Spor karşılaşmasında saldırı
Gazetecilik barışın da bir aracı
Tarih: 4.12.2018 10:12:57

Nesrin Geyik/İskenderun

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Hatay İl Temsilcisi Mehmet Ali Solak´a, sözlü ve fiili saldırı yapıldı. Geçtiğimiz günlerde oynanan Hatayspor–Altay maçında, ´akredite´ yapılmadığı iddiasını gerekçe gösterilen ve saldırıya uğrayan Solak´ın dudağının iç kısmına hastanede üç dikiş atıldı.
Antakya Atatürk Stadında oynanan Hatayspor–Altay maçında saldırıya uğradığını belirten TSYD Hatay İl Temsilcisi Solak, Antakya´da yerel yayınlanan Özyurt Gazetesi´nden B.G.´nin, sabit kart verilmediği ve kendisinin kasıtlı olarak akredite edilmediğini savunarak, protokol tribününde oturduğu sırada, küfür ve tehdit içeren sözlerin yanında kafa attığını, saldırı sonrası dudağının iç kısmına üç dikiş atıldığın ifade etti. Solak, köşe yazası olarak Özyurt gazetesini zaman zaman yazı yazan saldırgan hakkında, gazetecilerin devreye girmesi üzerine şikayette bulunmadı.
Türkiye Gazetciler Cemiyeti (TGC) İskenderun Temsilcisi Akın Bodur ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca da ayrı ayrı saldırıyı kınadı. Telefonla Solak´ı arayan ve geçmiş olsun mesajını ileten Bodur, şiddetin gerekçesinin olamayacağını ve saldırıyı kabul edemeyeceklerini belirterek, "Toplumsal iletişimin, barışın, kamu ile halkın arasında köprü görevi gören ve kamu hizmeti olan gazetecilik, iletişim mesleğidir. İletişimi farklı kullanan ya da kullanmak isteyenler de gazeteci değildir" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi