Soğukoluk´ta 40 hektar yandı
Bir günde Belen, Erzin, Arsuz ve Yayladağı´nda 57 hektar ormanlık alan yok oldu...
Tarih: 14.9.2018 10:54:11

Önceki gece çıkan ve dün de süren Belen, Erzin, Arsuz ve Yayladağı´nadki orman ve orman örtüsü alanında çıkan yangınlarda 57 hektar zarar gördü. Soukoluk´taki elektrik trafosunun patlaması ve tellerin kopması üzerine piknik alanında çıkan yangında yaklaşık 40 hektar yandı; yangına 4 amfibik uçak, 7 helikopter, 47 arazöz, 3 dozer, 2 greyder ve 250 yangın söndürme işçisi, 10 teknik personelle müdahale edildi.

Akın Bodur-Elif Günay/İskenderun
Hatay´da Amanos Dağındaki orman örtüsü, her geçen gün daha da azalıyor. Erzin ve Belen´de çıkan orman yangınında 24 saatte 10 hektarlık orman ile 15 hektarlık bitki örtüsü yok oldu. Her yangın, Hatay´ın yeşilliğini de azaltıyor.
Hatay´ın doğal güzellik alanlarından birisi... İskenderun´un ormandan izlendiği bir alan... Gençlerin ve ailelerin piknik adresi; spor takımlarının kamp ve atreman yaptığı, oksijen topladığı bir yer; sevgililerin el ele tutuşup, birbirine sarıldığı; evlenenlerin nikah-düğün fotoğraflarının çekim adresi... Bahsettiğimiz yer; Belen´in orman içerisindeki Soğukoluk mahallesi... Ama bu alan dün biraz daha kısıtlandı... Çıkan yangın, bölgede 40 hektara yakın ormanı yok etti....
Soğukoluk mahallesinde dün sabah 04.45 dolayında elektrik trafosunun patlaması ve elektrik tellerinin kopması nedeniyle çıkan yangın, ormanlık alanı azalttı. Soğukoluk´taki yangın üzerine bölgeye gelen Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri dün havadan yangın söndürme çalışmalarını izledi ve ekiplerden bilgi aldı.

40 hektar orman yandı
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü, Antakya Orman İşletme Müdürlüğü ve Belen Orman İşletme Şefliğinin ilk müdahale ettiği orman yangınına, çevre illerden ve belediyelerden de destek geldi. Yangına ilk müdahale orman işletme müdürlüğünün Gedik, Sarımazı ve Pirinçlik ekiplerinden geldi.
Yangın, orman içindeki ev ve işyerlerini risk altında tutarken, jandarma bölgede tahliye talebinde bulundu. Ancak gerek olmadığı için bölgede tahliye yapılmadı. Antakya Orman İşletme Müdürlüğü, yangınla iligili yaptığı açıklamada, "Yangın mahalline giden yollar tedbir amaçlı ve yangınla mücadele organizasyonunun engelelmemesi gayesi ile ulaşım kontrollü olarak sağlanmaktadır" iadesine yer verildi.

Havadan 4 uçak, 7 helikopter müdahale etti
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Muzaffer Ketmen, yangının başlaması ve ihbarın yapılmasından yaklaşık 10 dakika sonra ekiplerin müdahale ettiğini belirtti.
Soğukoluk mahallesindeki orman yangınına havadan 4 amfibik uçak, 7 helikopter, 47 arazöz, 3 dozer, 2 greyder ve 250 yangın söndürme işçisi, 10 teknik personelle müdahale edildi. Bölgede söndürme ve alanda soğutma çalışmaları devam ediyor.
Yangın bölgesinde incelemede bulunan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, yangının bölgeye büyük zarar verdiğini ifade etti. Vurucu, dün yaptığı açıklamada, "Uçak ve helikopterlerimiz hala soğutma çalışmalarına devam ediyor. Yangın çıktığında küçük bir alandaydı ama rüzgarın etkisiyle büyük bir alana yayıldı. Üzülüyoruz, ciğerimiz yanıyor çünkü Hatay´ın göz bebeği Belen´in incisi Soğukoluk´u böyle görmek ziyadesiyle üzüyor. İnşallah bu tür yangınları bir daha yaşamayız" açıklamasını yaptı.

Beydilli, sosyal medyadan açıklama
HBB´nin İskenderun, Belen, Arsuz koordinatörü Ahmet Serhat Beydilli de sosyal medyadan yaptığı değerlendirmede şunlara yer verdi: "Belen ilçesi Soğukoluk Mevkii´nde sabaha karşı saat 4 civarında çıkan yangını söndürmek amacıyla Hatay Büyükşehir Belediyesine bağlı Antakya, İskenderun, Belen, Payas ve Arsuz İtfaiye ekiplerimiz müdahalelerini sürdürmeye devam ediyor. Olay yerine giderek ekiplerden bilgiler aldım. Bölgede ki evlere sıçramaması adına kapsamlı araç ve personel desteğimizle söndürme çalışmalarımız sürmektedir. üdahale çalışmaları kapsamında 4 uçak, 5 helikopter ve HBB Park Bahçe Daire Başkanlığına bağlı 6 su tankeri ile Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı dozer takviyesi yapıldı."

Erzin´de 15 hektar örtü yandı
Erzin´nin Kullu Yaylası bölgesinde birkaç gün önce çıkan ve 2 hektarlık ormanlık alanın yok olduğu yangın, Kullu yaylasının üç mil batısındaki eski çalılık mevkiindeki orman örtüsünün yanmasıyla devam etti. Yangına havadan 5 helikopter ve 2 uçak, karadan da 30 arazöz, 4 dozer, 1 kepçe, 1 greyder, 10 su tankı, 200 işçi, 5 teknik elemanla müdahale edildi. yangının çıkış sebebinin öğrenilemediği açıklandı. Yangın alanının kayalık ve çok sarp olduğu, 15 hetarlık örtü alanının yandığı belirtildi. Yangın söndürme çalışmalarına can kaybı yaşanmaması için ara verilirken, sabah devam edildi. Bölgedeki yangının söndürülüp, alanda soğutma çalışması yapıldığı öğrenildi.
Bu yıl Kilis, Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş bölgesinde 128 yangın çıkarken bunun 94´ünün Hatay´da yaşandığı öğrenildi.

Arsuz ve Yayladağı´nda 2 hektar yandı
Önceki gece Arsuz ve Yayladağı´nda da iki ayrı orman yangını çıktı. Arsuz´da 1 hektar, Yayladağı´nda da 1 hektar orman yangınına birer tim müdahale etti ve söndürdü.
Kaynak:

Karayollarına park, başladı
Karayollarına park, başladı
Kent parkı´nın temeli önceki gün atıldı
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Telef olanlar gemide kıyıyıp, dışkıylarıyla birlikte uluslararası sulara atılıyormuş
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü´nce düzenlenen kurumun destek verdiği sektörlerin temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantıları sürüyor.
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Gastronomi Festivali´ne katıldı.
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Belen bölgesinde toplu taşıma alanında faaliyet gösteren Belen ve Cırtıman kooperatiflerinin yüzde 100 dönüşüme katılarak yeni araçlarla vatandaşa hizmet vermeye başladığını bildirdi.
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Belediye, Hatay Günlerinden çekildi
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Mahalleye taşımalı eğitim servisi bu yıl verilmedi. 120 öğrenci okulsuz
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
DOĞAKA ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında "İskenderun dönerinin coğrafi işaretler" tescilinin alınması ve çalışmalar yapılması ile ilgili protokol imzalandı.
"Aile mutlu olursa, birey dışarıda mutluluğu aramaz"
"Aile mutlu olursa, birey dışarıda mutluluğu aramaz"
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi, “Bilinçli aile, başarılı gençlik” konulu seminer düzenledi.
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun´da LimakPort´a yanaşan gemilerden boşalan ´Angus´ türü canlı ithal hayvanların kentte yaydığı koku ve oluşturduğu çevresel kirlilğin tehlike saçtığını ifade etti.
Karayolları  parkına temel atma töreni
Karayolları parkına temel atma töreni
İskenderun Belediyesi tarafından kentin Fener caddesi üzerinde eski karayolları alanındaku 53 dönümlük alana yapılacak ´kent parkı´nın temeli yarın (22 Eylül 2018 Cumartesi) atılacak.
Okul bahçesine fidan diktiler
Okul bahçesine fidan diktiler
İskenderun´un Denizciler Mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu, yeni eğitim yılının ilk haftasında okul bahçesine fidan dikti.
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal/1. Uluslararası Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Gamet Biyolojisi Çalıştayı başladı.
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarındaki hataları tekrarlamamasını dileyerek yeni dönemle ilgili, “hem eğitim hayatımız hem de eğitim çalışanları için önemli değişimlerin yaşanacağı, hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasını sağlayacak dönüşümlerin gerçekleşeceği bir yıl olur” dileğinde bulundu.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
17 Eylül´de başlayan Ahilik Haftası, 23 Eylül tarihine kadar kutlanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi