"Sehven yapılan hatalar olduğu inancındayız"
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Tarih: 30.6.2018 10:11:48

Akın Bodur

Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı ise dün öğle saatlerinde aldığı kararla, itirazı reddetti.
Sürecin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer partiler tarafından da takip edildiğini belirten Bahadır, "Adil ve şeffaf olan seçimlere gölge düşmemesi gerekir. Milletin iradesi sandığa sağlıklı bir şekilde yansımıştır ancak endişemiz odur ki sehven yapılan yanlışlık, hatalar ve eksiklikler, sonucu etkilememelidir. Hukuki mücadelemiz devam ediyor. Ülkenin gözü Hatay´a çevrildi, hatta yurtdışında bazı medya organlarınca Hatay´ın seçim sonuçlarının takip edildiğini biliyoruz. Hatay adalet beklemektedir. Adaletin her halükarda tecelli edeceğine inancımız tamdır. Ülkücü, milliyetçi hareket helal oylarının peşindedir" dedi.
MHP Hatay il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan MHP YSK üyesi Bahadır, 24 Haziran seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarının açıklandığını, seçim sonuçlara göre cumhur ittiakının Hatay´da 6 milletvekili çıkardığının görüldüğünü ancak bunun 2´sinin MHP milletvekili olması gerektiğini söyledi. Bahadır, "Hatay´ın 15 ilçesindeki 17 seçim kurulu başkanlığına tüm sandıklar için itiraz ettik. İtiraza konu bazı sandıkların açılmasına karar verildi ve açılan bu torbalarda partimiz hanesine bazı oylar yazıldı. 17 ilçe seçim kurulu başkanlığının kararlarına karşı il seçim kuruluna itiraz ettik. Burada kararın olumsuz olması halinde konuyu YSK´ya taşıyacağız. Çünkü, son derece somut yapılan itirazlardır. Yurt dışında kullanılan oyların sayımı ve Hatay´a eklenmesi neticesinde milletvekili sıralamasında anlık değişimler oldu. Hatay´da Ak Parti 14 bin, MHP 2.200 oy aldı. Yurtdışından gelen oylarla alakalı, şunu söylemek isterim; milletin iradesine saygılıyız ancak yerel sandıkta döküm işlemi ve sonuç tutanağının işlenmesinde sehven yapılan hatalar ve eksiklikler olduğu inancındayız. İl seçim kurulunun hukuka uygun şekilde itirazımızı değerlendireceğine ve sandıkların açılmasına karar vereceğine inanıyoruz. Çünkü bir takım oyların geçersiz yazıldığı, ittifaka yazılan oyların gerçek adresinin MHP olduğuna dair çok somut bilgilerimiz var. Bu süreç çok sancılı ve çetin süreç. MHP olarak bu işin peşindeyiz. Hukuk sınırları çerçevesinde tüm başvuruları yaptık ve yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Partilerine verilen her oyun takipçisi olduklarını anlatan MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal da "Hakkımızı ve bize verilen bir oyu bile yedirmeyeceğimizin bilinmesini istiyorum. Sonuna kadar bu işin arkasındayız" dedi.

24 Haziran seçim sonuçlarına göre Hatay´dan MHP ilk sıra adayı olarak milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı ise partisi MHP´nin, her türlü olumsuz şartlara rağmen başarılı olduğunu belirterek, kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Kaşıkçı, "Bu mücadelede en büyük avantajımız bize güvenen vatandaşlardır. Seçimde cumhur ittifakı içerisinde hareket ettik. Cumhurbaşkanı için ortak mücadele ettik ve MHP´yi mecliste güçlü yapmak istedik ve ikisini de yaptık. Erdoğan´ın seçilmesinde MHP´nin ne kadar büyük katkısı olduğu görülüyor. Cumhur ittifakı Hatay´da açık ara birinci. İttifaka çok inandık ve başarısı için büyük bir mücadele verdik. Seçim gecesi iki milletvekili çıkarmanın gururu, onurunu yaşadık. Sonra yurtdışı oylarıyla durum değişti. Bizler hiçbir zaman sandıktan çıkan oyun matematiksel hesabını yapmadık. Biz politikacı değil, davanın takipçileriyiz. Onun için davamızdan ödün vermeden gece gündüz çalıştık. Bize yapılanı zaten milletimiz görüyor, takdiri milletimize bırakıyoruz. İnşallah kısa zamanda yaptığımız itirazdan netice alacağımızı düşünüyorum. Bu süreçte oyumuzu, hakkımızı gasp ettirmeden hakkımızı alacağız. Çünkü, Hatay´da 135.685 vatandaş bize oy vermiş" değerlendirmesini yaptı.

Kaşıkçı: Yerel seçim hazırlığına başlıyoruz
AKP ve MHP arasında yapılan ittifak protokolünden bazı bölümler okuyan Kaşıkçı, yerel seçim hazırlıklarını da başlattıklarını kaydetti. Kaşıkçı, "Artık vakit kaybetmeden belediye seçimlerine çalışmaya başlıyoruz. Her ilçede ididalı olduğumuzu herkese göstereceğiz. Seçimler bir günlük değil, bugün bir seçim biter yarın başka bir seçim başlar" diye konuştu.
Yurtdışı oylarının Hatay´a eklenmesiyle milletvekililğini kaybeden MHP ikinci sıra adayı İbrahim Gül ise "Emek hırsızlığı milletimizin ve inancımızın da en çok karşı durduğu ve her zaman da karşı duracağı bir olaydır" dedi.

Seçim kurulu itirazları reddetti
Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı, ilçelerde oyların yeniden sayımına ilişkin MHP´nin yaptığı itirazı dün öğle saatlerinde reddetti. MHP, böyle alınacak bir karara karşı YSK´ya gideceğini açıklamıştı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Abdullah Bahadır İbrahim Gül
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP belediye meclis üyelikleri için il ve ilçelerde hazırlanan aday listeleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında onaylanacak. Kesinleşmeyen İskenderun meclis aday listesinin ilk üç sırasında Meclis üyesi Müge Kılınç´ın babası Bestami Kılınç, Ali Mutlu ve Bülent Kırmızıoğlu yeralıyor.
Karanfil dağıttılar
Karanfil dağıttılar
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, 14 Şubat Sevgililer günü dolayısıyla cadde esnafını ziyaret etti, karanfil dağıttı.
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarını esnaf ziyaretiyle başlattı.
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
İYİ Parti İskenderun ilçe Başkanı Zafer Kıvrak, ´millet ittifakı´ kapsamında, kentte ittifakın arkasında durduklarını ifade etti ve "Her kim ki bizi çantada keklik görür veya kendi ekseninde lanse etmeye çalışır bu acziyet göstergesidir" açıklamasını yaptı.
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
Kırıkhan ve Defne adaylarını da belirledi
İttifaktan ev ziyareti
İttifaktan ev ziyareti
Belen´de seçim çalışmalarını sürdüren ´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, seçim çalışmaları kapsamında ev ziyaretlini sürdürüyor.
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
Vatan Partisi İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki iki emekli derneğini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve seçilmesi halinde emeklilerle ilgili gerçekleştireceği projelerini anlattı.
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
Madenli Belediye Başkanlığı döneminde ‘Arsuz tek çatıda birleşmeli´ yönündeki talebiyle de bilinen, bugün CHP´den tek çatının başkan adayı Arsuz Belediye Başkan adayı Dr. Asaf Güven, hedeflerini kurucu dönemin gerçekleşmeleri üzerine inşa edeceklerini belirtti.
Partilerde ´liste çalışması´
Partilerde ´liste çalışması´
31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler, İskenderun Belediye Meclisi üye aday listelerini şekillendirmeyi sürdürüyor.
"Aday olup, başkasına çalışmam"
"Aday olup, başkasına çalışmam"
Önceki gün yapılan seçim bürosu açılışıyla Demokrat Parti´den (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Mete Aslan, ülke ve kent halkına seçimlerde ´cumhur ittifakı´ ve ´millet ittifakı´nın adaylarının dayatılmaya çalışıldığını ve ´alternatif´ yok denilmeye çalışıldığını söyledi.
"Her zaman tek yumruk olduk"
"Her zaman tek yumruk olduk"
Cumhur ittifakının Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı (HBB) adayı AKP´li İbrahim Güler, ilçelerde seçim bürosu açılışlarını ve toplantılarını sürdürüyor.
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
Demokrat Parti (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun´da belediye başkanlığı için Mete Aslan´ı aday olarak açıkladı.
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
Adaylık tamam, tartışma meclis listesine ertelendi
VP adayının kaymakam ziyareti
VP adayının kaymakam ziyareti
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, seçim ziyaretlerine başladı.
İYİ Part ve DSP´den üç aday
İYİ Part ve DSP´den üç aday
CHP ve İYİ Parti´nin oluşturduğu ´Millet İttifakı´, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Dörtyol ve Belen´de belediye başkan adaylarını belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi