"Sokağımız gar sabunu kokuyor" etkinliği
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması
Tarih: 9.11.2018 11:28:48

Nesrin Geyik/İskenderun

Zeytin ve Defne ile yağlarının birçok konuda şifa kaynağı olduğu biliniyor. Defne´nin mitolojik öyküsü de bu bitkiyi ölümsüzleştiriyor. Hatay yöresinde yaşayanlan hem zeytin ve zeytinyağı hem de defne ve defneyağını en çok kullananlar arasında; Yemekten temizlik malzemesine kadar kullanılan ürünler arasında, her ikisi de...
Akdeniz Sanat Oluşumu´nun bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek 3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması etkinlikleri kapsamında İskenderun´da düzenlenen "Sokağımız gar sabunu kokuyor" adlı etkinlikte Gar Sabunu dökümü yapıldı. Kentte faaliyet gösteren Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği´nin evsahipliğindeki etkinlikte "Gar Sabun Atölyesi" yapıldı. Dernek binasında üyeler ve halkın katılımıyla yapılan sabun dökümü şenliğinde yöresel ürünler arasında bulunan Defne sabununun nasıl yapıldığı gösterildi.
Kazanda pişirilen Defne sabunu, yere serilen tahta kalıplara döküldü ve kurutulmaya bırakıldı. Şenlikte sabun dökümünü, sabun ustası Ali Kiremit ve yardımcısı Ahmet Tümkaya gerçekleştirdi. Dökümü tamamlanan defne sabunları soğuduktan sonra damgalandı, kesildi ve kullanıma hazır hale getirildi. Şabun dökümü şenliğinde 40 kilo defne ve zeytinyağı kullanıldı. 21 yıldır bu işi yaptığını ifade eden sabun ustası Ali Kiremit, Defne sabunun sağlığa çok önemli faydalarını olduğunu, romatizma ve saç dökülmesine çok iyi geldiğini ve kullanıcıların da bunu ifade ettiğini söyledi. Kiremit, "Bir öğretmen arkadaşım, defne sabununa başladıktan sonra ´saçımda kepek kalmadı´ değerlendirmesini yaptı" dedi. Sabun ustası Kiremit, Defne sabununun yapımında kullanılan malzemelerdeki ayarların önemli olduğunu, Defne sabununun, zeytinyağı, defne yağı ve suda eritiler kostiğin ilave edilip, macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıldığını anlattı. Kiremit, kostiğin, sabunun kıvamına gelmesi, donması ve köpürmesi için kullanıldığını da belirtti. Sabun ustası Kiremit, şehlikte, 40 litre zeytin ve defne yağına 10 litre su ve 6 kilo 750 gram kostik karıştırıldığını belirtti.
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması etkinlikleri kapsamında şairler Coşkun Şimşekli ve Selami Şimşek´in şiir dinletisi gerçekleştirildi.
Kaynak:

Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Acıklamayı, TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu sekreteri Durukan yaptı.
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonunu oluşturdu. Komisyon, tüm hayvanların haklarının savunucusu ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısında olduklarını belirtti.
Halepçe anması açıklaması
Halepçe anması açıklaması
Halepçe ve 16 Mart´ta İstanbul Üniversitesi önündeki katliamlarının yıldönümünde Halkların Demokratik Partisi HDP İskenderun ilçe örgütü adına eşbaşkan Ahmet Çahan, “Geçmişiyle hesaplaşamayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Arsuz´da Muhtarlarla Buluşma Toplantısı, düzenlendi.
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
İSTE-İŞKUR işbirliği ile yürütülen İş Kulüpleri projesinin tanıtımı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi