“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
11-12 Aralık´ta İstanbul´da gerçekleştirilen Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu toplantısında alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla 25 Aralık´ta Samandağ´ta toplanacağı haberi Hatay´da gerginlik yarattı
Tarih: 22.12.2017 09:21:42

Sadet Berkyürek/SES

Toplantının yapılıp yapılmayacağına ilişkin ilk ‘resmi açıklama´ Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´den geldi. Vali Erdal Ata´yla görüşmesine dayandırdığı açıklamasında Başkan Nehir, ‘böyle bir toplantının sözkonusu olmadığını´ kaydetti. Öte yandan Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu´na yakın kaynaklar, toplantının Hatay´da yapılması yönündeki kararın iptal edildiğini, toplantı tarihinin de ertelendiğini bildirdi.

Hukuki, siyasi ve askeri heyetlerin faaliyet göstereceği bir yürütme ofisinin oluşturacağı bilgisinin de yeraldığı CNN Türk´ün 13 Aralık tarihli habere göre toplantı yerinin Samandağ olarak belirtilmesi üzerine Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir konuyu Hatay Valisi Erdal Ata ile görüştü. Görüşmenin ardından yaptığı yazılı bilgilendirmede Başkan Nehir, iddiaları Vali Ata ile görüştüğünü belirterek, toplantının Samandağ´da yapılacağı yönündeki bilginin kentte infial yarattığını kaydetti. Başkan Nehir, “Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulunun toplantısının, 25 Aralık´ta Samandağ´da gerçekleştirileceği yönündeki haber ile ilgili Hatay Valisi Sayın Erdal Ata ile görüştüm. Hatay Valisi Sayın Erdal Ata, bahsi geçen toplantının yapılmasının söz konusu olmadığını ifade etmiştir” dedi.

CNN Türk haberinde Samandağ ifadesi
2017 yılının başında Şanlıurfa´da kurulan Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu´nun aldığı kararlar arasında ÖSO ile ulusal ordu kurma kararı da bulunuyor. CNN TÜRK Muhabiri Göksel Göksu´nun özel haberinde, “İlk kez biraraya gelen aşiret ve kabile reisleri, Suriye´deki gelişmeler karşısında birlikte hareket etme kararı aldılar. Kurultay sonunda bir de genel sekreterlik oluşturuldu. Alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla , 25 Aralık´ta Samandağ´da toplanacak ve Hukuki, siyasi ve askeri heyetlerin faaliyet göstereceği bir yürütme ofisi oluşturacaklar” denilmişti.

Topal´dan da ‘yapılmayacak´ açıklaması
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal da CNN Türk´te yayınlanan Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu, İstanbul´da toplandı başlıklı haberde, bir sonraki toplantının, alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla, 25 Aralık´ta Samandağ´da gerçekleştirileceğinin belirtilmesi üzerine konuyu Vali Erdal Ata ile görüştü. Topal, sosyal medya hesabı üzerinden de görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Söz konusu toplantıya ilişkin olarak, Hatay Valisi Sayın Erdal Ata ile görüştüm. Bahsi geçen toplantının yapılmayacağını böyle bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdiler. Samandağ´da bu toplantının yapılmayacağını siz değerli hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum” ifadesini belirtti.

“Samandağ´da toplantıya izin verilmeyecektir”
Öte yandan ‘Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu´nun İstanbul´da topladığı “kongre”nin ardından, cihatçı ÖSO etrafında bir ordu kurulması kararı alınan toplantının devamının 25 Aralık´ta Hatay´ın Samandağ ilçesinde yapılacağı yönündeki habere bir tepki de Antakya´da düzenlenen bir toplantıda ortaya kondu. SYKP Hatay İl Başkanı Hülya Kavuk, yaptığı açıklamada, “Türkiye´yi karanlığa sürükleyen savaş politikasından vazgeçin. Bizler Suriye´de demokratik çözümden yanayız. Samandağ´ı aşiret ve kabilelerin üssü haline getirmeyi hedeflemek Hatay halkına hakarettir ve yok saymaktır. Aynı zamanda bir provokasyondur. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Sınırlarımız bir an önce cihatçı çetelere kapatılmalıdır. Biz Hatay halkları ve demokratik kitle örgütleri olarak bu toplantının Samandağ´da yapılmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu konuya dair Hatay Valiliği ve Samandağ Kaymakamlığı´ndan acilen bir açıklama bekliyoruz” dedi.
Kaynak:

Ürünler sergide
Ürünler sergide
İskenderun Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan el sanatları sergisinde İskenderun Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen kurslara katılanların ürünleri sergilendi.
Dualar barış için
Dualar barış için
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, Hatay´ın İskenderun, Antakya, Samandağ ilçelerindeki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı. İlahilerin okulduğu ayinde, mum yakıldı ve dua edildi.
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB´un bağımsız ve demokratik bir Türkiye´nin yaratılması yönündeki çalışmalarının bütünsel bir anlayışla ve etkinleştirilerek sürdürülmesi kararlılığına dikkat çekti.
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan ´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası Antakya´daki Hatay il Kültür Merkezinde yapıldı.
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
İskenderun´da uzun yıllar Ejder Fotokopi adıyla esnaflık yapan Ejder Coşkun, çarşı esnafının ‘Ejder Abi´si yaşamını yitirdi.
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Noel dolayısıyla yayımladığı mesajda bayramların ve bayram tadında kutlanan özel günlerin, bizleri sevgi ile birbirimize yakınlaştırmakta, sevgi ve hoşgörü ortamının artmasına vesile olduğunu belirtti.
“Dayanışma bekliyoruz”
“Dayanışma bekliyoruz”
Geçtiğimiz Mart ayında kızı ve torunu eski damadı tarafından öldürülen acılı anne kadın cinayetlerine karşı toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet etti. Ayla Yalçın, “Destekler çoğalmalı ki böyle cinayetler olmasın” dedi.
200 aday koro için yarıştı
200 aday koro için yarıştı
Antakya Medeniyetler Korosu, yeni üye seçmelere 200 aday katıldı. Antakya Medeniyetler Evindeki seçmeler belirlenen jüri tarafından yapıldı. Koroya girmek isteyen adaylar, sesleriyle seçilmek için çaba sarfetti.
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası personeline yönelik ‘Benimle barış, herkesle barış´ ve ´Farkıma vardım´ seminerleri düzenlendi.
Dünya Arapça Günü etkinliği
Dünya Arapça Günü etkinliği
Samandağ´da, 18 Aralık Dünya Arapça Günü etkinliği düzenlendi. Finnen (ozan) Nihat Çay´ın sunduğu etkinlik, Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu´nda yapıldı.
 İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
Dörtyol 4. İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali, yarın (19 Aralık Salı) başlayacak.
Ücretsiz gitar kursu
Ücretsiz gitar kursu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Meslek Edindirme Kursları (HATMEK)´te ücretsiz gitar kursları başladı.
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edilişinin 69. yıldönümü bugün kutlanacak. Antakya´da Hatay Vali Yardımcısı ve İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Aydın Tetikoğlu tarafından Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunulacak,
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Son yıllarda diyabetin hızla yükseldiğini ve İnsan sağlığını etkileyen en önemli hastalıkların başında Tip 2 diyabetin geldiğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, diyabet cerrahisi yöntemiyle, diyabet kontrolünün sağlanabileceğini belirtti.
´Kadına yönelik şiddet en önemli sorunlar arasında´
´Kadına yönelik şiddet en önemli sorunlar arasında´
Samandağ Kadın Dayanışma Derneği, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Şiddete Karşı Mücadele günü kapsamında film gösterimi ve konferans düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi