Savaş: Yangınlar hayra alamet değil
Hassa Gazeluşağı bölgesindeki yangın için sabotaj olasılığına dikkat çeken Başkan Savaş´a göre yangını çıkartanlar amatör değil
Tarih: 18.7.2021 23:23:25

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yerel bir televizyon kanalının programına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Antakya ve Hassa´daki yangını değerlendiren Başkan Savaş, bölgedeki yangını geçen sene kentte çıkan yangınlara benzetti. Savaş, “Geçen seneki yangınların sabotaj olduğunu ilk ben söyledim. Ve bir zaman sonra öyle olduğu ortaya çıktı. Bu sene de Gazeluşağı bölgesindeki yangın için aynı şeyi düşünüyorum. Amanoslar krom bakımından çok zengin. Ya bundan dolayı ya da ülkemize istikrarsızlık ekmek isteyenler bu yangını çıkarmış olabilir. Antakya ve Hassa´daki yangınlar hayra alamet değil. Emniyet güçlerimizin bu yönde çalışmasında fayda var. 200 hektarlık alan yandı” dedi.

“Havadan müdahalede geç kalındı”

Yangına havadan müdahale için geç kalındığını da söyleyen Savaş, “Hangarlarda araçlar varken kiralama yöntemiyle hava araçları kullanılıyor. Anlaşmaya göre araçlar saat 6´ya kadar çalışıyor. Bizim şehrimizde saat 8´de hava kararıyor. Eğer uzun süreli çalışsalardı belki daha fazla alanımızı kurtarabilirdik. Silahlı Kuvvetlerimizde ve THY´nin hangarlarında bu tip araçlarımızın olduğu söyleniyor. Bu araçlar şimdi kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak. Orman Bakanımız bu konuyu değerlendirmeli. Eğer ilgili kurumların envanterlerinde bu araçlar yoksa çıkıp söylemeli” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Savaş Yangınlar hayra alamet değil
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Dörtyol, Defne, Kırıkhan, Altınözü, Hassa ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
İstanbul´da Hatay Günleri 4-10 Ekim´de
İstanbul´da Hatay Günleri 4-10 Ekim´de
Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Dernekler Federasyonu tarafından bu yıl onuncusu gerçekleşecek İstanbul´da Hatay Günleri, 4-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Miting Alanı´nda yapılacak.
Savaş´tan Suriye iddiaları
Savaş´tan Suriye iddiaları
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Suriye´nin Türkiye sınırında dünyadaki tüm terörist grupların üyelerinin yaşadığını belirterek, “Ve bu gruplar kim onlara menfaat sağlarsa onların lehine silah kullanıyor” dedi.
TÜYAK´tan HBB itfaiyesine eğitim
TÜYAK´tan HBB itfaiyesine eğitim
HBB İtfaiye Daire Başkanlığı Koruma ve Önleme Şube Müdürlüğü personeli, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) tarafından verilen Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik eğitimine katıldı.
Orman ve yaban hayatı geliştirme sahasına krom ocağı
Orman ve yaban hayatı geliştirme sahasına krom ocağı
Hatay´a bağlı Arsuz ilçesi Avcılarsuyu mahallesi yakınlarında, ormanlık alanda AYZ Madencilik tarafından yapılması planlanan RN:200806332 nolu krom ocağı projesi ile ilgili ÇED süreci bugün itibarı ile başladı.
Habib-i Neccar´da orman yangını
Habib-i Neccar´da orman yangını
Antakya´daki Habib-i Neccar Dağında orman yangını çıktı.
Şehit ablalarının vali ziyaret
Şehit ablalarının vali ziyaret
Şırnak´ın Silopi ilçesinde 2019 yılında şehit olan Jandarma Uzmam Çavuş Mehmet Uçar´ın ablaları Selma Aslan ve Zemzem Kayalı, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
Valiye BM ziyareti
Valiye BM ziyareti
Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Martin Griffiths ile beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
HBB´nin zabıta sayısı 117
HBB´nin zabıta sayısı 117
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler, Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 195. yıl dönümü ve Zabıta Haftası kapsamında HBB Başkanı Lütfü Savaş´ı ziyaret etti.
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Jandarma timlerinin Belen ve Yayladağı´nda yaptığı uyuşturucu operasyonlarında, esrar ele geçirildi, olayla ilgili 4 kişi hakkında işlem yapıldı.
Dinamitle avcılığa ceza: 10.911 TL
Dinamitle avcılığa ceza: 10.911 TL
Ceza, Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanlığı timleri tarafından yazıldı.
Sınırda ´silah ve sikke operasyonu´
Sınırda ´silah ve sikke operasyonu´
Operasyonda, 7 adet 9 mm. çapında tabanca ve 11 adet tabanca şarjörü ie 48 adet Helenistik dönemine ait olduğu değerlendirilen sikkenin ele geçirildi
“Önemli olan engelleri aşmak”
“Önemli olan engelleri aşmak”
Arsuz Belediyesi, ‘Engelliler Kaynaşma ve Dayanışma Kahvaltısı´ düzenlendi.
Belen´de orman yangını
Belen´de orman yangını
Belen´e bağlı Soğukoluk yaylasında ormanlık alanda yangın çıktı.
Hatay´da ekmek 1 lira 75 kuruş oldu
Hatay´da ekmek 1 lira 75 kuruş oldu
Ekmek fiyatlarına 25 kuruşluk zam
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi