Seçmen sandık başında
Sabah saatlerinden itibaren yakınlarıyla kabine geçmek isteyenlerle zaman zaman yaşanan tartışmaların dışında Hatay´da sakin bir seçim atmosferi yaşanırken, Defne´de özel harekat polislerinin oy kullanması ´Özel Suriye ordusu´ olarak yorumlandı, valilik açıklama yaptı.
Tarih: 24.6.2018 14:48:45

Hatay´da da 27. dönem milletvekiliği ile cumhurbaşkanlığı için oy verme işlemi bugün saat 08.00´dan itibaren başladı. Sabah saatlerinden itibaren yakınlarıyla kabine geçmek isteyenlerle zaman zaman yaşanan tartışmaların dışında Hatay´da sakin bir seçim atmosferi yaşanırken, Defne ilçesinde ´Özel Suriye Ordusu´ mensuplarına oy kullandırıldığı iddiaları üzerine Hatay valiliği ile CHP İl Başkanlığı açıklama yaptı.

Valilik, Afrin´de görev yapan Özel harekat polislerinin İl Seçim Kurulunun aldığı karar doğrultusunda oy kullandığını bildirdi. Valilik açıklaması şöyle: "Bazı sosyal medya platformlarında “Defne ilçesinde Özgür Suriye Ordusu mensuplarına oy kullandırılıyor” şeklinde iddiaların gündeme getirilmesi üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Zeytindalı Operasyonu kapsamında Afrin bölgesinde halen görev icra eden Özel Harekât Polislerinin oy kullanmaları için Hatay İl  Seçim Kurulu tarafından Aşağıokçular İlkokulu on gün önceden belirlenmiştir. Bu husus ile ilgili olarak Aşağıokçular Mahalle Muhtarına aynı tarihte bilgi verilmiştir. Özel Harekat personeli Aşağıokçular İlkokuluna gelerek görev belgeleri ve seçmen kartlarını ibraz etmek suretiyle oylarını kullanmaya başlamıştır. Dolayısıyla sosyal medyada  gündeme getirilen iddialar  gerçeği yansıtmamaktadır. Konu ile ilgili olarak gerekli inceleme başlatılmıştır."

Vekil adayları sandık çevrelerinde

Siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri oylarını erken saatlerde kullanırken, milletvekli adayları da oy kullanma işlemlerinin ardından seçim bölgelerindeki sandık çevrelerini ziyaret etti, çalışmaları yakından gözlemledi. CHP Hatay İl Başkanı Av.Halil İbrahim Özgün, Hataylı seçmenleri sandık başına gitmeye davet etti. Özgün, "Ölüm dışında hiçbir sebep sandığa gitmemeniz için mazeret sayılmaz" dedi. Özgün, ÖSO´ya oy kullandırılıyor iddiaları üzerine de bilgi kirliliği oluştuğunu belirterek şu açıklamayı yaptı: "Aşağıokçularda Afrin´de görevli polis memurlarının otobüsle getirilip oy kullanmaları partimizce bilinen bir husustur. Bu konuda herhangi bir usulsüzlük saptanmamıştır. Oy kullanma işlemi kanuna uygun olarak gerçekleşmiştir."

AKP´nin birinci sıra milletvekili adayı Hacı Bayram Türkoğlu, seçim bölgesinde oy kullandı. Sandık çevrelerinde ziyaretler de yapan Türkoğlu da seçmene oy kullanmaları çağrısını yineledi. Adaylar Abdulkadir Özel, Av. Abdulkerim Özer, Ecrin Nazlı inan da oy kullanmanın ardından seçim çevrelerinde sandık kurullarını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

CHP´nin 2.sıra milletvekili adayı Av. Suzan Şahin ile 5. sıra adayı Dr. Riyat Kırmızıoğlu da oy kullandıktan sonra okullarda sandık kurullarını ziyaret etti, eksikliklerin giderilmesi ve seçmenin sandığa taşınmasına yönelik mobil ekiplerle çalışma sürdürdü.

HDP´nin birinci sıra milletvekili adayı Barış Atay Mengüllüoğlu da oyunu Defne´de kullandı. SP adayı Necmettin Çalışkan, yakın çalışma arkadaşlarıyla birlikte geldiği oy kullanma noktasında sonuçların ülkeye hayırlı olması dileğinde bulundu.

/resimler/2018-6/24/1552168455970.jpg

/resimler/2018-6/24/1552487816258.jpg

/resimler/2018-6/24/1553446623117.jpg

/resimler/2018-6/24/1554179436339.jpg

/resimler/2018-6/24/1556007601529.jpg

/resimler/2018-6/24/1554556193998.jpg

 
Kaynak:

HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu le Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Samandağ´da muuhtarlarla bir araya geldi.
Bakanlara kutlama ziyareti
Bakanlara kutlama ziyareti
Hatay AKP milletvekilleri, bakanlara yaptığı ´kutlama´ ve ´hayırlı olsun´ ziyartini sürdürüyor.
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
24 Haziran seçimlerinde partisi AKP´den aday gösterilen ve Hatay Milletvekili seçilen Hüseyin Yayman, Kırıkhan´ın Topbağazı, İMC ve Soğuksu mahallelerine teşekkür ziyaretinde bulundu.
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi