Şubat´ta öğretmen ataması olacak mı?
Hatay Milletvekili Serkan Topal, atanama bekleyen öğretmenleri Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´a sordu.
Tarih: 13.2.2018 10:27:34

Akın Bodur/İskenderun

20 bin öğretmen atama talebinin, makul bir talep olduğunu belirten milletvekili Topal, 2018 yılında toplamda 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağını geçtiğimiz haftalarda açıklandığını, 20 bin atama için ilk duyurunun şubat ayında yayınlanacağı belirtildiğini belirtti ve "Ancak hala ilan edilmemesi kafaları karıştırmıştır. Atama bekleyen öğretmen adayları soruya cevap beklerken, alımlar hangi branşlarda alınacak?" değerlendirmesini yaptı.

Bakana hangi soruları yöneltti?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017 yılında 10 bin ek öğretmen ataması yapılmazken, öğretmen adaylarının şubat ayında açıklanacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması duyurusuna odaklandığını ifade eden Hatay Milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde, şu sorulara yer verdi: "Şubat ayında atama yapılacak mıdır? Yapılacaksa hangi tarihlerde yapılacaktır?Hangi illere kaç öğretmen atanacaktır? Hangi illere, hangi branşlarda atama yapılacaktır? 2018 yılında hedeflenen atama sayısı kaçtır?"

Bir önerge de ´Fatih Projesi´ne
Milletvekili Serkan Topal, 2010 yılında başlayan, 2014 yılında uzatılan ve bitim süresi 2018 olması kararlaştırılan Fatih Projesini de, soru önergesiyle Meclis´e getirdi. Proje kapsamında okul öncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki okullardaki 570 bin dersliğe akıllı tahta ve internet ağ altyapısı sağlanacağını, tüm öğretmene ve öğrencilere tablet bilgisayar verileceğini anımsatan Topal, milyarlar harcanan Fatih Projesi hakkındaki önergesinde, tablet bilgisayarların eğitimin niteliğine üst seviyelerde olumlu katkısı olmadığı bilinmesine rağmen, 8 yıldır öğrencilere neden dağıtıldığını sordu.
Fatih Projesi kapsamındaki tablet dağıtımına son verildiği, tablet yerine klavyeli bilgisayarların dağıtılacağı bilgisinin basında yer aldığını ifade eden milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Fatih Projesinin eğitime etkilerini ölçmek amacıyla MEB tarafından yapılan araştırmaların sonuçları nelerdir? Bu araştırmaların sonuçları kamuoyu ile neden paylaşılmamaktadır? Tablet bilgisayarların eğitimin niteliğine üst seviyelerde olumlu katkısı olmadığı bilinmesine rağmen, 8 yıldır öğrencilere neden dağıtımı yapılmıştır? Öğrenci ve öğretmenlere dağıtılan tablet bilgisayarlar toplatılacak mıdır? 2010 yılından bu yana kaç tablet bilgisayar dağıtımı yapılmış, bu tabletlere toplamda ne kadar para ödenmiştir? 2010 yılından bu yana Fatih Projesi kapsamında kaç ihale yapılmış, bu kapsamda hangi şirketlere kaç TL ödeme yapılmıştır? 2010 yılından bu yana Fatih Projesi kapsamında harcanan bütçe ile kaç öğrenci yurdu ya da kaç derslik yapılabilirdi? Projesi sonlandırılmış mıdır?"

 
Kaynak:

Siyasetçilerden kutlama ziyareti
Siyasetçilerden kutlama ziyareti
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, beraberindeki partililerle birlikte bir süre önce İl Başkanlığına seçilen AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler ile CHP İl Başkanı Av. Servet Mollaoğlu´na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
AKP´de Erdoğan hazırlığı
AKP´de Erdoğan hazırlığı
Adalet ve Kalkınma Partisi AKP Hatay il yönetimi, Cumhurbaşkanı ve partinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla gerçekleştirilecek 6. Olağan İl Kongresi´ne yönelik hazırlık yürütüyor.
CHP: Hükümet yargısız infaza taviz veriyor
CHP: Hükümet yargısız infaza taviz veriyor
CHP İnsan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Samandağ´da polisin ‘dur´ ihtarına uymadığı için öldürülen Güven Oğurol hakkında basın açıklaması yaptı.
SP Payas´ta Kaplankıran dönemi
SP Payas´ta Kaplankıran dönemi
Saadet Partisi´nin Payas ilçe yönetimi 2. olağan kongresinde ilçe başkanlığına Memur-Sen eski ilçe temsilcisi Aytekin Kaplankıran seçildi.
´Şeker´in özelleşmesine karşı imza kampanyası
´Şeker´in özelleşmesine karşı imza kampanyası
ADD Samandağ Şubesi öncülüğünde yürütülen ve bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı.
´Hepimizin birbirimize ihtiyacımız var´
´Hepimizin birbirimize ihtiyacımız var´
CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adayı olacağını açıklayan Bülent Bozdoğan, kentteki Tunceliler Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´ni ziyaret etti.
Atatürk´ün huzurunda kutlama
Atatürk´ün huzurunda kutlama
İYİ Parti İskenderun İlçe Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla etkinlikler düzenledi.
Kadın aydınlanmanın da adıdır
Kadın aydınlanmanın da adıdır
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, İskenderun´da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, Hatay´da
TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, Hatay´da
Hatay´a gelen TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum ile beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
AKP´li gençlere yeni yönetim
AKP´li gençlere yeni yönetim
AKP İskenderun İlçe Gençlik Kolları, önceki gün yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi. AKP Genel Merkezi tarafından İskenderun Gençlik Kolları Başkanlığına atanan Kenan Ak, tek aday olarak başkanlığa getirildi.
SP´li gençler, Erbakan´ı anlatacak
SP´li gençler, Erbakan´ı anlatacak
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Gençlik Kolları, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan´ı 7. ölüm yıl dönümünde andı.
BTP Dörtyol´da başkan Say
BTP Dörtyol´da başkan Say
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay Dörtyol ilçe kongresinde Erdinç Say baykanlığa getirildi.
Ertem: Menzelet Baraj ne oldu?
Ertem: Menzelet Baraj ne oldu?
Hatay Milletvekili Birol Ertem, yapımına 2001 yılında başlanan ve 17 yıl geçmesine rağmen bitirilemeyen Menzelet Baraj projesini TBMM´nde gündeme getirdi.
Dudu´dan hükümete ´dış politika eleştirisi´
Dudu´dan hükümete ´dış politika eleştirisi´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim´in Çekya´da serbest kalmasının AKP´nin 2016 yılına kadar PYD´yi ´Muhatap alınabilir aktör´ olarak görmesinden kaynaklandığını savundu ve bu iddiasını da gazeteci Abdülkadir Selvi´nin bir devlet yetkilisine dayanarak, Temmuz 2015´deki köşe yazısında dile getirildiğini ifade etti.
AKP heyetinden valiye ziyaret
AKP heyetinden valiye ziyaret
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve beraberindeki partisinin heyeti, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi