Selin Sümbültepe: Sıcak ve duru bir ses
İlk albümü ‘Cızgan´ın tanıtım konserinde müzikseverlerle buluşan İskenderunlu şarkıcı ve söz yazarı Selin Sümbültepe: İlk albümün hissiyatı çok derin, beni birçok deneyimle donattı ve yüreklendirdi
Tarih: 9.2.2018 10:03:02

Sadet Berkyürek/İskenderun

“Bugünleri de gördük. Selin´in ilk single´ı Kabak & Lin etiketi ile bugün itibariyle dijital platformlarda yerini aldı. Yani dinleyin anacığım, pek güzel oldu. Klip çok iyi ama haftaya çıkacak. Albümün de eli kulağında” diye yazmıştı bir arkadaşı. Eli kulağındaki albümü Cızgan Aralık´ta yayımlandı. Tanıtım konserinde müzikseverlerle buluşan Sülbültepe´nin sahnesi bizim için biraz İskenderunluları İstanbul´da buluşturmasıyla da öne çıktı. Ama anne babası, onların ortak arkadaşları kanalıyla yayılan bir ilgi çemberiyle sesini, seslenişini, duru sesiyle müzikal öykülerini ‘çok önceden zaten biliyorduk´/resimler/2018-2/18/1929180884092.jpg diyenler de hayli kalabalık.

2014´ten beri solo çalışmalarına devam eden caz vokalisti Selin Sümbültepe, İskenderunlu Rafi-Cahide Sümbültepe´nin iki çocuğundan büyüğü. İlk-orta eğitimini İskenderun´da tamamlayan Selin Sümbültepe, lise yıllarında Mersin´de konservatuvarda flüt eğitimi aldı, klasik müzik eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı´nda tamamladı.

İstanbul´a üniversite eğitimi devam ederken vokal çalışmalarını hızlandıran Selin Sümbültepe, klasik müzik eğitimini sürdürürken birçok tanınan ismin sahnesinde geri vokal olarak yer aldı, 2010´da kendi müziğini üretmeye, 2014´te solo performanslarına başladı. Soul, blues tarzında kurdukları gruplarla sahneyi sürdüren, yıllar içinde kendi müziğini oluşturan, ilk single ‘Cinaslı kafiye´nin ardından Cızgan albümü yayımlanan Sümbültepe, tanıtım konserini 17 Ocak´ta Salon İKSV´de gerçekleştirdi. ‘Klasik müzik temelinin üzerine inşa ettiği yenilikçi tınılar´ı seslendirdiği tanıtım konserı izlenimleri ise ‘naif, eğlenceli, duru ve sıcacık´ sözleriyle paylaşılıyordu.

Cızgan´dan ısırgana albümün öyküsü

İlk albümü ‘Cızgan´ın tanıtım konserinde müzikseverlerle buluşan Selin Sümbültepe, karar.com´dan Işıl Çalışkan´a Cızgan´ın öyküsünü şöyle anlattı: “‘Cızgan´ çocukluk arkadaşım Melih Tosun´un bana hediye ettiği isimsiz bir şiirdi önce. Şarkılaştırdıktan sonra başka bir arkadaşım sevgili Ufuk Ziya Bayrak bu şiire ‘Cızgan´ ismini layık gördü. Anlamının ısırgan otu olduğunu ben de o an öğrenmiştim ve şarkının sözleriyle de bağdaştırdığım için kabul ettim. Diğer bir anlamı ise ‘vazgeçmiş, yılmış´. Albüm uzun zaman diliminde ortaya çıktığı için biraz manidar oldu. Ama yılmak yok, yola devam. Cinaslı Kafiye, albümün genel soundunun içinde daha başka bir yerde duruyor. Prodüksiyon olarak da yayımlamaya hazırdı. Biz de beklemedik ve single olarak önden paylaştık. ‘Cinaslı /resimler/2018-2/10/0852157713617.jpgKafiye´yi Ukulele ile bestelemiştim. Şarkının bendeki en belirgin özelliği, şimdiye kadar yazdığım en hızlı oluşan şarkı olması. Albümde iki şarkıyı paylaşıyorum. ‘Cızgan´ın sözleri Melih Tosun´a ait ve Çağlar Can Cengiz´in Jacqueline´i var. Şarkılaştırırken iki kıta da benden geldi Jacqueline´e. Paylaşmak ne güzel. Haliyle ilk albümün hissiyatı çok derin, beni birçok deneyimle donattı ve yüreklendirdi. Varoluşuma bir netlik kazandırmış gibi hissediyorum. Yaratım süreci ve ardından gelen paylaşım paha biçilemez bir dışavurum. Bu serüven hep sürsün diliyorum.”

Müzikal bir öykü anlatıcılığı

kabak-lin.com´da yer alan kısa bir değerlendirmede Cızgan ve Sümbültepe için şu ifadelere yer verildi: “2010 yılından itibaren kendi solo projesine odaklanan Selin Sümbültepe bir senedir üzerinde çalıştığı “Cızgan” albümü ile müzikal bir hikaye anlatıcılığı yapıyor. Prodüktörlüğünü Kerem Öktem´in üstlendiği albümde, Selin Sümbültepe´nin klasik müzik temelinin üzerine inşa ettiği yenilikçi tınılar da bulunuyor. Yeni nesil bir singer-songwriter olarak Sümbültepe, anlattığı
hikayenin ruhuna göre tarzlar arasında geziniyor ve yeni şeyler denemekten hiç çekinmiyor.”

Halay başı olmaya devam

Albümüyle ilgili Selin Sümbültepe´nin şu kısacık ifadesi de şarkılarındaki seslenişi, söyleyişi kadar sarmalayıcı: “Yıllardır beklediğim bu albüm vesilesiyle halay başı olmaktan çekinmiyor ve halaya katılmış tüm müzisyen dostlarıma teşekkür ediyorum.”

/resimler/2018-2/10/0855341936192.jpg

/resimler/2018-2/18/1931175730124.jpg

/resimler/2018-2/18/1931458855736.jpg

 
Kaynak:

´Evlilikte sağlıklı iletişim´ semineri
´Evlilikte sağlıklı iletişim´ semineri
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Arsuz´da ‘Evlilik, aile hayatı ve sağlıklı yaşam´ konulu seminer düzenledi. Yöre sakinlerinin katıldığı seminer, Arsuz Belediyesi Nikah Salonunda yapıldı ve katılanlara evlilikte sağlıklı iletişimin önemi anlatıldı.
Hatay, dünya ikincisiyle katılacak
Hatay, dünya ikincisiyle katılacak
Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) ve Dünya Aşçılar Birliği (WACS) işbirliği ile düzenlenecek 16. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri bugün başlıyor.
´Doğal taş işleme´ kursu
´Doğal taş işleme´ kursu
SODES destek programı kapsamında yürütülen Doğal Taş İşleme Atölyesi Projesi kapsamında verilecek Taş Restoratörlüğü ve Ustalığı eğitimine 30 kursiyer alınacak.
´Kitap okumanın saati yok´
´Kitap okumanın saati yok´
İskenderun´da öğretmenlik yapan yazar Sevinç Çevik (30), kütüphanede öğrencilerle ´Neden okumuyoruz´ adlı söyleşi yaptı ve kitaplarını imzaladı.
´Meryem Meryemte´nin gösterimi
´Meryem Meryemte´nin gösterimi
Çekimleri Hatay´da yapılan ´Meryem Meryemte´ adlı filmin gala niteliğindeki ilk gösterimi Samandağ´da yapıldı. Gösterime, Belediye Başkanı Mithat Nehir ile sinemaseverler de katıldı. Akdeniz Bölgesi ve ilde 1980´li yıllarda yasaklanmış Arapça şarkı olarak bilinen ´Meryem Meryemte´ şarkısından ismini alan film, gösterimle Samandağlı sinemaseverin beğenisine sunuldu.
Sanatçılar, Atakan´ın doğum gününü kutladı
Sanatçılar, Atakan´ın doğum gününü kutladı
28 yaşını kutlaması gerekirken, ODTÜ direnişine destek eyleminde Antakya´da yaşamını yitiren Ahmet Atakan´ın hep 23 yaşında kalacağı doğum günü, sanatçı, gazeteci, yazar ve sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından kutlandı.
THK´nın 93. yılı
THK´nın 93. yılı
THK İskenderun Şube yönetimi 93. kuruluş yıl dönümü nedeniyle İskenderun´daki Atatürk Anıtına çelenk sundu.
"Toplumu kadın uyandırır"
"Toplumu kadın uyandırır"
Dörtyollu şair ve yazar Mustafa Söylemez, bir toplumun uyanmasında kadınların rolünün çok önemli olduğunu ifade etti.
´Satış ve pazarlama teknikleri´ semineri
´Satış ve pazarlama teknikleri´ semineri
İskenderun´da firma ve personeline yönelik ‘Pazar araştırması yapma ve pazarlama planı hazırlama, pazarlamada iş geliştirme´ konusunda eğitim verildi. AB Uzmanı Bülent Yüce tarafından verilen eğitime katılan işletme yetkililerine satış ve pazarlama teknikleri anlatıldı.
Her mevsim çilek üretimi
Her mevsim çilek üretimi
Dörtyol´da ziraat mühendisi Mevlüt Coşkun ve işletmeci Özgür Çınar´ın kurduğu serada, çilek üretimi sürüyor.
Kırıkhanlı Özge, hukuk bürosunu açtı
Kırıkhanlı Özge, hukuk bürosunu açtı
Hatay Barosu, bir yeni üyesini daha bünyesine dahil etti.
´Savruk Düşler´ sergisi sürüyor
´Savruk Düşler´ sergisi sürüyor
İskenderunlu öğretmen Şenay Alban´ın (37), İstanbul´da açtığı dördüncü kişisel sergi sürüyor.
Prof. Yağcı: Hiç kimse tek başına bütün değil
Prof. Yağcı: Hiç kimse tek başına bütün değil
Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Yağcı, İskenderun´da iş yaşamında insan ilişkilerine yönelik seminer verdi.
Köklü´den Ata´ya ziyaret
Köklü´den Ata´ya ziyaret
Yargıtay 20. Ceza Dairesi Başkanı İlmittin Köklü, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti
´Kısırlık, yaygın olarak görülmeye başlandı´
´Kısırlık, yaygın olarak görülmeye başlandı´
Hamilelik yaşının ertelendikçe, kısırlık sorununun arttığını ifade eden İskenderun´daki özel sağlık merkezi Gelişim Hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek, İnfertilite (Kısırlık) Uzmanı Dr. Ozan Turgut, çocuk sahibi olamayan çiftlerin tedavi için geç kalmamaları gerektiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi