Suriye içsavaşının 10. yılını değerlendirdi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada, 10´uncu yılına girecek Suriye iç savaşında yürütülen yanlış politikaları değerlendirdi.
Tarih: 11.2.2021 12:35:42

Bölgedeki dramı fotoğraflarla anımsatan Güzelmansur, iktidarın yaptığı yanlışların büyük bir yük getirdiğini söyledi. Güzelmansur, “Suriye´den 4 milyon insan Türkiye´ye göç etti ve 4 milyon insanı biz on yıldır ağırlıyoruz. İktidar, Suriye´deki yangını benzin dökerek alevlendirmek yerine su dökerek söndürmeyi tercih etseydi bu 4 milyon Suriye vatandaşı Türkiye´ye gelmeyecekti. İktidar, Suriye iç savaşında emperyalistlerin maşası olmasaydı, Suriye´de Müslüman Müslüman´ı katletmeyecekti, 400 bin insan canından olmayacaktı. İktidar, Suriye´de maceraperest değil de realist bir politika benimseseydi bugün bu 4 milyon Suriyeli´ye 45 milyar dolar harcamak zorunda kalmazdık. İktidar, Ortadoğu´nun hamisi olacağım hayalleriyle yaptığı yanlışları on yıldır sürdürmeseydi, bugün Kilis´te, Reyhanlı´da Suriye nüfusu Türk nüfusunun üstünde olmazdı. İktidar, Suriye´de kardeşim Esat´tan Esed´e 180 derecelik bir dönüş yapmasaydı, Hatay´a 130 kilometrelik sınırı olan İdlib´te bir insanlık dramı yaşanmazdı. Bugün bu 130 kilometrelik sınır ne yazık ki dünyanın terörist çöplüğü, dünyanın terörist çöplüğü…İktidar yine bu yanlış politikaları gütmeseydi, Türkiye´nin ve Avrupa´nın 14 ülkeye açılan Cilvegözü ve Yayladağı Sınır Kapıları açık olurdu. Bu kapılar kapalı olduğu için ihracatımız darbe aldı” diye konuştu.

İktidarın 5 milyon Suriyeli Türkiye´ye geldikten sonra duvar örmeye başladığını hatırlatan Güzelmansur, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ne yaptılar? 828 kilometrelik bir duvar ördüler. Ne zaman duvar ördüler? Son iki-üç yılda. Şimdi mi aklınıza geldi bu 828 kilometrelik, Çin Seddi´nden sonra dünyanın en uzun duvarını örmek? 5 milyon Suriyeli Türkiye´ye girdikten sonra mı aklınıza geldi?”

Milyonluk eğitimsiz kitleler geliyor

Eğitime erişimi olmadığı için milyonluk bir cahil nesille karşı karşıya kalmanın tehlikesini hatırlatan Güzelmansur “Bugün ülkemizde, sadece 0-14 yaşı 1 milyon 732 Suriyeli çocuk var. Bunlar eğitim almıyorlar. Bunların eğitimlerini siz düşünmüyor musunuz? Bunların acaba eğitim almadıklarında, cahil kaldıklarında Türkiye´ye nasıl sıkıntılar yaşatacaklarını düşünmüyor musunuz” dedi.

Hatay´da bugün tüm göstergeler negatif

Konuşmasında yanlış Suriye politikası nedeniyle Hatay´ın yaşadığı sorunlara da değine Güzelmansur şöyle konuştu: “Hatay´da bugün tüm göstergeler negatiftir. Türkiye ekonomisi bugün yüzde 0,9 büyürken Hatay ekonomisi %7 küçülmüştür. Hatay´da bugün işsizlik Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Hatay´da bugün protestolu senetler Türkiye ortalamasının yüzde 50 daha fazlasıdır.”
Kaynak:

81 yaşındaki hükümlü için önerge
81 yaşındaki hükümlü için önerge
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İskenderun T Tipi Cezaevi´nde hükümlü olan Sıddık Güler´in (81), hipertansiyon ve iltihaplı eklem romatizması gibi hastalıkları nedeniyle yürüyemediği için tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürmesini, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin istifa etti
Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin istifa etti
Hakkında kayıp hibe atlarla ilgili soruşturma başlatılan Hatay´a bağlı Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, partisi MHP´den istifa etti. İstifayı MHP Genel Başkan yardımcısı Sadir Durmaz duyurdu.
Paranın akıbeti Arapça soruldu
Paranın akıbeti Arapça soruldu
CHP Arsuz, 128 milyar doların akıbetini bu kez Arapça ile sordu
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Saadet Partisi Payas ilçe kongresinde Ramazan Öksüz, yeniden ilçe başkanlığına getirildi.
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan ve beraberindeki heyet, Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetimine yeni binalarına taşınmaları nedeniyle hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Başkanlığı da, Bakan Berat Albayrak döneminde dövizi sabit tutmak için harcandığı belirtilen 128 milyar doların akıbetini afişle sordu.
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
HDP İskenderun İlçe eş başkanları Hülya Ateş Ve Nevzat Güzel, Akçay Mahallesi´nde ÇED toplantısında gelişmeleri değerlendirdi.
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır´ın olduğu heyet, İskenderun´da değerlendirmede bulundu.
Ölen Suriyeli işçiye önerge
Ölen Suriyeli işçiye önerge
Hassa´da inşaatın 6. katından düşerek yaşamını yitirmiş
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Milletvekili Güzelmansur´dan KOD 29 yorumu
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, ilin kırsal alanında yaşanan internet sorununu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Covid-19´a ´meslek hastalığı sorusu´
Covid-19´a ´meslek hastalığı sorusu´
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Türk Tabipler Birliği´nin (TTB), Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu´nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan´ı "Covid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü" olarak belirlediğini ve ülkenin her yerinde sağlık kurumları önünde Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını andığı gün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk´un, ´Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim?´ açıklamasını parlamentoya taşıdı.
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
Hatay Milletvekilleri DSİ yatırımlarını inceledi.
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadına yönelik hak ihlallerinin iyileştirilmesinde panzehirin eşitlik olduğunu belirtti.
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İyi Parti Hatay İl Başkanlığına ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi