiyoruz. Danışman arkadaşlarımız ile çalışırken Hatay´ın enlerini çıkardık ve hangi alanlarda mücadele edebiliriz diye düşünerek çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 3T projemiz de var. Bu tarım, turizm ve taşımacılık projeleri. Tarım konusunda da 250 tane ihtiyaç sahibi kadın üreticimiz ile kendi çiçeklerimizi üretiyoruz. 250 sera yaptık. Bu seralardan ihtiyacımız kadar ekiyoruz ve onlardan satın alıyoruz. Ev hanımlarımız yılda ortalama 4-5 bin para kazanacak. Kooperatif kuruyoruz. Kooperatif ile Hatay´ın enlerini belli bir konsept içinde toplayacağız. Her şey hazırlandı. Nar ekşimiz ve zeytinyağımız testi geçti. Başka ürünlerimiz daha var. Böylece ürünleri üreticiden tüketiciye göndermiş olacağız. Hatay´ın kalite standardını yükselteceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Hatay´ın 5. teşvik bölgesine ihtiyacı var
Suriye´deki savaş bittikten sonra Hatay´ın ayakta durması ve yatırım yapabilmesi için 5. teşvik bölgesine ihtiyacı olduğunu belirten Savaş, şehrin 6,5 yıldır savaşın gölgesinde kalmasına rağmen hala güçlü olduğunu ifade etti. Savaş , "Atalarımızdan bizlere miras kalan hoşgörü ve kardeşlik duygularımızla yüzyıllardır barış içerisinde yaşam sürdürüyoruz. Komşumuzda yaşanan olumsuzluk, kendi içimizde bir çatışmaya sebebiyet vermedi. Ben bu yüzden tüm hemşerilerime sağduyularından dolayı teşekkür ediyorum. Suriye´yi karıştırmak isteyen güçler Türkiye´yi, özellikle Hatay´ı da karıştırmak istiyor. Benim hemşerilerimden ricam bu duruşa devam edelim. Birbirimizi sevmeye devam edelim. Bu bütünlüğümüzü bozmadan devam edersek bu coğrafyadaki en güçlü şehir olmaya devam ederiz. Allah hem bizim birliğimizi ve bütünlüğümüzü arttırsın hem de mehmetçiğimize, devletimize ve ordumuza yardımcı olsun. Operasyon hem bizim sınır bütünlüğümüzü hem de Suriye´nin toprak bütünlüğünü sağlayarak tamamlansın. Oradaki tüm kardeşlerimiz evlerine sağ salim dönsün ve Ortadoğu huzurlu bir iklime kavuşsun" diye konuştu.
HBB Başkanı Savaş, Deniz Otobüsü Projesini CNN Türk´e de anlattı. Savaş, HADO ile Hatay´ın barış iklimini ve zengin kültürünü tüm dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini ifade etti.
Kaynak:

Savaş: Yapılmamış altyapının da borcunun ödedik
Savaş: Yapılmamış altyapının da borcunun ödedik
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, HBB´ye bırakılan ve yapılmamış altyapı borcunu ödediklerini bildirdi.
Hangi açıklama doğru?
Hangi açıklama doğru?
HBB: Trafik yön planı oybirliğiyle kabul edildi
´Siber güvenilirlik´ zirvesi
´Siber güvenilirlik´ zirvesi
Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başladığını açıklayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´da "Siber Güvenilik Hatay Zirvesi" düzenledi.
´Geçici başbakan´ın ziyareti
´Geçici başbakan´ın ziyareti
Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hattab ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı makamında ziyaret etti.
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, performansa dayalı döner sermaye sistemni eleştirdi
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ilin sorunlarını anlattı ve çözüm üretilmesini istedi.
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) heyeti, vatandaşa daha hızlı ve çözüm odaklı hizmet edebilmek için ilçelerde kurulan hizmet binalarınğ ziyaret edip, çalışmayı denetledi ve vatandaşrın taleplerini dinledi.
İçmesuyu arızasına müdahele
İçmesuyu arızasına müdahele
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içme suyu hatlarında oluşan arızalara yaptığı müdahalelerle su kaybının önlendiğini bildirdi.
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
Sınır güvenliği toplantısı Gaziantep´te
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında Gaziantep´te sınır güvenliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya, sınır illerinin valileri de katıldı.
Odanın vali ziyareti
Odanın vali ziyareti
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ve yönetimi ile odanın meclis başkanı Selahattin Eskiocak, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
"Kamu görevlileri devlet ve milletin hizmetinde"
Cumhurbaşkanlığının atama kararı ile Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Hatay Valisi Erdal Ata ve eşinin ev sahipliğinde Antakya´da veda yemeği düzenlendi.
"Hatay kart" alana ´çay´
"Hatay kart" alana ´çay´
HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı, dağıtımına başlanan Hatay Kart satışlarına devam ediyor.
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
"Gazilerin şeref aylığı artsın" teklifi
Teklif yasalaşırsa şeref aylığı tüm muharip gazilere 2.400 lira olarak ödenecek.
5 ilçede elektrik kesintisi
5 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Payas, Dörtyol, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
"Kova dışında tedbir düşünülüyor mu?"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, her yağışta çatısı su akıtan ve kova koymak dışında bir tedbir alınmayan Hatay Havalimanı´nı önergeyle de Meclis´e taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi