´Savaşa hayır diyenler gözaltında´
Antakya, Defne ve Samandağ´da dün sabah polisin yaptığı operasyonla 27 kişi gözaltına alındı. Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Mahir Bülbül, gözaltna alınan 27 kişinin, 22 Ocak tarihinde Antakya´da ´savaşa hayır açıklaması yapanların´ olduğunu belirtti.
Tarih: 14.2.2018 10:16:39

Akın Bodur/İskenderun

Bülbül, dün sabah düzenlenen operasyonla gözaltına alınanlar arasında Genel-İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can, HDP İl Eş Başkanı Sultan Başaran, HDP İl yöneticileri Dİlek Dablan, Seher Cevheroğlu, SYKP İl Eşbaşkanı Hülya Kavuk, HDP Defne İlçe Eş başkanı Mithat Mirioğlu, HDP Samandağ İlçe Eşbaşkanı Adnan Eryılmaz, İHD ve Eğitim-Sen üyesi Servet Üstün Akbaba, SYKP üyeleri İzzet Koldan ve Gülşen Yılmaz, Aka-Der üyesi Mehmet Ali Ceylan, BES Adana Şubesi YK üyesi Deniz Polat, Eğitim-Sen Üyeleri Nidal Çay, Gülizar Işık Çay, avukatlar Çetin Sakallı ve Çetin Eryılmaz, HDP üyesi Salman Altınöz ve Sodap üyelerinin bulunduğunu belirtti.
Gözaltına alınanlardan İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can´ın eşi avukat Hatice Can, 27 kişi hakkında 7 gün gözaltı süresinin ve 24 saat avukatla görüştürülmeme kararı verildiğini söyledi. Eşinin saaat 05.00 dolayında polisin yaptığı operasyonla gözaltına alındığını anlatan avukat Can, 22 Ocak´taki yapılan açıklamaya katılanların tamamına yakınının gözaltına alındığını ifade etti.

´Savaş koşullarında yaşamaya alışmayacağız´
Gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Bülbül, dün yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Operasyon sırasında evlerinde bulunmayan arkadaşlarımızın da arandığı bilgisine ulaştık. Ayrıca diğer illerde de savaş karşıtı paylaşımlarından dolayı yine bu sabah çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır. Görünen o ki AKP-MHP bloğu 2019 seçimlerine giderken savaş politikasını sürekli kılıp OHAL´i de arkasına alarak önündeki tüm engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır. Bizler gözaltına alınan ve evleri aranan arkadaşlarımız gibi savaşa karşı çıktığımızın tekrar altını çiziyoruz. Darbe girişimini bahane ederek OHAL ve KHK ile toplumsal muhalefeti baskılayıp savaşa karşı çıkan herkesi gözaltına alan hükümet ve ortakları şunu bilmelidir ki Hatay halkı savaştan bıkmıştır. Medyanın ve hükümet aygıtlarının tüm manipülasyonlarına rağmen gerçek şu ki; savaş acıdır, ölümdür, sefalettir. Savaş koşulları içinde yaşamaya alışmayacağız."

İHD: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
İHD İskenderun Şibe Başkanı Coşkun Selçuk da, siyasi iktidarın, Türkiye´yi OHAL rejimi adı altında keyfi olarak yönetmeye, ulusal ve uluslararası tepkilere cevap vermeyerek kendini var etmeye çalıştığını, savaşa karşı barış diyen herkes ve her kesim siyasi iktidarın amansız bir yargı baskısı altına alındığını savundu. Selçuk, dün yaptığı yazılı açıklamada, şunlara yer verdi: "Antakya´da yapılan bir operasyonla İnsan Hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Mithat Can YK üyesi Servet Üstün Akbaba ve çoğu derneğimiz üyesi emek örgütü yöneticisi, siyasi parti yöneticileri, kamu çalışanları toplam 27 kişi gözaltına alınmıştır. Bu operasyon Türkiye´de hükümete muhalif hiçbir düşüncenin ifade edilmesine izin verilmeyeceğinin yeni bir örneğidir. Birleşmiş milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi´nin 20. maddesi ´Her türlü savaş propagandası yasalarla yasaklanır´ demektedir. Buna göre barışı değil savaşı savunmak yasaktır. Hükümetin, Türkiye´nin de imza altına aldığı bu sözleşmeye göre hareket etmesi gerekmektedir. Kendi tüzüğü ve kuruluş amacı doğrultusunda derneğimiz ve diğer kurum temsilcilerinin barış talep eden açıklamalar yapmaları kadar doğal bir hak olamaz. Tamamen düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gereken faaliyetlerin gözaltı gerekçesi yapılması kabul edilemez. Hakların insan olmaktan kaynaklandığını savunan İHD ve diğer kurum yönetici ve üyelerinin gözaltına alınmasının toplumsal barışa hizmet etmediğini belirtiyoruz. İnsan hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Can, YK üyesi Akbaba ve diğer kurum yönetici ve üyelerinin serbest bırakılmasını istiyoruz."
22 Ocak Pazartesi günü İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesinde yapılan açıklamayı İHD şube başkanı Mithat Can okumuştu. Can, Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri adına yapılan o açıklamasında, "Türkiye içinde ve dışında barışçıl politikalar geliştirmeli ve bir an önce barışın tesisi için çaba göstermelidir” demişti. Reyhanlı´ya yönelik roketli saldırıyı da kınayan ve savaşın Hatay´a yansımalarını ürkütücü olarak değerlendiren Can, şunları söylemişti: “Bu kirli savaşın bölgesi içinde olan Hatay iline yansıması çok ağır olacağı açıkken dün Reyhanlı ilçesine düşen roketler sonucu ölümler ve çok sayıda yaralanmaların olması biz Hatay´da yaşayan insanları çok ürkütmektedir. Sürdürülen bu savaşın yıllar boyu barış içinde yaşayan halklara ölüm zülüm ve yıkım getireceğini söylüyoruz ve Reyhanlı´ya yapılan saldırıyı kimden gelirse gelsin kınıyoruz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Savaşa hayır diyenler gözaltında
Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
İskenderun´a bağlı mahallelerde deforme olan yağmursuyu ızgaralarını yenilendi ve tıkanıklık olan bölgelerde kanallar combi aracı ile temizledi.
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi