Siyasetin hukuku yok oluyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakan Nihat Matkap, siyasette hukukun olmamasının, genel hukuku da yok ettiğini ve bunun sonunun karmaşa olduğunu ifade etti.
Tarih: 14.2.2018 10:20:49

Akın Bodur/İskenderun

Partisi CHP´nin Hatay´da yenden seçilen ilçe yönetimi ile kadın ve gençlik kollarına ´hayırlı olsun´ ziyaretinde bulunduğunu, İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol, Belen ve Arsuz ilçe örgütlerini kutladığını belirten Matkap, "Soluk almadan çalışmamız gereken bir döneme girdik. Cok endişeliyim. Çünkü, başkanlık sistemine gidilen yoldayız. Başkanlık sistemi hukuken resmileşmediği halde, yaşadıklarımız, geleceği ilişkin endişe yaratıyor. Hukuk düzeni giderek yok oluyor. Siyasetin hukuku da yok oluyor. Milletvekili Enis Berberoğlu davası ve Anayasa Mahkemesinin bırakılması kararına rağmen tutuklu bulunmayı sürdüren ve iki gazeteci bunun bir örneği. İki gazeteci için Anayasa Mahmekesi serbekt bırakılması kararını verdi ama siyasetten gelen talmatla bırakılmıyorlar. Hak ve hukukun ihlal edildiği bir dönemi yaşıyoruz. Başbakan, belediye başkanları, il başkanları talimatla istifa ettiriliyor. Eğer siyasetin hukuku kalmamışsa, ülkedeki hukuksuzluğu anlayışla karşılamamız gerekiyor. Bunun soru karmaşadır" dedi.

´Siyasi doğrular yapılmalı´
CHP İskenderun ilçe örgütüne yaptığı ziyarette konuşan Nihat Matkap, şunları söyledi: "Felaket kapıda. Türkiye´de demokrasi kaybı olmasaydı, siyaset kültürü bu kadar aşınmamış olmasaydı, belki bu kadar kaybımız olmayacaktı" diye konuştu.
Birçok alanda olduğu gibi siyaset hayatında da her gün yeni şeyler öğrenildiğini anlatan Matkap, partisi CHP´nin son kurultayının da öğrettiklerinin olduğunu, önemli değerlendirmelerin olduğu konuşmaların yapıldığını ifade etti. Matkap, "Bu eleştiriler, gelecek için çok yararlı olacak. Bir eleştiri ya da övgü karşılık buluyorsa, onu önemsemek gerekir" dedi.
Mlletvekili dokunulmazlığının kaldırılması, cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu´nun açıklanmasında Kemal Kılıçdaroğlu´nun tek belirleyici olmasının da kurultayda eleştirildiğin anlatan Matkap, "Siyasetin doğruları vardır. Onlar neyse, onlar yapılmalı. Bunu yapmak önemlidir" dedi.
CHP´nin karakterinin çok farkl olduğunu, 60 yıldır iktidarda bulunmamasına karşın ülkenin en dinamik partisi olduğunu savunan Matkap, "Fakat CHP, her zamankinden daha çok demokrasitik olmalıdır. Bunda Hatay siyaseti de nasibini almalıdır" değerlendirmesini yaptı.
AKP´nin ittifaklarını hemen hemen tamamladığını anlatan ve CHP´nin cumhurbaşkanlığı seçimi seçeneğini biran önce ortaya koyması gerektiğini ifade eden Matkap, "Bizler ne yapıp edip, Türkye´nin önündeki bu faciayı önlemeliyiz" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Siyasetin hukuku oluyor
"Seçimde iktidar olacağız"
"Seçimde iktidar olacağız"
Hatay Milletvekili ve CHP adayı Serkan Topal, Samandağ´ın Kurtderesi mahallesinde halk toplantısı düzenledi.
"16 yıldır sorunları çözemeyen iktidar, inandırıcı olmaz"
"16 yıldır sorunları çözemeyen iktidar, inandırıcı olmaz"
Hatay Büyükşehir, İskenderun ve Antakya belediye başkanları, 24 Haziran seçimlerine ilişkmin değerlendirmede bulundu.
Dingil: 16 yıldaki yatırımlar referansımız
Dingil: 16 yıldaki yatırımlar referansımız
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, 24 Haziran seçim çalışmalarını esnaf, semt pazarı, muhtar ve sivil toplum kuruluşları ziyareti ile sürdürdüğünü açıkladı.
CHP´li Kırmızıoğlu, temposunu arttırdı
CHP´li Kırmızıoğlu, temposunu arttırdı
CHP Hatay milletvekili adayı Riyat Kırmızıoğlu, 24 Haziran seçim hazırlıklarının son gününde çalışma temposunu arttırdı.
"Ekonomideki kötü gidişatı durduracağız"
"Ekonomideki kötü gidişatı durduracağız"
CHP Hatay milletvekili adayı Suzan Şahin, seçim çalışmalarının son döneminde İskenderun, Payas, Belen bölgesine ağırlık verdi.
"Tüm gücü elinde bulunduran mağdur mu olur?"
"Tüm gücü elinde bulunduran mağdur mu olur?"
24 Haziran seçim çalışmalarını sürdüren Saadet Partisi Hatay milletvekili adayı Necmettin Çalışkan, AKP hükümetini eleştirmeyi sürdürdü.
Yol haritamız hazır
Yol haritamız hazır
Hataylılar, 11 parlamenterini belirlemek ve cumhurbaşkanlığını belirleyecek oyları kullanmak üzere yarın sandık başına gidip, oylarını kullanacak.
"SP meclisin kapısına dayandı"
"SP meclisin kapısına dayandı"
Saadet Partisi (SP) Hatay milletvekili adayı Necmettin Çalışkan, seçim çalışmalarına devam ediyor.
MHP´li Gül´den beraberlik çağrısı
MHP´li Gül´den beraberlik çağrısı
MHP Hatay milletvekili ikinci sıra adayı İbrahim Gül, seçim çalışmalarını partisinin ilçe yöneticileri ve dokuzuncu sıra adayı İlhami Boşça ile birlikte sürdürüyor.
Hatay´ın ekonomisi bozuldu
Hatay´ın ekonomisi bozuldu
İyi Parti Hatay milletvekili adayı Bilal Karaca, partisinin İskenderun İlçe Başkanı Hakan Onfidan ve yönetimi ile birlikte Çırtıman ve Şekere bölgesindeki toplantılarında vatandaşlarla bir araya geldi.
Pazar günü neyi oylayacağız-2
Pazar günü neyi oylayacağız-2
1 Kasım seçimleri 24 Haziran´ın yollarının kilometre taşlarını döşedi. Bugün yapılacak milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçiminde neyi, neden, kim için oylayacağını bilerek tercih mührüne el uzatalım.
AGİT, Hatay´da seçimi izleyecek
AGİT, Hatay´da seçimi izleyecek
Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Hatay ve İskenderun´da 24 Haziran seçim çalışmalarını izleyecek. Hatay´da bulunan AGİT uzun dönem gözlemcileri Willem Gerrit Jan Voorhuijen ile Adam Drnovsky, bölgede seçimi izlemeye başladı.
CHP´li Kartal, seçim standında
CHP´li Kartal, seçim standında
Seçim çalışmalarını mahalle gezileri, esnaf ve ev ziyaretleri ile sürdüren CHP İskenderun ilçe örgütü, sahaldeki seçim standında milletvekilyi adaylarını da buluşturuyor.
HDP´den sahile stant
HDP´den sahile stant
HDP İskenderun ilçe örgütü, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında kent sahilinde stant açtı.
´İnce, demokrasinin tek seçeneği´
´İnce, demokrasinin tek seçeneği´
CHP´li belediye başkanları, 24 Haziran seçimlerinin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce´nin Hatay mitingine ilişkin değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi