"Sehven yapılan hatalar olduğu inancındayız"
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Tarih: 30.6.2018 10:11:48

Akın Bodur

Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı ise dün öğle saatlerinde aldığı kararla, itirazı reddetti.
Sürecin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer partiler tarafından da takip edildiğini belirten Bahadır, "Adil ve şeffaf olan seçimlere gölge düşmemesi gerekir. Milletin iradesi sandığa sağlıklı bir şekilde yansımıştır ancak endişemiz odur ki sehven yapılan yanlışlık, hatalar ve eksiklikler, sonucu etkilememelidir. Hukuki mücadelemiz devam ediyor. Ülkenin gözü Hatay´a çevrildi, hatta yurtdışında bazı medya organlarınca Hatay´ın seçim sonuçlarının takip edildiğini biliyoruz. Hatay adalet beklemektedir. Adaletin her halükarda tecelli edeceğine inancımız tamdır. Ülkücü, milliyetçi hareket helal oylarının peşindedir" dedi.
MHP Hatay il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan MHP YSK üyesi Bahadır, 24 Haziran seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarının açıklandığını, seçim sonuçlara göre cumhur ittiakının Hatay´da 6 milletvekili çıkardığının görüldüğünü ancak bunun 2´sinin MHP milletvekili olması gerektiğini söyledi. Bahadır, "Hatay´ın 15 ilçesindeki 17 seçim kurulu başkanlığına tüm sandıklar için itiraz ettik. İtiraza konu bazı sandıkların açılmasına karar verildi ve açılan bu torbalarda partimiz hanesine bazı oylar yazıldı. 17 ilçe seçim kurulu başkanlığının kararlarına karşı il seçim kuruluna itiraz ettik. Burada kararın olumsuz olması halinde konuyu YSK´ya taşıyacağız. Çünkü, son derece somut yapılan itirazlardır. Yurt dışında kullanılan oyların sayımı ve Hatay´a eklenmesi neticesinde milletvekili sıralamasında anlık değişimler oldu. Hatay´da Ak Parti 14 bin, MHP 2.200 oy aldı. Yurtdışından gelen oylarla alakalı, şunu söylemek isterim; milletin iradesine saygılıyız ancak yerel sandıkta döküm işlemi ve sonuç tutanağının işlenmesinde sehven yapılan hatalar ve eksiklikler olduğu inancındayız. İl seçim kurulunun hukuka uygun şekilde itirazımızı değerlendireceğine ve sandıkların açılmasına karar vereceğine inanıyoruz. Çünkü bir takım oyların geçersiz yazıldığı, ittifaka yazılan oyların gerçek adresinin MHP olduğuna dair çok somut bilgilerimiz var. Bu süreç çok sancılı ve çetin süreç. MHP olarak bu işin peşindeyiz. Hukuk sınırları çerçevesinde tüm başvuruları yaptık ve yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Partilerine verilen her oyun takipçisi olduklarını anlatan MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal da "Hakkımızı ve bize verilen bir oyu bile yedirmeyeceğimizin bilinmesini istiyorum. Sonuna kadar bu işin arkasındayız" dedi.

24 Haziran seçim sonuçlarına göre Hatay´dan MHP ilk sıra adayı olarak milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ise partisi MHP´nin, her türlü olumsuz şartlara rağmen başarılı olduğunu belirterek, kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Kaşıkçı, "Bu mücadelede en büyük avantajımız bize güvenen vatandaşlardır. Seçimde cumhur ittifakı içerisinde hareket ettik. Cumhurbaşkanı için ortak mücadele ettik ve MHP´yi mecliste güçlü yapmak istedik ve ikisini de yaptık. Erdoğan´ın seçilmesinde MHP´nin ne kadar büyük katkısı olduğu görülüyor. Cumhur ittifakı Hatay´da açık ara birinci. İttifaka çok inandık ve başarısı için büyük bir mücadele verdik. Seçim gecesi iki milletvekili çıkarmanın gururu, onurunu yaşadık. Sonra yurtdışı oylarıyla durum değişti. Bizler hiçbir zaman sandıktan çıkan oyun matematiksel hesabını yapmadık. Biz politikacı değil, davanın takipçileriyiz. Onun için davamızdan ödün vermeden gece gündüz çalıştık. Bize yapılanı zaten milletimiz görüyor, takdiri milletimize bırakıyoruz. İnşallah kısa zamanda yaptığımız itirazdan netice alacağımızı düşünüyorum. Bu süreçte oyumuzu, hakkımızı gasp ettirmeden hakkımızı alacağız. Çünkü, Hatay´da 135.685 vatandaş bize oy vermiş" değerlendirmesini yaptı.

Kaşıkçı: Yerel seçim hazırlığına başlıyoruz
AKP ve MHP arasında yapılan ittifak protokolünden bazı bölümler okuyan Kaşıkçı, yerel seçim hazırlıklarını da başlattıklarını kaydetti. Kaşıkçı, "Artık vakit kaybetmeden belediye seçimlerine çalışmaya başlıyoruz. Her ilçede ididalı olduğumuzu herkese göstereceğiz. Seçimler bir günlük değil, bugün bir seçim biter yarın başka bir seçim başlar" diye konuştu.
Yurtdışı oylarının Hatay´a eklenmesiyle milletvekililğini kaybeden MHP ikinci sıra adayı İbrahim Gül ise "Emek hırsızlığı milletimizin ve inancımızın da en çok karşı durduğu ve her zaman da karşı duracağı bir olaydır" dedi.

Seçim kurulu itirazları reddetti
Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı, ilçelerde oyların yeniden sayımına ilişkin MHP´nin yaptığı itirazı dün öğle saatlerinde reddetti. MHP, böyle alınacak bir karara karşı YSK´ya gideceğini açıklamıştı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Abdullah Bahadır İbrahim Gül
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Belenli kime oy verdi?
Belenli kime oy verdi?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekililği seçiminde Belenlilerin kullandığı oy belirlendi. Belen´de mahallelere göre oy dağılımı belli oldu.
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı itirazla tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyen MHP, Hatay´da yaptığı başvurularına olumsz yanıt alınca konuyu bugün YSK´ya iletme kararı aldı.
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimine katılan siyasi partilerin Arsuz´da aldığı oyların mahalle ve sandıklara göre dağılımı belli oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi