"Sokağımız gar sabunu kokuyor" etkinliği
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması
Tarih: 9.11.2018 11:28:48

Nesrin Geyik/İskenderun

Zeytin ve Defne ile yağlarının birçok konuda şifa kaynağı olduğu biliniyor. Defne´nin mitolojik öyküsü de bu bitkiyi ölümsüzleştiriyor. Hatay yöresinde yaşayanlan hem zeytin ve zeytinyağı hem de defne ve defneyağını en çok kullananlar arasında; Yemekten temizlik malzemesine kadar kullanılan ürünler arasında, her ikisi de...
Akdeniz Sanat Oluşumu´nun bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek 3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması etkinlikleri kapsamında İskenderun´da düzenlenen "Sokağımız gar sabunu kokuyor" adlı etkinlikte Gar Sabunu dökümü yapıldı. Kentte faaliyet gösteren Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği´nin evsahipliğindeki etkinlikte "Gar Sabun Atölyesi" yapıldı. Dernek binasında üyeler ve halkın katılımıyla yapılan sabun dökümü şenliğinde yöresel ürünler arasında bulunan Defne sabununun nasıl yapıldığı gösterildi.
Kazanda pişirilen Defne sabunu, yere serilen tahta kalıplara döküldü ve kurutulmaya bırakıldı. Şenlikte sabun dökümünü, sabun ustası Ali Kiremit ve yardımcısı Ahmet Tümkaya gerçekleştirdi. Dökümü tamamlanan defne sabunları soğuduktan sonra damgalandı, kesildi ve kullanıma hazır hale getirildi. Şabun dökümü şenliğinde 40 kilo defne ve zeytinyağı kullanıldı. 21 yıldır bu işi yaptığını ifade eden sabun ustası Ali Kiremit, Defne sabunun sağlığa çok önemli faydalarını olduğunu, romatizma ve saç dökülmesine çok iyi geldiğini ve kullanıcıların da bunu ifade ettiğini söyledi. Kiremit, "Bir öğretmen arkadaşım, defne sabununa başladıktan sonra ´saçımda kepek kalmadı´ değerlendirmesini yaptı" dedi. Sabun ustası Kiremit, Defne sabununun yapımında kullanılan malzemelerdeki ayarların önemli olduğunu, Defne sabununun, zeytinyağı, defne yağı ve suda eritiler kostiğin ilave edilip, macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıldığını anlattı. Kiremit, kostiğin, sabunun kıvamına gelmesi, donması ve köpürmesi için kullanıldığını da belirtti. Sabun ustası Kiremit, şehlikte, 40 litre zeytin ve defne yağına 10 litre su ve 6 kilo 750 gram kostik karıştırıldığını belirtti.
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması etkinlikleri kapsamında şairler Coşkun Şimşekli ve Selami Şimşek´in şiir dinletisi gerçekleştirildi.
Kaynak:

Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
International Gastronomi Macao 2019, Çin´de düzenlenecek
Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi