Sendika´ya 17 milyon liralık üyelik aidatı
İSDEMİR´deki üç yıllık uyuşmazlık süreci
Tarih: 17.10.2019 18:08:39

 Kendisine aldığı 1.5 milyon liralık BMW marka makam aracı ve 50 bin liralık maaşıyla gündeme gelen Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci´nin, İSDEMİ´deki üç yıllık uyuşmazlık sürecine ilişkin sendikanın kaybı olarak İSDEMİR´in 17 milyon lira ödeme yapması için hazırlanan protokole imza attığı savunuldu. İddiaya göre ödemi ise 06 Ocak 2018 tarihinde sendikanın Ankara´daki banka hesabına yatırdı.

İskenderun/SES
İskenderun Demirçelik Fabrikasında (İSDEMİR) yetkili olan Özçelik İş Sendikası, iki sendika arasında üye sayısının mahkemelik olduğu ve yetkisizlik kararı sürecinde toplu iş sözleşmesinin imzalanmamasından kaynaklı sendikanın uğradığı ekonomik kaybın, imzalanan protokolle işletmenin sendikaya 17 milyon lira ödeme yapması için protokol imzalandığı ve bu ödemenin yapıldığı belirtildi.
Gazetemize iletilen protokole göre, İSDEMİR ve o dönemde adı Çelik İş olan günümüzdeki ismi ise Özçelik İş olarak düzenlenen sendika arasında yapılan protokolle, 17 milyon liralık ödemenin anlaşması yapıldı. Gazetemize iletilen 02 Ocak 2018 tarihli protokolde, "Bir tarafta İskenderun Demir ve Çelik A,Ş., diğer yanda Çelik İş Sendikası yetkilileri taraflar arasında bağıtlanmış 01.01.2018-31.12.2020 yürürlük süremi toplu İş sözleşmesine ek olarak aşağıdaki şartlarda protokol yapılması konusunda mutabakata varmışlardır. İş bu sözleşmenin yürürlük tarihinin işverenliğin talep ve önerisi doğrultusunda 01.01.2018´e çekilmesi suretiyle öncesi dönemin sözleşmesiz geçmesi nedeniyle ortaya çıkan sendika üyelik ve dayanışma aidat kayıplarını telafi etmek ve sendikanın zararların karşılamak amacıyla bir defaya mahsus olmak üzere 06.01.2018 tarihine kadar işverenlikçe , sendika hesabına 17.000.000 TL (Onyedi milyon) ödeme yapılacaktır" ifadesi yer almaktadır.
İddiaya göre, İSDEMİR ve dönemin Çelik İş sendikası arasında imzalanan protokole dönemin İSDEMİR Genel müdürü Toker Özcan ile Çelik İş sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve sendikanın Genel Mali Sekreter Bayram Altun imza attı. Gazetemize ulaşan bilgilere göre, sendika uyuşmazlığın yaşandığı 06 Ocak 2015 ile 01 Ocak 2018 tarihleri arasındaki sendika üyeliği ve dayanışma aidatı kaybı olarak İSDEMİR´den alacağı 17 milyon liralık ödeme, sendikanın Ankara´daki hesabına yatırıldı.
Kaynak:

‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, pazarlarda sosyal mesafenin korunması ve akşam pazarı kalabalığının önlenmesi istendi.
Sahte dezenfektan operasyonu
Sahte dezenfektan operasyonu
İş yeri sahibi Suriye uyruklu S.H, gözaltına alındı.
Arsuz´da ‘virüs´ denetimi
Arsuz´da ‘virüs´ denetimi
Arsuz´da da yol arama kontrol noktalarında denetimler sıkılaştırıldı
Büyükşehir kira ödemelerini Haziran´a uzattı
Büyükşehir kira ödemelerini Haziran´a uzattı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), kira ve ecrimisil 1. taksidinin ödemesini 31 Mart yerine 30 Haziran´a uzattı.
HBB ateş ölçer ile karşılıyor
HBB ateş ölçer ile karşılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında yeni uygulama başlattı.
“Evde kalın ve hijyene dikkat edin”
“Evde kalın ve hijyene dikkat edin”
Arsuz belediye Başkanı Güve: Biz belediye olarak da sterilizasyonla, ilaçlamayla ve başka ihtiyaçlarla ilgili işlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Arsuz halkına sesleneceğim tek şey; evinizde kalın ve hijyene dikkat edin.
Arsuz´da dezenfekte ve larva mücadelesi
Arsuz´da dezenfekte ve larva mücadelesi
Arsuz Belediyesi ekipleri dezenfeksiyon çalışmalarının yanı sıra sivrisinek mücadelesi kapsamında larvasit ilaçlamasını da sürdürüyor.
Hatay için fırtına uyarısı
Hatay için fırtına uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, zaman zaman hızı 90 kilometreye varacak fırtına uyarısı yaptı
5 bin 500 kişiye ulaşıldı
5 bin 500 kişiye ulaşıldı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, oluşturulan Vefa Destek Grubu´nun bugüne kadar 5 bin 510 kişiye ulaşarak ihtiyaçlarına cevap verdiğini bildirdi.
Hastane kendi ihtiyaçlarını üretiyor
Hastane kendi ihtiyaçlarını üretiyor
Hatay Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan cerrahi maske dikim atölyesi ile günlük bin 500 adet cerrahi maske üretimi başlatıldı.
İSÇEİD: 65 yaş üstüne destek uygulaması güçlendirilmeli
İSÇEİD: 65 yaş üstüne destek uygulaması güçlendirilmeli
Vefa Sosyal Destek uygulamasının aksayan yönlerinin giderilmesi önerilerinde bulunan İSDEMİR Çalışan Ve Emekliler Derneği İSÇEİD Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Er, “Emeklinin maaşı insanca yaşama layık bir maaş haline getirilmesi gerekmektedir” dedi.
32 çalışan daha emekliye ayrıldı
32 çalışan daha emekliye ayrıldı
Bir yılda 62 çalışan emekliye sevkedilmiş oldu
Arsuz girişine 200 Adet çınar dikildi
Arsuz girişine 200 Adet çınar dikildi
Arsuz girişindeki karayoluna 200 adet çınar fidanı dikildi.
Şubelere polis bariyerli önlem
Şubelere polis bariyerli önlem
Arsuz Kaymakamlığı tarafından, koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında sosyal mesafenin korunması amacıyla ilçedeki banka ve PTT şubeleri önüne bariyer koyduruldu.
HBB´den 65 yaşa çay ve şeker
HBB´den 65 yaşa çay ve şeker
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire başkanlığına bağlı Sosyal Doku ekipleri İskenderun´da da belirlenen yalnız ve yardıma muhtaç 65 yaş üstü yurttaşların evlerine çay ve şeker dağıtımına başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi