Sigara, dört kişiden birini etkiliyor
Dünyada, tütün ürünleri tüketimi ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında her yıl 31 Mayıs günü, Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanıyor.
Tarih: 1.6.2018 11:13:29

Akın Bodur/İskenderun

Dünya Tütünsüz Günü kapsamında İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü açtığı standla sigara ve zararları hakkında halkı broşür dağıttı, bilgi verdi ve Nikotin Bağımlılık Testi ile karbonmonoksit ölçümü yaptı. İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğünün dün Sağlık Parkında açtığı stand, bugün ve pazartesi de devam edecek. Stantta Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Karbonmonoksit Ölçüm Cihazı ile bağımlılık düzeyi de saptanacak, sigaranın zararları ve bırakma hakkında broşür dağıtımı yapıldı ve bilgi verildi. Sağlık Bakanlığı da bu yıl ‘Ramazan Fırsat Sigarayı Bırak´ temasıyla etkinlikler başlattı.
Tütün ve tütün ürünleri kullanımının, halk sağlığını tehdit eden, mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken endemik bir sorun olduğunu belirten İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü görevlileri, "Dünya Sağlık Örgütü sigaraya bağlı hastalıklardan her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin öldüğünü, sakat ve felç kaldığını bildirmektedir. Türkiye´de her yıl sigaraya bağlı hastalıklardan 100 bin kişi hayatını kaybetmekte, sakat ve felç kalmaktadır. Türkiye´de tütün ve sigara tüketimi TÜİK 2016 verilerine göre kadınlarda yüzde 13.3, erkeklerde ise yüzde 40.1, toplamda ise yüzde 26.5 oranlarında" açıklamasını yaptı.

Tütün dumanında 4 bin kimyasal var
"Tütün dumanında formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum gibi 4000´den fazla kimyasal madde vardır. Bu maddelerin 70´den fazlası kansere neden olmaktadır" değerlendirmesini yapan İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü görevilleri, şunları belirtti: "Sigara bebek ve çocuklarda ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, ani bebek ölüm sendromu, büyüme gelişme geriliği, havale, alerjik hastalıklar, akciğer gelişme bozukluğu, solunum yolu enfeksiyonları, astıma, kadın ve erkeklerde dişeti hastalıkları, ağız ve yutakta tat alma eksikliği, cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri, ağız, dil, yutak, gırtlak, tükürük bezi, diş eti, akciğer, bronş, yemek borusu, mide, karaciğer, pankreas, bağırsak, anüs, böbrek, mesane, prostat, rahim ağzı ve kan kanseri gibi pek çok kanser, kalp krizi, damar tıkanıklığı, Burger hastalığı, tansiyon yükselmesi, beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer), gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük, koku almada azalma, kronik bronşit ve amfizem gibi tıkayıcı akciğer hastalıkları, cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Ayrıca yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur."

Akciğer kanserinin yüzde 95 nedeni, sigara
Akciğer kanserlerinin yüzde 95´i sigara içiminden kaynaklandığını belirten İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "Pasif içicilik bile akciğer kanserine neden olmaktadır. Sigara kullanan veya sigara dumanına maruz kalan genç kadınlarda meme kanseri riski yüzde 90 artmaktadır. Ülkemizde, 4207 sayılı yasaya göre kapalı alanlarda sigara yasağının restoran, kafe, bar ve kahvehaneleri de kapsamasıyla, Dünya Sağlık Örgütü´nün önerdiği başarılı MPOWER uygulamalarıyla, Sağlık Bakanlığı´nın yaptığı çalışmalarla (sigara bırakma poliklinikleri, sigara bırakmada kullanılan ilaçların ücretsiz olarak sağlanması, ALO 171Sigara Bırakma Danışma Hattı, Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi, kanunla yasaklanmış alanlarda sigara içilmesi halinde ALO 184 arayarak ihlal bildirimi vs.), çeşitli sivil toplum kuruluşları ve cemiyetlerle (Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği) işbirliğinde reklamlar yayınlanması, afiş, broşür hazırlanması, kongreler, sempozyumlar, kanunla yasaklanmış alanlarda sigara içilmesi halinde Yeşil Dedektör uygulaması ile ihlal bildirimi ülkemizde sigara tüketiminde ciddi bir azalma meydana gelmiştir" açıklamasını yaptı. Aynı yetkililer, sigara ve tütün kullananları yeni bir başlangıç için ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı´nı aramaya, ilçede hizmet veren Sağlıklı Hayat Merkezimizdeki Sigara Bırakma Polikliniğimize davet etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: dünya tütünsüz günü
Sağlık Turizmi Yetki Belgesi onayda
Sağlık Turizmi Yetki Belgesi onayda
Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer Süha Caymaz, sağlık turizminde lider olmayı hedeflediklerini belirterek ‘Sağlık Turizmi Yetki Belgesi´ için, gerekli çalışmaları tamamlayarak bakanlık onayı aşamasında olduklarını belirtti.
Üç günlük bebeğe ´ensefalosel´ teşhisi
Üç günlük bebeğe ´ensefalosel´ teşhisi
Beş binde bir görülen hastalık
Angus ithalatı devam ediyor
Angus ithalatı devam ediyor
Büyükbaş hayvan yükü ile Singapur bayraklı Ocean Shearer, dün Limakport iskelesine yanaştı.
Başhekime ´talasemi ziyareti´
Başhekime ´talasemi ziyareti´
Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu, Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kemal Günal´ı makamında ziyaret etti.
Hastanede ´gebe okulu´ eğitimi
Hastanede ´gebe okulu´ eğitimi
Ebevyn adayları 8 devlet hastanesindeki eğitime ekatılabiliyor
"Hasta olmadan ilaç yazmak suç"
"Hasta olmadan ilaç yazmak suç"
Hatay´da görev yapan hekimler, Giresun´daki meslektaşlarını destekledi
"Davranış değişikliğine dikkat edin"
"Davranış değişikliğine dikkat edin"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin klinik psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, istismar olayına karşı, ailenin bilinçli davranması gerektiğini ifade etti.
Seçmen nakil aracıyla sandığa taşındı
Seçmen nakil aracıyla sandığa taşındı
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, seçimde oy kullanmak isteyen ama hasta olan seçmenleri hasta nakil araçlarıyla sandığa taşıdı.
´Bayramda aşırı yemek ve tatlı tüketmeyin´
´Bayramda aşırı yemek ve tatlı tüketmeyin´
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, bayramda dengeli ve düzenli beslenmenin metabolizmayı toparlamaya yardımcı olacağını ifade etti.
Reyhanlı´da zabıtadan gıda denetimi
Reyhanlı´da zabıtadan gıda denetimi
Tatlı imalathanesindeki sağlıksız ürünler imha edildi
´Sahursuz oruç sağlıklı değil´
´Sahursuz oruç sağlıklı değil´
Ramazan ayının sıcak havalara denk gelmesi üzerine oruç tutanların beslenmesi ve su tüketimine daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirten İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağla Helvacı, özellikle sahura kalkmadan oruç tutmanın sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade etti.
İyot eksikliği, hastalık nedeni´
İyot eksikliği, hastalık nedeni´
İyot eksikliğinin bazı hastalıkları getirdiği anımsatıldı ve tuzun az ama iyotlu olanlarının kullanımı önerildi.
MS hastalığına farkındalık çabası
MS hastalığına farkındalık çabası
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin nöroloji uzmanı Dr. Meral Üzel, 20 ile 40 yaşı arasında sıklıkla görülen Multipl Skleroz (MS) hastalığının doğru tedavi yöntemiyle kontrol altına alınabileceğini ifade etti.
“Dumansız hava sahasına destek verin”
“Dumansız hava sahasına destek verin”
Hatay İl sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, 2017 yılı içinde Hatay´da 25 bin 789 işyerinin Dumansız Hava Sahası kapsamında denetlendiğini belirterek, ihlal eden işletmelere bir milyon 588 bin lira idari para cezası uygulandığını kaydetti.
Uyku düzeni hastalık habercisi olabilir mi?
Uyku düzeni hastalık habercisi olabilir mi?
Uyku apne sendromunu en az şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite kadar ciddi bir hastalık olarak tanımlayan İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, uyku apne sendromunun, hayatı tehdit eden birçok hastalığa yol açabileceği uyarısında bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi