“Sıradan bir yangın değil”
HDP heyeti yangın bölgesinde
Tarih: 15.10.2020 13:03:53

İskenderun/SES

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti 33 saat sonra kontrol altına alınan yangın bölgesinde inceleme yaptı.
HDP Genel Eş Başkan Yardımcısı Naci Sönmez, Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Gaziantep Milletvekili Mahmut Tuğrul, Parti Meclisi Üyeleri Faruk Sağlam, Hüseyin Dağ ve Bestami Çorapçı´dan oluşan heyet, Arsuz´a bağlı Nardüzü mahallesindeki alan incelemesi ve yangından etkilenen ailelerle yapılan görüşmelerin ardından parti binasında genel bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda mimar Ercüment Kimyon´un yangının çıkış, yayılma nedenleri ile bunun içinde kentleşmeyle ilgili yanlış politika ve uygulamalara dikkat çekti.
HDP heyetine başkanlık eden ekolojiden sorumlu eş genel başkan yardımcısı Naci Sönmez, Nardüzü mahallesindeki ziyaretin ardından yaptığı açıklamada yaşananların ‘sıradan bir yangın´ olmadığını düşündüklerini belirtti. Yangınlarla yeni rant alanlarının açılmasının hedeflendiğini savunan Sönmez, “Bütün ekosistemi yok ettikleri gibi yangınlarla da yeni rant alanları açmayı hedefliyorlar. Maden, inşaat şirketleri için alan açıyorlar. Aslında bunu büyük bir manipülasyon olarak da yapıyorlar. Yani sanki burada başka bir müdahale varmış, bir terör algısı da yaratarak, bir terörist saldırısı algısı da yaratarak Türkiye kamuoyunun dikkatini başka yere çekmeye çalışıyorlar” dedi.
“Bu ormanların yok olmasına göz yumanlar terör eylemi gerçekleştiriyor” diyen Sönmez, konuma önlemlerinin yetersizliği yanında orman içindeki imara açılan alanlara dikkat çekti. Sönmez, “Yaşamımıza sahip çıkmak, yanan canlarımıza, yüreği yanan insanlarımızın yoksullukla pençeleşirken bir de böyle bir yokoluşla karşı karşıya kalmalarına seyirci kalmayacağız. Dayanışma duygularımızı paylaştığımız gibi desteklerimizi de esirgemeyeceğiz. Buradan bütün Türkiye´ye HDP olarak bu doğa katliamlarının takipçisi olacağımızı ifade etmek isterim” diye konuştu.
HDP İl eş başkanı Kerem Nalbant, İskenderun İlçe eşbaşkanları Hülya Ateş ve Nevzat Güzel´in de katıldığı incelemelerin ardından, oluşturacakları raporu kamuoyuyla da paylaşacaklarını belirten aslen Hataylı milletvekili Oruç, bölgedeki yangınların çıkma gerekçelerinin ciddi olarak incelenmesi gerektiğini söyledi. Maden şirketlerinin ruhsat almaya çalıştığı dönemlerin arifesinde çıkan yangınların tesadüf olmadığına da işaret eden Oruç, “Bizler bir kez daha diyoruz ki, doğamıza, taşımıza, toprağımıza, suyumuza, en önemlisi yaşam hakkına dün sahip çıktığımız gibi bugün de sahip çıkmaya devam edeceğiz ve heyetimizin oluşturacağı raporu bütün Türkiye kamuoyuyla da paylaşacağımızı ifade etmek isterim” diye konuştu.
Kaynak:

İskenderun kenetlendi
İskenderun kenetlendi
Payas´ta başlayan takip İskenderun kent merkezinde çatışmaya dönüştü. İskenderun´da faciadan dönüldü. Gün içerisinde ise İskenderun Kaymakamlığının koordinasyonunda zarar gören ev ve işyerlerinin hasarlarının giderilmesi çalışması başlatıldı, kent esnafı bayrak ayarak destek verdi.
En büyük bayramın 97. yılı
En büyük bayramın 97. yılı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlanacak.
Karayılan´da orman yangını
Karayılan´da orman yangını
İskenderun´un Karayılan mahallesinde dün sabah, Akarca mahallesinde ise öğleden sonra orman yangını çıktı.
Ağaçlara mevsimlik budama
Ağaçlara mevsimlik budama
İskenderun Belediyesi, kentte ağaçların mevsimlik budama yapıldığını duyurdu.
"Önerge, ülke ormanları içindi"
"Önerge, ülke ormanları içindi"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, orman yangınlarının araştırılması ve yangınlara müdahale için yolların açılmasına ilişkin verdiği meclis araştırma önergesinin reddedilmesini eleştirdi ve Reddedilen önergelerinin gerekçesinin gayet açık.
Yangının hasar tespit çalışması
Yangının hasar tespit çalışması
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yörede yaşanan orman yangınında, yanan yerleşim yerlerinin hasar tespit çalışmaları ile ilgili toplantı düzenledi.
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu, Belen, Arsuz ve İskenderun´daki orman yangınlarında en az 350 hektar ormanlık alanın yandığını belirtti.
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinde çalışmalar devam ediyor.
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
Sonbaharla birlikte kapalı ortamlara geçişin grip ve grip benzeri hastalıklarda salgınlara yol açacağını, bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle konunun daha riskli bir hal alabileceğini ifade eden Hatay Tabip Odası, yetersiz aşının sağlıkta şiddete yol açacağını belirtti.
10 ilçede elektrik kesintisi
10 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Bölgede yaşanan orman yangınlarından dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son bir ayda üçüncü kez Hatay´a geldi.
EXPO bahçelerine üretim başladı
EXPO bahçelerine üretim başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan-29 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Expo 2021 Hatay, gönüllüler eliyle üretim çalışmalarını başlattı.
Altındefne ödülleri açıklandı
Altındefne ödülleri açıklandı
Ansam Kültür Derneği tarafından, 16 – 22 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen Antakya 8. Uluslararası Film Festivali´nin ‘Altındefne´ ödülleri Online düzenlenen törende açıklandı.
Konservatuvardan online sanat etkinliği
Konservatuvardan online sanat etkinliği
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı online müzik etkinliklerini 29 Ekim´de başlatıyor
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Güney Kore menşeli Hyosung İstanbul Tekstil firması tarafından Kore´de şehit ve gazi olan 3043 Türk askerlerinin anısına 3 bin 43 fidanı Çerkezköy´den Hatay´a gönderildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi