Siyasetin hukuku yok oluyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakan Nihat Matkap, siyasette hukukun olmamasının, genel hukuku da yok ettiğini ve bunun sonunun karmaşa olduğunu ifade etti.
Tarih: 14.2.2018 10:20:49

Akın Bodur/İskenderun

Partisi CHP´nin Hatay´da yenden seçilen ilçe yönetimi ile kadın ve gençlik kollarına ´hayırlı olsun´ ziyaretinde bulunduğunu, İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol, Belen ve Arsuz ilçe örgütlerini kutladığını belirten Matkap, "Soluk almadan çalışmamız gereken bir döneme girdik. Cok endişeliyim. Çünkü, başkanlık sistemine gidilen yoldayız. Başkanlık sistemi hukuken resmileşmediği halde, yaşadıklarımız, geleceği ilişkin endişe yaratıyor. Hukuk düzeni giderek yok oluyor. Siyasetin hukuku da yok oluyor. Milletvekili Enis Berberoğlu davası ve Anayasa Mahkemesinin bırakılması kararına rağmen tutuklu bulunmayı sürdüren ve iki gazeteci bunun bir örneği. İki gazeteci için Anayasa Mahmekesi serbekt bırakılması kararını verdi ama siyasetten gelen talmatla bırakılmıyorlar. Hak ve hukukun ihlal edildiği bir dönemi yaşıyoruz. Başbakan, belediye başkanları, il başkanları talimatla istifa ettiriliyor. Eğer siyasetin hukuku kalmamışsa, ülkedeki hukuksuzluğu anlayışla karşılamamız gerekiyor. Bunun soru karmaşadır" dedi.

´Siyasi doğrular yapılmalı´
CHP İskenderun ilçe örgütüne yaptığı ziyarette konuşan Nihat Matkap, şunları söyledi: "Felaket kapıda. Türkiye´de demokrasi kaybı olmasaydı, siyaset kültürü bu kadar aşınmamış olmasaydı, belki bu kadar kaybımız olmayacaktı" diye konuştu.
Birçok alanda olduğu gibi siyaset hayatında da her gün yeni şeyler öğrenildiğini anlatan Matkap, partisi CHP´nin son kurultayının da öğrettiklerinin olduğunu, önemli değerlendirmelerin olduğu konuşmaların yapıldığını ifade etti. Matkap, "Bu eleştiriler, gelecek için çok yararlı olacak. Bir eleştiri ya da övgü karşılık buluyorsa, onu önemsemek gerekir" dedi.
Mlletvekili dokunulmazlığının kaldırılması, cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu´nun açıklanmasında Kemal Kılıçdaroğlu´nun tek belirleyici olmasının da kurultayda eleştirildiğin anlatan Matkap, "Siyasetin doğruları vardır. Onlar neyse, onlar yapılmalı. Bunu yapmak önemlidir" dedi.
CHP´nin karakterinin çok farkl olduğunu, 60 yıldır iktidarda bulunmamasına karşın ülkenin en dinamik partisi olduğunu savunan Matkap, "Fakat CHP, her zamankinden daha çok demokrasitik olmalıdır. Bunda Hatay siyaseti de nasibini almalıdır" değerlendirmesini yaptı.
AKP´nin ittifaklarını hemen hemen tamamladığını anlatan ve CHP´nin cumhurbaşkanlığı seçimi seçeneğini biran önce ortaya koyması gerektiğini ifade eden Matkap, "Bizler ne yapıp edip, Türkye´nin önündeki bu faciayı önlemeliyiz" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Siyasetin hukuku oluyor
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Milletvekilinin ´irtifbat ofisi´ açıldı
Milletvekilinin ´irtifbat ofisi´ açıldı
İskenderun´da, bir kez daha Hatay milletvekilinin iletişim bürosu kuruldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi