Selin Sümbültepe: Sıcak ve duru bir ses
İlk albümü ‘Cızgan´ın tanıtım konserinde müzikseverlerle buluşan İskenderunlu şarkıcı ve söz yazarı Selin Sümbültepe: İlk albümün hissiyatı çok derin, beni birçok deneyimle donattı ve yüreklendirdi
Tarih: 9.2.2018 10:03:02

Sadet Berkyürek/İskenderun

“Bugünleri de gördük. Selin´in ilk single´ı Kabak & Lin etiketi ile bugün itibariyle dijital platformlarda yerini aldı. Yani dinleyin anacığım, pek güzel oldu. Klip çok iyi ama haftaya çıkacak. Albümün de eli kulağında” diye yazmıştı bir arkadaşı. Eli kulağındaki albümü Cızgan Aralık´ta yayımlandı. Tanıtım konserinde müzikseverlerle buluşan Sülbültepe´nin sahnesi bizim için biraz İskenderunluları İstanbul´da buluşturmasıyla da öne çıktı. Ama anne babası, onların ortak arkadaşları kanalıyla yayılan bir ilgi çemberiyle sesini, seslenişini, duru sesiyle müzikal öykülerini ‘çok önceden zaten biliyorduk´/resimler/2018-2/18/1929180884092.jpg diyenler de hayli kalabalık.

2014´ten beri solo çalışmalarına devam eden caz vokalisti Selin Sümbültepe, İskenderunlu Rafi-Cahide Sümbültepe´nin iki çocuğundan büyüğü. İlk-orta eğitimini İskenderun´da tamamlayan Selin Sümbültepe, lise yıllarında Mersin´de konservatuvarda flüt eğitimi aldı, klasik müzik eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı´nda tamamladı.

İstanbul´a üniversite eğitimi devam ederken vokal çalışmalarını hızlandıran Selin Sümbültepe, klasik müzik eğitimini sürdürürken birçok tanınan ismin sahnesinde geri vokal olarak yer aldı, 2010´da kendi müziğini üretmeye, 2014´te solo performanslarına başladı. Soul, blues tarzında kurdukları gruplarla sahneyi sürdüren, yıllar içinde kendi müziğini oluşturan, ilk single ‘Cinaslı kafiye´nin ardından Cızgan albümü yayımlanan Sümbültepe, tanıtım konserini 17 Ocak´ta Salon İKSV´de gerçekleştirdi. ‘Klasik müzik temelinin üzerine inşa ettiği yenilikçi tınılar´ı seslendirdiği tanıtım konserı izlenimleri ise ‘naif, eğlenceli, duru ve sıcacık´ sözleriyle paylaşılıyordu.

Cızgan´dan ısırgana albümün öyküsü

İlk albümü ‘Cızgan´ın tanıtım konserinde müzikseverlerle buluşan Selin Sümbültepe, karar.com´dan Işıl Çalışkan´a Cızgan´ın öyküsünü şöyle anlattı: “‘Cızgan´ çocukluk arkadaşım Melih Tosun´un bana hediye ettiği isimsiz bir şiirdi önce. Şarkılaştırdıktan sonra başka bir arkadaşım sevgili Ufuk Ziya Bayrak bu şiire ‘Cızgan´ ismini layık gördü. Anlamının ısırgan otu olduğunu ben de o an öğrenmiştim ve şarkının sözleriyle de bağdaştırdığım için kabul ettim. Diğer bir anlamı ise ‘vazgeçmiş, yılmış´. Albüm uzun zaman diliminde ortaya çıktığı için biraz manidar oldu. Ama yılmak yok, yola devam. Cinaslı Kafiye, albümün genel soundunun içinde daha başka bir yerde duruyor. Prodüksiyon olarak da yayımlamaya hazırdı. Biz de beklemedik ve single olarak önden paylaştık. ‘Cinaslı /resimler/2018-2/10/0852157713617.jpgKafiye´yi Ukulele ile bestelemiştim. Şarkının bendeki en belirgin özelliği, şimdiye kadar yazdığım en hızlı oluşan şarkı olması. Albümde iki şarkıyı paylaşıyorum. ‘Cızgan´ın sözleri Melih Tosun´a ait ve Çağlar Can Cengiz´in Jacqueline´i var. Şarkılaştırırken iki kıta da benden geldi Jacqueline´e. Paylaşmak ne güzel. Haliyle ilk albümün hissiyatı çok derin, beni birçok deneyimle donattı ve yüreklendirdi. Varoluşuma bir netlik kazandırmış gibi hissediyorum. Yaratım süreci ve ardından gelen paylaşım paha biçilemez bir dışavurum. Bu serüven hep sürsün diliyorum.”

Müzikal bir öykü anlatıcılığı

kabak-lin.com´da yer alan kısa bir değerlendirmede Cızgan ve Sümbültepe için şu ifadelere yer verildi: “2010 yılından itibaren kendi solo projesine odaklanan Selin Sümbültepe bir senedir üzerinde çalıştığı “Cızgan” albümü ile müzikal bir hikaye anlatıcılığı yapıyor. Prodüktörlüğünü Kerem Öktem´in üstlendiği albümde, Selin Sümbültepe´nin klasik müzik temelinin üzerine inşa ettiği yenilikçi tınılar da bulunuyor. Yeni nesil bir singer-songwriter olarak Sümbültepe, anlattığı
hikayenin ruhuna göre tarzlar arasında geziniyor ve yeni şeyler denemekten hiç çekinmiyor.”

Halay başı olmaya devam

Albümüyle ilgili Selin Sümbültepe´nin şu kısacık ifadesi de şarkılarındaki seslenişi, söyleyişi kadar sarmalayıcı: “Yıllardır beklediğim bu albüm vesilesiyle halay başı olmaktan çekinmiyor ve halaya katılmış tüm müzisyen dostlarıma teşekkür ediyorum.”

/resimler/2018-2/10/0855341936192.jpg

/resimler/2018-2/18/1931175730124.jpg

/resimler/2018-2/18/1931458855736.jpg

 
Kaynak:

CHP´li belediye başkanına yumruklu saldırı
CHP´li belediye başkanına yumruklu saldırı
Samandağ Belediyesinin CHP´li Başkanı Mithat Nehir, önceki gün öğle sasatlerinde kentin Tomruksuyu mahallesinde düzenlenen bir adak namazı çıkışında yumruklu saldırıya uğradı.
Halkla bayramlaşma
Halkla bayramlaşma
Hatay protokolü, valiliğin ev sahipliğinde Antakya´da halkla başramlaştı.
HADO´da inceleme
HADO´da inceleme
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun´da LimakPort´a demir atan ve Mersin, Kıbrıs ve Beyrut seferleri yapacağı belirtilen Hatay Deniz Otobüsünde (HADO) incelemede bulundu.
Polonya´da gastronomi toplantısı
Polonya´da gastronomi toplantısı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) Yaratıcı Kentler Ağı 12. Yıllık Olağan Toplantısı, Polonya´nın ev sahipliğinde yapıldı.
´Kardeşlik iklimi ülkeye hakim olsun´
´Kardeşlik iklimi ülkeye hakim olsun´
Arsuz´daki halkla ve protokolün bayramlaşması TCDD Kampında yapıldı.
Protokol, halkla bayramlaştı
Protokol, halkla bayramlaştı
İskenderun´da protokol, halkla bayramlaştı. İskenderun Belediye Gazinasında bayramın ilk günü yapılan bayramlaşmaya, etnik, dinsel ve siyasi farklılığı bulunan İskenderunlu katıldı.
Seçmen sayısı arttı
Seçmen sayısı arttı
Bir önceki seçimde 950 bin olan seçmen sayısı, 24 Haziran seçimlerinde 1 milyon 41 bin olarak şekillendi.
Arsuz´da sanayi tartışması
Arsuz´da sanayi tartışması
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Islah OSB kurulmasına yönelik çalışma toplantısı Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdür V. Sunday Balıkoğlu´nun evsahipliğinde İskenderun´da gerçekleştirildi.
Belediyespor, Can´la anlaştı
Belediyespor, Can´la anlaştı
vBölgesel Amatör Liginde (BAL) mücadele eden İskenderun Belediye Spor, defans oyuncusu Can Taylan´ı renklerine bağladı.
Jandarmanın kuruluş yıl dönümü
Jandarmanın kuruluş yıl dönümü
Jandarma teşkilatının 179. kuruluş yıldönümü nedeniyle Hatay İl Jandarma Komutan Albay Uğur Ertekin ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Dağ ceylanlarına ziyaret
Dağ ceylanlarına ziyaret
Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran ile Prof. Dr. Alptekin Sökmen, öğretim öörevlisi Alev Sökmen ve Neslihan Çakacı, Hatay dağ ceylanı yaşam alanına ziyaret etti.
121 ilçede elektrik kesintisi
121 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Erzin, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Antakya, Altınözü, Defne, Samandağ, Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacak bakım ve onarım nedeniyle bugün, yarın ve ertesi gün elektrik kesintisi yapılacak.
Kitap fuarı Arsuz´a taşındı
Kitap fuarı Arsuz´a taşındı
İskenderun´da açılan kitap fuarı bayramda Arsuz´a taşındı. Kitap fuarının ilgi gördüğünü ifade eden Sergen Arslan Katırancı, "İskenderun´a, İstanbuldan geldik. İl l il dolasıyoruz.
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Sanat ve edebiyatın yolculuğun genellikle birlikte süreci getiriyor. Daha çok kendi içerisinde bir döngüyü oluştursa da...
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
TSK´nın Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinin kırsal alanlarına yönelik ´özel güvenlik bölgesi´ uygulaması yarından itibaren 15 gün süreyle uzatıldı. Buna göre, gazetecilerin de özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere girişi 27 Haziran tarihine kadar izinle olabilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi