Soğukoluk´ta 40 hektar yandı
Bir günde Belen, Erzin, Arsuz ve Yayladağı´nda 57 hektar ormanlık alan yok oldu...
Tarih: 14.9.2018 10:54:11

Önceki gece çıkan ve dün de süren Belen, Erzin, Arsuz ve Yayladağı´nadki orman ve orman örtüsü alanında çıkan yangınlarda 57 hektar zarar gördü. Soukoluk´taki elektrik trafosunun patlaması ve tellerin kopması üzerine piknik alanında çıkan yangında yaklaşık 40 hektar yandı; yangına 4 amfibik uçak, 7 helikopter, 47 arazöz, 3 dozer, 2 greyder ve 250 yangın söndürme işçisi, 10 teknik personelle müdahale edildi.

Akın Bodur-Elif Günay/İskenderun
Hatay´da Amanos Dağındaki orman örtüsü, her geçen gün daha da azalıyor. Erzin ve Belen´de çıkan orman yangınında 24 saatte 10 hektarlık orman ile 15 hektarlık bitki örtüsü yok oldu. Her yangın, Hatay´ın yeşilliğini de azaltıyor.
Hatay´ın doğal güzellik alanlarından birisi... İskenderun´un ormandan izlendiği bir alan... Gençlerin ve ailelerin piknik adresi; spor takımlarının kamp ve atreman yaptığı, oksijen topladığı bir yer; sevgililerin el ele tutuşup, birbirine sarıldığı; evlenenlerin nikah-düğün fotoğraflarının çekim adresi... Bahsettiğimiz yer; Belen´in orman içerisindeki Soğukoluk mahallesi... Ama bu alan dün biraz daha kısıtlandı... Çıkan yangın, bölgede 40 hektara yakın ormanı yok etti....
Soğukoluk mahallesinde dün sabah 04.45 dolayında elektrik trafosunun patlaması ve elektrik tellerinin kopması nedeniyle çıkan yangın, ormanlık alanı azalttı. Soğukoluk´taki yangın üzerine bölgeye gelen Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri dün havadan yangın söndürme çalışmalarını izledi ve ekiplerden bilgi aldı.

40 hektar orman yandı
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü, Antakya Orman İşletme Müdürlüğü ve Belen Orman İşletme Şefliğinin ilk müdahale ettiği orman yangınına, çevre illerden ve belediyelerden de destek geldi. Yangına ilk müdahale orman işletme müdürlüğünün Gedik, Sarımazı ve Pirinçlik ekiplerinden geldi.
Yangın, orman içindeki ev ve işyerlerini risk altında tutarken, jandarma bölgede tahliye talebinde bulundu. Ancak gerek olmadığı için bölgede tahliye yapılmadı. Antakya Orman İşletme Müdürlüğü, yangınla iligili yaptığı açıklamada, "Yangın mahalline giden yollar tedbir amaçlı ve yangınla mücadele organizasyonunun engelelmemesi gayesi ile ulaşım kontrollü olarak sağlanmaktadır" iadesine yer verildi.

Havadan 4 uçak, 7 helikopter müdahale etti
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Muzaffer Ketmen, yangının başlaması ve ihbarın yapılmasından yaklaşık 10 dakika sonra ekiplerin müdahale ettiğini belirtti.
Soğukoluk mahallesindeki orman yangınına havadan 4 amfibik uçak, 7 helikopter, 47 arazöz, 3 dozer, 2 greyder ve 250 yangın söndürme işçisi, 10 teknik personelle müdahale edildi. Bölgede söndürme ve alanda soğutma çalışmaları devam ediyor.
Yangın bölgesinde incelemede bulunan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, yangının bölgeye büyük zarar verdiğini ifade etti. Vurucu, dün yaptığı açıklamada, "Uçak ve helikopterlerimiz hala soğutma çalışmalarına devam ediyor. Yangın çıktığında küçük bir alandaydı ama rüzgarın etkisiyle büyük bir alana yayıldı. Üzülüyoruz, ciğerimiz yanıyor çünkü Hatay´ın göz bebeği Belen´in incisi Soğukoluk´u böyle görmek ziyadesiyle üzüyor. İnşallah bu tür yangınları bir daha yaşamayız" açıklamasını yaptı.

Beydilli, sosyal medyadan açıklama
HBB´nin İskenderun, Belen, Arsuz koordinatörü Ahmet Serhat Beydilli de sosyal medyadan yaptığı değerlendirmede şunlara yer verdi: "Belen ilçesi Soğukoluk Mevkii´nde sabaha karşı saat 4 civarında çıkan yangını söndürmek amacıyla Hatay Büyükşehir Belediyesine bağlı Antakya, İskenderun, Belen, Payas ve Arsuz İtfaiye ekiplerimiz müdahalelerini sürdürmeye devam ediyor. Olay yerine giderek ekiplerden bilgiler aldım. Bölgede ki evlere sıçramaması adına kapsamlı araç ve personel desteğimizle söndürme çalışmalarımız sürmektedir. üdahale çalışmaları kapsamında 4 uçak, 5 helikopter ve HBB Park Bahçe Daire Başkanlığına bağlı 6 su tankeri ile Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı dozer takviyesi yapıldı."

Erzin´de 15 hektar örtü yandı
Erzin´nin Kullu Yaylası bölgesinde birkaç gün önce çıkan ve 2 hektarlık ormanlık alanın yok olduğu yangın, Kullu yaylasının üç mil batısındaki eski çalılık mevkiindeki orman örtüsünün yanmasıyla devam etti. Yangına havadan 5 helikopter ve 2 uçak, karadan da 30 arazöz, 4 dozer, 1 kepçe, 1 greyder, 10 su tankı, 200 işçi, 5 teknik elemanla müdahale edildi. yangının çıkış sebebinin öğrenilemediği açıklandı. Yangın alanının kayalık ve çok sarp olduğu, 15 hetarlık örtü alanının yandığı belirtildi. Yangın söndürme çalışmalarına can kaybı yaşanmaması için ara verilirken, sabah devam edildi. Bölgedeki yangının söndürülüp, alanda soğutma çalışması yapıldığı öğrenildi.
Bu yıl Kilis, Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş bölgesinde 128 yangın çıkarken bunun 94´ünün Hatay´da yaşandığı öğrenildi.

Arsuz ve Yayladağı´nda 2 hektar yandı
Önceki gece Arsuz ve Yayladağı´nda da iki ayrı orman yangını çıktı. Arsuz´da 1 hektar, Yayladağı´nda da 1 hektar orman yangınına birer tim müdahale etti ve söndürdü.
Kaynak:

Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Acıklamayı, TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu sekreteri Durukan yaptı.
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonunu oluşturdu. Komisyon, tüm hayvanların haklarının savunucusu ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısında olduklarını belirtti.
Halepçe anması açıklaması
Halepçe anması açıklaması
Halepçe ve 16 Mart´ta İstanbul Üniversitesi önündeki katliamlarının yıldönümünde Halkların Demokratik Partisi HDP İskenderun ilçe örgütü adına eşbaşkan Ahmet Çahan, “Geçmişiyle hesaplaşamayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Arsuz´da Muhtarlarla Buluşma Toplantısı, düzenlendi.
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
İSTE-İŞKUR işbirliği ile yürütülen İş Kulüpleri projesinin tanıtımı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi