Seyrek nüfuslu yerlerde eğitim 5 gün
Koronavirüs salgınına karşı konulan tedbirlerin uygulanıp, uygulanmadığı konusundaki denetimler sürüyor.
Tarih: 14.10.2020 10:31:59

Akın Bodur/İskenderun

İçişleri Bakanlığı ve Hatay Valiliği talimatı ile İskenderun´da kaymakam Hayrettin Baskın´ın koordinasyonunda, kurum yönetici ve personeli, muhtar, esnaf ve meslek odaları temsilcileri, genel kolluk kuvvetleri ve özel kolluk birimlerinin katılımıyla oluşturulan özel ekipler, ´Kontrollü Sosyal Hayat´ döneminde zorunlu olan maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyulup, uyulmadığını kontrol etti.
"Bütün iş kolları ve yaşamın tüm alanları için belirlenen tedbirler ve kurallara uyulup uyulmadığına dair denetimler icra edildi" ifadesini paylaşan İskenderun Kaymakamlığı, "Sağlık için, hepimiz için" mottosuyla gerçekleştirilen genel denetimler kapsamında Belen Kaymakamı ve İskenderun Kaymakamvekili Hayrettin Baskın ve beraberindeki heyet; Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulup uyulmadığına dair genel bir denetim gerçekleştirdi" açıklamasını yaptı. kaymakam baskın ve beraberindekiler ile oluşturulan farklı ekipler, kentin farklı bölgelerinde denetimde bulundu.

Validen Dörtyol´da denetim
Hatay Valisi Rahmi Doğan, korana virüs tedbirleri kapsamında Dörtyol´da esnaf ve vatandaşları ziyaret edip, maske takılmasının önemi konusunda uyarıda bulundu. Korona virüs vakalarının önüne geçmek ve farkındalık yaratmak amacıyla, Dörtyol´da yapılan denetimlerde vali Doğan, Çaylı Caddesindeki esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek, Covid-19 tedbirleri kapsamında denetim yaptı. Esnafa maske, mesafe ve temizlik kurallarını hatırlatarak kurallara uyulması yönünde uyarılda bulundu. Denetimde vali Doğan´a, Dörtyol Kaymakamvekili Polat Kara, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin ve ilgili kurum müdürleri de eşlik etti.

Kırsaldaki okullarda haftada 5 gün eğitim
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, vali doğan başkanlığında yaptığı olağanüstü toplantıda, okullara ilişkin aldığı kararları açıkladı. Buna göre, kurulun 12 Ekim 2020 gün ve 2020/95 sayılı kararında, "... seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyelerinde 12.10.2020 tarihinden itibaren haftanın 5 günü yüz yüze eğitim yapılmasına; İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflar ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında haftanın 2 (iki) günü yüz yüze eğitim gerçekleştirmesine; Dersliklerde oturma planının fiziki mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenmesine ve bir sınıfta bulunması gereken en fazla öğrenci sayısının buna göre belirlenmesine; öğrencilerin öğrenim hayatlarının var olan şartlar içinde en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için mümkün olan en iyi imkanların kullanılarak gerekli tüm tedbirlerin eksiksiz ve zamanında kaymakamlıklarca alınmasına, tedbirlerin planlanması ve uygulamada öğrencilerin mağduriyetine yol açacak her hangi bir aksaklığa meydan verilmemesine oy birliği ile karar verildi" ifadesine yer verildi.

Konaklama tesislerine ´güvenli turizm sertifikası´ zorunluluğu
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, 12 Ekim 2020 gün ve 2020/96 sayılı kararında ise 2020/71 sayılı kararla ekleme yapılan 2020/49 sayılı kurul kararımızın Güvenli Turizm Sertifikası başlıklı kısmının şu şekilde düzenlenidini açıkladı: "Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı koordinasyonunda ve www.tga.gov.tr web adresinde belirtilen, uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının konaklama tesislerinde yerine getirildiğini belgeleyen ve aylık denetimlerle devamlılığını sağlamayı hedefleyen Güvenli Turizm Sertifikası´nın Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli olan veya olmayan 30 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerince (belediye veya il özel idaresi ruhsatlılar dahil) alınmasına; 50 oda ve üzeri kapasitedeki konaklama tesislerinin (belediye veya il özel idaresi ruhsatlılar dahil) Güvenli Turizm Sertifikası olmadan hiçbir şekilde faaliyetine izin verilmemesine; Faaliyete yeni geçecek 50 oda ve üzeri kapasitedeki konaklama tesislerinin faaliyete geçmelerini takiben 7 gün içerisinde, 30 oda ile 49 oda arasında kapasitesi bulunan ve faal olan konaklama tesislerinin (belediye veya il özel idaresi ruhsatlılar dahil) 01/01/2021 tarihine kadar, bu tarihten sonra faaliyete yeni geçecek 30 oda ve üzerindeki konaklama tesislerinin ise faaliyete geçmelerini takiben 7 gün içerisinde, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı www.tga.gov.tr web adresinde belirtilen sertifika firmalarınca denetlenen ve düzenlenen Güvenli Turizm Sertifikası koşullarını yerine getirerek, Güvenli Turizm Sertifikasını almalarına; Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu getirilen konaklama tesislerinin, sertifikasız faaliyet gösterdiğinin veya ikametgâh adresi Türkiye sınırları dışında olan, Covid­19 teşhisi konulup sağlık kuruluşunca hastanede tedavisi gerekmediği belirlenen misafirlerin veya bu misafirle aynı aileden olan veya aynı odada birlikte konaklayan ancak hastalık teşhisi bulunmayan misafirlerin belirtilen koşullarda konaklamalarının sağlanmadığının tespiti halinde, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı ve/veya turizm belgesi iptali dâhil her türlü cezai işlemler saklı kalmak kaydıyla, işletme faaliyetlerine son verilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verildi."
Kaynak:

İskenderun kenetlendi
İskenderun kenetlendi
Payas´ta başlayan takip İskenderun kent merkezinde çatışmaya dönüştü. İskenderun´da faciadan dönüldü. Gün içerisinde ise İskenderun Kaymakamlığının koordinasyonunda zarar gören ev ve işyerlerinin hasarlarının giderilmesi çalışması başlatıldı, kent esnafı bayrak ayarak destek verdi.
En büyük bayramın 97. yılı
En büyük bayramın 97. yılı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlanacak.
Karayılan´da orman yangını
Karayılan´da orman yangını
İskenderun´un Karayılan mahallesinde dün sabah, Akarca mahallesinde ise öğleden sonra orman yangını çıktı.
Ağaçlara mevsimlik budama
Ağaçlara mevsimlik budama
İskenderun Belediyesi, kentte ağaçların mevsimlik budama yapıldığını duyurdu.
"Önerge, ülke ormanları içindi"
"Önerge, ülke ormanları içindi"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, orman yangınlarının araştırılması ve yangınlara müdahale için yolların açılmasına ilişkin verdiği meclis araştırma önergesinin reddedilmesini eleştirdi ve Reddedilen önergelerinin gerekçesinin gayet açık.
Yangının hasar tespit çalışması
Yangının hasar tespit çalışması
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yörede yaşanan orman yangınında, yanan yerleşim yerlerinin hasar tespit çalışmaları ile ilgili toplantı düzenledi.
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu, Belen, Arsuz ve İskenderun´daki orman yangınlarında en az 350 hektar ormanlık alanın yandığını belirtti.
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinde çalışmalar devam ediyor.
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
Sonbaharla birlikte kapalı ortamlara geçişin grip ve grip benzeri hastalıklarda salgınlara yol açacağını, bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle konunun daha riskli bir hal alabileceğini ifade eden Hatay Tabip Odası, yetersiz aşının sağlıkta şiddete yol açacağını belirtti.
10 ilçede elektrik kesintisi
10 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Bölgede yaşanan orman yangınlarından dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son bir ayda üçüncü kez Hatay´a geldi.
EXPO bahçelerine üretim başladı
EXPO bahçelerine üretim başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan-29 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Expo 2021 Hatay, gönüllüler eliyle üretim çalışmalarını başlattı.
Altındefne ödülleri açıklandı
Altındefne ödülleri açıklandı
Ansam Kültür Derneği tarafından, 16 – 22 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen Antakya 8. Uluslararası Film Festivali´nin ‘Altındefne´ ödülleri Online düzenlenen törende açıklandı.
Konservatuvardan online sanat etkinliği
Konservatuvardan online sanat etkinliği
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı online müzik etkinliklerini 29 Ekim´de başlatıyor
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Güney Kore menşeli Hyosung İstanbul Tekstil firması tarafından Kore´de şehit ve gazi olan 3043 Türk askerlerinin anısına 3 bin 43 fidanı Çerkezköy´den Hatay´a gönderildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi