Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antakya´da Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
Tarih: 9.1.2017 11:04:51/ 57okunma / 0yorum

Bazı programlara katılmak üzere Hatay´a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antakya´da Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti, İl Jandarma Komutanlığında görevli askerlerle kahvaltıda buluştu. Soylu´ya Hatay ziyaretinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ve bazı Hatay Milletvekilleri  Orhan Karasayar, Fevzi Şanverdi, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildağ da eşlik etti. 

Hatay Valiliğinde valisi Erdal Ata, yardımcıları, kaymakamlar ve kurum müdürleri tarafından karşılanan İçişleri Bakanı Soylu, Valilik Şeref Defteri´ni imzaladı ve Ata´nın makamına geçerek, vali Ata ile görüştü. Bakan Soylu, Hatay Valiliği Abdurrahman Melek Toplantı Salonu´nda da vali Ata, İl Jandarma Komutanı Albay Turgay Aras ve İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk´ten brifing aldı. Toplantıya Bakan Soylu´nun yanı sıra Hatay Valisi Erdal Ata, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ve ilçe kaymakamları da katıldı.

Suriyelilerin verileri güncellenecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, valilik ziyareti sonrası Göç İdaresi İl Müdürlüğündeki, "Türkiye´de Geçici Koruma Kapsamında Bulunan Suriyelilerin Kişisel Verilerinin Doğrulanması Projesi´nin açılışını da yaptı. Burada konuşan İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye´nin tarih boyunca birçok mazluma sahip çıktığını ifade etti. Soylu, "Bugün 3 milyon Suriyeliye sadece biz ihtiyaçlarını karşılayan, onlara bu coğrafyayı vatan yapan, toprak yapan, emanet içerisinde olmalarını sağlayan bir anlayışı ortaya koymuyoruz, tarihimizle, medeniyetimizle tekrar yüzleşiyoruz. İnsanlığı ve medeniyeti unutmaya çalışan bütün dünyaya, bunların unutulmayacak bir şey olduğunu Anadolu coğrafyasından tekrar hatırlatıyoruz. Ne yaptığımızın farkındayız. Aziz milletimiz bilsin ki eğer 15 Temmuz gibi bir beladan kurtulmuş isek bilmeliyiz ki bu yaptığımız büyük asaletin, insanlığın sonucudur. Sadece kendi gayretlerimizle değil, Allah´ın iradesiyle beraber o büyük beladan kurtardık. Eğer el uzatırsanız, eğer bir yaşında karnına süngü saplanarak öldürülecek bir çocuğun annesiyle beraber sığınacağı bir vatan olursanız cenabı Allah da dünyadaki mazlumlar da sizle beraber olur. Bunun hiç parası, pulu önemli değil. Biz bu dünyanın geçici olduğuna inanıyoruz. Öbür dünyada, Araf´ta birbirimizle buluştuğumuzda, Suriyeli kardeşlerimizin bize sadece şunu söylemesini istiyoruz ´Biz onlardan razıyız´. Bu dünyadaki imtihanımız yegâne karşılığı budur. Başka bir şey değildir" dedi. Bu durumun sadece bugünün sınavı olmadığını ifade eden Süleyman Soylu, "Elbette ki bütün dünyaya çok önemli anlayışı bırakıyoruz. Dünyanın her noktasında zengin ülkelerin, gelişmiş ülkelerin ortaya koyduğu vurdumduymazlığa ´Yanlıştasınız´ diye bir büyük beyanı ortaya koymaya çalışıyoruz" değerlendirmesini yaptı.  

300 yılı aşkın bir zamandır aynı sancak altında, kardeş bir şekilde yaşadıkları insanlara sırtlarını dönemeyeceklerini anlatan Soylu, hiçbir zaman bu dünyayı dünyalık için gören bir anlayışın temsilcileri olmadıklarını ve olmayacaklarını da belirtti. 

"Batı gibi her şeyi matematik üzerinden yapan bir ülke değiliz"

İçişleri Bakanı Soylu, ülkenin ve milletin yarına güvenle girebileceğini ve bu konuda üzerlerine oynanan oyunların hep birlikte ortadan kaldırılabilineceğini de kaydetti. Soylu, şunları söyledi: "Bilmenizi isterim ki bu bizim birinci safhamız, şimdi ikinci safhaya doğru yola çıkıyoruz. Çünkü dünyada mazlum ve mağdur milletlerin, merhamet ve şefkat medeniyetinin evlatlarının elini uzatmasına ihtiyacı var. Biz başka ülkeler gibi değiliz, biz Batı gibi her şeyi matematik üzerinden yapan bir ülkenin evlatları da değiliz. Biz, elini gün bitiminde semaya açan ´Allah´ım bizi bu millete mahcup etme´ diyen, ´Bu ümmete mahcup etme, insanlığa mahcup etme´ diyen bir anlayışın temsilcileriyiz. Şimdi ikinci safhaya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. 2023, 2053 ve 2071 çok net biliyorum niye çocukluğumuzda öğretmenlerimiz bize derlerdi ki ´Büyük ülkeler, büyük planlar yapan ülkelerdir.´ 20 yıllık, 50 yıllık biz bir yıl önümüzü göremiyoruz. Allah´ımıza şükürler olsun ki biz bugün 20 yıl, 50 yıl 100 yıl önümüzün planını yapıyoruz. Geçmişe baktığımızda da büyük eserler gerçekleştiriyoruz." 

"Geri dönenler, gönüllü dönüyor"

Suriyelilere yönelik önemli bir çalışmaya başladıklarını, Suriye´deki krizin en başından beri gelen insanların güvenliğini sağlamanın ve temel ihtiyaçlarını karşılamanın en önemli konuların başında geldiğini anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasını şölle sürdürdü: "Bu amaçla sınırlarımızda kayıt altına alınarak ülkemize kabul edilen Suriyeli kardeşlerimizin, yasal durumunu düzenlemek için geçici koruma yönetmeliğini çıkarttık. Yani bu kardeşlerimiz geçici korumayla bugün vatanımızda, ülkemizde birlikte ikamet ettiğimiz, birlikte bu toprak parçasını paylaştığımız kardeşlerimizdir. Bu yönetmelikle sağlık, eğitim, barınma ve iş piyasasına erişimleri gibi temel hak ve hükümlülüklerini düzenledik. Ülkemizdeki Suriyelilerin kendi rızaları olmadan hiç bir şekilde ülkelerine geri gönderilmediklerini de belirtmek istiyorum. Fakat bu kişiler ülkelerine gönüllü olarak geri dönmek istedikleri takdirde gerekli prosedür de Bakanlığımız tarafından yerine getirilmekte ve bu kişilerin gönüllü olarak ülkelerine geri dönmeleri sağlanmaktadır."

27 bin Suriyeli operasyonla geri döndü

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, devletin bölgede barış ve huzuru tesis etmek için başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı´nda bugüne kadar 22 bin 770 Suriyelinin tesis edilen güvenli bölgelere geri döndüğünü de söyledi. Suriyelilere verilen hizmetlerin standartlarının yükseltilmesi, ihtiyaçlarının daha etkin bir şekilde karşılanabilmesi ve kamu düzeni ile güvenliği noktasında alınan tedbirlerin arttırılması amacıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde kayıtları bulunan Suriyelilerin bilgilerinin doğrulanması ve güncellenmesi için çok anlamlı ve çok doğru olan bir çalışma başlattığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle konutu: "İlk yaptığımız kayıtlar ve ondan sonra desteklediğimiz kayıtlarda 57 farklı türde veri almıştık. Şimdi güncelleme çalışmasıyla 99 ayrı türde veri alacağımızı ifade etmek istiyoruz. Bilgileri güncellenen Suriyeli kardeşlerimize de hak ve hizmetlerden yararlanmalarını sağlayan yeni ve güvenlikli geçici koruma kimlik kartları da şimdi verilecektir. 6 ay içinde tamamlanması planlanan çalışmaların sonucunda Suriyeli kardeşlerimizin kişisel, adres, mesleki, eğitim ve özel ihtiyaç durumlarına ilişkin en detaylı bilgiler elde edilecektir. Bu sayede hem bu kardeşlerimizin sosyal hayata daha iyi uyum sağlayabilmesini temin etmek hem de bütün bunları karşılayabilmek için gerekli verilere hep birlikte ulaşmış olacağız. Hem de özellikle güvenlik noktasında bir zaaf oluşmasının hep birlikte önüne geçmiş olacağız."

"Hatay´da 451 bin Suriyeli var"

Hatay Valisi Erdal Ata da, 2011 yılında Suriye olaylarının başladığı zaman ilk göç dalgasının yaşandığı Hatay´da bugün tekrar Suriyelilerin kayıtlarının güncellenmesi ile ilgili projenin başlatıldığını ve bunun ülkemiz açısından önemli bir olay olarak değerlendirdiğini ifade etti. İlde 451 bin Suriyelinin kayıtlı göründüğünü anlatan Hatay Valisi Ata, "Ancak bunların bir kısmının farklı illere gittiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu kayıtların Türkiye genelinde yenilenmesine büyük bir ihtiyaç duyuluyor. Bu çalışma hem ülkemizde nerede kaç Suriyeli yaşıyor, bunun tespiti açısından hem de ülke güvenliği ve diğer yönlerden kardeşlerimize vereceğimiz, eğitim, sağlık hizmetleri için önemlidir" dedi.

´2 milyon 980 bin Suriyeli kayıt altında´

Göç İdaresi Genel Müdürü Toros da, projeyle Suriye´den gelenlerin kayıt, kimliklendirme, yabancı kimlik numaralarının verilmesi, temek hak ve hizmetlere erişiminin sağlanması, gönüllü geri dönüş ve üçüncü ülkeye yerleştirme gibi çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Çalışmalara başlanılan ilk günlerde 550 bin olan kayıtlı Suriyeli sayısının 2 milyon 980´e çıktığını ifade eden Toros, "Projedeki ana hedeflerimiz, geldikleri günden bugüne kadar değişmiş olan kayıtların güncellenmesi, bazı bilgileri alınamayan, eksik kalan Suriyelilerin eksiklerinin tamamlanması, kamu düzeni ve güvenliğine ilişkin olarak alınan tedbirler çerçevesinde adres gibi bilgilerin güncellenerek ilgili kurumlarla paylaşılması" dedi.

Projenin açılışında Suriyeli çocuklara eğitim ve oyun seti, engelli Suriyelilere de tekerlekli sandalye hediye eden İçişleri Bakanı Soylu, bir Suriyeli aileye sembolik olarak geçici kimlik kartı verdi ve bir Suriyeli ailenin de kaydını yaptı. 

Şehit ailesine bakan ziyareti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha sonra, Beşiktaş´ta görevli çevik kuvvet ekibine yönelik bölücü terör örgütü mensupları tarafından düzenlenen saldırıda şehit düşen polis İlker Uylaş´ın iAntakya´da oturan ailesini ziyaret ederek, başsağlığı dileğinde bulundu.Kaynak:

Yetki yeniden Çelik İş´te
Yetki yeniden Çelik İş´te
İskenderun Demir Çelik A.Ş.´deki yetkiye ilişkin yaklaşık 3 yıldır devam eden davasında Yargıtay, Çelik-İş Sendikası´nın 03.09.2014 tarihinde yaptığı yetki başvurusundaki yeterli çoğunluğa sahip olduğuna dair Hatay Iş Mahkemesi´nin verdiği kararı onaylandı.
´Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz´
´Çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz´
Aladağ´da 29 Kasım 2016 tarihinde bir cemaate ait kaçak yurtta çıkan ve 11´i kız çocuğu 12 kişinin ölümüne, 16 çocuğun da yaralanmasına yol açan yangın ile ilgili yurt davası, 30 Mayıs´ta başlıyor.
Gençler, Anıtkabir´i ziyaret etti
Gençler, Anıtkabir´i ziyaret etti
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, bünyesindeki lise öğrencilerine yönelik Ankara ve Nevşehir gezisi düzenledi.
Tek akılla ülkenin problemleri çözülemez
Tek akılla ülkenin problemleri çözülemez
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ülkemiz üzerinde oyunlar oynandığını ama bu dönemde ülkede yeterinci birlik ve beraberliğin bulunmadığını ifade etti.
Afrin´in bazı bölgeleri ÖSO´ya
Afrin´in bazı bölgeleri ÖSO´ya
Suriye´nin Hatay sınırındaki Afrin bölgesini kontrol eden YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri´nin (SDG), Afrin´in batısındaki bazı bölgeleri Özgür Suriye Güçleri (ÖSO) içindeki El Mutasım Tugayı´na bırakacağı belirtildi.
Anayasa değişikliğinde 8 madde kabul edildi
Anayasa değişikliğinde 8 madde kabul edildi
Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM´de 10 Ocak´ta yapılan oylama ile anayasa değikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildiği oturumdan bu yana yapılan görüşmelerde ilk 8 madde oylanarak kabul edildi.
338 oyla görüşülmeye geçildi
338 oyla görüşülmeye geçildi
TBMM Genel Kurulu´nda dün yapılan oylamada, anayasa değikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi.
İHD: OHAL kaldırılsın
İHD: OHAL kaldırılsın
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, 4 Ocak´ta yeniden uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanmasının kaldırılmasını istedi.
KHK´da Hatay da var
KHK´da Hatay da var
2 dernek kapatıldı, 28 kişi ihraç edildi, 10 isim göreve döndü
Termikte ´kümülatif etki´ kararı
Termikte ´kümülatif etki´ kararı
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Erzin´deki termik santralin lisan izninin iptalini onayladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi