Taksilerin yolcu sınırlaması değişti
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs salgını kapsamında, hastalık bulaşının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla aldığı tedbir kararının uygulamaya geçirildiğini bildirdi.
Tarih: 19.8.2020 10:17:41

İskenderun/SES

 Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, toplu taşıma araçlarından ticari taksilerde yolcu sayısını yeniden belirledi.
Hatay Valisi Rahmi doğan başkanlığında toplanan l Hıfzısıhha Kurulu, oy birliği ile aldığı 17 Ağustos 2020 gün ve 2020/84 nolu kararında şunlara yer verdi: "2020/38 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımızın 4. maddesinde yer alan ´Ticari taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmeyecektir´ hükmü 4 yolcu kapasiteli ticari taksilere göre belirlenmiş olup, ilgili madde il genelinde geçerli olmak üzere ´4 yolcu kapasiteli ticari taksiler için 3 müşteriye, 5 veya 6 yolcu kapasitesi olan ticari taksilerde 4 müşteriye, 7 veya 8 yolcu kapasitesi olan ticari taksilerde 5 müşteriye kadar yolcu alınabilmesine´ olarak tadil edilmiştir. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek ildeki uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi."
Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, "Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanının talimatları doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 08.05.2020 tarih ve 7785 sayılı genelgesi gereği 2020/38 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararımız çıkartılmıştı. Bu kapsamda alınması gereken tedbirleri tekrar değerlendirmek üzere, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu´nun 27. ve 72. maddelerine istinaden vali Rahmi Doğan başkanlığında olağanüstü toplanarak, kararları almıştır" ifadesine yer verildi.

Antakya´da semt pazarında maske dağıtımı
Öte yandan Antakya Belediyesi, Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince belediye ekiplerinin semt pazarlarında koronavirüs kontrolü yaptığını beldirdi. Belediyeden yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "İl hıfzısıhha kurulu kararları gereğince tüm semt pazarlarında kontrollü giriş – çıkış, sosyal mesafe ve maske kullanımı konusunda ekiplerimiz gerekli önlemlerin alınmasını sağlıyor. Koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında pazar girişlerinde kurduğumuz dezenfektan standımız ile vatandaşlarımızın ellerini dezenfekte etmesini sağlıyoruz. Ekipler semt pazarlarında pazarcı esnafına ve vatandaşlara maske dağıtımına da devam ediyor."
Ayrıca, Antakya Kaymakamlığı bünyesinde normalleşme süreci kapsamında açılmasına izin verilen iş yerlerinde Covid-19 hastalığının yayılma hızını azaltmak amacıyla, sosyal mesafe ve maske kullanım zorunluluğunun denetlenmesi için oluşturulan komisyon denetimlerine devam ediyor. denetimlere ilişkin yapılan açıklamada, "Komisyonda görevli olan ekipler, restoran, cafe, pastane, kahvehane, dernekler, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna, spa merkezi gibi işletmelerde sosyal mesafeye uyulması ve maske kullanım zorunluluğu konusunda denetimlerine devam ediyor. Denetim gerçekleştirilen yerler arasında Saraykent Mahallesinde bulunan 2 spor salonu, 1 yüzme havuzu, 2 hamam, 2 sauna, 2 buhar odası da bulunuyor."
Kaynak:

263 madenci anıldı
263 madenci anıldı
vDünya madencilik tarihinde yaşanan en büyük facialardan biri olan ve 03 Mart 1992´de Kozlu´daki grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 madenci, İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü´nde anıldı.
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Kamelyada unutulan ziynet eşyalarının yeni evli çiftin olduğu belirlendi
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında tedavi hizmet protokolü imzalandı.
Kadınlar için ortak proje
Kadınlar için ortak proje
HBB ve Defne Belediyesi kadına yönelik şiddetle mücadele için ortak proje yürütecek.
Turizm eğitimini konuştular
Turizm eğitimini konuştular
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depçi´nin Arsuz Kaymakamı Musa Sarı´ya gerçekleştirdiği ziyarette Turizm Fakültesi´nin bir biriminin faaliyete geçirilmesi değerlendirildi.
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
Atatürkçü Düşünce Derneği Dörtyol ve Payas Şubeleri sosyal medya üzerinden hilafet çağrısı yapanlara karşı, hilafetin kaldırılışının 97. yıl dönümünde suç duyurusunda bulunuldu.
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Arsuz Belediye Başkanı Güven: Ailelerinizle birlikte maske-mesafe-hijyen ve ilçe hıfzıssıhha kararlarına uyarak ilçemize bekliyoruz.
4 mahallede su için sondaj
4 mahallede su için sondaj
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su iletim seviyesini daha da güçlendirmek için açtığı yeni içme suyu sondaj kuyusunda deneme çalışmasında yaptı.
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il ekonomisine katkı vermesi amacıyla üreticilerin ihtiyaçlarına dönük projeler üretmeye devam edildiğini belirtti.
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının görevleri sırasında ve emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, konuyu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Balina iskeletine müzede sergi planı
Balina iskeletine müzede sergi planı
İskenderun´da kıyıya vuran 12 metre boyundaki balina (Balaenoptera physalus) yavrusu, denizden çıkarıldı ve yapılacak incelemenin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bahçesine gömülecek.
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, kentteki mahallelerin sorunları arasında bulunan orman kadastrosu ve tapu kadastro arasındaki kaymaların oluşturduğu sorunları, düzenlenen toplantıda dinledi.
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belen Belediyesi, kent coğrafyasının engebeli ve dar sokaklara sahip olması nedeniyle vatandaşlara sunulan belediye hizmetlerinin aksaması için Belen´in dar sokaklarında kullanılmak üzere belediye envanterine römorklu çapa traktörünü ekledi.
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Samandağ Belediyesi ile DİSK´e bağlı Genel İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı ve sözleşme bağıtlandı.
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
Emek Partisi İskenderun İlçe Başkanı Makbule Kılıç, insanca bir yaşam için yapılan zamların geri alınmasını ve ücretlerin attırılması gerektiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi