´Savaşa hayır diyenler gözaltında´
Antakya, Defne ve Samandağ´da dün sabah polisin yaptığı operasyonla 27 kişi gözaltına alındı. Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Mahir Bülbül, gözaltna alınan 27 kişinin, 22 Ocak tarihinde Antakya´da ´savaşa hayır açıklaması yapanların´ olduğunu belirtti.
Tarih: 14.2.2018 10:16:39

Akın Bodur/İskenderun

Bülbül, dün sabah düzenlenen operasyonla gözaltına alınanlar arasında Genel-İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can, HDP İl Eş Başkanı Sultan Başaran, HDP İl yöneticileri Dİlek Dablan, Seher Cevheroğlu, SYKP İl Eşbaşkanı Hülya Kavuk, HDP Defne İlçe Eş başkanı Mithat Mirioğlu, HDP Samandağ İlçe Eşbaşkanı Adnan Eryılmaz, İHD ve Eğitim-Sen üyesi Servet Üstün Akbaba, SYKP üyeleri İzzet Koldan ve Gülşen Yılmaz, Aka-Der üyesi Mehmet Ali Ceylan, BES Adana Şubesi YK üyesi Deniz Polat, Eğitim-Sen Üyeleri Nidal Çay, Gülizar Işık Çay, avukatlar Çetin Sakallı ve Çetin Eryılmaz, HDP üyesi Salman Altınöz ve Sodap üyelerinin bulunduğunu belirtti.
Gözaltına alınanlardan İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can´ın eşi avukat Hatice Can, 27 kişi hakkında 7 gün gözaltı süresinin ve 24 saat avukatla görüştürülmeme kararı verildiğini söyledi. Eşinin saaat 05.00 dolayında polisin yaptığı operasyonla gözaltına alındığını anlatan avukat Can, 22 Ocak´taki yapılan açıklamaya katılanların tamamına yakınının gözaltına alındığını ifade etti.

´Savaş koşullarında yaşamaya alışmayacağız´
Gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Bülbül, dün yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Operasyon sırasında evlerinde bulunmayan arkadaşlarımızın da arandığı bilgisine ulaştık. Ayrıca diğer illerde de savaş karşıtı paylaşımlarından dolayı yine bu sabah çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır. Görünen o ki AKP-MHP bloğu 2019 seçimlerine giderken savaş politikasını sürekli kılıp OHAL´i de arkasına alarak önündeki tüm engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır. Bizler gözaltına alınan ve evleri aranan arkadaşlarımız gibi savaşa karşı çıktığımızın tekrar altını çiziyoruz. Darbe girişimini bahane ederek OHAL ve KHK ile toplumsal muhalefeti baskılayıp savaşa karşı çıkan herkesi gözaltına alan hükümet ve ortakları şunu bilmelidir ki Hatay halkı savaştan bıkmıştır. Medyanın ve hükümet aygıtlarının tüm manipülasyonlarına rağmen gerçek şu ki; savaş acıdır, ölümdür, sefalettir. Savaş koşulları içinde yaşamaya alışmayacağız."

İHD: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
İHD İskenderun Şibe Başkanı Coşkun Selçuk da, siyasi iktidarın, Türkiye´yi OHAL rejimi adı altında keyfi olarak yönetmeye, ulusal ve uluslararası tepkilere cevap vermeyerek kendini var etmeye çalıştığını, savaşa karşı barış diyen herkes ve her kesim siyasi iktidarın amansız bir yargı baskısı altına alındığını savundu. Selçuk, dün yaptığı yazılı açıklamada, şunlara yer verdi: "Antakya´da yapılan bir operasyonla İnsan Hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Mithat Can YK üyesi Servet Üstün Akbaba ve çoğu derneğimiz üyesi emek örgütü yöneticisi, siyasi parti yöneticileri, kamu çalışanları toplam 27 kişi gözaltına alınmıştır. Bu operasyon Türkiye´de hükümete muhalif hiçbir düşüncenin ifade edilmesine izin verilmeyeceğinin yeni bir örneğidir. Birleşmiş milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi´nin 20. maddesi ´Her türlü savaş propagandası yasalarla yasaklanır´ demektedir. Buna göre barışı değil savaşı savunmak yasaktır. Hükümetin, Türkiye´nin de imza altına aldığı bu sözleşmeye göre hareket etmesi gerekmektedir. Kendi tüzüğü ve kuruluş amacı doğrultusunda derneğimiz ve diğer kurum temsilcilerinin barış talep eden açıklamalar yapmaları kadar doğal bir hak olamaz. Tamamen düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gereken faaliyetlerin gözaltı gerekçesi yapılması kabul edilemez. Hakların insan olmaktan kaynaklandığını savunan İHD ve diğer kurum yönetici ve üyelerinin gözaltına alınmasının toplumsal barışa hizmet etmediğini belirtiyoruz. İnsan hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Can, YK üyesi Akbaba ve diğer kurum yönetici ve üyelerinin serbest bırakılmasını istiyoruz."
22 Ocak Pazartesi günü İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesinde yapılan açıklamayı İHD şube başkanı Mithat Can okumuştu. Can, Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri adına yapılan o açıklamasında, "Türkiye içinde ve dışında barışçıl politikalar geliştirmeli ve bir an önce barışın tesisi için çaba göstermelidir” demişti. Reyhanlı´ya yönelik roketli saldırıyı da kınayan ve savaşın Hatay´a yansımalarını ürkütücü olarak değerlendiren Can, şunları söylemişti: “Bu kirli savaşın bölgesi içinde olan Hatay iline yansıması çok ağır olacağı açıkken dün Reyhanlı ilçesine düşen roketler sonucu ölümler ve çok sayıda yaralanmaların olması biz Hatay´da yaşayan insanları çok ürkütmektedir. Sürdürülen bu savaşın yıllar boyu barış içinde yaşayan halklara ölüm zülüm ve yıkım getireceğini söylüyoruz ve Reyhanlı´ya yapılan saldırıyı kimden gelirse gelsin kınıyoruz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Savaşa hayır diyenler gözaltında
Dernekten iki partiye ziyaret
Dernekten iki partiye ziyaret
TÜMSİAD Hatay Şube yönetimi, İskenderun´da AKP ve MHP yönetimlerini ziyaret etti.
18 Mart fotoğraf sergisi
18 Mart fotoğraf sergisi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kent ve bölgede düzenlenen çeşitli etkinliklere katıldı, yurttaları ziyaretları da ziyaret etmeyi sürdürdü.
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
İskenderun Belediyesi´nin yoğun tempoyla sürdürdüğü parke ve kaldırım çalışmalarına Karayılan´da devam edildiği, kentin farklı noktalarında yol üst yapısı asfalt yama, beton, beton parke, karo, kaldırım, refüj düzenlemesi yapım, bakım-onarım işlerinin yürütüldüğü belirtildi.
102 kiriş tabla montajı yapıldı
102 kiriş tabla montajı yapıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından İskenderun´da transit geçiş ve şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapımına başlanan "İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi" çalışması sürüyor. kentte yapımı devam eden battı-çıktı projesinde, jet grout imalatının 89 bin metreye ulaştığı, proje alanında bulunan içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının tamamen deplase edildiğini ve fore kazık çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
Her gün bir mahallede temizlik
Her gün bir mahallede temizlik
İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, bulvar, cadde ve sokakları temizlemeye, çevreye başıboş atılan atıkların temizlenmesine devam ettiğini belirtti. Belediye ekipleri, Piri reis Mahallesinde genel çevre temizliği ve enkaz temizleme çalışması yaptı.
Arıtma tesisi nihayet
Arıtma tesisi nihayet
Projelendirilerek bir önceki İskenderun Belediyesi yönetimi döneminde uygulamaya konulan birkaç yıl boyunca kentte zahmet veren içme suyu hatlarının yenilenmesi ve kente Aslantaş Barajı suyunun iletimi, arıtma tesisinin tamamlanmasıyla taçlanmış olacak.
Nargile operasyonu
Nargile operasyonu
İskenderun´da polisin iki adrese düzenlediği operasyonda, 4.920 kg. nargile tütünü, 3 adet nargile kıyma makinesi, 1 adet tütün karıştırma makinesi, 400 adet ambalaj poşeti, 1 adet ambalaj makinesi, 1 adet poşet kesme makinesi, 5 adet tartı, 112 kg. nargile imalatında kullanılan aroma, 40 kg. nargile imalatında kullanılan şerbet ele geçirildi. Olaylarla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.
Danışman iste, devlet desteklesin
Danışman iste, devlet desteklesin
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi programı UR-GE kapsamında bireysel danışmanlıktan kalite ve verimliliğe kadar pek çok alanda uluslararası işbirliği projelerinin desteklendiğini belirtildi. Destekler, bundan yararlanmanın gereklilikleri ile bilgilendirme toplantısı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda yapıldı.
Toprak dolgu kanalı tıkadı
Toprak dolgu kanalı tıkadı
İskenderun´a bağlı Orhangazi Mahallesi´nde toprak dolgu nedeniyle tıkanan yağmursuyu kanalı, ekipler tarafından açılarak su birikmesinin önlendiği belirtildi.
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altyapı Koordinasyon Merkezi AYKOME´nin aylık genel kurul toplantısında ilin altyapı konusunda eksiklikleri gündeme getirilerek çözüm maddeleri görüşüldü.
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, kurum olarak İskenderun´da sürdürülen konut projelerinin destek ve iletişiminle hız kazandığını belirtti.
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
Hatay Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ömer Akın, ´Asr-ı Saadet Sohbeti´nin konuğu oldu. Stres üzerine değerlendirmede bulunan Dr. Akın, "Yaratılmış olduğumuz toprakla irtibatımız kesilmiş vaziyette. Bu da insanı hasta yapan en önemli faktörlerden biri" dedi.
´Kadın Önceliğimizdir´ projesi başladı
´Kadın Önceliğimizdir´ projesi başladı
Proje kapsamında Cilt Bakım Hizmetleri, Saça Geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri, Bilgisayar destekli Muhasebe Eğitimi ve Matbaa ve Filtrecilik sektörü için serigrafi baskı eğitimleri verilecek.
Üniversiteliden barınaktaki hayvanlara mama
Üniversiteliden barınaktaki hayvanlara mama
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hayvanları Koruma Öğrenci Topluluğu ve UniUltrAslan Taraftar Grubu, İskenderun´daki Geçici Hayvan Barınağını ziyaret edip, hayvanlara mama bağışında bulundu.
KOGEB´den ´iş planı´ eğitimi
KOGEB´den ´iş planı´ eğitimi
İskenderun´da girişimci adaylarına yönelik iş planı bilgilendirme eğitimi yapıldı. KOBİ uzmanı Yusuf Ziya Gövce tarafından verilen ve İTSO´da yapılan eğitimde, sinevizyon aracılığı ile bilgiler girişimci adaylarına verildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi