"Sehven yapılan hatalar olduğu inancındayız"
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Tarih: 30.6.2018 10:11:48

Akın Bodur

Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı ise dün öğle saatlerinde aldığı kararla, itirazı reddetti.
Sürecin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer partiler tarafından da takip edildiğini belirten Bahadır, "Adil ve şeffaf olan seçimlere gölge düşmemesi gerekir. Milletin iradesi sandığa sağlıklı bir şekilde yansımıştır ancak endişemiz odur ki sehven yapılan yanlışlık, hatalar ve eksiklikler, sonucu etkilememelidir. Hukuki mücadelemiz devam ediyor. Ülkenin gözü Hatay´a çevrildi, hatta yurtdışında bazı medya organlarınca Hatay´ın seçim sonuçlarının takip edildiğini biliyoruz. Hatay adalet beklemektedir. Adaletin her halükarda tecelli edeceğine inancımız tamdır. Ülkücü, milliyetçi hareket helal oylarının peşindedir" dedi.
MHP Hatay il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan MHP YSK üyesi Bahadır, 24 Haziran seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarının açıklandığını, seçim sonuçlara göre cumhur ittiakının Hatay´da 6 milletvekili çıkardığının görüldüğünü ancak bunun 2´sinin MHP milletvekili olması gerektiğini söyledi. Bahadır, "Hatay´ın 15 ilçesindeki 17 seçim kurulu başkanlığına tüm sandıklar için itiraz ettik. İtiraza konu bazı sandıkların açılmasına karar verildi ve açılan bu torbalarda partimiz hanesine bazı oylar yazıldı. 17 ilçe seçim kurulu başkanlığının kararlarına karşı il seçim kuruluna itiraz ettik. Burada kararın olumsuz olması halinde konuyu YSK´ya taşıyacağız. Çünkü, son derece somut yapılan itirazlardır. Yurt dışında kullanılan oyların sayımı ve Hatay´a eklenmesi neticesinde milletvekili sıralamasında anlık değişimler oldu. Hatay´da Ak Parti 14 bin, MHP 2.200 oy aldı. Yurtdışından gelen oylarla alakalı, şunu söylemek isterim; milletin iradesine saygılıyız ancak yerel sandıkta döküm işlemi ve sonuç tutanağının işlenmesinde sehven yapılan hatalar ve eksiklikler olduğu inancındayız. İl seçim kurulunun hukuka uygun şekilde itirazımızı değerlendireceğine ve sandıkların açılmasına karar vereceğine inanıyoruz. Çünkü bir takım oyların geçersiz yazıldığı, ittifaka yazılan oyların gerçek adresinin MHP olduğuna dair çok somut bilgilerimiz var. Bu süreç çok sancılı ve çetin süreç. MHP olarak bu işin peşindeyiz. Hukuk sınırları çerçevesinde tüm başvuruları yaptık ve yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Partilerine verilen her oyun takipçisi olduklarını anlatan MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal da "Hakkımızı ve bize verilen bir oyu bile yedirmeyeceğimizin bilinmesini istiyorum. Sonuna kadar bu işin arkasındayız" dedi.

24 Haziran seçim sonuçlarına göre Hatay´dan MHP ilk sıra adayı olarak milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ise partisi MHP´nin, her türlü olumsuz şartlara rağmen başarılı olduğunu belirterek, kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Kaşıkçı, "Bu mücadelede en büyük avantajımız bize güvenen vatandaşlardır. Seçimde cumhur ittifakı içerisinde hareket ettik. Cumhurbaşkanı için ortak mücadele ettik ve MHP´yi mecliste güçlü yapmak istedik ve ikisini de yaptık. Erdoğan´ın seçilmesinde MHP´nin ne kadar büyük katkısı olduğu görülüyor. Cumhur ittifakı Hatay´da açık ara birinci. İttifaka çok inandık ve başarısı için büyük bir mücadele verdik. Seçim gecesi iki milletvekili çıkarmanın gururu, onurunu yaşadık. Sonra yurtdışı oylarıyla durum değişti. Bizler hiçbir zaman sandıktan çıkan oyun matematiksel hesabını yapmadık. Biz politikacı değil, davanın takipçileriyiz. Onun için davamızdan ödün vermeden gece gündüz çalıştık. Bize yapılanı zaten milletimiz görüyor, takdiri milletimize bırakıyoruz. İnşallah kısa zamanda yaptığımız itirazdan netice alacağımızı düşünüyorum. Bu süreçte oyumuzu, hakkımızı gasp ettirmeden hakkımızı alacağız. Çünkü, Hatay´da 135.685 vatandaş bize oy vermiş" değerlendirmesini yaptı.

Kaşıkçı: Yerel seçim hazırlığına başlıyoruz
AKP ve MHP arasında yapılan ittifak protokolünden bazı bölümler okuyan Kaşıkçı, yerel seçim hazırlıklarını da başlattıklarını kaydetti. Kaşıkçı, "Artık vakit kaybetmeden belediye seçimlerine çalışmaya başlıyoruz. Her ilçede ididalı olduğumuzu herkese göstereceğiz. Seçimler bir günlük değil, bugün bir seçim biter yarın başka bir seçim başlar" diye konuştu.
Yurtdışı oylarının Hatay´a eklenmesiyle milletvekililğini kaybeden MHP ikinci sıra adayı İbrahim Gül ise "Emek hırsızlığı milletimizin ve inancımızın da en çok karşı durduğu ve her zaman da karşı duracağı bir olaydır" dedi.

Seçim kurulu itirazları reddetti
Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı, ilçelerde oyların yeniden sayımına ilişkin MHP´nin yaptığı itirazı dün öğle saatlerinde reddetti. MHP, böyle alınacak bir karara karşı YSK´ya gideceğini açıklamıştı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Abdullah Bahadır İbrahim Gül
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi