"Sektör, kötü senaryoya sahip değil"
İSTE´de demir-çelik sempozyumu
Tarih: 28.11.2019 11:08:23

İskenderun/SES

İskenderun Teknik Üniversitesi´ne (İSTE) Demir-Çelik Festivali ve Sempozyumu düzenlendi. 21-23 Kasım tarihleri arasında düzenlenen sempozyumda, demir-çelik endüstrisini ilgilendiren güncel gelişmeler, teknolojiler, bilimsel gelişmeler, problemler ve çözüm önerileri görüşüldü.
Sempozyumun başkanlığını yapan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Dekanı Prof. Dr. M. Eyyuphan Yakıncı, üniversite vizyonunun sempozyuma yansıtıldığını ve İSTE-FEST´te demir-çeliğin dünü, bugünü ve yarınının ele alınacağını söyledi. Sektörün en önemli sorununun ´kaliteli çelik üretimi´ olduğunu belirten ve bu konuda neler yapılabileceğinin yollarının tartışılacağını anlatan Yakıncı, farklı üniversite ve sektörden 369 uzmanın katılımıyla gerçekleştirilen sempozyum sonuçlarının ekosistemdeki tüm paydaşlar için faydalı olacağını umduklarını ifade etti. Sempozyumda sunum yapan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Başkanı Veysel Yayan, Türkiye´nin dünyadaki çelik üretimindeki yerini anlattı, ülkenin giderken artan çelik üretimiyle dünya çelik sektöründe ilerlemeye devam ettiğini, dünyada da sektörünün gelişmeye devam ettiğini, ancak daha gidilecek çok mesafe olduğunu söyledi. Çin´in dünyada üretimde büyük bir paya sahip olduğunu, bu nedenle sektörde attığı her adımın büyük ses getirdiğini anımsatan Yayan, yapılması gerekenin ülke olarak doğru stratejiler üreterek, ithalat ve ihracat konusunda istenen noktaya gelinmesi olduğunu kaydetti. MMK Metalürji CEO´su Denis Kvasov da, Türkiye´de yapılan çelik yatırımlarına ve İskenderun´un bu sektördeki yerinin önemli olduğunu anlatarak, "Çalışmaları yaparkenKörfezin değerinin farkında olmalı ve ona göre işler yapmalıyız" dedi.
İSTE´den yapılan açıklamaya göre, Oyak Maden Metalürji´den Fatih Çıtak ise şunları söyledi: "Çelik sektörü, krizlerden ilk etkilenen sektördür ve olumlu etkilerden ise en son payını alan sektördür. Bu nedenle küresel çapta çelik sektörünün nereye gidebileceği ile ilgili ön görülerde bulunmalıyız. Hem şirketler hem kişiler plansız hareket etmemeli. Türkiye yaşanan krizlerden yapılması gerekenler konusunda deneyim sahibi oldu. Türkiye´deki koşullarla, özel şirketler yaşamayı öğrenmiş durumda. Her türlü krizde ayakta kalabileceğimizden eminim. Çelik sektörü için gelecek, kötü bir senaryoya sahip değil. Sistemlerin sürekliliği ancak üretebildiği sürece olacaktır. Küresel sistem kendi varlığını devam ettirmek için kendi istihdamını da sağlamalıdır."
Sempozyumun açılışında konuşan İSTE Rektörvekili Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu,"Demir-çelik endüstrisinin sorunlarını tüm boyutlarıyla tartışmak ve çözüm önerileri oluşturmak için toplandık. Yeni çelik üretim teknolojileri geliştirerek ve katma değerli ürünler üreterek rekabetçiliğimizi artırmamız gerekmektedir. Bu nedenle, sektörel Ar-Ge çalışmalarına önem vermek ve bu konuda işbirliği yapmak zorunluluk haline gelmiştir. İSTE olarak, bu konuda ekosistemin ihtiyacı olan her türlü insan kaynağını yetiştirmek, bilgiyi keşfetmek, bilgiyi teknolojiye dönüştürmek ve nitelikli işbirliği yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 
Kaynak:

Büyükşehir´den topraksız tarıma doğru
Büyükşehir´den topraksız tarıma doğru
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Komisyonu arasındaki hibe programı kapsamında SİEUGreen projesi ile Hatay´da akuaponik sistem sera uygulaması başlatılacak.
İSTE´de ISEFE sempozyumu
İSTE´de ISEFE sempozyumu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 3. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Ekonometri Sempozyumu´na ev sahipliği yaptı.
İTSO ‘tedbir ve destek´ istedi
İTSO ‘tedbir ve destek´ istedi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, içinde bulunulan ekonomik şartların düzelmesi için ciddi önlemlerin alınması ve yatırımcının desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Esnaf sorunları görüşüldü
Esnaf sorunları görüşüldü
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) Haziran ayı Meclis toplantısında esnaf sorunlarının ele alındığı bildirildi.
İsviçre´de yatırım avantajı anlatıldı
İsviçre´de yatırım avantajı anlatıldı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Binnur Yetik Proje ve Eğitim Danışmanlık Ltd.Şti. işbirliğiyle İsviçre´de yatırım avantajları, ülke tanıtımı ve devlet teşvikleri panelde anlatıldı.
ABD´deki OSB´yi anlattılar
ABD´deki OSB´yi anlattılar
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde MÜSİAD Hatay Şube Başkanlığının organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinlikte üyelere Amerika Birleşik Devletlerinde kurulacak olan ilk Türk Organize Sanayi Sitesi ve finansman imkanları anlatıldı.
İTSO´dan ‘değişim´ talebi
İTSO´dan ‘değişim´ talebi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın Mayıs ayı olağan meclis toplantısında bölge ekonomisine değer katan projeler ele alındı, ekonomik sorunlar ve çözüm beklentilerine dikkat çekildi.
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme Nesrin Geyik/İskenderun AKİB Koordinata ilişkin genelgeyle düzenleme yapıldığını belirtti. Genelge´nin 4. maddesi´nde, ´Tüm gübre çeşitlerinden dökme olarak gelen gübrelerden çok sayıda ve çok noktada birim/kap şeklinde gelen gübrelerden ise çok sayıda birim/kap´tan numune alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nca protokol imzalanan anlaşmalı kargo firması aracılığı ile analize gönderilecektir´ hükmü bulunuğunu ifade eden Ateş, şu açıklamayı yaptı: "Genelge kapsamında yükleme yapılan her kamyondan numune alınarak, tahlil için Mersin Gümrük Laboratuvarı´na gönderilmekte ve bu uygulama nedeniyle ihracatçılar iki günden dört güne kadar zaman kaybı yaşamakta ve hem analiz maliyeti hem araç bekleme maliyeti ile rekabet gücünü kaybetmekteydi. Sorunun çözümünü teminen ilgili makamlarla yaptığı görüşmelerde genelge´nin 4. maddesinin, ´Patlayıcı madde özelliği olan gübre çeşitlerinden dökme olarak gelen gübrelerden çok sayıda ve çok noktada birim/kap şeklinde gelen gübrelerden ise çok sayıda birim/kap´tan numune alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nca protokol imzalanan anlaşmalı kargo firması aracılığı ile analize gönderilecektir´ şeklinde uygulanmasını sağladı. Bundan böyle patlayıcı madde özelliği olmayan gübreler analize gönderilmeden ihraç edilebilecek. Ülke olarak kalkınmamız için ihracatın ve ihracatçımızın önündeki tüm engelleri kaldırmalıyız. Uygulama gübre ihracatçılarına hem zaman kaybı yaşatıyor, hem de ciddi maliyetlere neden olarak rekabet gücümüzü düşürüyordu, biz de gerekli makamlara başvurarak durumu açıkladık, çözüm önerimizle birlikte talep ettik, onlar da mağduriyetimizi haklı bularak uygulama yeni şekliyle revize edildi."
Bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı
Bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) yönetimi tarafından, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası´na gerçekleştirilen ziyarette bölge ekonomisi ve gelişmeler değerlendirildi.
Firmalara ´ihracat´ semineri
Firmalara ´ihracat´ semineri
Dörtyol´da ihracat yapılabilecek ülkeler ile ilgili doğru ve güvenilir bilgiye ulaşma ve yeni pazarlar konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla seminer düzenlendi.
Türk-Arap işadamları toplantısı
Türk-Arap işadamları toplantısı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi tarafından düzenlenen 6. Türk-Arap İşadamları İstişare Toplantısı, Antakya´da düzenlendi.
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
35 Barodan kamu avukatları için ortak açıklama
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İskenderun´da iş insanlarıyla biraraya gelip, bölge ve ülke ekonomisini değerlendirdi.
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Millet İttifakı´nın CHP´li Arsuz Belediye Başkanı adayı Dr. Asaf Güven, “Üreten Arsuz´da modern tarımın yapılabilmesi için üreticiden tüketiciye gidecek küçük çaplı semt pazarlarından, markalaşma, kooperatifleşme ve soğuk hava depolarına kadar bir çok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.
Hayvancılığa hibe desteği
Hayvancılığa hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), başvuru çağrı ilanını çıkarak, IPARD II-5. Proje Başvuru Kabul Çağrısını başlattı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi