Sekiz kadından biri ´meme kanseri´
Her adet sonrası ayna karşısında kendi kendisini muayene önerildi
Tarih: 19.10.2018 09:52:56

Nesrin Geyik/İskenderun

01-31 Ekim tarihleri arasında düzenlenen ´Meme Kanseri Farkındalık Ayı´ kapsamında İskenderun´da düzenlenen toplantıda meme kanserinde erken teşhisin önemli olduğu anımsatıldı. Kentte özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. H. Cem Önal, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Sadık Muallaoğlu ve Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Karaca, gazetecilerle yaptığı toplantıda, her kadının 20 yaşından sonra meme taraması yaptırmasının iyi oylacağı anımsatıldı.
Meme kanseri tedavisinin, bir cerrahın tek başına çözebileceği bir durum olmadığını ifade eden Prof. Dr. Önal, "Bu rahatsızlık ekip işi ile iyileştirilebilir" dedi. Meme kanseri farkındalık ayında toplumu bilinçlendirmeyi amaçladıklarını anlatan Prof. Dr. Önal, "Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de multidisipliner yaklaşımla, her bölümün dâhil olarak hastalığa müdahale ettiği bir süreç yaşanmaktadır. Meme kanseri tedavisi artık hastanın yaşam kalitesini bozmadan yapılan bir tedavi ile gerçekleşebiliyor. Buradaki amaç, meme kanserinde hastayı iyileştirebilmek ve bunu yaparken hastanın yaşam kalitesini bozmamaktır." değerlendirmesini yaptı. Doç. Dr. Muallaoğlu da, “Bu yıl dünyada iki milyon kişiye meme kanseri tanısı konuldu. Türkiye´de de yaklaşık 18 bin yeni vaka bulunmaktadır. Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. En sık görülen kanser olmasına rağmen, yaşam kaybına en az rastlanan kanser türü arasında. Meme kanserinde erken teşhisle, yüzde 85-90´u iyileştirilebiliyor. Bu sebeple farkındalık ayını çok önemsiyoruz. Her kadının memesini tanıması ve 20 yaşından sonra kendi kendine meme kontrolü yapması lazım. Hala her sekiz kadından biri, ömrünün bir döneminde, meme kanseri geçirmekte” dedi.

“Biyopsi kanser yapmaz”
Gelişen teknolojiyle meme dokusu alınmadan ameliyat yapılabildiğini anlatan Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal ise şunları söylmedi: "Biyopsi veya kitleye yapılacak herhangi bir işlem, kansere yol açmaz, kanserse yayılmasına da neden olmaz. 10-15 yıl önce, meme kanseri tedavisinde hastalara uyguladığımız tek bir tedavi yöntemimiz vardı ve memenin alınmasıydı. Gelişen teknoloji ve ilaç tedavisi ile yaklaşımlarla, hastaların yarısında, hatta daha fazlasında memeyi almadan meme dokusunu koruyarak, ameliyat yapma şansı var. Ayrıca gelişen yeni tekniklerle, meme yapma şansı da var. Memesi alınan hastalarda silikon protezlerle yâda vücuttan çevrilen kas dokularıyla memeyi kaybetmemiz artık mümkün değil."

Adet sonrası kontrol edin
Meme kanserini önlemede düzenli kontrollerin önem taşıdığını anlatan Doç. Dr. Karaca da şu değerlendirmede bulundu: "Meme kanserinde erken tanı çok önemli. Erken tanı için kişilerin kendi kendine elle muayene yapması lazım. Her ay adet bitiminden sonra mutlaka 10 dakika ayna karşısında kendi kendisini muayene etmesi gerekiyor. 40 yaşından sonra da altı ayda bir meme ultrasonografisi, iki yılda bir ise mamografi öneriyoruz. Bir kadında meme kanseri riskini arttıran faktörler var. Bunlardan biri obezitedir. Bir başka risk ise ailede meme kanseri olan bir birey."

 
Kaynak:

"Talasemi bulaşıcı değil"
"Talasemi bulaşıcı değil"
Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Başkanı Burhan Kerimoğlu, Antakya´daki tutuklu ve hükümlülere talasemi ve orak hücre anemi hastalığı konusunda eğitim semineri verdi.
Bel fıtığında ‘tam kapalı´ ameliyat
Bel fıtığında ‘tam kapalı´ ameliyat
Bel fıtığı problemini, tam kapalı ameliyat yöntemiyle sonlandırdıklarını belirten İskenderun Gelişim Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özkan Çeliker, hastanın aynı gün taburcu olabildiğini bildirdi.
Eğitimcilere diabet konferansı
Eğitimcilere diabet konferansı
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin Dr. Cavit Göktaş ve diyetisyeni Eray Albayrak, Dünya Diyabet Günü kapsamında, ‘Okullarda diyabet ve obezite´ konulu konferans verdi.
Light sigara kullananlar da risk altında
Light sigara kullananlar da risk altında
İskenderun Gelişim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur; her beş ölümden birinin akciğer kanserinden kaynaklandığını belirterek, bu kanserin en önemli nedeninin sigara olduğunu söyledi.
"Şiddet, halk sağlığı sorunudur"
"Şiddet, halk sağlığı sorunudur"
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, TBMM´de görüşülen torba yasadaki şiddete yönelik madde hakkında açıklama yaptı.
Yeni bir yaşam armağan etmek ister misiniz?
Yeni bir yaşam armağan etmek ister misiniz?
Hatay´da bugüne kadar toplam 3 bin 533 organ bağışı yapıldığını 2018´de 276 kişinin organ bağışında bulunduğunu belirten Hatay il Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, Hataylıları organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalayarak organ bağışında bulunmaya davet etti.
Dördüzler sağlığına kavuştu
Dördüzler sağlığına kavuştu
Suriye´de doğdu, İskenderun´da tedavi edildiler
Hatay´a ´altın bebek dostu il´ ünvanı
Hatay´a ´altın bebek dostu il´ ünvanı
Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile bebeklere anne sütünün teşviki ve bebek ölüm oranlarının azaltılmasına yönelik Türkiye´de yürütülen program kapsamında düzenlenen ödül töreninde, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü başarılı emzirme uygulamaları nedeniyle “Altın Bebek Dostu İl” unvanı ile ödüllendirildi.
9 bin kişiye ücretsiz tarama
9 bin kişiye ücretsiz tarama
İskenderun´daki KETEM merkezinin bu yılki çalışması
Çocuk yoğun bakımda kapasite arttırdı
Çocuk yoğun bakımda kapasite arttırdı
Hatay Devlet Hastanesi bünyesinde 6 yataklı 3. Basamak Çocuk Yoğun Bakım ünitesinde kapasite artışına gidilerek yatak sayısının 14´e çıkartıldığı bildirildi.
“Yiyecekleri israf etmeden kullanın”
“Yiyecekleri israf etmeden kullanın”
16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında öğrencilerle sağlıklı ve dengeli beslenme programında biraraya gelen diyetisyen Eray Albayrak, dünyada 900 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu belirterek israftan kaçınılmasını istedi.
Sağlık Turizmi Yetki Belgesi onayda
Sağlık Turizmi Yetki Belgesi onayda
Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer Süha Caymaz, sağlık turizminde lider olmayı hedeflediklerini belirterek ‘Sağlık Turizmi Yetki Belgesi´ için, gerekli çalışmaları tamamlayarak bakanlık onayı aşamasında olduklarını belirtti.
Üç günlük bebeğe ´ensefalosel´ teşhisi
Üç günlük bebeğe ´ensefalosel´ teşhisi
Beş binde bir görülen hastalık
Angus ithalatı devam ediyor
Angus ithalatı devam ediyor
Büyükbaş hayvan yükü ile Singapur bayraklı Ocean Shearer, dün Limakport iskelesine yanaştı.
Başhekime ´talasemi ziyareti´
Başhekime ´talasemi ziyareti´
Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu, Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kemal Günal´ı makamında ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi