Siyasetin hukuku yok oluyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakan Nihat Matkap, siyasette hukukun olmamasının, genel hukuku da yok ettiğini ve bunun sonunun karmaşa olduğunu ifade etti.
Tarih: 14.2.2018 10:20:49

Akın Bodur/İskenderun

Partisi CHP´nin Hatay´da yenden seçilen ilçe yönetimi ile kadın ve gençlik kollarına ´hayırlı olsun´ ziyaretinde bulunduğunu, İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol, Belen ve Arsuz ilçe örgütlerini kutladığını belirten Matkap, "Soluk almadan çalışmamız gereken bir döneme girdik. Cok endişeliyim. Çünkü, başkanlık sistemine gidilen yoldayız. Başkanlık sistemi hukuken resmileşmediği halde, yaşadıklarımız, geleceği ilişkin endişe yaratıyor. Hukuk düzeni giderek yok oluyor. Siyasetin hukuku da yok oluyor. Milletvekili Enis Berberoğlu davası ve Anayasa Mahkemesinin bırakılması kararına rağmen tutuklu bulunmayı sürdüren ve iki gazeteci bunun bir örneği. İki gazeteci için Anayasa Mahmekesi serbekt bırakılması kararını verdi ama siyasetten gelen talmatla bırakılmıyorlar. Hak ve hukukun ihlal edildiği bir dönemi yaşıyoruz. Başbakan, belediye başkanları, il başkanları talimatla istifa ettiriliyor. Eğer siyasetin hukuku kalmamışsa, ülkedeki hukuksuzluğu anlayışla karşılamamız gerekiyor. Bunun soru karmaşadır" dedi.

´Siyasi doğrular yapılmalı´
CHP İskenderun ilçe örgütüne yaptığı ziyarette konuşan Nihat Matkap, şunları söyledi: "Felaket kapıda. Türkiye´de demokrasi kaybı olmasaydı, siyaset kültürü bu kadar aşınmamış olmasaydı, belki bu kadar kaybımız olmayacaktı" diye konuştu.
Birçok alanda olduğu gibi siyaset hayatında da her gün yeni şeyler öğrenildiğini anlatan Matkap, partisi CHP´nin son kurultayının da öğrettiklerinin olduğunu, önemli değerlendirmelerin olduğu konuşmaların yapıldığını ifade etti. Matkap, "Bu eleştiriler, gelecek için çok yararlı olacak. Bir eleştiri ya da övgü karşılık buluyorsa, onu önemsemek gerekir" dedi.
Mlletvekili dokunulmazlığının kaldırılması, cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu´nun açıklanmasında Kemal Kılıçdaroğlu´nun tek belirleyici olmasının da kurultayda eleştirildiğin anlatan Matkap, "Siyasetin doğruları vardır. Onlar neyse, onlar yapılmalı. Bunu yapmak önemlidir" dedi.
CHP´nin karakterinin çok farkl olduğunu, 60 yıldır iktidarda bulunmamasına karşın ülkenin en dinamik partisi olduğunu savunan Matkap, "Fakat CHP, her zamankinden daha çok demokrasitik olmalıdır. Bunda Hatay siyaseti de nasibini almalıdır" değerlendirmesini yaptı.
AKP´nin ittifaklarını hemen hemen tamamladığını anlatan ve CHP´nin cumhurbaşkanlığı seçimi seçeneğini biran önce ortaya koyması gerektiğini ifade eden Matkap, "Bizler ne yapıp edip, Türkye´nin önündeki bu faciayı önlemeliyiz" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Siyasetin hukuku oluyor
AKP´li kadınlara yeni yönetim
AKP´li kadınlara yeni yönetim
AKP Hatay İl Kadın Kolları, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Siyasetçilerden kutlama ziyareti
Siyasetçilerden kutlama ziyareti
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, beraberindeki partililerle birlikte bir süre önce İl Başkanlığına seçilen AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler ile CHP İl Başkanı Av. Servet Mollaoğlu´na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
AKP´de Erdoğan hazırlığı
AKP´de Erdoğan hazırlığı
Adalet ve Kalkınma Partisi AKP Hatay il yönetimi, Cumhurbaşkanı ve partinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla gerçekleştirilecek 6. Olağan İl Kongresi´ne yönelik hazırlık yürütüyor.
CHP: Hükümet yargısız infaza taviz veriyor
CHP: Hükümet yargısız infaza taviz veriyor
CHP İnsan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Samandağ´da polisin ‘dur´ ihtarına uymadığı için öldürülen Güven Oğurol hakkında basın açıklaması yaptı.
SP Payas´ta Kaplankıran dönemi
SP Payas´ta Kaplankıran dönemi
Saadet Partisi´nin Payas ilçe yönetimi 2. olağan kongresinde ilçe başkanlığına Memur-Sen eski ilçe temsilcisi Aytekin Kaplankıran seçildi.
´Şeker´in özelleşmesine karşı imza kampanyası
´Şeker´in özelleşmesine karşı imza kampanyası
ADD Samandağ Şubesi öncülüğünde yürütülen ve bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı.
´Hepimizin birbirimize ihtiyacımız var´
´Hepimizin birbirimize ihtiyacımız var´
CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adayı olacağını açıklayan Bülent Bozdoğan, kentteki Tunceliler Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´ni ziyaret etti.
Atatürk´ün huzurunda kutlama
Atatürk´ün huzurunda kutlama
İYİ Parti İskenderun İlçe Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla etkinlikler düzenledi.
Kadın aydınlanmanın da adıdır
Kadın aydınlanmanın da adıdır
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, İskenderun´da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, Hatay´da
TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, Hatay´da
Hatay´a gelen TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum ile beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
AKP´li gençlere yeni yönetim
AKP´li gençlere yeni yönetim
AKP İskenderun İlçe Gençlik Kolları, önceki gün yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi. AKP Genel Merkezi tarafından İskenderun Gençlik Kolları Başkanlığına atanan Kenan Ak, tek aday olarak başkanlığa getirildi.
SP´li gençler, Erbakan´ı anlatacak
SP´li gençler, Erbakan´ı anlatacak
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Gençlik Kolları, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan´ı 7. ölüm yıl dönümünde andı.
BTP Dörtyol´da başkan Say
BTP Dörtyol´da başkan Say
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay Dörtyol ilçe kongresinde Erdinç Say baykanlığa getirildi.
Ertem: Menzelet Baraj ne oldu?
Ertem: Menzelet Baraj ne oldu?
Hatay Milletvekili Birol Ertem, yapımına 2001 yılında başlanan ve 17 yıl geçmesine rağmen bitirilemeyen Menzelet Baraj projesini TBMM´nde gündeme getirdi.
Dudu´dan hükümete ´dış politika eleştirisi´
Dudu´dan hükümete ´dış politika eleştirisi´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim´in Çekya´da serbest kalmasının AKP´nin 2016 yılına kadar PYD´yi ´Muhatap alınabilir aktör´ olarak görmesinden kaynaklandığını savundu ve bu iddiasını da gazeteci Abdülkadir Selvi´nin bir devlet yetkilisine dayanarak, Temmuz 2015´deki köşe yazısında dile getirildiğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi