"Sokağımız gar sabunu kokuyor" etkinliği
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması
Tarih: 9.11.2018 11:28:48

Nesrin Geyik/İskenderun

Zeytin ve Defne ile yağlarının birçok konuda şifa kaynağı olduğu biliniyor. Defne´nin mitolojik öyküsü de bu bitkiyi ölümsüzleştiriyor. Hatay yöresinde yaşayanlan hem zeytin ve zeytinyağı hem de defne ve defneyağını en çok kullananlar arasında; Yemekten temizlik malzemesine kadar kullanılan ürünler arasında, her ikisi de...
Akdeniz Sanat Oluşumu´nun bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek 3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması etkinlikleri kapsamında İskenderun´da düzenlenen "Sokağımız gar sabunu kokuyor" adlı etkinlikte Gar Sabunu dökümü yapıldı. Kentte faaliyet gösteren Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği´nin evsahipliğindeki etkinlikte "Gar Sabun Atölyesi" yapıldı. Dernek binasında üyeler ve halkın katılımıyla yapılan sabun dökümü şenliğinde yöresel ürünler arasında bulunan Defne sabununun nasıl yapıldığı gösterildi.
Kazanda pişirilen Defne sabunu, yere serilen tahta kalıplara döküldü ve kurutulmaya bırakıldı. Şenlikte sabun dökümünü, sabun ustası Ali Kiremit ve yardımcısı Ahmet Tümkaya gerçekleştirdi. Dökümü tamamlanan defne sabunları soğuduktan sonra damgalandı, kesildi ve kullanıma hazır hale getirildi. Şabun dökümü şenliğinde 40 kilo defne ve zeytinyağı kullanıldı. 21 yıldır bu işi yaptığını ifade eden sabun ustası Ali Kiremit, Defne sabunun sağlığa çok önemli faydalarını olduğunu, romatizma ve saç dökülmesine çok iyi geldiğini ve kullanıcıların da bunu ifade ettiğini söyledi. Kiremit, "Bir öğretmen arkadaşım, defne sabununa başladıktan sonra ´saçımda kepek kalmadı´ değerlendirmesini yaptı" dedi. Sabun ustası Kiremit, Defne sabununun yapımında kullanılan malzemelerdeki ayarların önemli olduğunu, Defne sabununun, zeytinyağı, defne yağı ve suda eritiler kostiğin ilave edilip, macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıldığını anlattı. Kiremit, kostiğin, sabunun kıvamına gelmesi, donması ve köpürmesi için kullanıldığını da belirtti. Sabun ustası Kiremit, şehlikte, 40 litre zeytin ve defne yağına 10 litre su ve 6 kilo 750 gram kostik karıştırıldığını belirtti.
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması etkinlikleri kapsamında şairler Coşkun Şimşekli ve Selami Şimşek´in şiir dinletisi gerçekleştirildi.
Kaynak:

Valiye taziye ziyaretleri
Valiye taziye ziyaretleri
Hatay Valisi Rahmi Doğan, babası merhum Kaya Doğan için yapılan taziyeleri kabul etti.
AKP, muhtarlarla buluştu
AKP, muhtarlarla buluştu
Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve AKP İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven, kentteki muhtarlarla bir araya geldi.
"Açık bir siyasi darbedir"
"Açık bir siyasi darbedir"
Bakanlığın üç belediye başkanını görevden alması.
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Farklı dil, din ve kültürlerin bir arada yaşadığı Hatay´da, 15 Ağustos Meryem Ana Bayramı (Yortusu) farklı tarihlerde İskenderun, Arsuz, Antakya ve Samandağ´da kutlandı.
Yavru geyik, koruma altında
Yavru geyik, koruma altında
Amanos Dağında, dağın İskenderun eteklerinde yaşayan bazı yırtıcı hayvanlardan kaçan ve yayla sakinleri tarafından yakalanan yavru geyik, önce yöre sakinleri tarafından koruma altına alındı, ardandan da belediye görevlilerine teslim edildi.
6 hektar alan yandı
6 hektar alan yandı
Antakya´da iki orman yangını
Görüşmede son gün
Görüşmede son gün
Hükümetle kamu çalışanları arasında toplu sözleşme müzakeresi
"Tavrımız önceki tutumumuzdan farksızdır"
"Tavrımız önceki tutumumuzdan farksızdır"
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, yeni ´adli yıl´ nedeniyle Yargıtay tarafından Beştepe´deki Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlenecek törene baro olarak katılmayacaklarını belirtti.
Hepimiz bir arada güzeliz
Hepimiz bir arada güzeliz
Ğadir-i Hum Bayramı kutlandı
´Cumhuriyet tır´ı Defne´de
´Cumhuriyet tır´ı Defne´de
Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun´a çıkışının 100. yılı nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi tarafından hazırlanan bir projeyle illeri dolaşan ´Cumhuriyet tır´ı, Hatay Büyükşehir Belediyesinin katkısıyla Antakya´nın ardından Defne´de de yurttaşların gösterimine açıldı.
Yollara ´iyileştirme çalışması´
Yollara ´iyileştirme çalışması´
Antakya Belediyesi ekiplerinin kentin Derince Mahallesinde sathi kaplama öncesi malzeme serme çalışması, Alazi Mahallesinde de yol iyileştirme çalışması yaptığı bildirildi.
Sanayinin kaldırılması toplantısı
Sanayinin kaldırılması toplantısı
İskenderun Belediyesi brifing salonunda düzenlenen ve İskenderun Küçük Sanayi Sitesi esnafının sorunlarının görüşüldüğü toplantı düzenlendi.
CHP, binaya koruma istedi
CHP, binaya koruma istedi
AKP´li yönetim, ´metruk bina´, ´yıkım kararı önümüze geldi´ demişti
Burası çok önemli bir bölge
Burası çok önemli bir bölge
Makedonya Kralı Büyük İskender´in kariyerinin, Anadolu ve Hatay coğrafyasında başladığını ifade eden tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İskender´in yavaş yavaş Karadeniz´e yayılıp, Helen bölgesine hakim olduğunu, Antakya bölgesinden sonra İran´a geçtiğini belirtti.
Gadir-Hum Bayramı kutlandı
Gadir-Hum Bayramı kutlandı
Bayram kapsamında Hatay´ın birçok ilçe ve mahallesinde kazanlar kaynatılıp, yöresel yemek olan ziyaretlerde adaklar kesildi, Hirisi pişirildi ve konuklara ikram edildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi