Şubat´ta öğretmen ataması olacak mı?
Hatay Milletvekili Serkan Topal, atanama bekleyen öğretmenleri Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´a sordu.
Tarih: 13.2.2018 10:27:34

Akın Bodur/İskenderun

20 bin öğretmen atama talebinin, makul bir talep olduğunu belirten milletvekili Topal, 2018 yılında toplamda 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağını geçtiğimiz haftalarda açıklandığını, 20 bin atama için ilk duyurunun şubat ayında yayınlanacağı belirtildiğini belirtti ve "Ancak hala ilan edilmemesi kafaları karıştırmıştır. Atama bekleyen öğretmen adayları soruya cevap beklerken, alımlar hangi branşlarda alınacak?" değerlendirmesini yaptı.

Bakana hangi soruları yöneltti?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017 yılında 10 bin ek öğretmen ataması yapılmazken, öğretmen adaylarının şubat ayında açıklanacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması duyurusuna odaklandığını ifade eden Hatay Milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde, şu sorulara yer verdi: "Şubat ayında atama yapılacak mıdır? Yapılacaksa hangi tarihlerde yapılacaktır?Hangi illere kaç öğretmen atanacaktır? Hangi illere, hangi branşlarda atama yapılacaktır? 2018 yılında hedeflenen atama sayısı kaçtır?"

Bir önerge de ´Fatih Projesi´ne
Milletvekili Serkan Topal, 2010 yılında başlayan, 2014 yılında uzatılan ve bitim süresi 2018 olması kararlaştırılan Fatih Projesini de, soru önergesiyle Meclis´e getirdi. Proje kapsamında okul öncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki okullardaki 570 bin dersliğe akıllı tahta ve internet ağ altyapısı sağlanacağını, tüm öğretmene ve öğrencilere tablet bilgisayar verileceğini anımsatan Topal, milyarlar harcanan Fatih Projesi hakkındaki önergesinde, tablet bilgisayarların eğitimin niteliğine üst seviyelerde olumlu katkısı olmadığı bilinmesine rağmen, 8 yıldır öğrencilere neden dağıtıldığını sordu.
Fatih Projesi kapsamındaki tablet dağıtımına son verildiği, tablet yerine klavyeli bilgisayarların dağıtılacağı bilgisinin basında yer aldığını ifade eden milletvekili Topal, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Fatih Projesinin eğitime etkilerini ölçmek amacıyla MEB tarafından yapılan araştırmaların sonuçları nelerdir? Bu araştırmaların sonuçları kamuoyu ile neden paylaşılmamaktadır? Tablet bilgisayarların eğitimin niteliğine üst seviyelerde olumlu katkısı olmadığı bilinmesine rağmen, 8 yıldır öğrencilere neden dağıtımı yapılmıştır? Öğrenci ve öğretmenlere dağıtılan tablet bilgisayarlar toplatılacak mıdır? 2010 yılından bu yana kaç tablet bilgisayar dağıtımı yapılmış, bu tabletlere toplamda ne kadar para ödenmiştir? 2010 yılından bu yana Fatih Projesi kapsamında kaç ihale yapılmış, bu kapsamda hangi şirketlere kaç TL ödeme yapılmıştır? 2010 yılından bu yana Fatih Projesi kapsamında harcanan bütçe ile kaç öğrenci yurdu ya da kaç derslik yapılabilirdi? Projesi sonlandırılmış mıdır?"

 
Kaynak:

Yabancıya satış, Meclis gündeminde
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 10 yılda Türkiye´den gayrimenkul edinen yabancı sayısını ve edindikleri gayrimenkulün toplam büyüklüğünü verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
İdlip gelişmelerini yorumladı
İdlip gelişmelerini yorumladı
Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yuva, İskenderun´da, Soçi Zirvesi, İdlib ve daha sonraki adım olan Fırat´ın Doğusu konusunda gelişen ve gelişecek olası gelişmeleri değerlendirdi.
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi