Sendika´ya 17 milyon liralık üyelik aidatı
İSDEMİR´deki üç yıllık uyuşmazlık süreci
Tarih: 17.10.2019 18:08:39

 Kendisine aldığı 1.5 milyon liralık BMW marka makam aracı ve 50 bin liralık maaşıyla gündeme gelen Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci´nin, İSDEMİ´deki üç yıllık uyuşmazlık sürecine ilişkin sendikanın kaybı olarak İSDEMİR´in 17 milyon lira ödeme yapması için hazırlanan protokole imza attığı savunuldu. İddiaya göre ödemi ise 06 Ocak 2018 tarihinde sendikanın Ankara´daki banka hesabına yatırdı.

İskenderun/SES
İskenderun Demirçelik Fabrikasında (İSDEMİR) yetkili olan Özçelik İş Sendikası, iki sendika arasında üye sayısının mahkemelik olduğu ve yetkisizlik kararı sürecinde toplu iş sözleşmesinin imzalanmamasından kaynaklı sendikanın uğradığı ekonomik kaybın, imzalanan protokolle işletmenin sendikaya 17 milyon lira ödeme yapması için protokol imzalandığı ve bu ödemenin yapıldığı belirtildi.
Gazetemize iletilen protokole göre, İSDEMİR ve o dönemde adı Çelik İş olan günümüzdeki ismi ise Özçelik İş olarak düzenlenen sendika arasında yapılan protokolle, 17 milyon liralık ödemenin anlaşması yapıldı. Gazetemize iletilen 02 Ocak 2018 tarihli protokolde, "Bir tarafta İskenderun Demir ve Çelik A,Ş., diğer yanda Çelik İş Sendikası yetkilileri taraflar arasında bağıtlanmış 01.01.2018-31.12.2020 yürürlük süremi toplu İş sözleşmesine ek olarak aşağıdaki şartlarda protokol yapılması konusunda mutabakata varmışlardır. İş bu sözleşmenin yürürlük tarihinin işverenliğin talep ve önerisi doğrultusunda 01.01.2018´e çekilmesi suretiyle öncesi dönemin sözleşmesiz geçmesi nedeniyle ortaya çıkan sendika üyelik ve dayanışma aidat kayıplarını telafi etmek ve sendikanın zararların karşılamak amacıyla bir defaya mahsus olmak üzere 06.01.2018 tarihine kadar işverenlikçe , sendika hesabına 17.000.000 TL (Onyedi milyon) ödeme yapılacaktır" ifadesi yer almaktadır.
İddiaya göre, İSDEMİR ve dönemin Çelik İş sendikası arasında imzalanan protokole dönemin İSDEMİR Genel müdürü Toker Özcan ile Çelik İş sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve sendikanın Genel Mali Sekreter Bayram Altun imza attı. Gazetemize ulaşan bilgilere göre, sendika uyuşmazlığın yaşandığı 06 Ocak 2015 ile 01 Ocak 2018 tarihleri arasındaki sendika üyeliği ve dayanışma aidatı kaybı olarak İSDEMİR´den alacağı 17 milyon liralık ödeme, sendikanın Ankara´daki hesabına yatırıldı.
Kaynak:

HATSU´ya enerji üretimi yetkisi
HATSU´ya enerji üretimi yetkisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, Kasım ayı toplantısı yaptı.
"Kirlilik, ruh sağlığını bozuyor"
"Kirlilik, ruh sağlığını bozuyor"
Hatay´daki çevre derneklerinin de üyesi olduğu Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Platformu (DAÇE) ile Adana Tabip Odası, kömür dağıtımının başlanmasıyla hava kirliliğinde artış olacağını ifade etti.
İskenderun´da iki oyun sahnelendi
İskenderun´da iki oyun sahnelendi
İskenderun Belediyesi tTiyatro Topluluğu oyuncularının oynadığı "Komşu köyün delisi” ve “Murtaza” adlı tiyatro oyunları, sahnelendi.
Mutlu ailesinin, mutluluğu
Mutlu ailesinin, mutluluğu
İskenderun Belediye Meclisi üyesi CHP´li Ali Mutlu, İskenderun´da yaptığı düğünle kızını evlendirdi.
Mutluluklarını düğünle paylaştılar
Mutluluklarını düğünle paylaştılar
Kredi ve Yurtlar Kurumunda güvenlik görevlisi olarak çalışan, İskenderun Gençlik ve Spor Müdürlüğü´nde görev yapan kentteki eski gazetecilerden Mustafa Mert, yaşamını birleştirdiği Şemse Bilgiç ile düğün yaparak evlendi.
Avukatlara ´iş hukuku´ semineri
Avukatlara ´iş hukuku´ semineri
Hatay Barosu ve Türkiye Barolar Birliği işbirliğiyle, yöredeki avukat ve hukukçulara yönelik yapılan eğitim çalışmaları sürüyor.
Hatay´da FETÖ´den 1.477 kişi tutuklu
Hatay´da FETÖ´den 1.477 kişi tutuklu
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının bin 477 olduğu bildirildi.
Tunceli´de kooperatifleşme incelemesi
Tunceli´de kooperatifleşme incelemesi
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay örgütü temsilcileri, Defne ve Samandağ Belediyesinin bağımsız meclis üyeleri, Samandağ Sözümüz Var Meclisi temsilcileri, çiftçi ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyet Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ve Ovacık Doğal Kooperatifi´ni ziyaret etti.
Semt pazarlarına gece yıkaması
Semt pazarlarına gece yıkaması
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin kentte bulunan tüm pazar yerlerinde periyodik olarak gece yıkama yaparak, temizlediği belirtildi.
12 ilçede elektrik kesintisi
12 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Altınözü, Reyhanlı, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Kaymakamdan 1 kabul, 5 ziyaret
Kaymakamdan 1 kabul, 5 ziyaret
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kendisini ziyaret eden Sivil Toplumla İlişkiler Hatay İl Müdürü Malik Yılmaz ve Maarif Müfettişi Mustafa Zeytun ile çevre mühendisi Vecih Çakar´ı kabul etti.
Tolga Sağ´dan İskenderun´da konser
Tolga Sağ´dan İskenderun´da konser
Sanatçı Tolga Sağ, İskenderun´da konser verdi.
"Hastalığa göre yaklaşmak zorundayız"
"Hastalığa göre yaklaşmak zorundayız"
Samandağ´da belediye ve Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şubesi işbirliğiyle "Diyabet ve obezitenin zararlarından korunma eğitimi" konferans düzenlendi.
Validen komutana iade-i ziyaret
Validen komutana iade-i ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ümit Durmaz´a, dün iade-i ziyarette bulundu.
´Herkes İçin Spor´ etkinliği
´Herkes İçin Spor´ etkinliği
Arsuz Kaymakamlığı ve Herkes İçin Spor Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen Arsuz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve bazı kurumların da katkı verdiği Herkes İçin Spor etkinliği Arsuz´da düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi