Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Hatay´da yaşayan mültecilere ‘Türk Alman İşbirliğinde Mesleki Beceri Geliştirme Projesi´ TAMEB kapsamında liman lojistiği eğitimi verilecek.
Tarih: 14.7.2017 09:18:03

Türkiye´deki Suriyeli mültecilerin mesleki beceri ve eğitimlerini hedefleyen, Alman Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından sağlanan fon ile Alman Kalkınma Kuruluşu sequa gGmbH üzerinden desteklenen projenin eğitim programı için Alman heyeti İTSO ve İskenderun limanı yetkilileri bir araya geldi. Liman´da çalışabilecek sapancı, puantör ve teknik eleman yetiştirilmesi amacıyla kurs açılmasında anlaşmaya varıldı.

Kamp dışında yaşayan mültecilerin kendilerine gelir yaratacak şekilde güçlendirilmeleri, iş ve meslek sahibi olmaları, hem Türkiye´de yaşamlarını sürdürebilmeleri ve sosyal hayata katılımları; hem de Suriye´ye döndüklerinde ülkenin yeniden inşasına destek vererek yeni bir perspektif sahibi olabilmeleri´ amaçlanan proje, Hatay´la birlikte en çok mülteci nüfusu barındıran Ankara, İstanbul, Mersin, Kilis ve Şanlıurfa´da uygulanacak. Bu kapsamda Alman heyeti, önceki gün İskenderun ticaret ve Sanayi Odası´nda değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Sequa Türkiye Direktörü Aynur Kuytu, Hamburg Ticaret Odası Danışmanı, Birgit Schweberg, Sequa Almanya proje yöneticisi Kerstin Schulz ve Sequa Hatay Koordinatörü Bülent Yüce´den oluşan Alman heyetinin İskenderun´daki toplantısında Alman heyetinin taleplerinin değerlendirilmesi sonrasında protokol imzalanması ve Liman Lojistiği konusunda kursların başlatılması kararlaştırıldı.

İTSO: Biz hazırız
Ziyarete ilişkin İTSO´dan yapılan yazılı bilgilendirmede, İTSO Başkanı Levent H. Yılmaz´ın şu değerlendirmesine yer verildi: “İskenderun Limanları ve iskelelerinde istihdam edilmek üzere açılacak kurslarda, Türk ve mültecilere yönelik meslek sahibi olmaları bizimde ortak dileğimiz. İskenderun Limanı´nda lojistik konusunda açılacak kurslara destek verebiliriz. Bu konuda daha önce ön görüşme yapıldı. Bölgemizde yaşayan mülteciler ve Türk vatandaşlarımıza yönelik mesleki eğitim kursları verilmesi ve istihdama katkı sunulması, işsizliğin azalması için önemli. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz hazırız. Zaten odamız bünyesinde birimlerimiz de mevcut.”

Ugutmen: Yarısı Türk vatandaşlarından oluşsun
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası çalışma toplantısında yazılı bilgilendirmeye göre İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen ise şu talepte bulundu: “. İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen toplantıda yaptığı konuşmasında, “Projenin çözüm odaklı olmasının daha faydalı olacağına inanıyorum. Oda olarak bizim talebimiz yüzde 50 Türk vatandaşlarımız, yüzde 50 de mültecilere yönelik eğitim verilmesi. Taleplerimize yönelik verilecek mesleki eğitim konularında ise odamızdan istifade edebilirler. Liman lojistiği konusunda bu gün, İskenderun Liman yetkilileri ile birlikteyiz. İhtiyaca göre Limanda istihdam edilmesi düşünülen iş kollarının belirlenmesi için buradayız.”

Kursiyerlere ücret ödenecek
Mültecilere ve İskenderun bölgesinde Mesleki eğitim almak isteyenlere yönelik verilecek eğitimlere destek vereceklerini ifade eden Hamburg Ticaret Odası Danışmanı, Birgit Schweberg Liman yetkilileri ile yaptığı toplantıda şu görüşleri dile getirdiği bildirildi: “Kurs süresince kursiyerlere teşvik amaçlı ücreteler de ödenecek. Sorunların çözümüne yönelik karşılıklı işbirliği içerisinde bu projeyi hayata geçirmek ve Lojistik konusunda İTSO ve Liman yetkilileri ile bir araya gelerek meslek konularını ve talepleri belirlemek istiyoruz. Tabi bu proje işbirliği protokolü dahilinde olacak. Hamburg ve İskenderun iki Liman şehri, Biziler daha öncede bu konularda bir çok projelere destek verdik. İskenderun Limanları ve iskelelerinde Liman Lojistiği konularında eleman yetiştirilmesi ile bölgede gerek mülteci gerekse Türk vatandaşlarına iş imkanı ve meslek edinmelerine katkı sunmak istiyoruz.”
Kaynak:

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi