Tarımsal sulama projesine sembolik ödenek
Arsuz´da tarımsal sulama sorununa yönelik tamamlanması beklenen Gönençay Barajı´na 2021 bütçesinden bin lira ödenek ayrıldı. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Gönençay Barajı da Amanos Tüneli gibi Karaçay sulama projesi gibi üvey evlat bırakılmıştır” dedi.
Tarih: 17.9.2021 21:52:37

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2014 yılı Kamu Yatırım Programına alınmış ve bitiş tarihi olarak 2018 yılı Gönençay Barajı´nın hala bitirilmemesi ve 2021 yatırım programında sadece 1000 TL bütçe ayrılmasını eleştirerek konuyu meclis gündemine taşıdı.

2014 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından “Türkiye´yi Allah´ın izniyle uçuracağız” denilerek açıklanan projelerden birisi olan Arsuz Gönençay Barajı ile ilgili TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´ye programa alındığından itibaren sembolik rakamlarla bütçe ayrılmasını eleştirerek nedenini sordu.

Suzan Şahin´in, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli´e bu soruları yöneltti:  Arsuz-Gönençay Barajı neden yıllardır bitirilememiştir? Baraj yapımının bitirilememesi ve her yıl bitiş tarihinin daha ileri tarihlere atılmasının nedeni nedir? Barajın tamamlanması için yatırımın ilk başladığı günden bu yana bütçesi neden düşürülmüştür? Tarımsal sulama için önemli olan barajın yapımının tamamlanamaması konusunda Arsuzlu çiftçilere verilen sözler neden tutulmuyor?

Milletvekili Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, şu değerlendirmeyi yaptı: Arsuz Gönençay Barajı 2014 yılı Kamu Yatırım Programına alınmış ve bitiş tarihi olarak 2018 yılı öngörülmüştü. Tarımsal sulama alanında önemli yatırımlardan birisi olan Arsuz-Gönençay barajı, Reyhanlı, Büyük Karaçay, ve Orta Ceyhan-Menzelet Projesi tamamlandığında Devlet Yatırımlı Sulanan Alan 103.816 hektara, sulama oranı % 74´e ulaşacağı öngörülmektedir. Ancak gelinen süreçte bugün görüyoruz ki Gönençay Barajı da Amanos Tüneli gibi Karaçay sulama projesi gibi üvey evlat bırakılmıştır.”

Arsuz Ovası´nda 44.680 da arazi sulanmasını sağlayacak ve depolama hacmi 33,85 hm3 olacağı öngörülen Arsuz Gönençay Barajı gibi bir projenin çok komik denebilecek rakamlarla bütçelenmesini eleştiren ve bu şekilde barajın asla bitirilemeyeceğini söyleyen CHP´li Şahin, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Gönençay Barajı da Amanos Tüneli gibi Karaçay sulama projesi gibi üvey evlat bırakılmıştır. AKP hükümeti Amanos Tüneli ve Karaçay projesine olduğu gibi Gönençay Barajı´na da 2021 yatırım programında sadece 1000 Lira ödenek ayırmıştır. O kadar lüks ve şatafat altında yaşayan Saray rejimi Hatay halkı için sadece bin lira lütfetmiştir. Bu ayıptır. En çok vergi veren 7.il olan Hatay ve Hataylılara karşı AKP´nin çok büyük bir ayıbıdır. Bunun hesabını vatandaşlarımız sandıkta en güzel şekilde soracaktır.”

 dedi.

 
Kaynak:

´Küçülen ekonomiye´ soru önergesi
´Küçülen ekonomiye´ soru önergesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay ekonomisinin küçülmesini soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Paris İklim Anlaşması İTSO´da anlatıldı
Paris İklim Anlaşması İTSO´da anlatıldı
TBMM Genel Kurulunda oybirliğiyle onaylanan Paris İklim Anlaşması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İTSO´nun da Müşterek Meslek Komite Toplantısının gündemini oluşturdu.
İTSO meclisi 1,5 yıl aradan sonra toplandı
İTSO meclisi 1,5 yıl aradan sonra toplandı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı Meclis Toplantısı, 1,5 yıllık aranın ardından fiziki olarak gerçekleştirildi.
Liman Güvenliği için toplandılar
Liman Güvenliği için toplandılar
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´in başkanlığında "Liman Güvenliği Toplantısı" gerçekleştirildi.
Av sezonu açıldı
Av sezonu açıldı
2021-2022 yılı su ürünleri av sezonu İskenderun Körfezi´nde de törenle açıldı. Balıkçının denizle buluşma töreni Samandağ Çevlik Balıkçı Barınağında gerçekleştirildi.
DOĞAKA yönetimi Antakya´da toplandı
DOĞAKA yönetimi Antakya´da toplandı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) yönetimi Antakya´da toplandı.
ÇED raporu halkın görüşüne sunuldu
ÇED raporu halkın görüşüne sunuldu
Tosyalı Demir Çelik San. A.Ş. tarafından kentin Azganlık mahallesinde yapılması planlanan ´İskele-Dolfen ve Liman Amaçlı İlave Dolgu Alanı´ projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, 10 takvim günü süreyle halkın görüş ve önerilerine açıldı.
Gümrükte bekleme süresi ´ithalatta sorun´
Gümrükte bekleme süresi ´ithalatta sorun´
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) Başkanı Murat Hayzaran, ihracat ve ithalat bakımından gümrüklerde bekleme süreleri ve liman masraf ve maliyetlerinin ciddi sorun oluşturduğunu belirtti.
Arsuz´da ‘sezon başı´ toplantısı
Arsuz´da ‘sezon başı´ toplantısı
Arsuz´da esnafın sorunları, pandemi sürecine ilişkin talepleri, istişare ve çözüm toplantısında ele alındı.
Av yasağı fiyatları arttırdı
Av yasağı fiyatları arttırdı
İskenderun´da bugünlerde en ucuz balık kilosu 30 lira ile Mercan olurken, bunu 35 lira ile İstavrit, 45 lira ile Gümüş balığı izliyor.
HBB Başkanı Savaş Kırgızistan´da
HBB Başkanı Savaş Kırgızistan´da
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 3 günlük çalışma programı kapsamında Hataylı yatırımcı ve iş insanları ile birlikte Kırgızistan`a gitti.
2. OSB için toplandılar
2. OSB için toplandılar
2. OSB´nin bağlantı yolları yolları ile ilgili değişikliğe gidiliyor
"Kamuda en az yatırım Hatay´a"
"Kamuda en az yatırım Hatay´a"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada Hatay´ın sorunlarını anlatarak, çözüm sağlanmasını istedi.
İskenderun´a ait  ürünler  markalaşıyor
İskenderun´a ait ürünler markalaşıyor
İskenderun Markalaşma Projesi Kapsamında kentin yerli ürünlerinin markalaşması için çalışmalar İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın öncülüğünde sürüyor.
Yem fiyatları yüzde 50 dışa bağımlı
Yem fiyatları yüzde 50 dışa bağımlı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yüksek maliyetler sebebiyle büyük işletme sahiplerinin hayvan varlığını yarıya indirme kararını gözden geçirdiklerini, küçük işletme sahiplerinin ise neredeyse kapanma eşiğine geldiğini, akaryakıt fiyatları ve yem fiyatları bu kadar yüksek seyrederken süt ve et fiyatları yerinde saydığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi