Şubat´ta öğretmen ataması olacak mı?
Hatay Milletvekili Serkan Topal, atanama bekleyen öğretmenleri Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´a sordu.
Tarih: 13.2.2018 10:27:34

Akın Bodur/İskenderun

20 bin öğretmen atama talebinin, makul bir talep olduğunu belirten milletvekili Topal, 2018 yılında toplamda 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağını geçtiğimiz haftalarda açıklandığını, 20 bin atama için ilk duyurunun şubat ayında yayınlanacağı belirtildiğini belirtti ve "Ancak hala ilan edilmemesi kafaları karıştırmıştır. Atama bekleyen öğretmen adayları soruya cevap beklerken, alımlar hangi branşlarda alınacak?" değerlendirmesini yaptı.

Bakana hangi soruları yöneltti?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017 yılında 10 bin ek öğretmen ataması yapılmazken, öğretmen adaylarının şubat ayında açıklanacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması duyurusuna odaklandığını ifade eden Hatay Milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde, şu sorulara yer verdi: "Şubat ayında atama yapılacak mıdır? Yapılacaksa hangi tarihlerde yapılacaktır?Hangi illere kaç öğretmen atanacaktır? Hangi illere, hangi branşlarda atama yapılacaktır? 2018 yılında hedeflenen atama sayısı kaçtır?"

Bir önerge de ´Fatih Projesi´ne
Milletvekili Serkan Topal, 2010 yılında başlayan, 2014 yılında uzatılan ve bitim süresi 2018 olması kararlaştırılan Fatih Projesini de, soru önergesiyle Meclis´e getirdi. Proje kapsamında okul öncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki okullardaki 570 bin dersliğe akıllı tahta ve internet ağ altyapısı sağlanacağını, tüm öğretmene ve öğrencilere tablet bilgisayar verileceğini anımsatan Topal, milyarlar harcanan Fatih Projesi hakkındaki önergesinde, tablet bilgisayarların eğitimin niteliğine üst seviyelerde olumlu katkısı olmadığı bilinmesine rağmen, 8 yıldır öğrencilere neden dağıtıldığını sordu.
Fatih Projesi kapsamındaki tablet dağıtımına son verildiği, tablet yerine klavyeli bilgisayarların dağıtılacağı bilgisinin basında yer aldığını ifade eden milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Fatih Projesinin eğitime etkilerini ölçmek amacıyla MEB tarafından yapılan araştırmaların sonuçları nelerdir? Bu araştırmaların sonuçları kamuoyu ile neden paylaşılmamaktadır? Tablet bilgisayarların eğitimin niteliğine üst seviyelerde olumlu katkısı olmadığı bilinmesine rağmen, 8 yıldır öğrencilere neden dağıtımı yapılmıştır? Öğrenci ve öğretmenlere dağıtılan tablet bilgisayarlar toplatılacak mıdır? 2010 yılından bu yana kaç tablet bilgisayar dağıtımı yapılmış, bu tabletlere toplamda ne kadar para ödenmiştir? 2010 yılından bu yana Fatih Projesi kapsamında kaç ihale yapılmış, bu kapsamda hangi şirketlere kaç TL ödeme yapılmıştır? 2010 yılından bu yana Fatih Projesi kapsamında harcanan bütçe ile kaç öğrenci yurdu ya da kaç derslik yapılabilirdi? Projesi sonlandırılmış mıdır?"

 
Kaynak:

"Bütçe, eğitimin sorununu çözmüyor"
"Bütçe, eğitimin sorununu çözmüyor"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerne yaptığı konuşmada eğitim sistemini eleştirdi ve "Bu anlayışla muasır medeniyetin üstüne çıkılmaz" değerlendirmesini yaptı.
"2019 seçiminde heyecan yaşamayız"
"2019 seçiminde heyecan yaşamayız"
2014 yılında yapılan yerel seçimlerde heyecanlı bir seçim atmosferinin yaşandığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "2019 yılında bu heyecanı yaşamayacağımızı düşünüyorum.
900 işçinin sorunu parlamentoda
900 işçinin sorunu parlamentoda
Oruç, Nursan işçilerinin durumunu önergeyle Meclis´e yansıttı
İttifakta "2014 formülü"
İttifakta "2014 formülü"
31 Mart 2019 seçimlerine yönelik değerlendirmede bulunan iktidar partisi AKP´nin MKYK´sı, MHP-AKP ittifakını görüştü, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, ‘2014 kriterini uygulayın´ mesajı ilettiği savunuldu.
"Küresel aktör olabilecek gençler yetiştirmeliyiz"
"Küresel aktör olabilecek gençler yetiştirmeliyiz"
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İbrahim Güler, seçim ziyaretlerini sürdürüyor.
"Döviz düştü fiyatlar niye inmiyor?"
"Döviz düştü fiyatlar niye inmiyor?"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye´nin enerjide giderek artan dışa bağımlılığı nedeniyle elektrik ve doğalgaza enflasyonun üzerinde yapılan zammın yanlış olduğunu söyledi.
CHP´li gençler E. Eren´i andı
CHP´li gençler E. Eren´i andı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Arsuz İlçe Gençlik Kolları, 12 Eylül sürecinde, yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980 tarihinde idam edilen Erdal Eren´i, ölümünün 38. yıl dönümünde andı.
"Başarının nedeni şeffaflık, dürüstlük ve istişare"
"Başarının nedeni şeffaflık, dürüstlük ve istişare"
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi´ne nezaket ziyaretinde bulundu.
Defne MHP ziyaretlerini sürdürüyor
Defne MHP ziyaretlerini sürdürüyor
MHP Defne İlçe Başkanı Ferit Kaplan ve yardımcısı Kemal Mengüllüoğlu, esnaf ve işinsanlarını ziyaret etti.
SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi