´Siber güvenilirlik´ zirvesi
Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başladığını açıklayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´da "Siber Güvenilik Hatay Zirvesi" düzenledi.
Tarih: 15.12.2018 10:20:19

Erol Bilecek Kongre Salonunda yapılan konferansa, HBB Başkanı Lütfü Savaş, SGH proje yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı Burak Bozkurtlar, BT Haber Şirketler Kurulu Başkanı Murat Göçe, Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Cem Sofuoğlu, Secure Way temsilcisi Can Tarakçı, Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Zekai Kıran, MKÜ Öğretim Üyesi Dr. Tuğba Parlar, MES Üniversitesi temsilcisi Selen Aydın ile sivil toplum kuruluşları ve öğrenciler de katıldı. 

Toplantıda konuşan Siber Güvenlik Uzmanı Bozkurtlar, siber güvenliğin sağlanması için tüm paydaşların güvenlik risklerini bilmeleri ve bu risklerin yönetilmesine ilişkin yaklaşımlarda bulunması gerektiğini ifade etti. Bozkurtlar, "Bilişim teknolojilerin savunma sanatına ´siber güvenlik´ denir. Derneği, ´siber güvenilir´ Türkiye hayali kurduk ve bu uğurda çalışmalarımıza başladık. Projemizin ilk amacı siber güvenlik alanında farkındalık oluşturmaktı. Siber saldırıların temel sebebi bilinçsizlikten kaynaklanıyor. Kullandığımız teknolojik ürünlerin tam olarak nasıl kullanıldığını bilmediğimiz için güvenlik önlemlerini almadığımız için ciddi siber zafiyetler yaşıyoruz. Bu proje geliştirici nesil olmaya dikkat çekeceğiz" dedi. BT Haber Şirketler Kurulu Başkanı Göçe ise “Dijital dönüşüm yaşıyoruz. 100 yıl önce atılan tohumların ardından dünya dijital dönüşüm içerisine girdi. İlk zamanlarda trafik ışıklarının çıkmasıyla başlayan dijitalleşme süreci her sene katlanarak logaritmik bir şekilde günümüze kadar geldi. Dijital dönüşüm internetin çıkmasıyla da hızla yayıldı" değerlendirmesini yaptı. MES Üniversitesi temsilcisi Selen Aydın da ´siber zorbalık´ konulu bir video sunumu ile bilgi paylaşımında bulunurken, MKÜ Öğretim Üyesi Dr. Parlar ise "Siber güvenlik ve yapay zeka" konusunda değerlendirmede bulundu. Konferansa Secure Way adına katılan Tarakçı, firma olarak bilgi güvenliği danışmanlık, uyum ve güvenlik özelinde çözüm sağladıklarını ifade edip, internette kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usulleri konusunda bilgi verdi. İnternetin güvenlik atına alınması gerektiğini belirten Comodo Türkiye Satış Temsilcisi Sofuoğlu ise şunları söyledi: "Gün geçtikçe hızla yenilikler kazanan internetin güvenlik altına alınması gerekiyor. 2025 yılında insan beyninden yedi kat daha hızlı çalışan makineler, 2050 yılında 250 kat hızlı çalışan makineler olacak. Kirlenmiş bir dünyada insanlığa zarar vermek isteyen, farklı yönlere çekmek isteyen birileri çıkacaktır. Bu nedenle interneti güvenlik altına alınması gerektiği düşüncesindeyiz."

"Çağın yeni kalkınma anlayışı dijital güvenlik"
Çağın yeni kalkınma anlayışı ve dijital güvenlik olduğunu ifade eden Dijital Kalkınma Derneği Başkanı Kıran da “Derneği, çağın yeni konvansiyonel kalkınma anlayışının yerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin şekillendirdiği yeni bir kalkınma modelinin Türkiye´de de hayata geçmesi gerektiği düşüncesiyle kurduk. Ülkede dijital güvenlik sorunun olduğunu ve bugüne kadar kamu noktasında da tam anlamıyla bu soruna iyileştirme yapılmadığını gözlemledik. Dünya 2010 yılı itibariyle toplumsal dönüşüm türbülansına girdi. Bugün Fransa´daki ve Avrupa´daki olaylara da baktığımız zaman, bunu yansımasını görüyoruz. Çünkü bireysel talepler ve toplumsal etkileşimin gelişim sürecinin artmasıyla beraber geldi. Bu gibi sorunlar artarak devam etmemesi adına dijital güvenliğin sağlanması gerekmektedir" diye konuştu.
Üç öğrencye kura çekimi ile tabletin,birçok öğrenciye de antivirüs programı ile kitap hediye edildiği toplantının açılışında konuşan HBB Başkanı Savaş da şunları söyledi: “Dünya hızlı gelişiyor. Önce buhar makineleri çıktı, ardından elektrik bulundu ve daha sonra bilgisayar, sonrasında dünyanın her tarafında bilgisayar ağı ile internet kullanılmaya başlandı. Geldiğimiz dönem, çılgın bir çağda yaşıyoruz. Dünyanın en çok savaştığı iki konu var, biri dijital diğeri ekonomi. Bizde kent ve ülkede bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Hatay jeopolitik konum olarak dünyanın en önemli yerlerinden biri. 2021 yılında da ilde EXPO´yu yapacağız. Bu platformu gerçekleştirirken de teknolojiyi bilen, dünyayla yarışan gençlere ihtiyacımız var. EXPO ve gastronominin yanı sıra dijital dünyada da söz sahibi olmak için çalışma başlattık. Daha güvenilir bir dijital dünya hedefliyoruz. 2019 yılı itibariyle ´apay zeka uygulamasını kullanmaya başlayacağız. Bu uygulamayla kentteki sorunları dijital ortamda tespitini yaparak, ekiplerin gitmesini sağlayacağız. Böylelikle dijital dünyanın nimetlerinden Hatay halkının da faydalanmasını istiyoruz. Belediye demek alt yapı, üst yapı, yeşil alanları yapmak demek değildir. Şehirde yaşayan insanların biraz konforunu arttırmak daha modern hayata geçişini sağlamaktır ama artık belediyecilik yerelden kalkınmanın başladığı çok önemli bir pozisyon almıştır. Bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendirerek kentimize önemli kazanımlar sağlamak istiyoruz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Siber güvenilirlik zirvesi Hatay
Karaağaç´ta asfalt çalışması devam ediyor
Karaağaç´ta asfalt çalışması devam ediyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), ildeki sorumluluk alanlarında yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarına devam edildiğini bildirdi.
Reyhanlı yangını: 13 kişi tedavi altında
Reyhanlı yangını: 13 kişi tedavi altında
Reyhanlı´daki patlama ve yangında 3 kişinin yaralandığını, 10 kişinin ise dumandan zehirlendiğini belirten Hatay Valiliği geniş önlem alındığını bildirdi.
Reyhanlı´da patlama, yangın kontrol altında
Reyhanlı´da patlama, yangın kontrol altında
İnsani Yardım Derneği´nin Reyhanlı´daki boya deposunda patlama meydana geldi. Yangın ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yaralı 7 kişi hastaneye kaldırıldı.
Reyhanlı´da patlama
Reyhanlı´da patlama
Hatay´ın sınır ilçesi Reyhanlı´da bir araçta patlama meydana geldi.
Kıyı mağduriyeti TBMM´de
Kıyı mağduriyeti TBMM´de
Samandağ´da kıyı kenar çizgisi ile ilgili mağduriyetleri TBMM gündemine taşıyan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, tapusu iptal edilen 232 hak sahibininin bir kısmına tazminat ödenirken, bir kısmının dava açmasının beklendiğini ve mekanları tahliye etmeleri istendiğini belirtti.
İskenderun´da, Madenli´ye marina toplantısı
İskenderun´da, Madenli´ye marina toplantısı
Madenli Marina ve Yat Limanı, Su Sporları Merkezi yapımı ile ilgili koordinasyon toplantısı, İskenderun´da yapıldı.
Güven´den valiye ziyaret
Güven´den valiye ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Arsuz Belediye Başkanı seçilen Asaf Güven´i kabul etti.
1 Mayıs İskenderun ve Antakya´da
1 Mayıs İskenderun ve Antakya´da
1 Mayıs, Antakya´da da kutlanacak. Tertip komitesi: Ücretler enflasyona karşı korunmalı
Bern Sözleşmesi´ne aykırı değil mi?
Bern Sözleşmesi´ne aykırı değil mi?
Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Arsuz´un Kale mahallesinde ‘Arsuz Madencilik İnşaat Nakliyat ve Petrol Ürünleri Sanayi Ticaret AŞ´ tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı ile ilgili ÇED sürecini TBMM´ye taşıdı.
Mültecilerin sorunlarının çözümüne "alternatif arayış"
Mültecilerin sorunlarının çözümüne "alternatif arayış"
Reyhanlı Ticaret Borsası Başkanı Karaca: Bölgemiz sürekli göç almaktadır. Bu nedenle hemen hemen tüm sektörde Suriyelilerin ticarette yer aldığını görmekteyiz.
Cumartesi günü elektrik kesilecek!
Cumartesi günü elektrik kesilecek!
Tesis çalışmalarından dolayı Hatay´ın 9 ilçesinde 20 Nisan Cumartesi günü elektrik kesintisine gidilecek.
Kazı alanını 2 kat arttırıyor
Kazı alanını 2 kat arttırıyor
Arsuz´da Arsuz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası´na da yakın bölgede kapasite arttırımına gidilecek maden sahası ile ilgili Arsuzluların görüşlerine yeniden başvuruyacak. Krom ocağı için çalışma alanı 32,68 hektardan 72,84 hektara çıkartılıyor.
Karayolları parkını ´belediye işletsin´ kararı  oybirliğiyle
Karayolları parkını ´belediye işletsin´ kararı oybirliğiyle
2014´te göreve başlayan İskenderun Belediye Meclisinin üyeleri son oturumda helalleşti, Karayolları alanında inşa edilen parktaki tesislerin özel şahıslar yerine belediye eliyle ve çalışanlarıyla işletilmesini oybirliğiyle karara bağladı.
Kentsel dönüşüm hızlandırılacak
Kentsel dönüşüm hızlandırılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İller Bankası kanalıyla belediyelere verilecek 4 milyar liralık bir kredi ile kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracaklarını bildirdi.
SHD´den ´Suriyeli mülteci´ raporu
SHD´den ´Suriyeli mülteci´ raporu
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilcisi Bülent Akbay: Mülteciler, önemli sosyal olgulardan biri
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi