Sendikadan ´kapatma davası´ tepkisi
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Temsilcisi Mustafa Çankaya: Bu hukuki değil, siyasi bir karardır
Tarih: 27.4.2021 19:24:42

Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Temsilciliği, ülkede hukukun, iktidar tarafından kendisine biat etmeyen toplum kesimleri, bireyler, dernekler, sendikalar ve siyasi partiler üzerinde yaygın bir baskı ve tasfiye aracı olarak kullanıldığını savundu ve sendikanın kapatılması için açılan dava duruşmasının 30 Nisan´da görüşüleceğini belirtti.

Sağlıklı Yaşam Parkı önünde yaptığı basın açıklamasında, hukukun bir baskı aracı olarak kullanılmasının, sendikanın kurulduğu günden beri karşılaştığı bir sorun olduğunu ifade eden Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Temsilcisi Mustafa Çankaya, "20 Şubat 2017 de kuruluş evraklarını Ankara Valiliğine verdiğimiz halde valilik keyfi bir tutumla, bu başvuruyu reddetmiş ancak yaşanan mahkeme sürecinden sonra sendikamıza kütük numarası verilmiştir. Başvuru konusunda mahkemenin lehimize verdiği karara rağmen valilik, 34. İş Mahkemesi nezdinde kapatılma istemli dava açmış, İş Mahkemesinin aleyhimize verdiği karar ise İstinaf mahkemesine taşınmış ve İstinaf Mahkemesi kapatma kararını bozarak, ´emeklilerin sendika kurma hakkı olduğundan´ hareketle lehimize sonuçlandırmıştır. Hukuk ve yasaların evrensel insanlık değerleri içermesi gerektiğini unutan idare Hukukun kendi emri altında olması gerektiğini savunan bir yaklaşımla bu kararı da Yargıtay´a göndermiş, Yargıtay bozma kararı vererek dosyayı yeniden görüşmesi için İstinaf Mahkemesine geri göndermiştir. Mahkeme 30 Nisan 2021 tarihinde görülecektir. Yargıtayın verdiği bozma kararı, açıkça idarenin isteğinin hukukun üstünde olduğunun ve Uluslararası sözleşme ve hukukun tanınmadığının açık bir göstergesidir. Bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır. İdarenin her istediğini yaptırma niyetinin bir göstergesidir. Bu kararın örgütlenme hakkının kullanılmasına yönelik bir engel olduğu açıktır. İdarenin ve idarenin gözüne bakan mahkemelerin her türlü engelleme yasaklama, görmezden gelme girişimlerine rağmen, Tüm Emekliler Sendikası, emeklilerin ekonomik demokratik hakları için mücadelesini her şartta yükselterek sürdürecektir" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sendikadan kapatma davası tepkisi
SP´den kongre hazırlığı
SP´den kongre hazırlığı
Saadet Partisi Hatay İl Başkanlığı, kongreye hazırlanıyor. Kongre, 22 Mayıs Pazar günü Antakya´daki HATMEK Konferans Salonu´nda yapılacak.
Yabancıya KDV´siz kaç konut satıldı?
Yabancıya KDV´siz kaç konut satıldı?
konut satışında CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yabancılara konut ve işyeri satışında KDV istisnasının kaldırılmasını öngören kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na sundu.
Yeşildal: Turunçlu arıtma tesisi için desteğe hazırız
Yeşildal: Turunçlu arıtma tesisi için desteğe hazırız
AKP Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Defne´de bulunan Turunçlu Arıtma Tesisinin halk sağlığını olumsuz etkilediğini, tesisin taşınması için her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti.
Şahin, kadına şiddete ´meclis araştırması istedi´
Şahin, kadına şiddete ´meclis araştırması istedi´
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Suzan Şahin, şiddete uğrayan ya da şiddet görme tehlikesi altında olan kadınların sosyal desteklere zamanında ve hangi koşullarda ulaşabildiklerinin araştırılması, bu konuda sorumlu kurumların koordineli ve nitelikli hizmet alımı konusunda görevlerini yerine getirip getirmediğinin tespit edilmesi, mağduriyet yaşayan kadınların sorunlarının çözümüne ilişkin gerekli önlemlerin alınması amacıyla meclis araştırması istedi.
Balıkçıların sorunları 12 maddede
Balıkçıların sorunları 12 maddede
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, artan mazot fiyatları nedeniyle balık avına çıkamayan balıkçıların sorunlarını önergeyle TBMM gündemine taşıdı.
İş kazalarına Meclis araştırması istedi
İş kazalarına Meclis araştırması istedi
Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, ülkede yaşanan iş cinayetlerinin araştırılması için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdi.
TKP, İskenderun´da toplantı yaptı
TKP, İskenderun´da toplantı yaptı
İskenderun´daki Gürsel Semt Evi´nde düzenlenen etkinlikte yapılacak seçimlerde milletvekili adayı olmayı düşünün temsilcilerini tanıttı.
CHP´lilere ´paylaşım uyarısı´
CHP´lilere ´paylaşım uyarısı´
CHP İskenderun İlçe Başkanı Mansuroğlu, sosyal iletişim sitesi üzerinden kendilerini ya da üyeleri hakkında ithamlarda bulunan bazı partililerini uyardı ve "Mesnetsiz, karalayıcı açıklamalarda parti olarak kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız" diye konuşarak, bu tür durumlarda disiplin kurulu sistemini çalıştıracaklarını belirtti.
CHP´den 21 maddelik şerh
CHP´den 21 maddelik şerh
İskenderun Belediyesi´nin 2021 yılı denetim raporu
Kadınlar ‘temsilde de eşitlik´ dedi
Kadınlar ‘temsilde de eşitlik´ dedi
CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanı Nurhayat Kılınç, “Bizler, kadınların eşit temsil edildiği demokratik, laik bir Türkiye´yi yeniden inşa etmeye kararlıyız” dedi.
Kılıçdaroğlu bugün Hatay´da
Kılıçdaroğlu bugün Hatay´da
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, EXPO Hatay kapsamıhnda bugün Antakya´ya geliyor.
"Zengin toprakların yoksul çocuklarıyız"
"Zengin toprakların yoksul çocuklarıyız"
Saadet Partisi (SP) Kumlu ilçe teşkilatı, yaptığı genel kurulla partinin yeni yönetim belirlendi.
"Gitmelerini sağlayacak ortamı hazırlayacağız"
"Gitmelerini sağlayacak ortamı hazırlayacağız"
CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, Suriyeli sığınmacıların kente altyapıdan sağlığa kadar büyük bir yük getirdiklerini savundu ve ´geçici´ olarak geldiklerini ancak durumun ´kalıcı´ hale getirildiğini kaydetti.
EMEP Başkanı Akdeniz: Önce talancı şirketlerden kurtulmak gerekir
EMEP Başkanı Akdeniz: Önce talancı şirketlerden kurtulmak gerekir
Türkiye ekonomisinin iyiyi doğru evrilmediğini belirten Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, ekonomik saldırıları püskürtmenin yolu olarak, halkın bir bütün olarak mücadele etmesini ve bunun örgütlenmesini yapması gerektiğini belirtti.
"Hani mazotun yarısını devlet verecekti"
"Hani mazotun yarısını devlet verecekti"
´Mazotun yarısını devlet verecek´ sözünü önergeyle soran Tokdemir: Bir çalışma var mı?
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi