"Spor kulüpleri iddia şirketlerinin oyuncağına dönüştü"
İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, spor ve spor kulüplerinin ‘endüstriyel spor´un bir parçası haline geldiğini, büyük şirketlerin desteği olmayan spor kulüplerinin ciddi sorun ve sıkıntılar yaşadığını belirtti.
Tarih: 12.11.2020 11:13:18

İskenderun/SES

İşsizlik Sigorta Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması hakkında verilen kanun teklifinin sporla ilgili olan 28. maddesi üzerine TBMM Genel Kurulunda konuşan İstanbul Milletvekili Kenanoğlu, gazetemize iletilen açıklamaya göre şöyle konuştu: "Bu madde sporla ilgili. Salgın nedeniyle, UEFA tarafından Şampiyonlar Ligi´ne ilişkin yeni takvim belirlendi. 2020´de İstanbul´da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi Finali Portekiz´in başkenti Lizbon´da oynandı ve 2021´de Rusya´nın St. Petersburg şehrinde oynanacak olan Şampiyonlar Ligi Finali de İstanbul´da oynanacak. Bir tarih değişikliği söz konusu ve buradan kaynaklı olarak da İstanbul´da yapılacak olan Şampiyonlar Ligi Finali´yle ilgili daha önce alınmış birtakım muafiyetlerin 2021 yılına aktarılması, aynı muafiyetlerin devam etmesine yönelik bir madde. Biraz spor konusunda bir şeyler aktarmak istiyorum. Futbol, spor kulüpleri mahallerde, illerde, ilçelerde gençlerin heves ettiği, birliğin, beraberliğin, oradaki dayanışma duygularının sergilendiği önemli alanlar ancak günümüzde iş öyle bir hâl aldı ki yani ´endüstriyel spor´ dediğimiz bir hâle dönüştü. Artık spor kulüpleri, iddia şirketlerinin oyuncağı hâline dönüştü, halktan para toplama, para koparma yöntemi olarak kullanılmaya başlandı, böyle düşünülmeye, böyle değerlendirilmeye başlandı. Spor kulüpleri ve spor artık bir seçkinler oyunu şekline dönüştürüldü ve tribünler, özellikle tribünler taraftar gruplarına yönelik algı yönetimleri, operasyonlarla da başka bir hâl aldı. Tribünler, âdeta kamplaşmanın, kutuplaşmanın, ötekileştirmenin merkezi hâline dönüştürüldü. Futbol, spor, tribün grupları iktidarın şakşakçısı, borazanı hâline dönüştürülüyor. Buna itiraz eden, bunu kabul etmeyen, iktidara karşı muhalif tavrını, çizgisini koruyan taraftar gruplarına yönelik de yine klasik, bütün her konuda olduğu gibi burada da terörizm algısı üzerinden birçok operasyon yapılıp onlar susturulmaya çalışılıyor ve bu koşullar altında, bu şekliyle spor müsabakaları yapılıyor ve Türkiye´de spor kulüpleri de bu koşullar altında spor yapmaya ve futbol oynamaya ya da ilgili spor dalını organize etmeye çalışıyor. Şimdi, dolayısıyla sporun endüstriyel hâl almasından kaynaklı olarak, Anadolu takımları yani illerdeki, ilçelerdeki, büyük şehirlerde olmayan, batı yakasında olmayan, büyük şirketlerin destekleri olmayan futbol kulüpleri, spor kulüpleri de ciddi sorunlar ve sıkıntılar yaşamaya başladı."
Kaynak:

Payasspor, Ercüment Büyükavşar´a emanet
Payasspor, Ercüment Büyükavşar´a emanet
Misli.Com 3. Ligi 1. Grubunda mücadele eden Payas Spor´un yaşadığı ekonomik sıkıntıdan kurtulması amacıyla eski kulüp başkanları ve yöredeki iş insanları tarafından çalışma başlatıldı.
Tosyalı´dan 5 Temmuz´a ziyaret
Tosyalı´dan 5 Temmuz´a ziyaret
Bölgesel Amatör Lginde (BAL) mücadele eden 5 Temmuz İskenderun Spor, yeni sezon çalışmalarını takımın teknik direktör Kenan Mercanoğlu ve yardımcıları Halit Yavuz ile Kenan Kurt yönetiminde sürdürüyor.
HBB, Samsun´u farklı yendi: 112-56
HBB, Samsun´u farklı yendi: 112-56
Kadınlar Basketbol Süper Ligi
Voleybolcu kadınlar 3-0 yendi
Voleybolcu kadınlar 3-0 yendi
Türkiye Bayanlar Voleybol 2. Ligi´nde mücadele eden Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Kadın Voleybol Takımı, hafta sonu oynanan maçta Günseven Şalgam Ereğli Bil Koleji Sümer Spor Takımını 3-0´lık setle yendi.
HBB: 87-Elazığ: 60
HBB: 87-Elazığ: 60
Kadınlar Basketbol Süper Ligi
Payasspor Ercüment Büyükavşar´a emanet
Payasspor Ercüment Büyükavşar´a emanet
Eski kulüp Başkanları ve İş insanlarının takımı kaostan kurtarmak için başlattığı çalışma camiada sevinç yarattı
Hatay, Beşiktaş´ı durdurdu: 2-2
Hatay, Beşiktaş´ı durdurdu: 2-2
İkinci yarıda gelişen ataklardan sonuç alınamayınca, karşılaşma 2-2 berabere gitti ve iki takım da puanları paylaştı.
Aybaba´yla Arsuz´da futbol değerlendirildi
Aybaba´yla Arsuz´da futbol değerlendirildi
Türk futbolunun önemli isimlerinden Samet Aybaba Arsuz ve İskenderun´da gerçekleştirdiği ziyaretlerde futbolu masaya yatırdı.
HBB: 3-Malatya Belediye: 0
HBB: 3-Malatya Belediye: 0
Türkiye Erkekler Voleybol 1. Ligi
Uluçınar Gençlik Kampına onarım
Uluçınar Gençlik Kampına onarım
Arsuz´da bulununan Uluçınar Gençlik Kampı, bakanlık bütçesiyle onarılıyor. kampın onarımı için 523.000 lira ödenek ayrıldığı belirtildi.
Stat çalışmasında inceleme
Stat çalışmasında inceleme
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Antakya´da yapımı süren yeni stat inşaatında incelemede bulundu ve ilgililerden bilgi aldı.
5 Temmuz, lig çalışmasını sürdürüyor
5 Temmuz, lig çalışmasını sürdürüyor
Bölgesel Amatör Liginde (BAL) mücadele eden 5 Temmuz İskenderun Sporlu futbolcular çalışmalarını sürdürüyor.
Hatay, Konya´yı 2-1 yendi
Hatay, Konya´yı 2-1 yendi
Sahasında İttifak Holding Konyaspor´u ağırlayan Süper lig takımı Atakaş Hatayspor, 2-1 galip geldi ve yeni yılın ilk galibiyetini elde etti.
Kadın basketçiler 69-91 yenildi
Kadın basketçiler 69-91 yenildi
Herbalife Nutrition Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol takımı, sahasında konuk ettiği OGM Ormanspor´a 69-91 yenildi.
Hentbol takımı zirveye oynuyor
Hentbol takımı zirveye oynuyor
12. hafta mücadelesinde Van Erek Beş Yıldız takımına konuk olan Hataylı hentbolcular sahadan 48-31 galip ayrıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi