"Sokağımız gar sabunu kokuyor" etkinliği
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması
Tarih: 9.11.2018 11:28:48

Nesrin Geyik/İskenderun

Zeytin ve Defne ile yağlarının birçok konuda şifa kaynağı olduğu biliniyor. Defne´nin mitolojik öyküsü de bu bitkiyi ölümsüzleştiriyor. Hatay yöresinde yaşayanlan hem zeytin ve zeytinyağı hem de defne ve defneyağını en çok kullananlar arasında; Yemekten temizlik malzemesine kadar kullanılan ürünler arasında, her ikisi de...
Akdeniz Sanat Oluşumu´nun bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek 3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması etkinlikleri kapsamında İskenderun´da düzenlenen "Sokağımız gar sabunu kokuyor" adlı etkinlikte Gar Sabunu dökümü yapıldı. Kentte faaliyet gösteren Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği´nin evsahipliğindeki etkinlikte "Gar Sabun Atölyesi" yapıldı. Dernek binasında üyeler ve halkın katılımıyla yapılan sabun dökümü şenliğinde yöresel ürünler arasında bulunan Defne sabununun nasıl yapıldığı gösterildi.
Kazanda pişirilen Defne sabunu, yere serilen tahta kalıplara döküldü ve kurutulmaya bırakıldı. Şenlikte sabun dökümünü, sabun ustası Ali Kiremit ve yardımcısı Ahmet Tümkaya gerçekleştirdi. Dökümü tamamlanan defne sabunları soğuduktan sonra damgalandı, kesildi ve kullanıma hazır hale getirildi. Şabun dökümü şenliğinde 40 kilo defne ve zeytinyağı kullanıldı. 21 yıldır bu işi yaptığını ifade eden sabun ustası Ali Kiremit, Defne sabunun sağlığa çok önemli faydalarını olduğunu, romatizma ve saç dökülmesine çok iyi geldiğini ve kullanıcıların da bunu ifade ettiğini söyledi. Kiremit, "Bir öğretmen arkadaşım, defne sabununa başladıktan sonra ´saçımda kepek kalmadı´ değerlendirmesini yaptı" dedi. Sabun ustası Kiremit, Defne sabununun yapımında kullanılan malzemelerdeki ayarların önemli olduğunu, Defne sabununun, zeytinyağı, defne yağı ve suda eritiler kostiğin ilave edilip, macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıldığını anlattı. Kiremit, kostiğin, sabunun kıvamına gelmesi, donması ve köpürmesi için kullanıldığını da belirtti. Sabun ustası Kiremit, şehlikte, 40 litre zeytin ve defne yağına 10 litre su ve 6 kilo 750 gram kostik karıştırıldığını belirtti.
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması etkinlikleri kapsamında şairler Coşkun Şimşekli ve Selami Şimşek´in şiir dinletisi gerçekleştirildi.
Kaynak:

Olcayto: Yayın yasakları basın özgürlüğünü geliştirmiyor
Olcayto: Yayın yasakları basın özgürlüğünü geliştirmiyor
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, ülkede yaşanan olaylar karşısında uygulanan yayın yasaklarının basın, düşünce ve ifade özgürlüğünü geliştirmeyip, aksine engellediğini ve o zaman da çok daha tehlikeli olan ´fısıltı haberciliğin´ ortaya çıktığını söyledi.
7 ilçede elektrik kesintisi
7 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Samandağ ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacka bakım-onarım çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Validen yargıya veda
Validen yargıya veda
İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Hatay Valisi Erdal Ata, ildeki adli erkana veda ziyaretinde bulundu.
85 yıllık Atatürk sevgisi
85 yıllık Atatürk sevgisi
Atatürk, 80. ölüm yıl dönümünde İskenderun ve Antakya´da da törenle anıldı.
Akdeniz´de ‘kültür ve sanat´ buluşması
Akdeniz´de ‘kültür ve sanat´ buluşması
Edebiyata ihtiyaç var mı? Edebiyatla başka bir gerçeklik mi dayatılıyor? Söz, tüketim kültürünün yaratılmasının aracı mı? Ortak, yeni bir dili inşa etmek mümkün mü? 3.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması İskenderun Etkinlikleri kapsamında yazar ve şairler Recep Yıldırım, Faris Kuseyri ile Mahir Ergun´un edebiyatın işlevi ve dili üzerine katıldığı söyleşide kollektif çabanın ürünü olarak edebiyatta dilin yeniden inşa edilmesi gerektiği belirtildi.
TGC´den vali ziyareti
TGC´den vali ziyareti
İskenderun ve Antakya´da gazetecilerle buluşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve yönetim kurulu, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
HATSU denetçileri seçildi
HATSU denetçileri seçildi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Ömer Dolar başkanlığındati Kasım ayı olağan toplantısında 2 denetçi seçimini gerçekleştirdi.
HBB yerli tohum üretecek
HBB yerli tohum üretecek
Hatay´da Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri projesi
Ölümsüzlüğün 80. yılı
Ölümsüzlüğün 80. yılı
Mustafa Kemal Atatürk, bugüna törenlerle anılacak
"110 bin sığınmacı hamile"
"110 bin sığınmacı hamile"
Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye İletişim Uzmanı Çelik Özüduru, 110 bin Suriyeli sığınmacının hamile olduğunu açıkladı.
"En önemli sorunlardan biri, işsizlik"
"En önemli sorunlardan biri, işsizlik"
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğinde, Hatay Valiliği himayesinde düzenlenen 11. Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarı (HİKAF) yapıldı. Etkinlikte, MKÜ tarafından iş insanı Recep Atakaş´a ´fahri doktora´ da verildi.
Mülkiyelilerin doğa gezisi
Mülkiyelilerin doğa gezisi
Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, Mülkiyeliler grubunun Kırıkha´da doğa gezisi yaptığını bildirdi.
Belen´den Litvanya´daki çalıştaya
Belen´den Litvanya´daki çalıştaya
Erasmus+ Gençlik Projesi
Komşu kentin takımları karşılaşacak
Komşu kentin takımları karşılaşacak
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden Karaağaç Spor´un yönetimu, takımın teknik direktörlüğüne Hıdır Özdemir´i (44) getirdi.
Ata, Kırıkhan´a veda etti
Ata, Kırıkhan´a veda etti
Cumhurbaşkanlığı 2018/202 sayılı atama kararı ile Mülkiye Başmüfettişi olarak Ankara´ya atanan Hatay Valisi Erdal Ata, Hassa ve Kırıkhan´da veda ziyaretinde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi