Siyasetin hukuku yok oluyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakan Nihat Matkap, siyasette hukukun olmamasının, genel hukuku da yok ettiğini ve bunun sonunun karmaşa olduğunu ifade etti.
Tarih: 14.2.2018 10:20:49

Akın Bodur/İskenderun

Partisi CHP´nin Hatay´da yenden seçilen ilçe yönetimi ile kadın ve gençlik kollarına ´hayırlı olsun´ ziyaretinde bulunduğunu, İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol, Belen ve Arsuz ilçe örgütlerini kutladığını belirten Matkap, "Soluk almadan çalışmamız gereken bir döneme girdik. Cok endişeliyim. Çünkü, başkanlık sistemine gidilen yoldayız. Başkanlık sistemi hukuken resmileşmediği halde, yaşadıklarımız, geleceği ilişkin endişe yaratıyor. Hukuk düzeni giderek yok oluyor. Siyasetin hukuku da yok oluyor. Milletvekili Enis Berberoğlu davası ve Anayasa Mahkemesinin bırakılması kararına rağmen tutuklu bulunmayı sürdüren ve iki gazeteci bunun bir örneği. İki gazeteci için Anayasa Mahmekesi serbekt bırakılması kararını verdi ama siyasetten gelen talmatla bırakılmıyorlar. Hak ve hukukun ihlal edildiği bir dönemi yaşıyoruz. Başbakan, belediye başkanları, il başkanları talimatla istifa ettiriliyor. Eğer siyasetin hukuku kalmamışsa, ülkedeki hukuksuzluğu anlayışla karşılamamız gerekiyor. Bunun soru karmaşadır" dedi.

´Siyasi doğrular yapılmalı´
CHP İskenderun ilçe örgütüne yaptığı ziyarette konuşan Nihat Matkap, şunları söyledi: "Felaket kapıda. Türkiye´de demokrasi kaybı olmasaydı, siyaset kültürü bu kadar aşınmamış olmasaydı, belki bu kadar kaybımız olmayacaktı" diye konuştu.
Birçok alanda olduğu gibi siyaset hayatında da her gün yeni şeyler öğrenildiğini anlatan Matkap, partisi CHP´nin son kurultayının da öğrettiklerinin olduğunu, önemli değerlendirmelerin olduğu konuşmaların yapıldığını ifade etti. Matkap, "Bu eleştiriler, gelecek için çok yararlı olacak. Bir eleştiri ya da övgü karşılık buluyorsa, onu önemsemek gerekir" dedi.
Mlletvekili dokunulmazlığının kaldırılması, cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu´nun açıklanmasında Kemal Kılıçdaroğlu´nun tek belirleyici olmasının da kurultayda eleştirildiğin anlatan Matkap, "Siyasetin doğruları vardır. Onlar neyse, onlar yapılmalı. Bunu yapmak önemlidir" dedi.
CHP´nin karakterinin çok farkl olduğunu, 60 yıldır iktidarda bulunmamasına karşın ülkenin en dinamik partisi olduğunu savunan Matkap, "Fakat CHP, her zamankinden daha çok demokrasitik olmalıdır. Bunda Hatay siyaseti de nasibini almalıdır" değerlendirmesini yaptı.
AKP´nin ittifaklarını hemen hemen tamamladığını anlatan ve CHP´nin cumhurbaşkanlığı seçimi seçeneğini biran önce ortaya koyması gerektiğini ifade eden Matkap, "Bizler ne yapıp edip, Türkye´nin önündeki bu faciayı önlemeliyiz" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Siyasetin hukuku oluyor
SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay Milletvekili Şahin, önerge verdi
Temelli: yok hükmündedir
Temelli: yok hükmündedir
Demirtaş ve Önder hakkındaki istinad mahkemesi kararı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
AKP´de İskenderun Belediye Meclisi üyeliği başvurusu 34 oldu
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, komşu ülke Suriye´de yaşanan olayların Hatay´ı olumsuz etkilediğini belirtti.
AKP´de adaylık istifası
AKP´de adaylık istifası
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak partinin il başkanı İbrahim Güler´i belirleyen AKP, ilçelerde aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor.
Ümit Günay CHP´den aday adayı
Ümit Günay CHP´den aday adayı
YSK´nın seçim takvimi başladı, İSTE´den istifa etti
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Tosçelik Fen Lisesi´nde görev yapan Fatih Baysal, seçim takviminin başlaması üzerine kamudaki görevinden ayrıldı ve Saadet Partisi Payas Belediye Başkan adaylığını açıkladı.
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, partisinin yerel seçimlere katılacak adaylarını sürdüğü bir süreçte "Barış, kardeşlik ve dayanışma" yemeği düzenledi.
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere aday olan katılacak kamu çalışanları için istifa süreci bugün başlıyor. Kamu çalışanları, 15 Aralık tarihine kadar istifa edip, aday olmaları halinde aday gösterilmez ya da seçilemezse görevlerine geri dönebiliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi