Selin Sümbültepe: Sıcak ve duru bir ses
İlk albümü ‘Cızgan´ın tanıtım konserinde müzikseverlerle buluşan İskenderunlu şarkıcı ve söz yazarı Selin Sümbültepe: İlk albümün hissiyatı çok derin, beni birçok deneyimle donattı ve yüreklendirdi
Tarih: 9.2.2018 10:03:02

Sadet Berkyürek/İskenderun

“Bugünleri de gördük. Selin´in ilk single´ı Kabak & Lin etiketi ile bugün itibariyle dijital platformlarda yerini aldı. Yani dinleyin anacığım, pek güzel oldu. Klip çok iyi ama haftaya çıkacak. Albümün de eli kulağında” diye yazmıştı bir arkadaşı. Eli kulağındaki albümü Cızgan Aralık´ta yayımlandı. Tanıtım konserinde müzikseverlerle buluşan Sülbültepe´nin sahnesi bizim için biraz İskenderunluları İstanbul´da buluşturmasıyla da öne çıktı. Ama anne babası, onların ortak arkadaşları kanalıyla yayılan bir ilgi çemberiyle sesini, seslenişini, duru sesiyle müzikal öykülerini ‘çok önceden zaten biliyorduk´/resimler/2018-2/18/1929180884092.jpg diyenler de hayli kalabalık.

2014´ten beri solo çalışmalarına devam eden caz vokalisti Selin Sümbültepe, İskenderunlu Rafi-Cahide Sümbültepe´nin iki çocuğundan büyüğü. İlk-orta eğitimini İskenderun´da tamamlayan Selin Sümbültepe, lise yıllarında Mersin´de konservatuvarda flüt eğitimi aldı, klasik müzik eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı´nda tamamladı.

İstanbul´a üniversite eğitimi devam ederken vokal çalışmalarını hızlandıran Selin Sümbültepe, klasik müzik eğitimini sürdürürken birçok tanınan ismin sahnesinde geri vokal olarak yer aldı, 2010´da kendi müziğini üretmeye, 2014´te solo performanslarına başladı. Soul, blues tarzında kurdukları gruplarla sahneyi sürdüren, yıllar içinde kendi müziğini oluşturan, ilk single ‘Cinaslı kafiye´nin ardından Cızgan albümü yayımlanan Sümbültepe, tanıtım konserini 17 Ocak´ta Salon İKSV´de gerçekleştirdi. ‘Klasik müzik temelinin üzerine inşa ettiği yenilikçi tınılar´ı seslendirdiği tanıtım konserı izlenimleri ise ‘naif, eğlenceli, duru ve sıcacık´ sözleriyle paylaşılıyordu.

Cızgan´dan ısırgana albümün öyküsü

İlk albümü ‘Cızgan´ın tanıtım konserinde müzikseverlerle buluşan Selin Sümbültepe, karar.com´dan Işıl Çalışkan´a Cızgan´ın öyküsünü şöyle anlattı: “‘Cızgan´ çocukluk arkadaşım Melih Tosun´un bana hediye ettiği isimsiz bir şiirdi önce. Şarkılaştırdıktan sonra başka bir arkadaşım sevgili Ufuk Ziya Bayrak bu şiire ‘Cızgan´ ismini layık gördü. Anlamının ısırgan otu olduğunu ben de o an öğrenmiştim ve şarkının sözleriyle de bağdaştırdığım için kabul ettim. Diğer bir anlamı ise ‘vazgeçmiş, yılmış´. Albüm uzun zaman diliminde ortaya çıktığı için biraz manidar oldu. Ama yılmak yok, yola devam. Cinaslı Kafiye, albümün genel soundunun içinde daha başka bir yerde duruyor. Prodüksiyon olarak da yayımlamaya hazırdı. Biz de beklemedik ve single olarak önden paylaştık. ‘Cinaslı /resimler/2018-2/10/0852157713617.jpgKafiye´yi Ukulele ile bestelemiştim. Şarkının bendeki en belirgin özelliği, şimdiye kadar yazdığım en hızlı oluşan şarkı olması. Albümde iki şarkıyı paylaşıyorum. ‘Cızgan´ın sözleri Melih Tosun´a ait ve Çağlar Can Cengiz´in Jacqueline´i var. Şarkılaştırırken iki kıta da benden geldi Jacqueline´e. Paylaşmak ne güzel. Haliyle ilk albümün hissiyatı çok derin, beni birçok deneyimle donattı ve yüreklendirdi. Varoluşuma bir netlik kazandırmış gibi hissediyorum. Yaratım süreci ve ardından gelen paylaşım paha biçilemez bir dışavurum. Bu serüven hep sürsün diliyorum.”

Müzikal bir öykü anlatıcılığı

kabak-lin.com´da yer alan kısa bir değerlendirmede Cızgan ve Sümbültepe için şu ifadelere yer verildi: “2010 yılından itibaren kendi solo projesine odaklanan Selin Sümbültepe bir senedir üzerinde çalıştığı “Cızgan” albümü ile müzikal bir hikaye anlatıcılığı yapıyor. Prodüktörlüğünü Kerem Öktem´in üstlendiği albümde, Selin Sümbültepe´nin klasik müzik temelinin üzerine inşa ettiği yenilikçi tınılar da bulunuyor. Yeni nesil bir singer-songwriter olarak Sümbültepe, anlattığı
hikayenin ruhuna göre tarzlar arasında geziniyor ve yeni şeyler denemekten hiç çekinmiyor.”

Halay başı olmaya devam

Albümüyle ilgili Selin Sümbültepe´nin şu kısacık ifadesi de şarkılarındaki seslenişi, söyleyişi kadar sarmalayıcı: “Yıllardır beklediğim bu albüm vesilesiyle halay başı olmaktan çekinmiyor ve halaya katılmış tüm müzisyen dostlarıma teşekkür ediyorum.”

/resimler/2018-2/10/0855341936192.jpg

/resimler/2018-2/18/1931175730124.jpg

/resimler/2018-2/18/1931458855736.jpg

 
Kaynak:

Meclis´e ´Angus´ önergesi
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun´da LimakPort´a yanaşan gemilerden boşalan ´Angus´ türü canlı ithal hayvanların kentte yaydığı koku ve oluşturduğu çevresel kirlilğin tehlike saçtığını ifade etti.
Karayolları  parkına temel atma töreni
Karayolları parkına temel atma töreni
İskenderun Belediyesi tarafından kentin Fener caddesi üzerinde eski karayolları alanındaku 53 dönümlük alana yapılacak ´kent parkı´nın temeli yarın (22 Eylül 2018 Cumartesi) atılacak.
Okul bahçesine fidan diktiler
Okul bahçesine fidan diktiler
İskenderun´un Denizciler Mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu, yeni eğitim yılının ilk haftasında okul bahçesine fidan dikti.
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal/1. Uluslararası Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Gamet Biyolojisi Çalıştayı başladı.
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarındaki hataları tekrarlamamasını dileyerek yeni dönemle ilgili, “hem eğitim hayatımız hem de eğitim çalışanları için önemli değişimlerin yaşanacağı, hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasını sağlayacak dönüşümlerin gerçekleşeceği bir yıl olur” dileğinde bulundu.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
17 Eylül´de başlayan Ahilik Haftası, 23 Eylül tarihine kadar kutlanıyor.
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Antakya Anemon Otel´de yemek verildi.
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Suriye´ye geçmek için Hatay´a gelmişler
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü narkotip ekiplerinin reyhanlı´da bir spamuk tarlasına düzenlediği operasyonda 4 ayrı poşette 151 adet paketlenmiş halde 307 bin 418 adet uyuşturucu/uyarıcı türü hap ele geçirildiği açıklandı.
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen Belediyesi, kentte Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkının açılışını yaptı. Belen´in Fatih Mahallesindeki açılış töreni Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva´nın katılımıyla gerçekleşti.
Takıma moral ziyareti
Takıma moral ziyareti
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden İskenderun Belediye Spor, yeni sezon öncesinde çalışmalarını teknik direktör Mehmet Kurt yönetiminde sürdürüyor.
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Hatay Valisi Erdal Ata, Arsuz Kaymakam Musa Sarı´yı ziyaret etti, yapımı devam eden Hükümet Konağı´nda incelemede bulundu.
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, iş ve özel hayatlarındaki kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla personeline kişisel gelişim eğitimi vermeye başladı.
HBB angus defin işini üslenmeli
HBB angus defin işini üslenmeli
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Veteriner Şerif Akçalı, şarbon endişesine karşı tüketiciden et alırken hayvanın mezbahanede kesildiğinden ve mühürlü et olduğundan emin olmasını önerdi.
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında dün etkinlikler düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi