Sigara, dört kişiden birini etkiliyor
Dünyada, tütün ürünleri tüketimi ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında her yıl 31 Mayıs günü, Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanıyor.
Tarih: 1.6.2018 11:13:29

Akın Bodur/İskenderun

Dünya Tütünsüz Günü kapsamında İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü açtığı standla sigara ve zararları hakkında halkı broşür dağıttı, bilgi verdi ve Nikotin Bağımlılık Testi ile karbonmonoksit ölçümü yaptı. İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğünün dün Sağlık Parkında açtığı stand, bugün ve pazartesi de devam edecek. Stantta Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Karbonmonoksit Ölçüm Cihazı ile bağımlılık düzeyi de saptanacak, sigaranın zararları ve bırakma hakkında broşür dağıtımı yapıldı ve bilgi verildi. Sağlık Bakanlığı da bu yıl ‘Ramazan Fırsat Sigarayı Bırak´ temasıyla etkinlikler başlattı.
Tütün ve tütün ürünleri kullanımının, halk sağlığını tehdit eden, mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken endemik bir sorun olduğunu belirten İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü görevlileri, "Dünya Sağlık Örgütü sigaraya bağlı hastalıklardan her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin öldüğünü, sakat ve felç kaldığını bildirmektedir. Türkiye´de her yıl sigaraya bağlı hastalıklardan 100 bin kişi hayatını kaybetmekte, sakat ve felç kalmaktadır. Türkiye´de tütün ve sigara tüketimi TÜİK 2016 verilerine göre kadınlarda yüzde 13.3, erkeklerde ise yüzde 40.1, toplamda ise yüzde 26.5 oranlarında" açıklamasını yaptı.

Tütün dumanında 4 bin kimyasal var
"Tütün dumanında formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum gibi 4000´den fazla kimyasal madde vardır. Bu maddelerin 70´den fazlası kansere neden olmaktadır" değerlendirmesini yapan İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü görevilleri, şunları belirtti: "Sigara bebek ve çocuklarda ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, ani bebek ölüm sendromu, büyüme gelişme geriliği, havale, alerjik hastalıklar, akciğer gelişme bozukluğu, solunum yolu enfeksiyonları, astıma, kadın ve erkeklerde dişeti hastalıkları, ağız ve yutakta tat alma eksikliği, cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri, ağız, dil, yutak, gırtlak, tükürük bezi, diş eti, akciğer, bronş, yemek borusu, mide, karaciğer, pankreas, bağırsak, anüs, böbrek, mesane, prostat, rahim ağzı ve kan kanseri gibi pek çok kanser, kalp krizi, damar tıkanıklığı, Burger hastalığı, tansiyon yükselmesi, beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer), gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük, koku almada azalma, kronik bronşit ve amfizem gibi tıkayıcı akciğer hastalıkları, cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Ayrıca yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur."

Akciğer kanserinin yüzde 95 nedeni, sigara
Akciğer kanserlerinin yüzde 95´i sigara içiminden kaynaklandığını belirten İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "Pasif içicilik bile akciğer kanserine neden olmaktadır. Sigara kullanan veya sigara dumanına maruz kalan genç kadınlarda meme kanseri riski yüzde 90 artmaktadır. Ülkemizde, 4207 sayılı yasaya göre kapalı alanlarda sigara yasağının restoran, kafe, bar ve kahvehaneleri de kapsamasıyla, Dünya Sağlık Örgütü´nün önerdiği başarılı MPOWER uygulamalarıyla, Sağlık Bakanlığı´nın yaptığı çalışmalarla (sigara bırakma poliklinikleri, sigara bırakmada kullanılan ilaçların ücretsiz olarak sağlanması, ALO 171Sigara Bırakma Danışma Hattı, Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi, kanunla yasaklanmış alanlarda sigara içilmesi halinde ALO 184 arayarak ihlal bildirimi vs.), çeşitli sivil toplum kuruluşları ve cemiyetlerle (Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği) işbirliğinde reklamlar yayınlanması, afiş, broşür hazırlanması, kongreler, sempozyumlar, kanunla yasaklanmış alanlarda sigara içilmesi halinde Yeşil Dedektör uygulaması ile ihlal bildirimi ülkemizde sigara tüketiminde ciddi bir azalma meydana gelmiştir" açıklamasını yaptı. Aynı yetkililer, sigara ve tütün kullananları yeni bir başlangıç için ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı´nı aramaya, ilçede hizmet veren Sağlıklı Hayat Merkezimizdeki Sigara Bırakma Polikliniğimize davet etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: dünya tütünsüz günü
"Talasemi bulaşıcı değil"
"Talasemi bulaşıcı değil"
Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Başkanı Burhan Kerimoğlu, Antakya´daki tutuklu ve hükümlülere talasemi ve orak hücre anemi hastalığı konusunda eğitim semineri verdi.
Bel fıtığında ‘tam kapalı´ ameliyat
Bel fıtığında ‘tam kapalı´ ameliyat
Bel fıtığı problemini, tam kapalı ameliyat yöntemiyle sonlandırdıklarını belirten İskenderun Gelişim Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özkan Çeliker, hastanın aynı gün taburcu olabildiğini bildirdi.
Eğitimcilere diabet konferansı
Eğitimcilere diabet konferansı
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin Dr. Cavit Göktaş ve diyetisyeni Eray Albayrak, Dünya Diyabet Günü kapsamında, ‘Okullarda diyabet ve obezite´ konulu konferans verdi.
Light sigara kullananlar da risk altında
Light sigara kullananlar da risk altında
İskenderun Gelişim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur; her beş ölümden birinin akciğer kanserinden kaynaklandığını belirterek, bu kanserin en önemli nedeninin sigara olduğunu söyledi.
"Şiddet, halk sağlığı sorunudur"
"Şiddet, halk sağlığı sorunudur"
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, TBMM´de görüşülen torba yasadaki şiddete yönelik madde hakkında açıklama yaptı.
Yeni bir yaşam armağan etmek ister misiniz?
Yeni bir yaşam armağan etmek ister misiniz?
Hatay´da bugüne kadar toplam 3 bin 533 organ bağışı yapıldığını 2018´de 276 kişinin organ bağışında bulunduğunu belirten Hatay il Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, Hataylıları organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalayarak organ bağışında bulunmaya davet etti.
Dördüzler sağlığına kavuştu
Dördüzler sağlığına kavuştu
Suriye´de doğdu, İskenderun´da tedavi edildiler
Hatay´a ´altın bebek dostu il´ ünvanı
Hatay´a ´altın bebek dostu il´ ünvanı
Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile bebeklere anne sütünün teşviki ve bebek ölüm oranlarının azaltılmasına yönelik Türkiye´de yürütülen program kapsamında düzenlenen ödül töreninde, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü başarılı emzirme uygulamaları nedeniyle “Altın Bebek Dostu İl” unvanı ile ödüllendirildi.
9 bin kişiye ücretsiz tarama
9 bin kişiye ücretsiz tarama
İskenderun´daki KETEM merkezinin bu yılki çalışması
Sekiz kadından biri ´meme kanseri´
Sekiz kadından biri ´meme kanseri´
Her adet sonrası ayna karşısında kendi kendisini muayene önerildi
Çocuk yoğun bakımda kapasite arttırdı
Çocuk yoğun bakımda kapasite arttırdı
Hatay Devlet Hastanesi bünyesinde 6 yataklı 3. Basamak Çocuk Yoğun Bakım ünitesinde kapasite artışına gidilerek yatak sayısının 14´e çıkartıldığı bildirildi.
“Yiyecekleri israf etmeden kullanın”
“Yiyecekleri israf etmeden kullanın”
16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında öğrencilerle sağlıklı ve dengeli beslenme programında biraraya gelen diyetisyen Eray Albayrak, dünyada 900 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu belirterek israftan kaçınılmasını istedi.
Sağlık Turizmi Yetki Belgesi onayda
Sağlık Turizmi Yetki Belgesi onayda
Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer Süha Caymaz, sağlık turizminde lider olmayı hedeflediklerini belirterek ‘Sağlık Turizmi Yetki Belgesi´ için, gerekli çalışmaları tamamlayarak bakanlık onayı aşamasında olduklarını belirtti.
Üç günlük bebeğe ´ensefalosel´ teşhisi
Üç günlük bebeğe ´ensefalosel´ teşhisi
Beş binde bir görülen hastalık
Angus ithalatı devam ediyor
Angus ithalatı devam ediyor
Büyükbaş hayvan yükü ile Singapur bayraklı Ocean Shearer, dün Limakport iskelesine yanaştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi