Sendika´ya 17 milyon liralık üyelik aidatı
İSDEMİR´deki üç yıllık uyuşmazlık süreci
Tarih: 17.10.2019 18:08:39

 Kendisine aldığı 1.5 milyon liralık BMW marka makam aracı ve 50 bin liralık maaşıyla gündeme gelen Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci´nin, İSDEMİ´deki üç yıllık uyuşmazlık sürecine ilişkin sendikanın kaybı olarak İSDEMİR´in 17 milyon lira ödeme yapması için hazırlanan protokole imza attığı savunuldu. İddiaya göre ödemi ise 06 Ocak 2018 tarihinde sendikanın Ankara´daki banka hesabına yatırdı.

İskenderun/SES
İskenderun Demirçelik Fabrikasında (İSDEMİR) yetkili olan Özçelik İş Sendikası, iki sendika arasında üye sayısının mahkemelik olduğu ve yetkisizlik kararı sürecinde toplu iş sözleşmesinin imzalanmamasından kaynaklı sendikanın uğradığı ekonomik kaybın, imzalanan protokolle işletmenin sendikaya 17 milyon lira ödeme yapması için protokol imzalandığı ve bu ödemenin yapıldığı belirtildi.
Gazetemize iletilen protokole göre, İSDEMİR ve o dönemde adı Çelik İş olan günümüzdeki ismi ise Özçelik İş olarak düzenlenen sendika arasında yapılan protokolle, 17 milyon liralık ödemenin anlaşması yapıldı. Gazetemize iletilen 02 Ocak 2018 tarihli protokolde, "Bir tarafta İskenderun Demir ve Çelik A,Ş., diğer yanda Çelik İş Sendikası yetkilileri taraflar arasında bağıtlanmış 01.01.2018-31.12.2020 yürürlük süremi toplu İş sözleşmesine ek olarak aşağıdaki şartlarda protokol yapılması konusunda mutabakata varmışlardır. İş bu sözleşmenin yürürlük tarihinin işverenliğin talep ve önerisi doğrultusunda 01.01.2018´e çekilmesi suretiyle öncesi dönemin sözleşmesiz geçmesi nedeniyle ortaya çıkan sendika üyelik ve dayanışma aidat kayıplarını telafi etmek ve sendikanın zararların karşılamak amacıyla bir defaya mahsus olmak üzere 06.01.2018 tarihine kadar işverenlikçe , sendika hesabına 17.000.000 TL (Onyedi milyon) ödeme yapılacaktır" ifadesi yer almaktadır.
İddiaya göre, İSDEMİR ve dönemin Çelik İş sendikası arasında imzalanan protokole dönemin İSDEMİR Genel müdürü Toker Özcan ile Çelik İş sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve sendikanın Genel Mali Sekreter Bayram Altun imza attı. Gazetemize ulaşan bilgilere göre, sendika uyuşmazlığın yaşandığı 06 Ocak 2015 ile 01 Ocak 2018 tarihleri arasındaki sendika üyeliği ve dayanışma aidatı kaybı olarak İSDEMİR´den alacağı 17 milyon liralık ödeme, sendikanın Ankara´daki hesabına yatırıldı.
Kaynak:

Orman kundaklamaya tutuklama
Orman kundaklamaya tutuklama
Arsuz‘da ormanlık alanda 8 ayrı noktada meydana gelen orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan F. M. tutuklandı.
Erzin Burnaz Plajı yeniden hizmette
Erzin Burnaz Plajı yeniden hizmette
Erzin´de Valilik, DOĞAKA, Belediye işbirliğiyle kazandırılan Burnaz Plajı tesisleri törenle hizmete açıldı.
410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
Jandarma tarafından Arsuz´da yapılan operasyonda 410 litre boğma rakı ile 2 bin 820 litre fermente üzüm posası ele geçirildi.
8 noktadan yangın ihbarı
8 noktadan yangın ihbarı
Arsuz´a bağlı Hacıahmetli Mahallesi kırsalında 8 noktada aynı anda orman yangını çıktı. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Arsuz Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından, belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik etmek amacıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası´nı bisiklet kortejiyle kutladı.
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), S.S. Arsuz Kadın Girişimi Üretim ve işletme Kooperatifinin yasal işlemleri tamamlayarak kuruluşunu gerçekleştirdiğini duyurdu.
Belediye ekipleri denetimde
Belediye ekipleri denetimde
Çarşı merkezinde cafeler, dönerciler ve diğer esnaf tek tek denetlendi.
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü´nün 99´ncu yıldönümünü İskenderun ve Arsuz´da da kutlandı.
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Koronavirüs salgınında Brezilya´dan ithalatın riskine dikkat çekiliyor
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
Ankara-Bolu-İskenderun üçgeninde dostlarıyla buluştular
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Hatay´da Arsuz ve Antakya olmak üzere iki merkezli ve Medeniyetler Bahçesi temasıyla kurulacak Dünya sergisi ya da Dünya fuarı anlamına gelen EXPO´ya gelecek konuklara Arsuz´un ikinci konutları evsahipliği yapacak.
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Avrupa Konseyi Eşitlik Komitesi (EŞİK) bileşeni İskenderun Kadın Platformu´nun dönem sözcüsü Av. Mehtap Sert, EŞİK olarak, TBMM Başkanlığı´nı, TBMM´deki tüm siyasi partileri ve milletvekillerine açık çağrıda bulunarak İstanbul Sözleşmesi´nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi için etkili adımlar atılmasını talep ettiklerini belirtti.
Tosyalı göreve başladı
Tosyalı göreve başladı
Korana virüs (Covid19) tedavisi gören ve süreçleri tamamlanan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, görevine başladı.
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Hatay Büyükşehir Belediyesi, çınar ağaçlarında görülen yıldız koşnili zararlısına karşı ilaçlama ve bakım çalışmaları gerçekleştirdi.
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Kırıkhan´da zehirlenen üç köpeği Hatay Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağında tedaviyle yaşama döndüren Veteriner Hekim Mehmet Bilgin “ Ölmek üzerdeydiler müdahale ile kurtardık” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi