Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antakya´da Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
Tarih: 9.1.2017 11:04:51

Bazı programlara katılmak üzere Hatay´a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antakya´da Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti, İl Jandarma Komutanlığında görevli askerlerle kahvaltıda buluştu. Soylu´ya Hatay ziyaretinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ve bazı Hatay Milletvekilleri  Orhan Karasayar, Fevzi Şanverdi, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildağ da eşlik etti. 

Hatay Valiliğinde valisi Erdal Ata, yardımcıları, kaymakamlar ve kurum müdürleri tarafından karşılanan İçişleri Bakanı Soylu, Valilik Şeref Defteri´ni imzaladı ve Ata´nın makamına geçerek, vali Ata ile görüştü. Bakan Soylu, Hatay Valiliği Abdurrahman Melek Toplantı Salonu´nda da vali Ata, İl Jandarma Komutanı Albay Turgay Aras ve İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk´ten brifing aldı. Toplantıya Bakan Soylu´nun yanı sıra Hatay Valisi Erdal Ata, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ve ilçe kaymakamları da katıldı.

Suriyelilerin verileri güncellenecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, valilik ziyareti sonrası Göç İdaresi İl Müdürlüğündeki, "Türkiye´de Geçici Koruma Kapsamında Bulunan Suriyelilerin Kişisel Verilerinin Doğrulanması Projesi´nin açılışını da yaptı. Burada konuşan İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye´nin tarih boyunca birçok mazluma sahip çıktığını ifade etti. Soylu, "Bugün 3 milyon Suriyeliye sadece biz ihtiyaçlarını karşılayan, onlara bu coğrafyayı vatan yapan, toprak yapan, emanet içerisinde olmalarını sağlayan bir anlayışı ortaya koymuyoruz, tarihimizle, medeniyetimizle tekrar yüzleşiyoruz. İnsanlığı ve medeniyeti unutmaya çalışan bütün dünyaya, bunların unutulmayacak bir şey olduğunu Anadolu coğrafyasından tekrar hatırlatıyoruz. Ne yaptığımızın farkındayız. Aziz milletimiz bilsin ki eğer 15 Temmuz gibi bir beladan kurtulmuş isek bilmeliyiz ki bu yaptığımız büyük asaletin, insanlığın sonucudur. Sadece kendi gayretlerimizle değil, Allah´ın iradesiyle beraber o büyük beladan kurtardık. Eğer el uzatırsanız, eğer bir yaşında karnına süngü saplanarak öldürülecek bir çocuğun annesiyle beraber sığınacağı bir vatan olursanız cenabı Allah da dünyadaki mazlumlar da sizle beraber olur. Bunun hiç parası, pulu önemli değil. Biz bu dünyanın geçici olduğuna inanıyoruz. Öbür dünyada, Araf´ta birbirimizle buluştuğumuzda, Suriyeli kardeşlerimizin bize sadece şunu söylemesini istiyoruz ´Biz onlardan razıyız´. Bu dünyadaki imtihanımız yegâne karşılığı budur. Başka bir şey değildir" dedi. Bu durumun sadece bugünün sınavı olmadığını ifade eden Süleyman Soylu, "Elbette ki bütün dünyaya çok önemli anlayışı bırakıyoruz. Dünyanın her noktasında zengin ülkelerin, gelişmiş ülkelerin ortaya koyduğu vurdumduymazlığa ´Yanlıştasınız´ diye bir büyük beyanı ortaya koymaya çalışıyoruz" değerlendirmesini yaptı.  

300 yılı aşkın bir zamandır aynı sancak altında, kardeş bir şekilde yaşadıkları insanlara sırtlarını dönemeyeceklerini anlatan Soylu, hiçbir zaman bu dünyayı dünyalık için gören bir anlayışın temsilcileri olmadıklarını ve olmayacaklarını da belirtti. 

"Batı gibi her şeyi matematik üzerinden yapan bir ülke değiliz"

İçişleri Bakanı Soylu, ülkenin ve milletin yarına güvenle girebileceğini ve bu konuda üzerlerine oynanan oyunların hep birlikte ortadan kaldırılabilineceğini de kaydetti. Soylu, şunları söyledi: "Bilmenizi isterim ki bu bizim birinci safhamız, şimdi ikinci safhaya doğru yola çıkıyoruz. Çünkü dünyada mazlum ve mağdur milletlerin, merhamet ve şefkat medeniyetinin evlatlarının elini uzatmasına ihtiyacı var. Biz başka ülkeler gibi değiliz, biz Batı gibi her şeyi matematik üzerinden yapan bir ülkenin evlatları da değiliz. Biz, elini gün bitiminde semaya açan ´Allah´ım bizi bu millete mahcup etme´ diyen, ´Bu ümmete mahcup etme, insanlığa mahcup etme´ diyen bir anlayışın temsilcileriyiz. Şimdi ikinci safhaya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. 2023, 2053 ve 2071 çok net biliyorum niye çocukluğumuzda öğretmenlerimiz bize derlerdi ki ´Büyük ülkeler, büyük planlar yapan ülkelerdir.´ 20 yıllık, 50 yıllık biz bir yıl önümüzü göremiyoruz. Allah´ımıza şükürler olsun ki biz bugün 20 yıl, 50 yıl 100 yıl önümüzün planını yapıyoruz. Geçmişe baktığımızda da büyük eserler gerçekleştiriyoruz." 

"Geri dönenler, gönüllü dönüyor"

Suriyelilere yönelik önemli bir çalışmaya başladıklarını, Suriye´deki krizin en başından beri gelen insanların güvenliğini sağlamanın ve temel ihtiyaçlarını karşılamanın en önemli konuların başında geldiğini anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasını şölle sürdürdü: "Bu amaçla sınırlarımızda kayıt altına alınarak ülkemize kabul edilen Suriyeli kardeşlerimizin, yasal durumunu düzenlemek için geçici koruma yönetmeliğini çıkarttık. Yani bu kardeşlerimiz geçici korumayla bugün vatanımızda, ülkemizde birlikte ikamet ettiğimiz, birlikte bu toprak parçasını paylaştığımız kardeşlerimizdir. Bu yönetmelikle sağlık, eğitim, barınma ve iş piyasasına erişimleri gibi temel hak ve hükümlülüklerini düzenledik. Ülkemizdeki Suriyelilerin kendi rızaları olmadan hiç bir şekilde ülkelerine geri gönderilmediklerini de belirtmek istiyorum. Fakat bu kişiler ülkelerine gönüllü olarak geri dönmek istedikleri takdirde gerekli prosedür de Bakanlığımız tarafından yerine getirilmekte ve bu kişilerin gönüllü olarak ülkelerine geri dönmeleri sağlanmaktadır."

27 bin Suriyeli operasyonla geri döndü

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, devletin bölgede barış ve huzuru tesis etmek için başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı´nda bugüne kadar 22 bin 770 Suriyelinin tesis edilen güvenli bölgelere geri döndüğünü de söyledi. Suriyelilere verilen hizmetlerin standartlarının yükseltilmesi, ihtiyaçlarının daha etkin bir şekilde karşılanabilmesi ve kamu düzeni ile güvenliği noktasında alınan tedbirlerin arttırılması amacıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde kayıtları bulunan Suriyelilerin bilgilerinin doğrulanması ve güncellenmesi için çok anlamlı ve çok doğru olan bir çalışma başlattığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle konutu: "İlk yaptığımız kayıtlar ve ondan sonra desteklediğimiz kayıtlarda 57 farklı türde veri almıştık. Şimdi güncelleme çalışmasıyla 99 ayrı türde veri alacağımızı ifade etmek istiyoruz. Bilgileri güncellenen Suriyeli kardeşlerimize de hak ve hizmetlerden yararlanmalarını sağlayan yeni ve güvenlikli geçici koruma kimlik kartları da şimdi verilecektir. 6 ay içinde tamamlanması planlanan çalışmaların sonucunda Suriyeli kardeşlerimizin kişisel, adres, mesleki, eğitim ve özel ihtiyaç durumlarına ilişkin en detaylı bilgiler elde edilecektir. Bu sayede hem bu kardeşlerimizin sosyal hayata daha iyi uyum sağlayabilmesini temin etmek hem de bütün bunları karşılayabilmek için gerekli verilere hep birlikte ulaşmış olacağız. Hem de özellikle güvenlik noktasında bir zaaf oluşmasının hep birlikte önüne geçmiş olacağız."

"Hatay´da 451 bin Suriyeli var"

Hatay Valisi Erdal Ata da, 2011 yılında Suriye olaylarının başladığı zaman ilk göç dalgasının yaşandığı Hatay´da bugün tekrar Suriyelilerin kayıtlarının güncellenmesi ile ilgili projenin başlatıldığını ve bunun ülkemiz açısından önemli bir olay olarak değerlendirdiğini ifade etti. İlde 451 bin Suriyelinin kayıtlı göründüğünü anlatan Hatay Valisi Ata, "Ancak bunların bir kısmının farklı illere gittiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu kayıtların Türkiye genelinde yenilenmesine büyük bir ihtiyaç duyuluyor. Bu çalışma hem ülkemizde nerede kaç Suriyeli yaşıyor, bunun tespiti açısından hem de ülke güvenliği ve diğer yönlerden kardeşlerimize vereceğimiz, eğitim, sağlık hizmetleri için önemlidir" dedi.

´2 milyon 980 bin Suriyeli kayıt altında´

Göç İdaresi Genel Müdürü Toros da, projeyle Suriye´den gelenlerin kayıt, kimliklendirme, yabancı kimlik numaralarının verilmesi, temek hak ve hizmetlere erişiminin sağlanması, gönüllü geri dönüş ve üçüncü ülkeye yerleştirme gibi çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Çalışmalara başlanılan ilk günlerde 550 bin olan kayıtlı Suriyeli sayısının 2 milyon 980´e çıktığını ifade eden Toros, "Projedeki ana hedeflerimiz, geldikleri günden bugüne kadar değişmiş olan kayıtların güncellenmesi, bazı bilgileri alınamayan, eksik kalan Suriyelilerin eksiklerinin tamamlanması, kamu düzeni ve güvenliğine ilişkin olarak alınan tedbirler çerçevesinde adres gibi bilgilerin güncellenerek ilgili kurumlarla paylaşılması" dedi.

Projenin açılışında Suriyeli çocuklara eğitim ve oyun seti, engelli Suriyelilere de tekerlekli sandalye hediye eden İçişleri Bakanı Soylu, bir Suriyeli aileye sembolik olarak geçici kimlik kartı verdi ve bir Suriyeli ailenin de kaydını yaptı. 

Şehit ailesine bakan ziyareti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha sonra, Beşiktaş´ta görevli çevik kuvvet ekibine yönelik bölücü terör örgütü mensupları tarafından düzenlenen saldırıda şehit düşen polis İlker Uylaş´ın iAntakya´da oturan ailesini ziyaret ederek, başsağlığı dileğinde bulundu.
Kaynak:

Kudüs protestosu
Kudüs protestosu
İsrail´in Kudüs´ü başkent ilan etmesi ve ABD´nin bu karara büyükelçiliği Kudüs´e taşıyarak destek vermesine tepki sürüyor.
Hatay´dan 10 ihraç daha
Hatay´dan 10 ihraç daha
Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete´de yayımlandı.
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Temel Arapça Eğitimleri başladı.
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Trabzon´da Cuma günü terör örgütüyle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, doğum gününde Hatay´ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Gedik´in 9 yaşındaki kızı Perizat Kayra babasının tabutu başından bir an olsun ayrılmadı.
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, 5 Temmuz´da eğitim toplantısı için İstanbul Büyükada´da bulunan insan hakları savunucularının gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatarak, “Arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz” dedi.
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Ferhat Gedik´in (38) acı haberini babası Ahmet ve annesi Hatice Gedik´e askeri yetkililer verdi.
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan toprak, Reyhanlı´nın sınır komşusu İdlip´in, El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam´ın kontrolüne girmesi sonrasında hükümetin sınır güvenliğini en üst düzeye çıkartması gerektiğini belirterek, “Türkiye İdlib tuzağından uzak durmalı, basiretsiz dış politika ile Hatay tartışma gündemine çekilebilir” uyarısı yaptı.
Meteoroloji´den kıyılara yağış uyarısı
Meteoroloji´den kıyılara yağış uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye ve Hatay için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.
Hatay´ın milletvekili sayısı 11 oldu
Hatay´ın milletvekili sayısı 11 oldu
YSK, anayasa değişikliğiyle 600´e çıkan milletvekili sayısının illere göre dağılımını yeniden belirledi.
Form valiliğe teslim edilecek
Form valiliğe teslim edilecek
OHAL Kanun Hükmünde kararnameleri ile görevlerine son verilenler, öğrencilik ile ilişikleri kesilen veya dernekleri, vakıfları kapatılanlar, valilik bünyesinde oluşturulan Ohal komisyonlarına başvuracak.
Nöbet yürüyüşle tamamlanacak
Nöbet yürüyüşle tamamlanacak
Anıt Alanı´ndan 19.00´da başlayacak olan yürüyüş Şehit Pamir Caddesi çok katlı otoparka Ulu Cami Caddesi´ne dönülerek, Merkez Bankası´nın önünden tekrar Anıt´a geçilecek.
Lisans iptal davasında keşif
Lisans iptal davasında keşif
İskenderun Körfezi´nin Yumurtalık bölgesinde kurulan EMBA kömürlü termik santralinin lisans iptali davasında mahkeme ve bilirkişi bölgede keşif yaptı.
Kaboğlu: Kuralları  koyanlar hukuka uymalı
Kaboğlu: Kuralları koyanlar hukuka uymalı
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, hukuk kurallarını koyanların koydukları kurala uyması gerektiğini söyledi.
"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden MKÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi.
BU BİR YOL HİKAYESİ
BU BİR YOL HİKAYESİ
Dr. Riyat Kırmızıoğlu Adalet Yürüyüşü izlenimlerini SES için kaleme aldı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi